bugetul familiei
Transcript of bugetul familiei
Şcoala cu Clasele I-VIII Nr. 1, Rm. Sărat Data: 19 noiembrie 2009 Clasa: a VI-a D Ora: 1800 - 1850
Nr. elevi: 24 Mediul de instruire: Disciplina: Educaţie tehnologică sala de clasă Modulul: Economia familiei Tipul lecţiei: mixtă Profesor: Grigoraş Mariana Angelica
PROIECT DE LECŢIE Titlul lecţiei: Proiectarea bugetului familiei
A. Necesitatea studierii temei: Capitolul “Bugetul familiei” face parte din modulul “Economia familiei” şi
are rolul de a familiariza elevii cu anumite concepte economice precum: buget, venituri, cheltuieli, economii.
B. Structurarea conţinutului
Bugetul familiei
A. Definiţia bugetului
B. Componentele bugetului
D. Proiectarea bugetului
B1. Venit B2. Cheltuieli B3. Economii
B21. Tipuri de cheltuieli
C. Tipuri de buget
C. Contextul în care se realizează lecţia
Experienţa anterioară de învăţare a elevilor
Cuvinte cheie Mijloace de învăţare Limba
română Limba engleză
Limba franceză
Ce ştiu elevii: - operaţii matematice - noţiunile de venit, cheltuieli şi conomii
Buget venituri cheltuieli economii excedentar deficitar echilibrat
Budget Finance expenditure savings overweight in the red well-balanced
Budget revenu dépenses économie
excédent déficit équilibré
Fişe de lucru cu metoda ciorchinelui Fişe de lucru pentru bugetul familiei
Ce au elevii: - manualul de Educaţie tehnologică Ce pot face elevii: - să stabilească veniturile unei familii - să identifice tipurile de cheltuieli
D. Obiective operaţionale ale lecţiei
Nr. ob.
Capacitatea ce urmează să se dezvolte prin învăţare
Comportamentul prin care elevii dovedesc formarea capacităţii
Condiţii de probare
Criterii de
reuşită
O1 Cunoaşterea semnificaţiei conceptului de buget
Prin definirea lui Fişa de lucru 2 100 %
O2 Enumerarea
componentelor bugetului Prin identificarea veniturilor şi cheltuielilor Fişa de lucru 2 85 %
O3 Deprinderea de a
identifica tipul de buget Prin compararea veniturilor cu cheltuielile Fişa de lucru 2 100 %
O4 Deprinderea de a realiza
proiectarea bugetului Prin calculul efectiv al bugetului Fişa de lucru 2 80 %
E. Proba de evaluare
Nr. ob. Conţinutul itemului Punctaj Timp Max. Min. O1 Definiţi conceptul de buget. 1 1 1’ O2 Identificaţi veniturile şi cheltuielile 4 3,5 6’ O3 Precizaţi tipul de buget 1 1 1’ O4 Întocmiţi bugetul lunar. 3 2,5 2’
F. Desfăşurarea lecţiei
Timp Etape de instruire Arii de conţinut
Metode de învăţământ
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare Profesor Elevi Profesor Elevi
Moment organizatoric
2’ stabileşte ordinea; notează absenţii
se pregătesc pentru lecţie prezintă absenţii
conversaţia frontal colectiv
Reactualizarea cunoştinţelor necesare pentru lecţia nouă
8’
adresează elevilor întrebări din lecţia precedentă: - Care este legea prin care suntem protejaţi în calitate de consumatori? - Care sunt obiectivele acestei legi? - Ce drepturi ale consumatorului sunt prevăzute în lege? - Care sunt informaţiile de pe ambalaj /etichetă? - De cine este coordonată activitatea în domeniul protecţiei consumatorului? - Ce rol are marca „Larex” aplicată pe produse? - Căror instituţii li se mai pot adresa?
