Adunarea Si Scaderea 1-10
Transcript of Adunarea Si Scaderea 1-10
PROIECT DE LECIE
UNITATEA DE INVATAMANT: CSEI Primavara ResitaINVATATOR-EDUCATOR JURAVLE LAVINIACLASA a IV-aARIA CURRICULARA: Matematic i tiine ale naturiiMODULUL: TERAPIE COGNITIVASUBIECTUL LECTIEI: Adunarea si scaderea cu 2 uniti a numerelor in concentrul 0-10.Rezolvare de probleme.TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA
O1- Consolidarea cunostintelor referitoare la operatiile de adunare si scadere a numerelor naturaleO2- Diferentierea celor doua operatiiO3- Dezvoltarea operativitatii gandirii, a capacitatii de concentrare a atentiei
OBIECTIVE OPERATIONALEA) COGNITIVE
O1- Sa-si exerseze limbajul matematic specific operatiilor de adunare/scadereO2- Sa numeasca si sa utilizeze adecvat semnul operatiei de adunare/scadereO3- Sa rezolve corect problemele de adunare/scadere cu 2 uniti a numerelor naturale in concentrul 1-10
B) AFECTIVE:
O1- Sa participe cu interes la activitateO2- Sa manifeste rbdare i nelegere pentru colegii care au un ritm mai lent in realizarea sarcinilor
C) PSIHOMOTORII
O1- Sa rezolve sarcinile fiselorO2- Sa mnuiasc corect materialele puse la dispoziie
STRATEGII DIDACTICE: Conversatia, Explicatia, Exercitiul, Munca individualaMIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru individuale, creioane colorate, betisoare, numaratori, jetoane, jucriiFORME DE ORGANIZARE: frontala, pe grupe, individualaBIBLIOGRAFIE: www.didactic.ro, Terapia educationala complexa si integrata, coord. Ionel Musu, Pro Humanitas, 1997
Etapele lecieiOb OpConinutul informaionali demersul didacticStrategia didactic
Evaluare
Resurse
Activitatea nvtoruluiActivitatea elevuluiminproceduralematerialeForme de organizare
1. Momentul organizatoricSe va pregati sala de clasa pentru activitatea ce urmeaza a se desfasura pe parcursul zilei:-aerisirea salii de clasa-amenajarea spatiului educational-pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii.
3 Observarea comportamentului elevilor
2. Captarea atenieiSe realizeaza cu ajutorul cntecului n pdurea cu aluneCte animale i doresc s stea n csu?Trebuie s le numrm!5ConversatiaProblematizareaCantec animat(videoclip)
Jucrii de plu
3. Anunarea temei i a obiectivelorIn aceasta ora vom afla cte animale stau n csut, ne vom juca si vom rezolva multe probleme cu ajutorul cifrelor pe care voi le tii deja.2Conversatia
Explicatia
4. Reactualiza-rea sau nsuirea unor cunotine necesare desfurrii activitii
O1
O2-Exercitii de numarare pe obiecte concrete.-Exercitii de numarare in ordine crescatoare si descrescatoare a numerelor in limita 0-10
-Exercitii de scriere/alegere a numarului respectiv-Exercitii de recunoastere a vecinilor unui numar
-Exerciii de recunoatere a semnelor (+) , (-), (=) i a semnificaiei lor;
Elevii executa cerinta:-P.: aranjeaz n ordine cresctoare crile de joc;-A.:aranjeaz n ordine cresctoare flori de plastic (prin mbinarea)-Andrei:aranjeaz descresctor cuburile numerotate- Cte animale sunt n imagine?-fiecare elev va primi cte o imagine.Elevul va scrie/ va alege cifra corespunztoare obiectelor10Exercitiul
Jetoane cu cifre
Flori de plastic
Cuburi
Jetoane cu obiecteCifre magneticeEvaluare orala
5. Desfasurarea activitatiiObserv ca v descurcai grozav de bine cu cifrele. De aceea am ncredere sa va trimit la cumprturi.A dori s cumprai fructe: 1 banan i 2 pere;Cte fructe sunt n co? 4 cpuni i 2 mere;Cte fructe sunt n co? 2 portocale i 6 lmiCte fructe sunt n co?A-i fost foarte ateni. Acum primii fiecare o list de cumprturi.Punei n coul de cumprturi doar attea obiecte ct vedei n list.Cte produse avei n co?
Eu a vrea s mannc pete.Pentru aceasta ne vom pregti s pescuim.n acvariu sunt 7 peti.Petronela pescuiete 2 peti pentru mine. Ci peti au rmas n acvariu?Petronela mai pescuiete 2 peti.Ci peti au mai rmas n acvariu?
Elevii vor ndeplini sarcina difereniat:P: pune corect n co attea fructe ct arat/cere nvtorul;Al:rezolv oral Andrei: rezolv n scris operaiile de adunare
Elevii vor citi lista de cumprturi.Elevii vor gsi obiectele cerute i le vor aeza n coul de cumprturi.Elevii vor aduna toate produsele din co
Elevii vor scrie pe msu/pe tabl operaia. 7-2=5
5-2=320Exercitiul
Conversatia
Munca independentaFructe de plastic
Jetoane cu cifreJetoane cu semne matematice
Planse ilustrate (list de cumprturi)
Peti de plastic
Evaluare oral
Evaluare scris
ConexiuneinversAcum ne vom ntrece cu calculatorul. Cine calculeaz corect i repede?
Elevii vor primi fiecare cte o fis de lucru cu operaiile de adunare i scdere cu 2 uniti i cte un calculator manual.Rezultatul gsit de elev va fi verificat prin utilizarea calculatorului.Fi individual
Calculator de mn
AsigurareatransferuluiPentru c suntei maetri ai matematicii v propun s ne juc la computer.Elevii vor urma indicaiile jocului educativ de adunare i scdere a animalelor din poeni.Elevii vor utiliza mous-ul n stabilirea cifrei i a rezultatului corespunztor operaiei cerute n joc.Computer
Joc educativ matematic
7. EvaluareCopiii primesc o fisa de evaluare cu probleme ilustrate.Elevii vor rezolva singuri sau cu ajutor fia de lucru ce cuprinde scrierea operaiilor de adunare i scdere cu 2 uniti.5ExercitiulProblematizarea
Fise de lucru
8. ncheierea activitiiSe fac aprecieri colective si individuale la felul cum au participat la activitate si recompensez copiii.2