AVAP - 26 Martie 2015

6
Proiect didactic Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, Iași Data: 26 martie 2015 Clasa: pregătitoare B Propunător: Mirlescu Ecaterina Aria curriculară: Arte Disciplina: Arte vizuale și abilități practice Unitatea tematică: Țara mea Subiectul: “Ouă de Paște” Formă de realizare: Pictură decorativă Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi Scopul activității: Stimularea expresivității și creativității prin pictură Obiective operaționale: O1 – să identifice materialele, accesoriile necesare pentru realizarea temei; O2 – să aplice în situații noi tehnicile de lucru învățate; O3 – să creeze forme și modele noi prin îmbinarea elementelor de limbaj plastic; O4 – să realizeze o compoziție originală și individuală. Strategii didactice: Metode și procedee didactice: instructaj verbal, conversația, explicația, demonstrarea, exercițiul plastic; Mijloace didactice: pensule, bețișoare, acuarele, casetofon, casetă muzicală. Forme de organizare: frontal și individual; Resurse: umane: 15 elevi; temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă;

description

Oua de Paste - pictura decorativă

Transcript of AVAP - 26 Martie 2015

PROIECT DIDACTIC

Proiect didacticUnitatea de nvmnt: C. T. E. Tc. Gh. Mrzescu, IaiData: 26 martie 2015

Clasa: pregtitoare B

Propuntor: Mirlescu Ecaterina

Aria curricular: Arte

Disciplina: Arte vizuale i abiliti practice

Unitatea tematic: ara mea

Subiectul: Ou de PateForm de realizare: Pictur decorativTipul activitii: formare de priceperi i deprinderi Scopul activitii: Stimularea expresivitii i creativitii prin picturObiective operaionale:

O1 s identifice materialele, accesoriile necesare pentru realizarea temei;O2 s aplice n situaii noi tehnicile de lucru nvate;O3 s creeze forme i modele noi prin mbinarea elementelor de limbaj plastic;O4 s realizeze o compoziie original i individual.

Strategii didactice:

Metode i procedee didactice: instructaj verbal, conversaia, explicaia, demonstrarea, exerciiul plastic; Mijloace didactice: pensule, beioare, acuarele, casetofon, caset muzical. Forme de organizare: frontal i individual;Resurse:

umane: 15 elevi; temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativ;Bibliografie:

1. Metodica predrii desenului i modelajului, E.D.P, Bucureti, 1997;

DESFURAREA ACTIVITII

Nr. crt.Evenimentul

didacticOb. Op.Coninut instructiv - educativTimpStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedee didacticeMijloace didacticeForme de organizare

1.Moment organizatoricAezarea msuelor i pregtirea materialului necesar picturii, intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.

2.Captarea atenieiIntroducerea n activitate o voi realiza cu ajutorul iepuraului care le-a adus o surpriz: un co cu ou.

Voi purta cu copii o mic discuie despre aceasta.conversaiaimagine cu un co cu ou ncondeiatefrontalFormularea unor rspunsuri logice

3.Anunarea temei i a obiectivelorAstzi, vei picta aceste ou i cu cele mai frumoase vom organiza o expoziie.Instructaj verbalfrontal

4.Intuirea materialuluiVoi cere copiilor s recunoasc ce materiale au primit pe mas.conversaiafrontal

5.Dirijarea nvriiVoi demonstra i explica cum pictm oule din imagini i apoi cu pensoanele le decorm cum ne place, cum vrem noi s arate mai frumos.explicaia

demonstraiaplane cu oufrontal

6.Executarea temei de ctre copiin timpul muncii independente voi ndruma copiii individual n oapt sau i voi ajuta s se hotrasc n alegerea modelului preferat dac este cazul.exerciiulindividual

7.Analiza rezultatelor i aprecierea finalVoi expune lucrrile i analiza cteva modele care sunt mai deosebite prin colorit i decorare. Copiii vor explica ce model au pictat.

Voi face i aprecieri generale asupra disciplinei i acurateei locului de munc. Copiii vor face curenie la banc.conversaiaplanele desenate de elevifrontalaprecieri verbale