al doilea razboi 7

7
Proiect didactic Propunător: prof. Constantin Crăescu Data: 09-III-2010 Clasa: a VII-a Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Subiectul: Al II-lea război mondial Tipul lecţiei: de predare-învăţare (asimilare de noi cunoştinţe) Obiective operaţionale: O 1 – să poziţioneze statele lumii în funcţie de atitudinea manifestată faţă de tratatele de pace de la Paris-Versailles; O 2 – să deducă semnificaţia tratatelor din perioada interbelică; O 3 – să prezinte principalele momente ale afirmării Germaniei în perioada interbelică; O 4 – să extragă, dintr-un text, cauzele celui de-al doilea război mondial; O 5 – să stabilească, prin analizarea hărţii, grupările politico-militare care s-au confruntat în război; O 6 – să ordoneze cronologic principalele momente ale războiului; O 7 – să alcătuiască enunţuri cu termenii istorici nou însuşiţi („blitzkrieg”, „ultimatum”) Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia euristică, prelegerea, observaţia, exerciţiul, munca cu manualul. Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, slide- uri power point, imagini, ecran panoramic, coli de flip- chart, marker. Forme de organizare a actvităţii: frontală şi individuală. Resurse: clasa de elevi Bibliografie: A. J. P. Taylor, Originile celui de-al doilea război mondial, traducere de Lucian Leuştean, Iaşi, Polirom, 2001. 1

Transcript of al doilea razboi 7

Page 1: al doilea razboi 7

Proiect didactic

Propunător: prof. Constantin CrăescuData: 09-III-2010Clasa: a VII-aAria curriculară: Om şi societateDisciplina: IstorieSubiectul: Al II-lea război mondialTipul lecţiei: de predare-învăţare (asimilare de noi cunoştinţe)Obiective operaţionale:

O1 – să poziţioneze statele lumii în funcţie de atitudinea manifestată faţă de tratatele de pace de la Paris-Versailles;O2 – să deducă semnificaţia tratatelor din perioada interbelică;O3 – să prezinte principalele momente ale afirmării Germaniei în perioada interbelică;O4 – să extragă, dintr-un text, cauzele celui de-al doilea război mondial;O5 – să stabilească, prin analizarea hărţii, grupările politico-militare care s-au confruntat în război;O6 – să ordoneze cronologic principalele momente ale războiului;O7 – să alcătuiască enunţuri cu termenii istorici nou însuşiţi („blitzkrieg”, „ultimatum”)

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia euristică, prelegerea, observaţia, exerciţiul, munca cu manualul.Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, slide-uri power point, imagini, ecran panoramic, coli de flip-chart, marker.Forme de organizare a actvităţii: frontală şi individuală.Resurse: clasa de eleviBibliografie: A. J. P. Taylor, Originile celui de-al doilea război mondial, traducere de Lucian Leuştean, Iaşi, Polirom, 2001.

1

Page 2: al doilea razboi 7

Desfăşurarea activităţii

Evenimentul didactic

Obiective operaţionale

Conţinutul didactic Strategia didactică Forme de organizare

Evaluare

Momentul organizatoric Se pregăteşte sala de clasă şi materialul necesar bunei desfăşurări a orei. Se notează absenţele elevilor.

Frontală

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

O1

O2

O3

Un elev prezintă o planşă, realizată în prealabil, în care este trecută poziţia statelor lumii faţă de sistemul tratatelor de la Versailles. Se va discuta, pentru fiecare stat în parte, şi se vor stabili motivele care au determinat adoptarea unei asfel de atitudini.Un al doilea elev va prezenta o nouă planşă, în care vor fi trecute principalele tratate bi şi multiraterale încheiate între statele lumii în perioada interbelică şi semnificaţia acestora.Un alt elev va prezenta principalele momente ale ascensiunii Germaniei, până la izbucnirea războiului.

Conversaţia euristicăPlanşe pt. flip-chart

Marker

Frontală Capacitatea de a sintetiza

informaţiile

Capacitatea elevilor de a surprinde

semnificaţiile unui act politic

Captarea atenţiei elevilor

Se va urmări o scenă de luptă din al doilea război mondial. Elevii vor trebui să observe tehnica de luptă folosită în acest război.

ObservaţiaLaptop

Videoproiector Frontală

Capacitatea de observare

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

Se anunţă subiectul noii lecţii şi obiectivele operaţionale.

