Animale Si Obiecte Preferate - DP

13
Proiect didactic Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, Iași Data: 26 februarie 2015 Propunător: Mirlescu Ecaterina Clasa: Pregătitoare B Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Dezvoltare personală Unitatea de învațare : „Prietenii necuvântătoarelor” Subiectul activității: Fiinţe şi obiecte preferate – caracteristicile acestora Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor Forma de realizare: activitate integrată Discipline integrate: DP, CLR, MEM, MM, AVAP Competențe specifice vizate: DP: 2.3. Explorarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a interacțiunii simple cu acestea; 3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate; CLR: 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;

description

Dezvoltare personala - clasa pregatitoare

Transcript of Animale Si Obiecte Preferate - DP

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: C. T. E. Tc. Gh. Mrzescu, IaiData: 26 februarie 2015Propuntor: Mirlescu EcaterinaClasa:Pregtitoare BAria curricular:Om i societateDisciplina:Dezvoltare personalUnitatea de nvaare: Prietenii necuvnttoarelorSubiectul activitii:Fiine i obiecte preferate caracteristicile acestoraTipul de activitate:consolidare i sistematizare a cunotinelorForma de realizare:activitate integrat Discipline integrate:DP, CLR, MEM, MM, AVAPCompetene specifice vizate:DP:2.3.Explorareacaracteristicilorfiineloriobiectelorpreferateiainteraciuniisimplecu acestea;3.3.Identificareahobby-urilor,jocurilori activitilorpreferate;CLR:1.1.Identificareasemnificaieiunuimesajscurt, petemefamiliare,rostitclarirar;1.2.Identificareaunorinformaiivariatedintr-unmesajscurt,rostitclarirar;MEM:1.1. Recunoaterea i scrierea numerelor n concentrul 0-31;3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti;AVAP:1.1.Sesizareasemnificaieiunuimesajvizualsimplu,exprimatprindesen/pictur/modelaj/ colaj/film/desenanimat,carereflectun contextfamiliar;2.2.Exprimareaideiloritririlorpersonale,n aplicaiisimple,specificeartelorvizuale;MM:2.1.Cntareancolectiv,asociindmicarea sugeratdetext;3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare;Obiective operationale:Cognitive:O1- s identifice numele fetiei din text ;O2- s intuiasc obiectele i fiinele preferate de feti;O3- s dea exemple de obiecte i fiine preferate din viaa lor;O4- s coloreze obiectele preferate fetiei;Afective: O5- s participe cu interes la activitate;Psiho-motorii: O6- s aib o poziie adecvat n banc pe parcursul activitii;O7- s execute micrile sugerate de cntec;

Strategia didacticResurse:Procedurale: conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, jocul;Materiale:calendarul naturii, scrisoare, fie de evaluare, fie de lucru, creioane, carioci, recompense ( medalii)Forme de organizare: frontal, independentTemporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativUmane:Bibliografice:- MECTS -Programa colar pentru disciplinaDezvoltare personal, Bucuresti, 2013;-"Organizarea interdisciplinara a ofertelor de nvatare pentru formarea competentelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvatamntul primar"-suport de curs 2013;- Piil, Teodora i colaboratorii,Dezvoltare personal-auxiliar didactic, Editura ART, Bucureti 2013.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.Crt.Etapele leciei /resurse timpOb.Op.

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace didacticeForme de organizareEvaluare

1.Moment organizatoric

5 min.Pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea leciei.Are loc,,ntlnirea de dimineacu etapele ei:Prezena, salutul identificarea zilei, precizarea datei.Solicit elevilor joculeul de nviorare: ,,Pic, pic, pic!Elevii se vor saluta numind colegul cu numele unei flori de primvar. Apoi,elevul de serviciu va numra albinuele prezente, va marca data n calendarul naturii.Elevii vor executa jocul de micare: ,,Pic, pic, pic!Conversaia

JoculCalendarul naturii, albinuele pentru prezenfrontalObservarea elevilor

2.Captarea ateniei

3 min.Copii, astzi am primit oscrisoarede la o feti care ar vrea s vin la noi n clas,s fie colega voastr. Ea vrea mai nti s se prezinte, de aceea ne-a scris despre ea i despre ceea ce i place ei. Vrei s v citesc scrisoarea ca s o cunoatem pe aceast feti?Dau cititre textului scrisorii (textul suport- anexa 1)Elevii i exprim curiozitatea de a afla coninutul scrisorii i ascult cu atenie citirea textului.

ExpunereascrisoareafrontalObservarea

3.Anunarea temei i a obiectiveloroperaionale

1 min.Prezint obiectivele operaionale ntr-un limbaj accesibil elevilor.Tema leciei noastre este:Fiine i obiecte preferate.Dac vei fi ateni pe parcursul activitii, vei ti ce nseamn un obiect sau o fiin preferat.Elevii ascult cu atenie obiectivele prezentate.Explicaiafrontalobservarea

4.Dirijarea nvrii

18 min.

