amintiridincopilarie_proiectdidactic

15
Scoala Gimnaziala nr. 1 “Dimitrie Luchian” Com. Piscu, Jud. Galati PROIECT DE LECTIE LIMBA SI LITERATURA ROMANA Clasa a V-a A Profesor: Axente Dorinela

Transcript of amintiridincopilarie_proiectdidactic

Page 1: amintiridincopilarie_proiectdidactic

Scoala Gimnaziala nr. 1 “Dimitrie Luchian”Com. Piscu, Jud. Galati

PROIECT DE LECTIELIMBA SI LITERATURA ROMANA

Clasa a V-a AProfesor: Axente Dorinela

19. 05. 2008

Page 2: amintiridincopilarie_proiectdidactic

Proiect didactic

Data: 19. 05. 2008Clasa: a V-a ADisciplina: Limba si literatura romanaSubiectul: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga – Cunoasterea textuluiTipul lectiei: fixare si consolidare de cunostinteScopul lectiei: cunoasterea si intelegerea unui text literar (epic)

Obiectiv specific: cultivarea receptivitatii intelectiv – artistice a elevilor fata de textul literar

Obiective cadru si de referinta:1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

1.1 sa identifice informatiile esentiale dintr-un mesaj oral (modalitatile de expunere)2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

2.6 sa manifeste interes pentru participarea la actul comunicarii 3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris 3.1 sa identifice ideile principale dupa citirea globala a unui text 4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

4.5 sa manifeste interes pentru redactarea unui text

Obiective operationale: cognitive:

- sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment in parte;- sa identifice trasaturile unui personaj argumentand cu exemple din text;- sa argumenteze apartenenta operei la genul literar corespunzator;- sa identifice secventele de dialog, naratiune, descriere;- sa explice semnificatia titlului.

afective :- sa manifeste interes pentru lectura;- sa raspunda corect, constient si participative la intrebarile solicitate;- sa participe cu interes la actul comunicarii.

Strategia didactica: Metode si procedee : conversatia, explicatia, ciorchinele, citirea selectiva, predarea

reciproca, mai multe capete la un loc, explozia stelara, brainstorming, interpretarea pe roluri.

Mijloace de invatamant : manualul, fise de lucru, flip-chart, volumul “Amintiri din copilarie”, de Ion Creanga

Forme de organizare : pe grupe, individual, frontal

Page 3: amintiridincopilarie_proiectdidactic

Bibliografie:o Cornelia Dumitrascu Sechi, “Indrumator pentru receptarea textelor literare”, Ed. Casa

Editoriala Regina, Iasi, 2001o Popa Ion, “Literatura romana”, Ed. Niculescu, Bucuresti, 2000

o Geta Vintila, Maria Toader-Coman, “ Gandirea critica – o capacitate esentiala a

educatiei pentru valori”, Ed. Scoala galateana, Galati, 2007o Parfene Constantin, “Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala”, Ed.

Polirom, Iasi, 1999

Motivatia:Activitatea se justifica, deoarece le ofera elevilor posibilitatea de a privi opera si

personajele lui Ion Creanga dintr-o noua perspectiva.Activitatea le faciliteaza elevilor focalizarea atentiei catre un domeniu preferat

(copilaria).Intregul demers didactic urmareste dezvoltarea creativitatii, a posibilitatilor de cunoastere

a textului si a exprimarii libere a opiniei.

Conditii preliminare:Elevii poseda anumite cunostinte despre volumul “Amintiri din copilarie” si sunt

familiarizati cu modul de scriitura al lui Ion Creanga. Elevii au deja formate deprinderile de gandire, invatare si lucru in grup, incat lectia sa se poata baza pe o strategie de invatare dirijata care sa permita implicarea totala a elevilor in activitate.

Demersul didactic

Moment organizatoric – se stabileste un climat adecvat desfasurarii lectiei

EVOCARE

1.Actualizarea cunostintelor anterioare se realizeaza prin reprezentarea a unui grup de elevi a fragmentului “Calul balan”, din opera “Amintiri din copilarie” de Ion Creanga. Cu resursele reprezentarii scenice, elevii sunt mai adanc ancorati in text, intra in rezonanta cu personajele si intamplarile desfasurate.

