Ascultare Activa Andrei

21
Proiect didactic Liceul teoretic: Colegiul Naţional Pedagogic “Constantin Brătescu” Data: Disciplina: Psihologie Tema lecţiei: Strategii de ascultare activă Tipul lecţiei: Predare – transmitere de noi cunoştinţe Propunător: Chiru Andrei Obiectivul general al lectiei: Identificarea strategiilor de ascultare activă şi exemplificarea acestora în situaţii concrete Obiective operaţionale: OO1: să identifice ascultarea activă în situaţii concrete; OO2: să fie capabili să dea cel puţin 3 exemple de bariere în calea ascultării active OO3: să înţeleagă

description

Ascultare Activa Andrei

Transcript of Ascultare Activa Andrei

Proiect didactic

Proiect didactic

Liceul teoretic: Colegiul Naional Pedagogic Constantin BrtescuData:

Disciplina: Psihologie

Tema leciei: Strategii de ascultare activTipul leciei: Predare transmitere de noi cunotinePropuntor: Chiru Andrei

Obiectivul general al lectiei:

Identificarea strategiilor de ascultare activ i exemplificarea acestora n situaii concrete Obiective operaionale:

OO1: s identifice ascultarea activ n situaii concrete; OO2: s fie capabili s dea cel puin 3 exemple de bariere n calea ascultrii activeOO3: s neleag

Secvenele lecieiObiective operaionaleDurat Activitatea propusActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materiale Forme de organizare

1. Captarea ateniei8 minCaptarea interesului elevilor pentru lecia despre strategile de acultare activ se va face prin proiectarea pe laptop a ctorva scurte secvene din 3 filme cunoscute de elevi n care un orator se adreseaz unui auditoriu( n primele dou scene sunt exemple ale ascultrii active, iar n cel de-al treilea, exemplu de ascultare pasiv ).

ntrebri pe baza textului:

-Ce s-a prezentat n fiecare din aceste secvene? -descriu ceea ce au vzut n fiecare filmule prezentat ObservaiaConversaia-Calculator

-Scene din filme care prezint exemple de ascultare activ i pasiv Frontal

2. Anunarea temei i a obiectivelor2 minAstzi vom vorbi despre ascultare, tipurile acesteia i n special, despre Strategiile de ascultare activ.Voi scrie titlul leciei pe tabl.

Vom discuta despre acest subiect, l vom defini pe baza exemplelor, pentru a nelege importana lui n cadrul comunicrii .ConversaiaExplicaiaFrontal

3.Dirijarea nvrii

30minLe propun elevilor s urmreasc din nou secvenele, fiind ateni de aceast dat la fizionomia i gesturile actorilor care n film ascult, rolul meu fiind acela de a indica momentul cnd n imagini va fi perceput reacia auditoriului, ca exemplu al ascultrii. i ntreb pe elevi ce neleg prin ascultare, dac pot defini ascultarea activ, pornind de la etimologica cuvntului. Ulterior i voi ntreba care din secvenele prezentate, descrie o situaie n care a fost folosit ascultarea activ. Dac se identific corect, cu ajutorul intuiiei le solicit s identifice n cellalt film, ascultarea pasiv.Urmeaz descrierea teoretic i definirea conceptului de ascultare activ, precum i integrarea acestui termen n tipologia asculrii (activ, pasiv, atent, interactiv ).Urmeaz prezentarea legturii strnse dintre empatie i ascultarea activ. Pentru a nelege aceast legtur, scriu pe tabl urmtoarele ntrebri prin care se pot trage concluzii cu privire la folosirea empatiei n ascultarea activ:

. Ce incearc sa-mi spun interlocutorul?

Ce inseamn acest lucru pentru el?

Cum vede el problema?

Care sunt sentimentele lui i ce emoii simte?

Urmeaz un exemplu n care eu citesc un text folosind limbajul paraverbal i nonverbal. Elevii sunt rugai s m urmreasc i s scrie pe caiete, rspunsuri la ntrebrile de pe tabl, enumerate mai sus.

