Biserica Lui Hristos

13
Proiect didactic Data: 14-18.10.2013 Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Filipești, Bacău Clasa: a VIII – a Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Comuniunea oamenilor cu Dumnezeu în Biserică Tipul lecţiei: comunicare / însușire de noi cunoștinţe mixtă Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoștinţe despre Biserică - instituţie, Biserică - comunitate, Biserică – „Trup al lui Hristos”; sensibilizarea elevilor faţă de valorile creștinismului. Competenţe specifice: 2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă 4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii Obiective operaţionale: La sfârșitul lecţiei elevii vor fi capabili: 01 - să definească Biserica; 02 - să precizeze momentul întemeierii Bisericii; 03 - să enumere condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a deveni membră a Bisericii; 04 - să argumenteze însușirile Bisericii; 05 - să explice rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox și rolul credinciosului în viaţa Bisericii; 06 - să explice titlul lecţiei. Obiective formativ-educative: 1

description

cds

Transcript of Biserica Lui Hristos

Page 1: Biserica Lui Hristos

Proiect didacticData: 14-18.10.2013Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Filipești, BacăuClasa: a VIII – a Disciplina: Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Comuniunea oamenilor cu Dumnezeu în BisericăTipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe mixtăScopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Biserică - instituţie, Biserică - comunitate, Biserică – „Trup al lui Hristos”;

sensibilizarea elevilor faţă de valorile creştinismului.Competențe specifice:2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii

Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

01 - să definească Biserica;02 - să precizeze momentul întemeierii Bisericii;03 - să enumere condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a deveni membră a Bisericii;04 - să argumenteze însuşirile Bisericii;05 - să explice rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox şi rolul credinciosului în viaţa Bisericii;06 - să explice titlul lecţiei.

Obiective formativ-educative:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

07 – să conştientizeze importanţa comuniunii omului cu Dumnezeu.

Strategia didactică1. Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, lectura, argumentarea, expunerea2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişe de lucru (1,2,3,4,5), Planşa Pilda viţei de vie şi a mlădiţelor, marker, coală Ao.3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală şi activitate pe echipe.

1

Page 2: Biserica Lui Hristos

Resurse bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.2. Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica generală , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,

1993.3. Păcurariu, Pr. Prof. Dr. Mircea, Predici, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2000.5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000. 6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2001.7. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, „Metode active de predare învăţare. Modele şi aplicaţii la religie”, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2006.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt.

Secvenţele lecţiei

Ob. op.

Timp CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

Metode şi

proce-dee

Mijloace de învăţă-

mânt

Forme de

organi-zare

Evaluare

1.Momentul

organizatoric1'

- salut elevii, rostesc rugăciunea cu ei;- notez absenţele şi realizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea orei;

Exerci-ţiul

Activi-tate

frontală

2. Pregătirea elevilor pentru

receptare noilor

cunoştinţe

3'Le reamintesc elevilor că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat, S-a făcut om, a pătimit, S-a răstignit şi a înviat, S-a înălţat la ceruri şi a stat de-a dreapta Tatălui pentru viaţa şi mântuirea lumii întregi. - Elevii urmăresc explicaţiile profesorului.Apoi le adresez următoarele întrebări:- Ce le-a promis Mântuitorul Apostolilor, înainte de înălţarea Sa la cer?" „- Vă voi trimite vouă pe Mângâietorul şi Acela vă va învăţa pe voi toate."„- S-au împlinit cele spuse de Iisus?" „ - Da."„-Când s-a împlinit făgăduinţa Mântuitorului?" „- La Pogorârea Duhului Sfânt."Le cer să prezinte, pe scurt, evenimentele petrecute atunci. - un elev relatează evenimentele, iar ceilalţi ascultă cu atenţie.Precizare:După pogorârea Duhului Sfânt şi după cuvântarea Sfântului Apostol Petru, s-au botezat “ca la trei mii de suflete” (F.A. 2,1-41). În acest mod, a luat naştere, în chip văzut, Biserica lui Iisus Hristos, în Ierusalim, în urmă cu două mii de ani.

Explica-ţia

Conver-saţia

Expune-rea

Explica-ţia

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

2

Page 3: Biserica Lui Hristos

frontală

3.

Anunţarea titlului şi a obiectivelor

lecţiei

1'

Astăzi vom vorbi despre Comuniunea oamenilor cu Dumnezeu în Biserică. Vom defini, împreună, Biserica; ne vom reaminti momentul când a luat fiinţă. Vom afla condiţiile pe care trebuie să le îndeplinim pentru a deveni mmbri ai Bisericii. Apoi, vom încerca să explicăm rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox, dar şi rolul credinciosului în viaţa Bisericii şi aşa mai departe. - Elevii notează pe caiete data şi titlul lecţiei; ascultă explicaţiile profesorului.