Dirijarea învăţării O4

O5

O6

Elevii vor primi fişe pe care sunt trecute conţinuturile unor documente istorice. Se va da citire primului document. După lectură, elevii vor trebui să extragă cauzele care au dus la izbucnirea celui de-al doilea război mondial (fişa nr. 1) Elevii vor analiza harta expusă pe ecranul panoramic şi vor stabili grupările politico-militare care s-au confruntat în război, Axa (Germania, Italia, Japonia, Ungaria, România, Bulgaria) şi, ulterior, Naţiunile Unite (Marea Britanie, SUA, URSS ) (fişa nr.2) După stabilirea cauzelor imediate ale războiului, cu ajutorul textului din manual, elevii vor stabili, în ordine cronologică, principalele evenimente ale războiului:

1. Izbucnirea războiului: invadarea Poloniei la 1 sept. 1939 şi înfrângerea ei în 3 săpt. Franţa şi Anglia declară război Germaniei.

Conversaţia euristicăObservaţia

LaptopVideoproiector

Ecran panoramicSlide-uri power point

Expunerea Prelegerea

Atlasul istoric

Frontală

Capacitatea de a înţelege un text

Capacitatea de a utiliza informaţiile

cartografice

2

Page 3: al doilea razboi 7

2. Agresiunea germană în Vest: aprilie 1940, invadarea Danemarcei şi Norvegiei; mai 1940, invadarea Olandei şi Belgiei; 22 iunie înfrângerea şi capitularea Franţei; eşecul german în „bătălia pentru Anglia”.

3. Invadarea sud-estului Europei; România suferă amputări teritoriale în urma ultimatum-ului sovietic şi a Dictatului de la Viena; Iugoslavia şi Grecia au fost invadate de către forţele Axei.

4. Atacul împotriva URSS, 22 iunie 1941, ofensivă oprită chiar în faţa Moskovei. Al doilea eşec al „Războiului-fulger”. (Profesorul va explica acest termen, pe care elevii îl vor reţine la vocabular).

5. Ofensiva japoneză în Oceanul Pacific, atacul aerian asupra bazei navale americane de la Pearl Harbour, 7 dec. 1941, şi intrarea SUA în război.

6. Luptele din Africa, înfrângerea germanilor şi italienilor la El’Alamein, oct. 1942. debarcarea anglo-americanilor, obţinerea victoriei în Africa, invadarea Italiei.

Harta celui de-al doilea război mondial

Munca cu manualul

Capacitatea de a ordona cronologic evenimente istorice

Fixarea cunoştinţelor asimilate O7

Se cere elevilor să alcătuiască enunţuri în care să folosească termenii istorici nou însuşiţi. „război fulger” şi „ultimatum”.Se cere elevilor să prezinte, în mod cronologic, eşecurile suferite de Germania şi aliaţii ei în prima parte a războiului

Exerciţiul Individuală Capacitatea de a utiliza termeni

istorici în enunţuri de specialitate

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Elevii vor avea ca temă pt. acasă realizarea unei planşe în care să prezinte principalele direcţii de expansiune ale Germaniei

Frontală

3

Page 4: al doilea razboi 7

Anexa nr. 1

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi etapele creării Axei şi a Pactului Anticomintern:

Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare săvârşite de Italia în Abisinia şi sprijinul comun acordat de aceste două state rebeliunii fasciste din Spania, le vor apropia una de cealaltă. Ele vor pecetlui aceste bune relaţii prin semnarea în octombrie 1936 a unui protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-Roma. O lună mai târziu, în noiembrie 1936, Germania şi Japonia vor încheia o înţelegere îndreptată împotriva comunismului, cunoscută sub numele de Pactul Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest pact şi italia fascistă. Se realiza astfel alianţa statelor fasciste, care va duce lumea cu paşi repezi spre război.

Anexa nr. 2

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi cauzele imediate ale izbucnirii războiului:

După numai două decenii de pace, s-a dezlănţuit un nou război mondial. Germania pretindea că frontierele şi condiţiile ce-i fuseseră impuse prin Tratatul de la Versailles îi „sufocă” dezvoltarea şi că are nevoie de un „spaţiu vital”, de lărgirea ei în Europa şi de colonii. Aceleaşi pretenţii de expansiune le manifesta Italia în zona Mediteranei şi în Africa, iar Japonia în Extremul Orient, mai cu seamă în dauna Chinei, dar râvnind şi la acapararea resurselor economice ale întregii Asii de sud-est şi ale Pacificului de Vest.

4