Pentru a reliefa faptul c pn n acest moment, comunicarea i respectiv ascultarea, nu a fost mpiedicat sau disturbat de nici un factor extern, voi da drumul la muzic, cu un volum ridicat, pentru a-i mpiedica pe elevi s aud i s neleag textul pe care l citesc.

i voi ntreba pe elevi, ce am spus n timp ce se auzea muzica.

Cu ajutorul elevilor, voi trage concluzia c zgomotul constituie o barier n calea ascultrii.Le voi solicita elevilor, s gseasc i alte bariere care mpiedic ascultarea i s dea exemple:

- Neatenia - Receptorul nu este foarte concentrat i se las distras de ceea ce se ntmpl n jur, de zgomote sau de propriile idei;

- Lipsa de interes - Poate fi lipsa de interes fa de subiectul expus sau fa de persoana care vorbete.- Ascultarea selectiv (care poate fi de dou feluri: pasiv i activ.).

-Selectivitate pasiv - receptorul este pasiv i se las distras de gndurile care-i vin n minte, eventual devine atent din cnd n cnd la ce se vorbete.

-Selectivitate activ- asculttorul este interesat doar de anumite idei sau pari din prezentare.

- Presupuneri i prejudeci- Adesea nu ascultm, din cauza unor prejudeci sau presupuneri pe care le facem despre vorbitor sau mesajul care ni se transmite.

- ntreruperea vorbitorului -conduce la ncetarea transmiterii mesajului i, implicit, a receptrii lui.

-Gndurile i dialogurile interioare.

Uneori o afirmaie ne trezeste n minte o idee pe care inem s-o spunem imediat.

Alteori pregtim n minte ceea ce urmeaz s spunem, nainte ca cellalt s termine de vorbit.

Dialogul interior n timpul procesului de ascultare ne mpiedic s urmrim ce spune cellalt i astfel pierdem pri din mesaj.

n concluzie, eliminarea acestor bariere reprezint principala component a oricrei strategii de ascultare activ.

Strategiile de ascultare activ reprezint un concept dinamic, care poate fi particularizat n funcie de mesajul transmis, de auditor, de locaia n care se face comunicarea, etc. Optimizarea ascultrii active este o problem de exerciiu contient, care poate fi pus n aplicare prin urmtoarele strategii:1. alegerea tipului de ascultare n acord cu situaia.

2. renunarea la dialogul interior care perturb ascultarea activ i concentrarea.

3. concentrarea ateniei asupra vorbitorului. Cu ct suntem mai empatici i ne concentrm mai mult asupra partenerului i a mesajului, vom putea nelege mai clar coninutul i ne va fi mai uor s comunicm.

4. concentrarea asupra mesajului n ansamblu (ce ncearc s-mi spun?).

5. evitarea ntreruperii interlocutorului.

6. evitarea prejudecilor i a presupunerilor fa de vorbitor sau subiectul n cauz.

7. ncurajarea vorbitorului s continue s vorbeasc prin semnale verbale i nonverbale. 8. testarea corectitudinii receptrii mesajului prin parafrazareAceste opt strategii de ascultare activ vor fi scrise pe tabl n timp ce vor fi explicate.

-o situaie n care o persoan este n pericol i trebuie s o ajui ct mai repede,

-elevii descriu mesajul transmis att prin limbajul verbal ct i prin cel nonverbal, dovedind faptul c s-a creat acea legtur empatic ntre orator i asculttor, ca rezultat al ascultrii active. -elevii nu vor putea recepta textul, din cauza muzicii mult prea zgomotoase.-zgomotul din curtea colii distrage atenia;

-lipsa de interes fa de leciile de chimie, de exp. sau fa de profesorul care o pred;

- elevul care devine atent abia atunci cnd i ajung la urechi cuvintele: v rog s scoatei o foaie de hrtie.......;-cnd ateptm acea parte a prezentrii, n care vom afla detalii despre produsul ce ne intereseaz-cnd nu suntem ateni la versurile i mesajul unui cntec, din cauza faptului c nu ne place interpretul;- o u care se deschide i o persoan care intr n timpul orei de curs;-cnd se vorbete la ora de istorie despre Paris, gndul c am vizitat acest frumos ora, m determin s rememorez ultima vacan petrecut acolo, fapt ce mi distrage atenia de la explicaiile profesorului.

