of 1

description

Exemplu articol ziar electronic

Transcript of Articol ziar Exemplu

Atmosfer de rzboi n finala juniorilorJuniorii B ai CS Universitii Craiova au pierdut asear la Berceni, n faa rivalei Dinamo, finala mare a campionatului naional, scor 3-2. Dei atmosfera ostil nu era de ateptat s fie att de mare, avnd n vedere faptul c nu era un meci Craiova Dinamo la seniori, dorul rivalitii dintre cini i olteni i-a fcut pe primii s se mobilizeze exemplar n tribunele arenei din comuna Berceni, aflat la zece km de capital.Nu mai puin de 500 de fani dinamoviti au fost prezeni smbt seara la finala mare a juniorilor, acetia ncurajndu-i din primul pn n ultimul moment favoriii. Cunoscui fiind pentru rutatea de care dau dovad, cei din Peluza Ctlin Hldan au jignit la foc automat, ncepnd de la goal-keeper-ul formaiei CS Universitatea, Burci, acesta fiind nlocuit la pauz i pn la regele Gheorghe Hagi, ai crui academie de juniori participase la meci. De cealalt parte, susintorii alb-albatrilor, venii ntr-un numr de aproximativ 150, n frunte cu patronii echipei i marea majoritate a componenilor din Craiova-Maxima, i-au aclamat cu mult patos pe Ivan & co. n tot timpul desfurrii partidei. Cu toate acestea, n sectorul oaspeilor ar fi trebuit s mai fie prezeni i un grup de 30 de ultrai din nucleul dur al galeriei din Bnie, ns, din cauza unui eveniment neplcut, acetia nu au mai ajuns la meci. Cu o jumtate de or nainte de fluierul de start, nrmai pn n dini, suporterii din tefan cel Mare au atacat microbuzul suporterilor venii de la Craiova, n timp ce acetia erau staionai ntr-o benzinrie aflat n apropierea localitii unde urma s se desfoare finala. Sfritul meciului i-a gsit pe micii dinamoviti jubilnd cu trofeul n faa galeriei lor, n timp ce oltenii, cu lacrimi n ochi, au stat prbuii pe gazon minute n ir dup fluierul final.