2.Captarea atentiei – brainstorming de grup, ciorchine simpluSe da citire unui fragment din opera Amintiri din copilarie. Elevii recunosc fragmentul si

tema acestuia = copilaria.

Page 4: amintiridincopilarie_proiectdidactic

„Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, când mă gândesc(…) la stâlpul hornului unde lega mama o şfară cu motocei la capăt, de crăpau mâtele jucându-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care mă ţineam când începusem a merge copăcel, la cuptiorul pe care mă ascundeam, când ne jucam noi băieţii de-a mijoarca şi la alte jocuri şi jucării pline de hazul şi farmecul copilăresc, parcă-mi saltă şi acum inima de bucurie. “

Profesorul noteaza in mijlocul tablei cuvantul COPILARIE. Elevii scriu sintagme sau cuvinte care le vin in minte in legatura cu acest termen.

Reguli pentru utilizarea tehnicii ciorchinelui:- scrieti tot ce va trece prin minte referitor la tema propusa;- nu judecati/evaluati ideile propuse, ci doar notati-le;- nu va opriti pana nu epuizati toate ideile care va vin in minte, insistati pana apar idei

noi;- nu limitati numarul ideilor;- lasati sa apara cat mai multe si mai variate conexiuni intre idei.Se citesc expresii despre copilarie, de pe flip-chart.Se enumera si alti scriitori care au abordat in scrierile sale tema copilariei ( L. Blaga, I.

Teodoreanu, Barbu St. Delavrancea, Ioan Al. Bratescu - Voinesti, M. Eminescu, M. Sadoveanu,I. Agarbiceanu, E. Farago, etc.)

REALIZAREA SENSULUI

Demersul didactic1.Anuntarea subiectului si a obiectivelor Profesorul face cunoscut elevilor faptul ca urmeaza o lectie de fixare si consolidare a

cunostintelor despre opera “Amintiri din copilarie”, fragmentul “Calul balan”; pe parcursul lectiei se vor desprinde ideile principale ale fragmentului, se vor discuta modurile de expunere, constructia personajelor, semnificatia titlului si apartenenta fragmentului la genul epic.

2.Incadrarea fragmentului in operaOpera este alcatuita din patru parti (primele trei , publicate intre anii 1880-1882, partea a

IV-a , publicata postum in 1892).

Continutul celor patru parti:Partea I se deschide cu evocarea scolii, ridicata prin stradania parintelui Ioan. Rupt de vatra satului, Nica pleaca impreuna cu bunicul sau la scoala din Brosteni. Aici, eroul va avea parte de o serie de peripetii: caderea in Ozana, sederea in gazda la Irinuca, umplerea de raie capreasca, fuga cu pluta pe Bistrita.Inceputul partii a II-a sta sub semnul evocarii casei parintesti. Apare chipul mamei, odata cu intamplarile din copilarie: uratul de Anul Nou, pupaza din tei, la scaldat, etc.In capitolul al III-lea, eroul, devenit adolescent este infatisat urmandu-si in continuare drumul, ca elev la scoala domneasca din Targul Neamtului, apoi la scoala de catiheti din Falticeni.In capitolul al IV-lea, in toamna lui 1855, paraseste satul pentru a urma seminarul de la Socola.

Page 5: amintiridincopilarie_proiectdidactic

3.Semnificatia titlului – brainstorming de grupTitlul subliniaza caracterul de evocare al scrierii si sugereaza faptul ca scriitorul a selectat

doar o parte din intamplarile copilariei sale care au caracter general, deoarece Creanga a prezentat prin propria lui copilarie, ”copilaria copilului universal”.