ConversaiaProblematizareaObservaiaExplicaiaConversaia

Exerciiul individualExperimentulCoversaia

ExplicaiaExemplificarea

ExplicaiaFrontal

Frontal

IndividualFrontalFrontal

4.Obinerea performaneiOO1

OO2

OO33minElevii trebuie s rezolve urmtoarele exerciii:1.Gsii corespondenele ntre elementele din cele dou coloane: A B

Aglomeratia Fact. personali

Tipul de personalitate

Zgomotul

Sexul Fact. de mediu

Temperature

2. Care dintre afirmaiile urmtoare sunt adevrate i care sunt false?

a)Oamenii sunt mai nclinai s acorde ajutor cnd sunt ntr-o dispoziie bun.

b)Oamenii care sunt n general mai activi sunt mai puin predispui la acte agresive.

c) Oamenii de la sat sunt mai nclinai s acorde ajutor dect cei de la ora. d) Factorii psihologici determin att comportamentele pro sociale ct i cele anti sociale. La sfritu leciei , dac timpul mai permite, le voi da elevilor un test care msoar agresivitatea i va calcula fiecare gradul de agresivitatea.

-rspund la ntrebri-completeaz testul care msoar agresivitateaConversaiaExerciiul

Fie cu exerciii( anexa 1)Anexa 2individual

5. Asigurarea feed-back-ului1min Rspunsurile elevilor la ntrebrile de mai sus vor indica gradul de nelegere a noilor cunotiine.

n cazul unor dificulti, erori sau lacune, voi reveni cu explicaii suplimentare.

Aprecieri verbale cu privire la participarea la lecie i eventuale recomandri.

-pun ntrebri despre neclaritile e care le au despre lecia respectiv

Conversaia

Testul de masurarea a agresivitiiIndividual

6. Retenie i transfer1minTema pentru acas.

Schema tablei:

Comportamentele pro i anti sociale

1.Definiie

2.Clasificare:comportamente pro social-de ajutorare -altruist

:comportamente antisociale-agresivitatea

3.Factori determinani ai comportamentului pro social:

-factori situaionali

-factori de personalitate-stri psihologice tranzitorii

-caracteristici ale persoanei

4.Factori determinani ai comportamentului anti social:

-factori personali-tipul de personalitate

- genul

- factori de mediu-zgomot

-temperatur

-aglomeraie

ANEXA1

Exerciii:

1.Gsii corespondenele ntre elementele din cele dou coloane:

A B

Aglomeratia Fact. personali

Tipul de personalitate

Zgomotul

Sexul Fact. de mediu

Temperatura

2. Care dintre afirmaiile urmtoare sunt adevrate i care sunt false?

a)Oamenii sunt mai nclinai s acorde ajutor cnd sunt ntr-o dispoziie bun.

b)Oamenii care sunt n general mai activi sunt mai puin predispui la acte agresive.

c) Oamenii de la sat sunt mai nclinai s acorde ajutor dect cei de la ora.

d) Factorii psihologici determin att comportamentele pro sociale ct i cele anti sociale.