răspund la întrebările puse
conversaţia
problematizarea
articole din ziar
scrisori
etichete
ambalaje
pliante
frontal colectiv
Captarea atenţiei
2’
anunţă titlul lecţiei „Proiectarea bugetului familiei.” prezintă obiectivele lecţiei
şi materialul necesar pentru realizarea acestor obiective
îşi notează titlul lecţiei pe caiete.
conversaţia
explicaţia
frontal colectiv
Transmiterea noilor cunoştinţe
15’
prezintă definiţia bugetului familiei; stabileşte care sunt componentele bugetului; înmânează fiecărui elev câte o fişă de lucru în care se va realiza legătura dintre termeni precizează modul în care se determină tipurile de buget stabileşte etapele pentru proiectarea bugetului.
notează definiţia; răspund solicitărilor profesorului; completează ciorchinele cu termenii corespunzători notează pe caiete urmăresc explicaţia profesorului;
A B B1 B2; B21 B3 C D
expunerea observaţia dirijată conversaţia T. ciorchinelui problematizarea explicaţia
fişa de lucru 1
Sistematizarea noţiunilor – asigurarea feed-back-ului
20’
organizează o fixare globală, recapitulând ideile principale apreciază răspunsurile date cere elevilor să rezolve fişa
de lucru verifică rezolvarea fişei
răspund solicitărilor profesorului rezolvă exerciţiul individual, urmând ca să se discute frontal situaţiile la care s-a ajuns stabilesc concluziile
conversaţia exerciţiul conversaţia
fişa de lucru 2
frontal diferenţiat frontal
colectiv individual colectiv
Notarea – concluzii finale
3’
face aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele evidenţiază elevii activi acordă note, le motivează
sunt atenţi la concluziile profesorului
conversaţia
frontal
colectiv
Disciplina: Educaţie tehnologică Modulul: Economia familiei Titlul lecţiei: Proiectarea bugetului familiei
FIŞĂ DE LUCRU 1 Completează următoarea schemă:
BUGETUL FAMILIEI
Disciplina: Educaţie tehnologică Modulul: Economia familiei Titlul lecţiei: Proiectarea bugetului familiei
FIŞĂ DE LUCRU 2
I. Alege răspunsul corect: Bugetul reprezintă totalitatea prevederilor de: a. cheltuieli şi economii b. produse şi servicii c. venituri şi cheltuieli d. venituri şi economii II. Ionel primeşte, în fiecare zi când pleacă de la şcoală, 3 lei de la tatăl
său şi de trei ori pe săptămână, de la fratele lui mai mare, câte 1,50 lei. În fiecare zi la şcoală, elevul îşi cumpără o napolitană de 0,50 lei, un corn de 1 leu şi o sticlă de apă minerală de 1,50 lei.
La sfârşitul fiecărei săptămâni îşi cumpără două reviste a câte 1, 50 lei fiecare.
Se cere: a) Calculaţi bugetul de venituri şi cheltuieli al lui Ionel pentru o lună (se
vor lua în calcul 4 săptămâni cu 20 de zile de şcoală). b) Precizaţi tipul bugetului.
Elementele bugetului Suma (lei) Venit lunar: - de la tata
- de la fratele său Venituri (V) Cheltuieli lunare: - napolitană
- corn - apă minerală - reviste Cheltuieli (C) Economii (E) E = V - C
Disciplina: Educaţie tehnologică Modulul: Economia familiei Titlul lecţiei: Proiectarea bugetului familiei
BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE
Subiectul I (10 puncte)
c. Subiectul II (80 puncte)
a)
Elementele bugetului Suma (lei) Venit lunar: - de la tata
3 20 = 60 lei
- de la fratele său 1,5 3 4 = 18 lei Venituri (V) 60 + 18 = 78 lei Cheltuieli lunare: - napolitană
0,50 20 = 10 lei
- corn 1 20 = 20 lei - apă minerală 1,50 20 = 30 lei - reviste 2 1,50 4 = 12 lei Cheltuieli (C) 10 + 20 + 30 + 12 = 72 lei Economii (E) E = V - C 78 – 72 = 6 lei
b) buget excedentar