4.Predarea reciproca ( 15 min.)Se imparte textul din manual in 6 fragmente in conformitate cu numarul membrilor din

grup. Se numara in cadrul grupului de la 1-6, fiecare elev va indeplini pe rand rol de profesor si rol de elev. Fragmentele numerotate de la 1 la 6 vor fi prezentate colegilor din grup in raport cu numarul pe care il au: elevul nr. 1 va indeplini rol de profesor la fragmentul nr. 1 si asa mai departe.

Elevul care indeplineste rol de profesor realizeaza urmatoarele sarcini:- rezuma paragraful;- pune o intrebare celorlalti colegi referitoare la continutul paragrafului;- clarifica impreuna cu ceilalti colegi unele aspecte care par mai dificile de inteles;- formuleaza ideea principala a fragmentului;- anticipeaza ce se va intampla in fragmentul urmator;- completeaza fisa de lucru “Planul simplu de idei”.Activitatea este urmata de un brainstorming frontal. Se sintetizeaza ideile principale din

cele 6 paragrafe, se clarifica anumite notiuni mai dificile, se trec ideile in caiete.

5. Mai multe capete la un locIn cadrul grupelor de elevi deja constituite, acestia numara de la 1-4. Se formuleaza prima

intrebare. Elevii se gandesc la solutie singuri, apoi problema este discutata in grup. Profesorul spune un numar (3) si toti elevii care au acel numar raporteaza clasei ce s-a discutat in grupul lor, dupa ce au completat impreuna fisa explozia stelara. Se trece la a doua intrebare si asa mai departe.

Intrebari:1. Unde se desfasoara actiunea?2. Cand se petrec faptele?3. Cine se distinge in fragmentul analizat?4. Ce modalitati de expunere se folosesc?5. In ce gen literar se incadreaza textul?

Se noteaza pe flipp-chart: timpul, locul, modalitatile de expunere, personajele, genul literar in care se incadreaza textul. (elevii noteaza in caiete)

Se cere elevilor sa selecteze acele fragmente si expresii sugestive pentru conturarea portretelor fizice si morale ale personajelor: parintele Ioan, badita Vasile, Smarandita, Nica. Se descopera analogii ale acestor personaje cu alte personaje din operele studiate. (elevii noteaza in caiete)

Page 6: amintiridincopilarie_proiectdidactic

REFLECTIA

Metoda “Cadranele”Se imparte o coala de hartie in 4 si, pe rand, vor fi completate individual cele 4 cadrane

cu urmatoarele cerinte:1. Intocmiti un desen vizualizat in timpul lecturii.2. Notati emotiile si sentimentele traite pe parcursul lecturii.3. Notati legaturile care se pot face cu un fapt petrecut in viata voastra.4. Dati un nou titlu povestirii.Sarcinile vor fi date pe rand si rezolvate tot pe rand, pentru fiecare acordandu-se un timp de

lucru.

Evaluare – aplicarea unui chestionar (5 min.)1. Ce ati invatat astazi?2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?

Extindere: Realizati o compunere narativa cu titlul Amintiri din copilaria mea, in care sa povestiti o intamplare hazlie din viata voastra.

Page 7: amintiridincopilarie_proiectdidactic

FISA DE LUCRU

EXPLOZIA STELARA

UNDE se desfasoaraactiunea?

CE CAND

mod. de expunere apar? se petrec faptele?

CINE IN CE gen literar se participa la actiune? incadreaza textul?

Page 8: amintiridincopilarie_proiectdidactic

FISA DE LUCRU

PLANUL SIMPLU DE IDEI

Fragmentul 1………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Fragmentul 2………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Fragmentul 3………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Fragmentul 4………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Fragmentul 5……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....

Fragmentul 6………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 9: amintiridincopilarie_proiectdidactic

Chestionar

1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

Chestionar

1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

Chestionar

1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

Chestionar

1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

Page 10: amintiridincopilarie_proiectdidactic

METODA CADRANELE

Desen vizualizat in timpul lecturii Emotiile si sentimentele traite pe parcursul lecturii

Legaturile ce se pot face cu un fapt petrecut in viata voastra

Un nou titlu povestirii