ANEXA2

EVALUAREA POTENTIALULUI DE AGRESIVITATE

Da Nu

1. Te simti vizat(a) direct atunci cand cineva adreseaza

reprosuri sau critica ceva, chiar daca mai sunt prezente

si alte persoane. 5 4 3 2 1

2. Ii bruscati adesea pe cei din jurul vostru. 5 4 3 2 1

3. Ti se reproseaza ca esti deosebit de gelos (geloasa). 5 4 3 2 1

4. Crezi ca ai fi capabil(a) sa vatamezi grav eventuali agresori. 5 4 3 2 1

5. Ti se spune adesea ca esti prea impulsiv(a). 5 4 3 2 1

6. Ai obiceiul de a te implica in tot felul de dispute. 5 4 3 2 1

7. Intr-un conflict nu cedezi decat cu mare greutate. 5 4 3 2 1

8. Crezi ca ai aptitudini necesare unui conducator asa incat

ceilalti trebuie sa te asculte. 5 4 3 2 1

ceilalti trebuie sa te asculte. 5 4 3 2 1

9. Propriile preferinte au intaietate in raport cu ale

celorlalti in orice situatie. 5 4 3 2 1

10. Iti plac actiunile periculoase, chiar violente. 5 4 3 2 1

11. Se spune adesea despre tine ca esti prea incrancenat (a). 5 4 3 2 1

12. Te simti extrem de multumit(a) atunci cand ii vezi

pe ceilalti invinsi. 5 4 3 2 1

13. Te enervezi usor, chiar pentru lucruri marunte. 5 4 3 2 1

14. Preferi, in orice situatie, sa fii transant (a),

chiar sa calcati pe ceilalti in picioare. 5 4 3 2 1

15. Ai numerosi dusmani, dar existenta lor nu are darul

decat sa faca viata mai interesanta. 5 4 3 2 1

16. Ridici usor tonul intr-o discutie. 5 4 3 2 1

17. Te iriti usor si treci imediat la atac. 5 4 3 2 1

18. Esti fan a unei echipe sportive si ii aperi onoarea

in orice situatie. 5 4 3 2 1

19. Nu accepti prea usor critici la adresa ta, reactionand

cel mai adesea cu duritate. 5 4 3 2 1

20. Obisnuiesti sa-ti spui spui deschis parerea,

chiar daca ii ranesti pe ceilalti. 5 4 3 2 1

21. Nu acorzi prea multa importanta convenientelor

si obisnuiesti sa mergi direct la tinta. 5 4 3 2 1

22. Este evident ca in viata nu se obtine nimic fara lupta. 5 4 3 2 1

23. Te consideri, in general, un justitiar(a).

24. Esti dispus(a), in conflictele in care esti implicat(a),

sa impingi lucrurile pana in panzele albe.

25. Uneori iti este teama de propria agresivitate. 5 4 3 2 1

Aplicarea testului de mai sus presupune ca pentru fiecare item sa va declarati acordul sau dezacordul pe o scala de la 1 la 5, unde 1 reprezinta un dezacord total, iar 5 un acord total cu itemul in cauza. Dupa ce ati raspuns la fiecare item, totalizati punctele obtinute si interpretati rezultatul in functie de grila de mai jos.

25-5051-7576-100101-125

Esti mai curand o persoana pasnica, multumindu-se cu ceea ce ti se intampla. Te caracterizeaza un calm extrem, evitand sistematic orice forma de violenta sau de utilizare a fortei. Cedezi poate prea usor, chiar si cand lucrurile sunt evident in dezavantajul tau. Pentru unele lucruri merita totusi sa luptam.Reactionezi uneori violent, dar foarte rar si in forme usoare, mai curand utilizand mijloace verbale. Va place sa fiti lasat in pace, fara insa ca atacurile celorlalti sa va deranjeze prea mult. Dispuneti de autocontrol, iar reactiile agresive sunt mai curand rationale, decat impulsuri emotionale.In general, reusesti sa-ti controlezi agresivitatea, desi exista suficiente situatii cand izbucnesti violent, chiar daca dupa aceea regreti manifestarea in cauza. Recunosti ca ai partea ta de vina pentru relatiile uneori incordate cu cei din jur. Ceva mai multa stapanire de sine ar face mult mai rare starile emotionale negative.Iti controlezi foarte greu tendinta spre agresivitate, fiind chiar posibil sa nu te intereseze acest aspect. Orice situatie o rezolvi prin apelul la mijloace agresive, asa incat ceilalti te cam evita. Este dificil de trait in preajma ta, astfel incat ar fi indicat sa incerci dezvoltarea autocontrolului. Viata presupune intr-adevar si lupta, dar nu este un razboi generalizat.