Explica-ţia

Activi-tate

frontală

4. Comunicarea/ însuşirea noilor

cunoştinţe

20' Adresez elevilor următoarele întrebări: „- Ce este Biserica?"

- ... un locaş de cult în care se adună creştinii pentru a se ruga."- Elevii dau şi alte variante de răspuns ...

Precizare:Biserica este şi instituţia sfântă întemeiată de Domnul nostru Iisus Hristos pentru mântuirea şi sfinţirea credincioşilor, constând din oameni care au aceeaşi credinţă şi care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine. Observaţie:Voi nota pe tablă definiţia Bisericii, de mai sus, explicându-se elevilor că în Revelaţie nu găsim vreo definiţie a Bisericii, ci numai unele descrieri ale ei. - elevii notează în caiete definiţia Bisericii;Precizare:Există şi un înţeles spiritual al Bisericii, despre care vorbeşte foarte frumos Sf. Ap. Pavel.Voi propune elevilor să descopere un alt sens al Bisericii, indicându-le să citească cu atenţie textele scripturistice: - elevii citesc cu atenţie textele scripturistice indicate;- „...L-a dat pe El (Hristos) cap Bisericii, care este Trupul Lui.” (Efeseni 1,22-23)- „Căci precum .Trupul unuLeste şi.are mădulare multe. Iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup aşa şi Hristos ... Iar voi sunteţi Trupul lui Hristos şi mădularele (fiecare) în parte.” (I Corinteni 12- 12, 27)Adresez elevilor următoarele întrebări: „ - Ce este Biserica, conform Efeseni 1,22-237"? - Trupul lui Iisus.„ - Cu cine este asemănată Biserica, Trupul lui Hristos, conform I Corinteni 12, 12,27?" - ................................... Precizare:Asemănarea făcută de Sfântul Apostol Pavel este impresionantă.Corpul omenesc este o unitate desăvârşită, alcătuită din mai multe organe, toate hrănite de acelaşi sânge.Acelaşi fapt se petrece şi în trupul duhovnicesc al Bisericii. Biserica - Trupul lui Hristos, este alcătuită din oamenii care au aceeaşi credinţă - „mădulare" ale Trupului.

Conver-saţia

Explica-ţia

Lectura

Conver-saţia

Explica-ţia

Sfânta Scriptura

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

indivi-duală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

3

Page 4: Biserica Lui Hristos

Puterea trupului biologic este sângele care circulă în artere şi poartă hrana şi oxigenul trebuitor, iar puterea Bisericii este Duhul Sfânt, prin care Mântuitorul împărtăşeşte harul Său mântuitor în Sfintele Taine.Aceste taine nu pot fi înţelese îndeajuns cu mintea, dar credem în ele. - elevii ascultă cu atenţie;Voi continua prezentarea noilor cunoştinţe solicitându-i pe elevi, ori de câte ori este posibil: - elevii ascultă cu atenţie;Biserica, asemenea Mântuitorului, are două înfăţişări: una văzută şi alta nevăzută. Are o înfăţişare văzută, pentru că este pe pământ, având membrii văzuţi, cu o conducere bisericească văzută, cu slujbe văzute. Dar are şi o înfăţişare nevăzută, căci nevăzut este întemeietorul şi Capul ei, nevăzută este lucrarea Sfântului Duh în ea, şi nevăzută este legătura duhovnicească care uneşte toate mădularele Bisericii între ele, dar şi cu Iisus Hristos."

- Cine a întemeiat Biserica creştină?" - Mântuitorul„- Când a fost întemeiată Biserica?" - ..................

Precizare: Mântuitorul a întemeiat Biserica Sa, în chip nevăzut, prin jertfa pe cruce (Faptele Apostolilor 20, 28), iar în chip văzut, în ziua Cincizecimii (Faptele Apostolilor 2,41). Observaţie:Voi nota pe tablă când a întemeiat Mântuitorul Biserica. - elevii notează în caiete când a întemeiat Mântuitorul Biserica;„- Cine sunt consideraţi membri ai Bisericii?" „ - ........................ „Precizare:Membrii Bisericii sunt consideraţi toţi credincioşii botezaţi în numele Sfintei Treimi, care mărturisesc aceeaşi credinţă, care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine şi care stau sub cârmuirea văzută a aceleaşi ierarhii bisericeşti, atât cei drepţi, cât şi cei păcătoşi, după cum ne-a arătat şi Mântuitorul prin mai multe pilde: pilda neghinei, pilda celor zece fecioare şi aşa mai departe.Dar nu numai credincioşi vii, ci şi cei adormiţi în dreapta credinţă sunt socotiţi membri ai Bisericii. Aceştia alcătuiesc Biserica „triumfătoare”, pentru că ei au trecut pragul acestei vieţi de luptă .Credincioşii vii formează Biserica „luptătoare”, pentru că luptă împotriva păcatului.Amândouă aceste Biserici alcătuiesc acelaşi Trup al lui Hristos, fiind legate prin virtutea iubirii, care se arată, pe de o parte, prin rugăciunile celor vii pentru cei morţi, iar pe de altă parte, prin mijlocirea celor adormiţi pentru cei care mai sunt încă în această viaţă.

