Adjectivul Cls7

15
Proiect de activitate didactică PROFESOR: MURGEANU ANA ALINA ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRACHE BLÎNDU , CIUȘLEA CLASA: a VII - a DATA:17.03.2015 ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tipuri de descriere SUBIECTUL: Adjectivul – actualizare TIPUL LECŢIEI: mixtă (fixare şi formare de priceperi şi deprinderi) COMPETENŢE GENERALE: Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare ¨Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE: 1.3 sesizarea corectitudinii / incorectitudinii gramaticale a unor forme lexicale; 2.3 alcătuirea unor propoziții 3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive – la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: OC1 - să definească adjectivul; OC2 - să identifice adjectivele din diferite contexte; OC3 - să clasifice adjectivele după diferite criterii; OC4 – să observe topica adjectivului; OC5 - să recunoască şi să utilizeze în diferite enunţuri adjectivele la gradele de comparaţie; OC6 - să identifice sau să construiască propoziţii cu adjective cu diferite funcţii sintactice; OC7 - să analizeze morfologic şi sintactic adjectivele dintr-un text suport; OC8 - să utilizeze corect adjectivul în comunicarea orală şi scrisă;

description

Adjectivul

Transcript of Adjectivul Cls7

Proiect de activitate didactic

PROFESOR: MURGEANU ANA ALINACOALA GIMNAZIAL PETRACHE BLNDU , CIULEACLASA: a VII - aDATA:17.03.2015ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: Tipuri de descriereSUBIECTUL: Adjectivul actualizareTIPUL LECIEI: mixt (fixare i formare de priceperi i deprinderi)

COMPETENE GENERALE: Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENE SPECIFICE:1.3 sesizarea corectitudinii / incorectitudinii gramaticale a unor forme lexicale;2.3 alctuirea unor propoziii 3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate; OBIECTIVE OPERAIONALE:A.Cognitive la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:OC1 - s defineasc adjectivul;OC2 - s identifice adjectivele din diferite contexte;OC3 - s clasifice adjectivele dup diferite criterii;OC4 s observe topica adjectivului;OC5 - s recunoasc i s utilizeze n diferite enunuri adjectivele la gradele de comparaie;OC6 - s identifice sau s construiasc propoziii cu adjective cu diferite funcii sintactice;OC7 - s analizeze morfologic i sintactic adjectivele dintr-un text suport;OC8 - s utilizeze corect adjectivul n comunicarea oral i scris;OC9 - s redacteze un text folosind adjective diferite. B. Afective elevii trebuie:OA1 s participe cu interes i atenie la lecie;OA2 s contientizeze importana studierii limbii romne.Stategie didacticMETODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, observaia, analiza gramatical exerciiul, problematizarea, copacul ideilor,ciorchinela, nvarea prin descoperire;

MIJLOACE DIDACTICE: Manualul, tabla, creta, caietele elevilor, fie de lucru pe grupe, fie de lucru individuale pe nivele de performan;

FORME DE ORGANIZARE A NVRII: activitatea pe grupe n alternan cu activitatea individual i activitatea frontal. MODALITI DE EVALUARE: Evaluare frontal Evaluare formativ RESURSE: 1. BIBLIOGRAFICE:a) metodice:- Constana Brboi, Limba i literatura romn n liceu. Calitate i eficien n predare i nvare, E.D.P., Bucureti, 1983; - Corni Georgeta, Metodica predrii i nvrii limbii i literaturii romne, Editura Umbria, Baia Mare, 1993. b) didactice: - Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Humanitas, Bucureti, 2003. c) tiinifice: - *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998; - Gramatica limbii romne, Editura Academiei, Bucureti, 2005; - tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, Editura Orizonturi, Bucureti, 1995, ediia a V-a, revzut; - Eliza-Mara Trofin (coord.), Gramatic. Fie de lucru pentru clasa a VIII-a, Editura Paralela 45, Piteti, 2007, ediia a IV-a, adugit. d) pedagogice: - Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998; - Dumitriu Gheorghe, Dumitriu Constana, Psihopedagogie, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004. e) oficiale: - M.E.C., nvarea activ, Bucureti, 2001; - M.E.C.T.S., Programe colare. Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a, Bucureti, 2009.

1. TEMPORALE:1. 50 minute

1. UMANE:1. 16 elevi; 1. clas de nivel mediu.

ADJECTIVUL

GRADE DE COMPARAIE

PARTE DE .

