adjectivul proiect

11
PROIECT DIDACTIC UNITATEA: Şcoala Gimnazială ,, Carmen Sylva”, com. Horia, jud. Neamţ PROFESOR: Geanina - Ionela Popescu DATA: 16.03.2014 CLASA: a VII-a ARIA CURRICULARÃ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Adjectivul TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 50 minute COMPETENŢE GENERALE : 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE 1

description

adjectivul proiectadjectivul proiectadjectivul proiect

Transcript of adjectivul proiect

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: coala Gimnazial ,, Carmen Sylva, com. Horia, jud. NeamPROFESOR: Geanina - Ionela PopescuDATA: 16.03.2014CLASA: a VII-a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romnSUBIECTUL LECIEI: AdjectivulTIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotineDURATA: 50 minuteCOMPETENE GENERALE :

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare 2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE

2.3 respectarea normelor morfo-sintactice n propoziii i n fraze;3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;4.3 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie.

OBIECTIVE OPERAIONALE :

a) cognitive :La sfritul leciei, elevii vor fi capabili: O1- s defineasc adjectivul; O2- s identifice adjectivele din diferite contexte; O3- s clasifice adjectivele dup diferite criterii; O4- s analizeze morfo-sintactic adjectivele dintr-un text suport; O5 s utilizeze corect adjectivul n comunicarea oral i scris; O6 - s redacteze un text folosind adjective diferite.

b) (psiho)motorii:Pe parcursul leciei,elevii vor fi capabili:

s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei; s introduc cunotinele acumulate n propriul sistem de valori; s utilizeze corect mijloacele auxiliare, precum tabla, fiele de lucru.

c) afective: s-i formeze capacitatea de autoevaluare; s contientizeze importana studierii limbii romne.

STRATEGIA DIDACTIC :

a) Metode si procedee: conversaia, explicaia, metoda exerciiilor, analiza gramatical, nvarea prin descoperire.b) Mijloace de nvmnt : caietele elevilor, tabla, fie de lucru.c) Forme de organizare: frontal, individual.RESURSE:a) Umane: colectivul de elevib) Temporale: 50 de minutec) Spaiale: sala de clas

d) Bibliografice: specifice disciplinei: Manual pentru clasa a VII- a, Editura Corint. metodice: Alina Pamfil , Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003;Gramatica limbii romne I (Cuvntul), Editura Academiei Romne, Bucureti, 2005.tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit Fzh, Bucureti, 2005;

SCENARIUL DIDACTIC1.Moment organizatoric- 1 min. Se stabilete ordinea n clas, se noteaz absenii, elevii i pregtesc materialele necesare desfurrii orei, se asigur un climat adecvat orei de limba i literatura romn.

2. Valorificarea cunotinelor nsuite anterior - 5 min.Se verific tema att cantitativ ct i calitativ, prin sondaj.

3.Enunarea temei i a obiectivelor urmrite 2 min. Profesorul anun elevii c azi vor trece mai departe i vor studia o alt parte de vorbire Adjectivul. Se noteaz titlul pe tabl.

4.Conducerea nvrii. Asigurarea feed-backului are loc pe parcursul ntregii activiti, ntrirea fcndu-se treptat prin aprecieri verbale - 20 min.Elevii vor primi o fi de lucru (fia nr.1) pe care au un rebus i un exerciiu. Vor lucra fiele de lucru, iar apoi mpreun cu profesorul vor defini adjectivul i vor realiza o clasificare a acestuia. Adjectivul este partea de vorbire flexibil care exprim nsuirea unui obiect. Adjectivul se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat. Dup structur adjectivele pot fi:Simple : frumos, fragil;Compuse: alb-glbui, brun-rocat; Dup flexiune pot fi:Variabile: cu patru forme: frumos/frumoas/frumoi/frumoase cu trei forme: lung/lungi/lung/lungi cu dou forme: vechi/vechi/veche/vechiInvariabile: bej, gri, eficace.Observaie: Acordul adjectivelor compuse cu substantivul determinat se face astfel: La adjectivele care exprim culori, se acord ambele componente :Ex.: culoare galben-aurie ; petale albe-glbui La celelalte adjective se acord doar al doilea component:Ex.: probleme politic - administrative

5.Fixarea i sistematizarea coninuturilor predate 20 min.Profesorul ofer o alt fi de lucru elevilor (fia nr.2). Vor lucra individual exerciiile de pe fi.