Expune-rea

Conver-saţia

Explica-ţia

Conver-saţia

Explica-ţia

Conver-

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri

4

Page 5: Biserica Lui Hristos

„- Ce mărturisim noi prin articolul 9 din Crez?" „ - (cred) într-una, sfântă, sobornicească şi apostolească Biserică."„- De ce credem în Biserică?" „ - ... pentru că ea ne uneşte cu Dumnezeu, pentru că în ea se află neîncetat Hristos şi Sf. Duh, pentru că ne pregăteşte pentru mântuire." Precizare:Sf. Ciprian susţine că „în afara Bisericii nu este mântuire” şi că „cine n-are Biserica de mamă nu poate avea pe Dumnezeu de tată”. „- Care sunt însuşirile Bisericii, aşa cum rezultă din Crez?" „- Unitatea, sfinţenia, sobomicitatea şi apostolicitatea."Voi anunţa o activitate pe echipe şi se organizează elevii în patru echipe. Le prezint sarcinile de lucru:1. Într-un minut, fiecare echipă îşi alege un lider,.2. Liderul va veni la profesor şi va extrage un plic ce conţine o fişă cu câteva texte scriptunstice ce trebuie citite de către toţi membrii echipelor pentru a argumenta o însuşire a Bisericii.3. Membrii echipelor vor argumenta însuşirea Bisericii care reiese din textele scriptunstice citite, completând fişa de lucru în spaţiul indicat.4. După ce toţi membrii unei echipe au rezolvat sarcinile de lucru precizate mai sus, aceştia se consultă între ei şi vor completa rezultatele echipei pe o coală mare de hârtie ce va fi afişată la tablă de liderul echipei.5. Timp de lucru: 10' - elevii răspund solicitărilor profesorului;Discutăm rezultatele prezentate de liderii fiecărei echipe şi facem completări.

Denumirea însuşirii

Unitatea Sfinţenia Sobornici-tatea

Apostolici-tatea

Textul scripturistic

Mt.16, 18Efes. 4, 4-6 I Cor. 1,13

Efes. 5, 25-27 Mt. 28,19Gal. 3,28

Efes. 2, 20I Cor. 3,11II Tes. 2,15

Biserica este una pentru că:- unul este Dumnezeu;- unul este Iisus Hristos, Capul şi întemeietorul ei;- unul este Duhul Sfânt sălăşluit în ea;- una este credinţa şi învăţătura Bisericii;Biserica este sobornicească pentru că:- ea cuprinde pe credincioşii din toate

Biserica este sfântă pentru că:- Sfânt este întemeietorul şi Capul ei, Hristos;- Sfânt este Duhul care sălăşluieşte în ea;- Sfânt este scopul urmărit de ea: sfinţirea şi mântuirea;

Biserica este apostolică pentru că:- este întemeiată de Iisus Hristos pe

saţia

Explica-ţia

Conver-saţia

Explica-ţia

Argu-menta-

rea

Conver-saţia

Fişe de lucru nr. (1), (2), (3) şi (4)

Coală mare de

hârtie A0marker

tate frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

indivi-duală

Activi-tate pe echipe

verbale

Aprecieri verbale

5

Page 6: Biserica Lui Hristos

locurile, din toate timpurile;- este unitară, vie, activă, pe întreg pământul;- modul de conducere a Bisericii stă pe temelia sinoadelor ecumenice;- sinoadele ecumenice sau soboarele a toată lumea sunt autoritatea cea mai înaltă a obştii creştine.

temelia Sf. Apostoli;- a fost răspândită în lume şi organizată de Sf. Apostoli;- păstrează neschimbată învăţătura dată de Mântuitorul prin Sfinţii Apostoli, precum şi darurile Sf. Duh primite de Sf. Apostoli.

Observaţie:În timp ce liderul unei echipe prezintă rezultatele, ceilalţi elevi completează fişa lor de lucru.