Care exprim

se

CLASIFICAREDup form

Dup flexiune

FUNCII SINTACTICE

Secvenele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric

Voi avea grija ca elevii s-i pregteasc materialele necesare orei de limba i literatura romn i voi nota absenii.Voi asigura linitea i disciplina clasei pentru o bun desfurare a activitii didactice.Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a oreiConversaia

2.Verificarea temei Se verific calitativ tema. Elevii au avut de realizat o compunere dup o imagine dat.Elevii citesc tema pe care au pregatit-o pentru ora de limba romana.Conversatia

3.. Actualizarea unor cunotine anterioare

Profesorul le cere elevilor s precizeze prile de vorbire flexibile studiate n acest an colar i partea de vorbire care a rmas de studiat din aceast categorieElevii rspund la intrebrile profesorului.Conversaia

Evaluare iniial

4.Captarea ateniei

Pe o foaie de flipchart, profesorul are desenat un copac cu 15 crengue. Elevii vor avea de scris, pe cte o crengu, cte o nsuire a fiecruia, care s completeze propoziia Eu sunt un copil...., scris pe trunchiul copacului. Prima caracteristic va fi exemplificat de ctre profesor.Elevii noteaz cte o nsuire a lor.Copacul ideilorBrainstorming

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

5.Anuntareasubiectului si enumerarea obiectivelor

Profesorul anun tema i obiectivele leciei.Titlul se scrie pe tabl i n caiete.

Elevii noteaz titlul leciei n caieteExplicaia

6.Dirijarea nvriiActivitatea 1 definirea adjectivuluiProfesorul le cere elevilor s rezolve cerina exerciiului 1, pct. a) si apoi s formuleze definiia adjectivului. Completeaz schema din anexa 2.

Activitatea 2 gradele de comparaie ale adjectivuluiProfesorul le cere elevilor s rezolve ex. 1, pct. b pentru a actualiza cunotinele despre gradele de comparaie ale adjectivului.Completeaz, dup rezolvarea cerinei, schema leciei din anexa 2.Le atrage atenia elevilor c exist adjective care nu au grade de comparaie. Li se cer exemple de astfel de adjective.

Activitatea 3 clasificarea adjectivelor dup form i origineCere rezolvarea exerciiului 1, punctul c), apoi verific rspunsurile i cere elevilor s spun cum pot clasifica adjectivele innd cont de alctuirea lor, dar i de origine. Completeaz schema leciei.

Activitatea 4 clasificarea adjectivelor dup flexiuneProfesorul cere s se rezolve cerina de la ex. 1, punctul d) pentru a le reaminti elevilor c adjectivele se pot clasifica i dup flexiune. Completeaz schema leciei.

Activitatea 5 funcii sintacticeSe rezolv ex. 2 de pe fia de lucru i se completeaz schema leciei.

Activitatea 6 topica adjectivuluiProfesorul le cere elevilor s observe unde stau, de obicei, adjectivele i apoi le ndreapt atenia asupra adj. adnca din textul de le ex. 1.Completeaz schema leciei.

Activitatea 7 ortografieProfesorul atrage atenia asupra dificultilor aprute la scrierea adjectivelor terminate la masculin, singular n -iu.Se rezolv oral ex. 3 de pe fia de lucru.

Rspund cerinelor i formuleaz definiia adjectivului: este partea de vorbire flexibil care determin un substantiv i arat nsuirea acestuia. Completeaz schema leciei.

Elevii observ c adjectivul se declin i se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat.

Elevii actualizeaz noiunile despre gradele de comparaie ale adjectivelor.

Exemple de adjective fr grade de comparaie: maxim, minim, inferior, superior, complet, principal, unic, mort, etern etc.

Elevii rspund cerinei i observ c adjectivele se pot clasifica dup form i origine.Rspunsuri: 1c, 2b(h), 3a, 4g, 5i, 6b(h), 7e, 8d, 9f.

Elevii rspund cerinei:rece variabil cu dou formeadnca variabil cu trei formegri - invariabilvenic- variabil cu patru forme

Elevii rspund cerinei i identific funciile sintactice ale adjectivului.

Elevii observ c, de obicei, st dup substantivul determinant, dar poate sta i naintea lui, pentru evideniere.

Elevii observ c aceste adjective se scriu cu ii, atunci cnd stau dup substantivul determinat i cu iii, cnd stau naintea acestuia.

