Azotul Cl 9 Mixta

5
Proiect didactic la chimie Chişca Diana, profesoară de chimie, grad didactic I Clasa: a IX-a Capitolul Tema lecţiei Azotul Tipul lecţiei mixtă Data Competenţe- cheie/ transversale C 1 Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi C 2 Competenţe acţional strategice C 3 Competenţe interpersonale, civice, morale Competenţe specifice CS 1 Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori în domeniul chimiei. CS 2 Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei. CS 3 Competenţa de a rezolva probleme/situaţii-problemă. Subcompetenţe Elevii vor fi capabili..... S 1 Să caracterizeze azotul conform algoritmului: poziţia în SP, structura atomului, valenţe şi grad de oxidare posibile, tipul legăturii chimice, răspîndirea în mediu, formele alotropice, tipul legăturii chimice, rolul biologic, proprietăţile fizice şi chimice, utilizarea. S 2 Să exemplifice rolul biologic al nemetalelor, circuitul nemetalelor în mediu, acţiunea fiziologică a nemetalelor şi compuşilor lor. S 3 Să eleboreze schema/planul caracteristicii generale a nemetalelor şi a compuşilor lor. Obiective Elevii vor fi capabili..... O 1 Să reprezinte printr-o schema rolul azotului în menţinerea vieţii pe pămînt. O 2 Să prezinte caracteristica generală a azotului (locul în SP, compoziţia moleculei, legătura chimică din moleculă. O 3 Să descrie şi să explice proprietăţile fizice şi chimice ale azotului. O 4 Să stabilească legătura dintre răspîndirea azotului în natură şi metoda de obţinere industrială a lui. O 5 Să explice domeniile de utilizare a azotului. O 6 Să coopereze cu colegii să în cadrul activităţilor în grup şi în pereche. O 7 Să rezolve exerciţii şi probleme în baza cunoştinţelor acumulate. Sistemul M 1 Explicaţia M 2 Analiza,sinteza

Transcript of Azotul Cl 9 Mixta

Page 1: Azotul Cl 9 Mixta

Proiect didactic la chimieChişca Diana, profesoară de chimie, grad didactic I

Clasa: a IX-a CapitolulTema lecţiei AzotulTipul lecţiei mixtăData

Competenţe-cheie/transversale

C1 Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi

C2 Competenţe acţional strategice

C3 Competenţe interpersonale, civice, morale

Competenţe specifice

CS1 Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori în domeniul chimiei.

CS2 Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei.CS3 Competenţa de a rezolva probleme/situaţii-problemă.

Subcompetenţe

Elevii vor fi capabili.....

S1 Să caracterizeze azotul conform algoritmului: poziţia în SP, structura atomului, valenţe şi grad de oxidare posibile, tipul legăturii chimice, răspîndirea în mediu, formele alotropice, tipul legăturii chimice, rolul biologic, proprietăţile fizice şi chimice, utilizarea.

S2 Să exemplifice rolul biologic al nemetalelor, circuitul nemetalelor în mediu, acţiunea fiziologică a nemetalelor şi compuşilor lor.

S3 Să eleboreze schema/planul caracteristicii generale a nemetalelor şi a compuşilor lor.

Obiective

Elevii vor fi capabili.....

O1 Să reprezinte printr-o schema rolul azotului în menţinerea vieţii pe pămînt.O2 Să prezinte caracteristica generală a azotului (locul în SP, compoziţia

moleculei, legătura chimică din moleculă.O3 Să descrie şi să explice proprietăţile fizice şi chimice ale azotului.O4 Să stabilească legătura dintre răspîndirea azotului în natură şi metoda de

obţinere industrială a lui.O5 Să explice domeniile de utilizare a azotului.O6 Să coopereze cu colegii să în cadrul activităţilor în grup şi în pereche.O7 Să rezolve exerciţii şi probleme în baza cunoştinţelor acumulate.

Sistemul metodologic (M)

M1 ExplicaţiaM2 Analiza,sintezaM3 Diagrama VennM4 ClusteringM5 Exerciţiul

Forme de organizare

F1 IndividualF2 În grup

Mijloace de învăţămînt

ManualulFişe de lucru în grup

Bibliografie -manual pentru clasa a IX-a, ed.

Page 2: Azotul Cl 9 Mixta

Desfăşurarea activităţii didactice

Evenimente instrucţionale

O Forma/Metoda

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

F1 -Salută elevii, împarte clasa în 4 grupe.

-Se pregătesec pentru lecţie.

2.Actualizarea cunoştinţelor

O7

O6

F2/M3

F2/M5

M4,M2

-Împarte fiecărui grup cîte o fişă în care sunt indicate sarcinile de lucru.

-Repartizează grupurilor cîte o fişă în care sunt indicate cîte o transformare la tema precedentă.(Sulful şi compuşii lui.) ( 5 min)

-După expirarea timpului de lucru, elevii fac schimb de fişe între grupuri astfel încît fişa gr.1→gr.4→gr.1

-Gr. 1-Să compare acizii H2S şi H2SO4;-Gr.2- Să compare acizii H2SO3 şi H2SO4;

-Gr.3- Să compare oxizii SO2 şi SO3;-Gr.4- Să alcătuiască şi să explice circuitul sulfului în natură schematic.-Gr.1H2S→SO2→BaSO3 →BaCl2 →BaSO4;-Gr.2S→ ZnS→ SO2 →H2SO3 →K2SO3

Gr.3S →SO2 →SO3→H2SO4→BaSO4

Gr.4 S→H2S→PbS

K2S-Explică răspunsurile primite şi corectează greşelie.- În baza fişelor de lucru elaborează un clastering referitor la tema sulful.

3. Anunţarea temei şi

formularea obiectivelor

O1

-

O6

F2/M2 -Anunţă subiectul lecţiei şi formulează obiectivele.-Repartizeză fiecărui grup cîte o fişă cu însărcinări.-Verifică corectitudinea rezolvării însărcinărilor.

-Notează tema şi obiectivele în caiete.-Cu ajutorul manualului studiaţi, analizaţi şi alcătuţi schema de reper.Gr.1-Poziţia în SP, structura atomului, valenţele şi G.O. posibile, substanţa simplă (tipul legăturii chimice) pentru azot;Gr.2-Proprietăţile fizice, răspîndirea în natură, obţinerea azotului;Gr.3-Proprietăţile chimice ale azotului;Gr.4-Utilizarea şi rolul biologic.-Prezentaţi rezultatele pe postere şi prezentaţi-le colegilor.

4. Evaluarea procesului realizat.

-Formulaţi concluzii referitoare la atitudinile, capacităţile şi cunoştinţele obţinute la lecţia dată.-Evaluaţi activitatea clasei la lecţie şi realizarea obiectivelor.

-Formulează concluziile.

5. Asigurarearetenţiei şi a transferului

O7 -Notează elevii, anunţă tema pentru acasă.-Elaboraţi o schemă-reper la tema „Azotul”.-Realizaţi transformarea propusă pe fişă.

-Notează lucrul pentru acasa în caiate. PbS H2SO3 →K2SO3

K2S→H2S→SO2 →BaSO3 →BaCl2 →BaSO4

S SO3 →H2SO4

ZnS

Page 3: Azotul Cl 9 Mixta