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

010203

04

22'

Voi formula pentru elevi mai multe cerinţe:1. Definiţi Biserica.2. Precizaţi când a fost întemeiată Biserica.3. Enumeraţi condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a fi membră a Bisericii.4. Argumentaţi însuşirile Bisericii. - elevii dau variante de răspunsuri şi ascultă explicaţiile primite;Precizare:Pentru a le explica Apostolilor Săi care este rolul Bisericii în viaţa noastră şi rolul nostru în Biserică, Iisus le-a spus oamenilor Pilda viţei de vie şi a mlădiţelor.Voi ruga un elev să citească Pilda viţei de vie şi a mlădiţelor (loan 15,1 -8). Se va explica conţinutul ei şi se prezintă planşa cu acelaşi titlu.

- un elev citeşte pilda, apoi toţi vor răspunde întrebărilor primite;„- Cine este viţa cea adevărată?” „ – Hristos”;„- Cine sunt mlădiţele?” „ - ... creştinii care se hrănesc şi trăiesc din viaţa Lui”;

Precizare:Iisus spune că noi suntem ucenicii Săi, dacă aducem roade multe. - elevii ascultă explicaţia dată;Voi împărţi elevii pe grupe, apoi voi cere fiecărei echipe să citească textul de la Galateni 5,22-23. Le explic că, fiecare echipă trebuie să realizeze o „mlădiţa de vie” cu „roade”, care va contribui la realizarea unei „viţe-de-vie" cu mai multe mlădiţe. Pe fiecare „bobită" a strugurelui, primit pe o fişă de lucru (fişa de lucru_mlădiţa de

Conver-saţia

Argu-menta-

rea

Explica-ţia

Lectura

Conver-saţia

Expli-caţia

Sfânta Scriptură

PlanşaPilda viţei de vie şi a mlădiţelor

fişa de lucru_mlădiţa de vie

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontalăActivi-

tate indivi-duală

Activi-tate

frontală

Activi-tate

frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6

Page 7: Biserica Lui Hristos

05

06

vie), se va scrie câte o „roadă" pe care o pot aduce ţinând seama şi de textul de la Galateni 5,22-23.

- liderii fiecărei echipe „asamblează mlădiţele" şi prezintă rezultatele;- elevii ascultă şi intervin când este nevoie;

„- Ce rol are Biserica în viaţa membrilor ei?” „ ... să-i conducă spre mântuire.”„- Dar oamenii nu-şi pot câştiga mântuirea şi fără a face parte din Biserică? Argumentaţi răspunsul!” - „ ... Nu, pentru că numai prin Biserică şi prin slujitorii ei coboară harul cel mântuitor.”„ - Prin ce ajută Biserica să păşim zi de zi pe calea mântuirii?” - „ ... prin învăţăturile ei, prin Sf. Taine, prin slujbele ei ... ”„ - Ce rol au oamenii în Biserică?” - „ ............... „ „ - Explicaţi titlul lecţiei, ţinând seama de cele discutate până acum.”

Conver-saţia

Activi-tate

frontală

Aprecieri verbale

6.Aprecierea activităţii elevilor

1'Voi face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.Notez elevii care au participat la lecţie. - elevii ascultă aprecierile făcute de profesor ;

Expu-nerea

Activi-tate

frontală

Aprecieri verbale

7.

Precizarea şi explicarea

temei pentru acasă

1'

Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare. „- Citiţi cu atenţie lecţia şi formulaţi câteva învăţături pentru sufletul vostru, ţinând cont de afirmaţia Sf. Ap. Pavel „Biserica este Trupul lui Hristos”. - elevii notează tema şi ascultă explicaţiile primite;

Explica-ţia

Activi-tate

frontală

8.Încheierea activităţii

1' - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

Exerci-ţiul

Activi-tate

frontală

7

Page 8: Biserica Lui Hristos

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI) Data __________________

Biserica lui Hristos - comuniunea oamenilor cu Dumnezeu

1) Definiţia Bisericii:Biserica este instituţia sfântă întemeiată de Domnul nostru Iisus Hristos pentru mântuirea şi sfinţirea credincioşilor, constând din oamenii care au aceeaşi credinţă şi

care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine.2) Întemeierea Bisericii:

Mântuitorul a întemeiat Biserica prin jertfa Sa pe Cruce (F.A. 20, 23) şi a făcut-ă văzută ca o comuniune şi comunitate concretă a oamenilor cu Dumnezeu la Cincizecime.3) Membrii Bisericii:

Biserica “luptătoare” – credincioşii botezaţi în numele Sfintei Treimi, care mărturisesc aceeaşi credinţă, care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine şi care stau sub conducerea văzută a aceleiaşi ierarhii bisericeşti.

Biserica “triumfătoare” – drepţii; - îngerii;

4) Însuşirile Bisericii:Unitatea - Mt.16, 18; Efes. 4, 4-6; I Cor. 1,13;Sfinţenia - Efes. 5, 25-27;Sobornicitatea - Mt. 28,19; Gal. 3,28;Apostolicitatea - Efes. 2, 20; I Cor. 3,11; II Tes. 2,15;

8