Lucrul pe grupe

nvarea prin descoperire

Exerciiul

Conversaia

ProblematizareaObservaiaActivitatea pe grupe

ExerciiulConversaiaActivitate frontal

ExerciiulProblematizareaActivitate frontal

ConversaiaObservaianvarea prin descoperire

ProblematizareaObservaiaActivitate frontal

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

7.Asigurarea feed-back-ului

Profesorul cere elevilor s foloseasc noiunile despre adjectiv, recent actualizate, pentru a le analiza. Se rezolv ex. 4 de pe fia de lucru (la tabl).Fiecare adjectiv este analizat de ctre un elev, la tabl, iar ceilali scriu n caiete.Se vor analiza trei adjective: indepartate, nenumarate, posomoriAnaliza gramatical

Se fac aprecieri verbale cu privire la rspunsurile corecte

8.Evaluare formativSe rezolv cerinele de la ex. 5 de ex fia de lucru.Rezolv cerinele.Exerciiul creator

9.Asigurarea reteniei i a transferului

Se fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat lecia, se noteaz elevii care s-au remarcat.Se comunic tema pentru acas:Realizai portretul colegului de banc, folosind adjective la diferite grade de comparaie.

Noteaz tema.conversaia

FI DE LUCRU

1. Citii cu atenie textul dat i rspundei cerinelor:

n iarna aceasta am fost cu bunicul meu la pdure. Zpada rece i moale acoperea potecile foarte nguste. Nicio pasre nu ndrznea s tulbure adnca linite a codrului strvechi. Mirosul dulce-amar al brazilor ne nvluia. n vale, courile fumegnde ale caselor cerneau o pcl argintie. Zrile gri mi ddeau impresia unei lumi de basm adormite. Soarele binevoitor altdat, acum se temea s ofere cldura sa poienielor goale. Ne-am oprit lng doi stejari foarte btrni:- O, codrule mre, farmecul tu este venic!

a) Completai tabelul de mai jos, folosind adjectivele subliniate n text:

Adjectivul Partea de vorbire determinatGenul adjectivuluiNumrul adjectivuluiCazul adjectivului

Rece

Adnca

Strvechi

Goale

Mre

b) Precizai gradul de comparaie al adjectivului btrni din text, apoi completai spaiile punctate cu gradele de comparaie corespunztoare:

foarte btrni (n text) - grad _____________________________mai btrn grad _____________________________la fel de btrn grad ______________________________btrn grad ____________________________cel mai btrn grad _______________________________mai puin btrn grad_______________________________cel mai puin btrn grad ________________________________

c) Alegei pentru adjectivele din coloana A rspunsul din coloana B care reflect felul fiecrui adjectiv dat (fiecare variant poate fi folosit o singur dat):AB1. aceastaa. adjectiv pronominal negativ2. moaleb. adjectiv simplu3. nicioc. adjectiv pronominal demonstrativ4. dulce-amard. numeral cu valoare adjectival5. fumegndee. adjectiv provenit din verb la participiu 6. grif. adjectiv pronominal posesiv7. adormiteg. adjectiv compus8. doih. adjectiv propriu-zis9. tui. adjectiv provenit din verb la gerunziu

d) Precizai, oral, care din adjectivele urmtoare sunt variabile i care sunt invariabile; pentru cele variabile, precizai numrul de forme: rece, adnca, gri, venic.

2. Precizai funcia sintactic a adjectivelor subliniate din:a) Copilul agitat este din clasa fratelui meu.b) Fata moului era foarte harnic.c) A nvat de mic s fie harnic.d) Din galben s-a fcut alb.

3. Subliniai forma corect de scriere a adjectivelor din enunurile de mai jos:a) Razele aurii / auriii ale soarelui mngie pmntul reavn.b) Propriii / proprii nepoi nu i respect, dei bunicii nii i-au crescut.c) Clca uor pe covorul de frunze rugini / ruginii.d) Argintii / argintiii fulgi de nea plutesc n vzduh.

4. Identificai i analizai adjectivele din:,,De sub marginile ndeprtate ale vzduhului de pretutindeni, nenumrate grmezi de nouri posomori, cu fruni ndrznee i amenintoare,se ivir fr veste (Calistrat Hoga, Pe drumuri de munte)

EVALUARE FORMATIV

Alctuii enunuri n care s existe:a) adjectiv compus cu funcie sintactic de nume predicativ;b) adjectivul bun la grad comparativ de egalitate;c) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcie sintactic de atribut adjectival;d) adjectiv variabil;e) adjectiv provenit din verb la gerunziu.

EVALUARE FORMATIV

Alctuii enunuri n care s existe:f) adjectiv compus cu funcie sintactic de nume predicativ;g) adjectivul bun la grad comparativ de egalitate;h) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcie sintactic de atribut adjectival;i) adjectiv variabil;j) adjectiv provenit din verb la gerunziu.EVALUARE FORMATIV

Alctuii enunuri n care s existe:k) adjectiv compus cu funcie sintactic de nume predicativ;l) adjectivul bun la grad comparativ de egalitate;m) adjectiv pronominal (de orice fel) cu funcie sintactic de atribut adjectival;n) adjectiv variabil;o) adjectiv provenit din verb la gerunziu.