AngioSperme

7
Proiect de lecţie a. Date introductive Data:16.03.2013 Clasa: a-IX-a C Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Biologie Student practicant: Căluean George-Gabi Titlul lecţiei: Angiosperme Durata: 50 minute Tipul lecţiei: predare-invatare-evaluare Competenţe specifice: Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante (1.1.) Stabilirea relaţiei factori de mediu - plante ( 1.2.) Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori ( 1.4.) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare ( 4.1.) Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală (5.1.) Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii de instruire, elevii vor fi capabili : O1: Să explice termenul de angiosperme; O2: Să deducă, pe baza materialului didactic, principalele caracteristici ale angiospermelor; O3: Să prezinte cele doua clase ale angiospermelor; O4: Să cunoasca familiile claselor de angiosperme ; O5 :Sa prezinte importanta angiospermelor Metode şi procedee Expunere Observaţie Conversaţie euristică Învatarea prin descoperire

description

guyhj

Transcript of AngioSperme

Page 1: AngioSperme

Proiect de lecţie

a. Date introductiveData:16.03.2013Clasa: a-IX-a CAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: BiologieStudent practicant: Căluean George-GabiTitlul lecţiei: AngiospermeDurata: 50 minuteTipul lecţiei: predare-invatare-evaluare

Competenţe specifice:• Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante (1.1.)• Stabilirea relaţiei factori de mediu - plante ( 1.2.)• Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori ( 1.4.)• Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare ( 4.1.)• Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală (5.1.)Obiective operaţionale:La sfârşitul activităţii de instruire, elevii vor fi capabili :O1: Să explice termenul de angiosperme;O2: Să deducă, pe baza materialului didactic, principalele caracteristici ale angiospermelor;O3: Să prezinte cele doua clase ale angiospermelor;O4: Să cunoasca familiile claselor de angiosperme ;O5 :Sa prezinte importanta angiospermelor

Metode şi procedee Expunere Observaţie Conversaţie euristică Învatarea prin descoperire

Forme de organizare

Activitate frontală şi individualăResurse materiale

Manualul; Tabla; Caiete;

Anexe: Schema lecţiei Bibliografie:Manualul de BIOLOGIE clasa a IX-a :Ioana Arinis si Aurora Mihail;Editura Liceall2000

Page 2: AngioSperme

b. Scenariul didacticNr.crt.

Evenimentele instruirii

Ob. oper.

Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice

Mijloace de instruire

Timp alocat (min)

Evaluare

1 Organizarea colectivului

de elevi

- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei

-pregătesc materialele necesare pentru lecţie

3

2 Verificarea cunoştinţelor

din lecţia anterioară

Gimnosperme -întrebări referitoare la lecţia anterioară;

-răspund la întrebari.

5

3 Captarea şi întreţinerea

atenţiei

Anunţarea activităţilor desfasurate pe parcursul orei. Întreabă principalele funcţii ale organismului animal

-asculta cu atenţie si răspund la întrebări

5

4 Enunţarea temei şi a

obiectivelor urmărite

Angiosperme - anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuturilor acesteia

-ascultă cu atenţie şi scriu

1

5 O1 Angiospermele sunt cele mai raspandite si evoluate plante,adaptate la cele mai variate conditii de viata ale mediului terestru,regasindu-se pe tot globul

-realizează schema lecţiei pe tablă şi explică noţiunile noi.

-ascultă cu atenţie, scriu;

- conversaţia euristică - frontală- orală

5

Page 3: AngioSperme

Transmiterea noilor

cunoştinţe

O2

O3

O4

O5

Ele sunt plante erbacee sau lemnoase;majoritatea sunt plante autotrofe putine fiind parazite sau saprofite;in structura lemnului apar traheele;majoritatea florilor sunt hermafrodite;fecundatia este dubla;embrionul poate avea unul sau doua cotiledoane.

Clasa dicotiledonate si monocotiledonate cu caracteristicile proprii

Clasa dicotiledonate;familia rozacee,papilionacee,asteracee,crucifere.Clasa monocotiledonate:familia poacee,liliacee,iridacee,amarilidacee,ciperacee.

Angiospermele formeaza alaturi de gimnosperme majoritatea covarsitoare a vegetatiei cu rol important in circuitul dioxidului de carbon si al oxigenului in natura.Multe dintre angiosperme arboricole sunt importante in industria lemnului.

-reprezintă pe tablă schematic noile informaţii.

-notează schema de pe tabla sub supravegherea profesorului;

- conversaţia euristică- învătarea prin descoperire

- frontală- orală

10

10

Page 4: AngioSperme

6 Fixarea cunoştinţelor şi asigurarea posibilităţilor

de transfer

-aprofundarea lecţiei prin întrebări şi răspunsuri.

-ascultă,raspund - conversaţia euristică - frontală- orală

3

7 Evaluare/Conexiune

inversă

Fişă de lucru completeazăspaţiile libere ,

- conversaţia-aprecierea verbală

6 - individuală- scrisă

8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă

şi notarea elevilor

Rezolvarea intrebarilor si tabelului de la sfarsitul lectiei

- conversaţia 2 -individuală

Page 5: AngioSperme