O1

O2

O3

O6nainte de a rspunde fetiei, dac o primim sau nu n clasa noastr, trebuie s-i artm c am neles cu toii ce i place ei din ceea ce ne-a scris. Trebuie doar s rspundei la cteva ntrebri despre ea.Adresez elevilor urmtoarele ntrebri:1- Care este numele fetiei?2- Ce i place ei?3-Care sunt persoanele dragi ei?4-Cum se numete fratele ei?5-Care sunt activitile preferate fratelui ei?6.-Ce-i dorete fetia s devin cnd va crete?7-Ce jocuri preferate avei voi, copii? Numesc civa elevi care vor spune jocul lor preferat.

Elevii vor rspunde astfel:1- pe feti o cheam Claudia.2-ei i place s mnnce pizza, s se joace cu ppuile i s vizionezedesene animate cu veverie.3. Persoanele dragi ei sunt prinii i fratele.4.-numele fratelui fetiei este Mihai.5.-lui Mihai i place fotbalul, s se plimbe n parc cu celul pe care-l ngrijete i pentru c iubete animalele i dorete s devin medic veterinar.6-Fetia i dorete s devin nvtoare.7-Elevii numii vor spune ce jocuri prefer.ConversaiafrontalAprecieri verbale

5.Realizarea feed-back-ului

5 min.O51- Despre ce am discutat astzi la ora deDezvoltare personal?2- De ce este important s avem un obiect preferat ?3-Ce v-a plcut cel mai mult la Claudia?4- V place ceva din ceea ce i place ei?

1 Noi am discutat despre:Fiine i obiecte preferate2- Deoarece cnd ne jucm cu acel obiect ne simim bine.3- Elevii apreciaz fetia argumentndu-i rspunsurile.4-La ultima ntrebare elevii rspund dup propriile preferine.ConversaiafrontalAprecieri verbale

6.Evaluarea activitii

8 min.

O4Elevii vor primi o fi cu urmtoarea cerin:1. Colorai obiectele i fiinele preferate Claudiei.Dup rezolvarea sarcinii din fi, cer elevilor s schimbe lucrarea cu colegul de banc pentru o evaluare n perechi.

Elevii rezolv fia.Cu ajutorul cadrului didactic ei vor corecta lucrarea colegului. Vor atribui stelue dup modul de rezolvare: steluverdepentru rezolvare corect, stelugalbenpentru lucrarea parial corect sau steluroiedac elevul respectiv nu a rezolvat sarcina din fi.ExerciiulFie de evaluareIndependentEvaluare scris

coevaluare

7.ncheierea activitii

3 min.O7Fac aprecieri colective i individuale asupra modului de lucru i a participrii la activitate.Cer elevilor s cnte cntecul: ,,Eu am zece degeele!Elevii ascult aprecierile i observaiile nvtoarei.Elevii cnt cntecul propus.Conversaia

JoculMedalii

FrontalAprecieri verbaleMedalii

8.Activitate recreativ

Cer elevilor s deseneze jucria lor preferat.

Elevii deseneaz jucria preferat.ExerciiulFi de lucruindependentobservarea

Anexa 1

Eu i cei dragi mie

Eu suntClaudiai am 6 ani. Sunt foarte cuminte i i ascultpe priniimei. Pe ei ipe fratele meueu i iubesc cel mai mult pe lume. Mie mi place foarte mult culoarea roz. De asemenea mi place s mnnc pizza.Jocul meu preferat este,,jocul cu ppui. Le aliniez la fel ca la clas i le explic o mulime de lucruri folositoare. Cnd voi fi mare m voi face nvtoare. mi mai plac i desenele animate cu veverie.Pe fratele meu l cheamMihai. Lui i plac foarte mult animalele. El are grij de celul nostru , i d mncare i ap. l scoate mereu afar la ore fixe. El spune c ar vreas devin medic veterinar, s aib grij de animale i s le vindece dac se mbolnvesc.Lui i mai placefotbaluli are muli prieteni cu care iese n parc i se joac.Prinii notri ne iubesc foarte mult i ne ncurajeaz s facem ceea ce ne place.. Ei sunt cei mai buni prini din lume i ne rsfa, dar ne i corecteaz cnd este nevoie.Eu sunt foarte fericit alturi de cei pe care i iubesc!

Fi de lucru (activitate recreativ)

Deseneaz jucria ta preferat:

Fi de lucru (activitate recreativ)

Deseneaz jucria ta preferat:

NUME:

Fi de evaluareDP

1. Colorai obiectele i fiinele preferate Claudiei.