Arderea

4
Proiect didactic Data: Instituţia: gimn. Gh.Rîşcanu Profesor: Raifura Svetlana Disciplina: Ştiinţe Clasa: V-a Subiectul : .Arderea Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor Timp: 45min Competenţă generală: 1. Competenţa de achiziţii intelectuale şi pragmatice. 2. Competenţa de investigaţie ştiinţifică a lumii înconjurătoare. Subcompetenţe: - Descrierea proprietăţilor generale ale solidelor, lichidelor şi gazelor. Obiective operaţionale: O1 – să explice noţiunile ardere, inflamabilitate, combustibil O2 – să facă descoperiri în baza unor experienţe simple O3 – sa clasifice combustibilii O4 – sa propună măsuri de protecţie împotriva incendiilor Metode şi tehnici:

Transcript of Arderea

Page 1: Arderea

Proiect didactic

Data:

Instituţia: gimn. Gh.Rîşcanu

Profesor: Raifura Svetlana

Disciplina: Ştiinţe

Clasa: V-a

Subiectul : .Arderea Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor

Timp: 45min

Competenţă generală:

1. Competenţa de achiziţii intelectuale şi pragmatice.2. Competenţa de investigaţie ştiinţifică a lumii înconjurătoare.

Subcompetenţe:

- Descrierea proprietăţilor generale ale solidelor, lichidelor şi gazelor.

Obiective operaţionale:

O1 – să explice noțiunile ardere, inflamabilitate, combustibilO2 – să facă descoperiri în baza unor experiențe simpleO3 – sa clasifice combustibiliiO4 – sa propună măsuri de protecție împotriva incendiilor

Metode şi tehnici:

explicaţia, descoperirea, experimentul,observația, exerciţiul, problematizarea, conversaţia, expunerea, joc de stimulare, lucru cu textul

Forme de activitate

- frontală, individuală, în perechi, în grup

Material didactic:

manualul, fise de munca independenta, lumînare, chibrite, scheme, tabele

Page 2: Arderea

Desfăşurarea activităţiiEtapele lecţiei

obiective Metodeşi procedee

T imp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1 Evocarea

conversaţia 5 stabilirea ordinii si disciplinei necesare bunei desfasurari a lectiei;

pregatirea celor necesare orei;prezentaFrontal se verifică tema anterioară şi se propun fişe de lucruRubrica Amintește-ți, Invitație la discuțieFocul este un dar fără preț lăsat de Dumnezeu. Scăpat de sub control, însă, acesta poate provoca dezastre de neînchipuit

Se pregătesc de oră

Scriu tema în caiete

Elevii relatează tema , apoi îl roagă pe alt elev să continuie

2. Realizarea sensului

O1O2O3O4

ProblematizareaExplicaţialucru cu textuljoc de stimulare

2 Rubrica Experimentează Studiul textului ştiinţificFormularea întrebărilor , scrierea pe tablă a informației esenţialeSchema din info 3, definițiile se scriu în caietEfectuarea experimentului pag 54

Cîte un elev citeşte info 1 Verbalizarea shemei din info 2 (În perechi)

Discută şi scriu în caiete

3. Reflecţia exerciţiul 8 Rezolvarea Ex 4 pag 57Complectează enunțurile

a) Fenomenul chimic care constă în oxidarea rapidă a unei substanțe se numește......

b) Proprietaea unei substanțe care se aprinde ușor și arde repede se numește......

Rezolvă sarcinile

4. Extensia 2 Stabilirea temei Ex 1,2, pag 57 Bucuria creației Explicarea modalitatilor de rezolvare al cerintelor aprecieri elevilor la lectie

Scriu în agende