6.Asigurarea reteniei i a transferului (tema pentru acas) - 2 min.Elevii vor primi tem din culegere i o schem cu gradele de comparaie ale adjectivului pe care le vor discuta ora urmtoare.

Fia nr.1I. Scriind antonimele cuvintelor date vei afla denumirea unei pri de vorbire. A

negru nalt uscat plcut cald vorbre antipatic nou

BII. Subliniaz adjectivele care exprim nsuiri ale obiectelor (culori, forme, dimensiuni, caliti), apoi transcrie i citete textul fr acestea.

Cu lung pumnal de fulgere albastre ......................................................... i taie drumul ploaia fumurie .......................................................... Pe-ntinsul veted al grdinii noastre. ......................................................... (Otilia Cazimir - Dup ploaie)

Ce observi?

Fia nr.2 I.Trecei adjectivele n coloana corespunztoare din tabel:frumos, bun, eficace, auriu, vechi, gri, cenuiu, curat, verde, lung, bej, vioi.Adjective

VariabileInvariabile

4 forme flexionare3 forme flexionare2 forme flexionare

II. Completai spaiile libere cu adjectivul corespunztor din parantez i realizai acordul n gen, numr i caz cu substantivul determinat: a) ntr-o iarn (geros) ..................ferestrele erau acoperite cu straturi (argintiu)...................de ghea. Printre copacii (verde) ................se auzeau cntecele (vesel) .................ale unor vrbii (glgios) ............................... b) Noaptea era (negru) ....................i (mohort).................. (Cenuiu)......................nori (gros)................ mturau crestele dealurilor, nvolburndu-se n vzduh i limpezindu-se ca nite balauri (nprasnic)..................................III. Completeaz cu forma corect:(Argintiu)....................codri preau de basm.Avea o fa (galben-pmntiu)...............................Aceste aspecte (social-politic).................................sunt demne de remarcat.Blana acestui animal are o culoare (brun-roiatic).........................................IV. Analizai adjectivele din enunurile urmtoare, dup modelul dat:n curtea larg, cocoii frumoi se nfruntau mereu.Blndele dealuri i arcuiau coamele.Veveria avea coada stufoas.larg adjectiv propri-zis, variabil, cu trei forme, se acord n gen, numr i caz cu substantivul curtea (feminin, singular, acuzativ), funcia sintactic de atribut adjectival.Fia nr.3

GRADELE DE COMPARAIE ALE ADJECTIVULUI

I.GRADUL POZITIV arat nsuirea unui obiect fr a fi comparat cu a altui obiect sau cu a sa n situaii diferite.Ex.: Mrul este dulce.II.GRADUL COMPARATIV arat o nsuire a unui obiect prin comparaie cu alte obiecte care au aceeai nsuire. Gradul comparativ se formeaz din exemple

de superioritateadjectivul la gradul pozitiv nsoit de adverbul maiNectarul este mai dulce dect siropul.

de egalitateadjectivul la gradul pozitiv nsoit de cuvintele tot att, tot aa, la fel de Nectarul este la fel de dulce ca i mierea.

de inferioaritateadjectivul la gradul pozitiv nsoit de adverbele mai i puinSiropul este mai puin dulce dect mierea.

III.GRADUL SUPERLATIV arat msura cea mai nalt sau cea mai sczut a nsuirii unui obiect.

Gradul superlativ se formeaz din exemple

relativde superioritatecomparativul de superioritate nsoit de articol demonstrativ Cea mai dulce butur este nectarul.

de inferioritatecomparativul de inferioritate nsoit de articol demonstrativ Cea mai puin dulce butur este apa.

absolutadjectivul la gradul pozitiv nsoit de adverbul foarte (sau prea, nespus, grozav, nemaipomenit)Nectarul este foarte dulce.

1