artropode_arahnide

download artropode_arahnide

of 10

Transcript of artropode_arahnide

Proiect de lectieData : Sapt.15-17 Clasa : a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : Obiectul: Biologie-Zoologie Unitatea de nvaare: Caractere generale morfofuncionale, comportament, adaptri i importan ale unor grupe de vieuitoare: Nevertebrate Subiectul: Artropode - Arahnide Tipul lectiei: predare-nvare Competene generale : 1.Receptarea informaiilor despre lumea vie. 2. Explorarea sistemelor biologice . 4. Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei. 5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de lucru ale biologiei n contexte noi. Obiective operationale : O1 - sa precizeze caracterele generale ale arahnidelor. O2 - sa prezinte mediul lor de viata. O3 - sa identifice care sunt partile corpului paianjenului. O4 - sa explice modul de realizare a firului de matase. O5 sa demonstreze prin desen, ca paianjenul are 4 perechi de picioare. O6 sa evidentieze importanta arahnidelor in lumea vie. Analiza resurselor didactice : Material didactic (Md) :

Manualul, planse Atlase zoologice Fise de observatie material biologic (insectare)

Mijloace tehnice (Mt) : Caiete (c)

Forma de organizare clasei (F.o.c) :

Activitate frontala (Af) Activitate individuala (Ai)

Metode de invatamant (Mi) :

Conversatie (cv) Expunere (exp) Explicatie (expl.) Observatie (obs)

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

DESFASURAREA LECTIEINR. SECVENTEL CRT. E LECTIEI TIM P DESFASURAREA LECTIEI O B METODE DE INVATAMA NT (MI) M M Mi d t cv F. O. C EVALU ARE

1.

Moment organizatoric . Pregatirea clasei pentru lectie

2 min.

2. 3.

Verificarea cunostintelor Captarea atentiei

15 min. 2 min.

Verificarea prezentei si consemnarea absentelor. Pregatirea materialului didactic pentru desfasurarea lectiei. Prin chestionare orala. Profesorul prezinta materialul stimul, planse si fise de observatie. Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu semnificatia imaginilor prezentate. Anun i scrie pe tabl tema leciei i prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei.

Af Ai

cv

Ai

Evaluar e initiala

cv

Af

4.

Anunarea temei i a obiectivelor

1 min.

C

5.

Predarea lectiei noi

20 min.

Artropodea) Arahnide b) Crustacee c) Miriapode d) Insecte

C O 1

Ex p

Af Ai

Paianjenul

C Ob s Cv Ex pl Af Ai

Mediul de viata : Terestru Alcatuirea corpului : Corpul acoperit de cuticula chitin subtire, de diferite culori. 2 parti: cefalotorace si abdomen. Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta de maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si veninoase. Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi filiere. Din filiere elimina o substanta cleioasa, care in contact cu aerul formeaza firul de matase. Respiratia este pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2 orificii pulmonare in legatura cu 2 plamani. Aparatul circulator : Inima Aparatul digestiv : Animal carnivor

C C

O 2 C Ex p Af Ai C C Ob s Cv Ex pl Af Ai

C

O 3

se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase. Excretia : Orificiul anal partea posterioara. Locomotie : Ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele 2 picioare tese panza. Inmultirea : Depune oua intrun cocon toamna

O 4

O 5

C

Af Ai

C Ex p C Af Ai

Scorpionul, Capusa si Sarcoptul raieiScorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe veninos. Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime. Sarcoptul raiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca raia sau scabia. Prin chestionare orala. Aprecierea pregatirii la nivelul clasei. Notarea si justificarea notelor.

06

Ob s Cv Ex pl

6.

Fixarea cunostintelor Evaluarea finala

5 min. 5 min.

Cv

Af Ai

7.

Cv

Af Ai

Evaluar e cogniti v Evaluar e finala

Sapt 15 Schema tablei

Artropode

a) Arahnidele Caractere generale ale arahnidelor: -pielea este chitinoasa -corpul este alcatuit din doua parti: cefalotorace si abdomen (exceptie fac sarcoptul raiei si capusa) -au patru perechi de picioare articulate -au o pereche de chelicere -respira prin plamani si trahee -se inmultesc prin oua

Paianjenul

Mediul de viata : Terestru Alcatuirea corpului : Corpul acoperit de cuticula chitin subtire, de diferite culori. 2 parti: cefalotorace si abdomen. Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta de maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si veninoase. Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi filiere. Din filiere elimina o substanta cleioasa, care in contact cu aerul formeaza firul de matase. Respiratia este pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2 orificii pulmonare in legatura cu 2 plamani. Aparatul circulator : Inima Aparatul digestiv : Animal carnivor se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase. Excretia :

Orificiul anal partea posterioara. Locomotie : Ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele 2 picioare tese panza. Inmultirea : Depune oua intr-un cocon toamna Oua paianjeni mici - toamna

Scorpionul, Capusa si Sarcoptul raieiScorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe veninos. Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime. Sarcoptul raiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca raia sau scabia.

Fisa de observatie nr. 1

Paianjen cu cruce Aranea diadema

Paianjenul lup Lycosa singoriensis

Fisa de observatie nr. 2

Vaduva neagra

Tarantula

Fisa de observatie nr. 3

Scorpionul imperial (Pandinus imperator)

Morfologia scorpionilor: 1 - prosom; 2 - mezosom; 3 - metasom; 4 - pedipalp; 5 - picioare; 6 - chelicer; 7 - chel; 8 - articolul mobil al chelei, manus; 9 - articolul fixal chelei, tarsus; 10 telson; 11 - anus.

Fisa de observatie nr. 4

Capusa

Capusa hranindu-se.