Activitate Integrata, Dos Ds, Miercuri

9
1 Proiect didactic Educatoare: Dascalu Roxana Nivel II Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?” Tema proiectului: Armonia Zanei Toamna Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei Tema zilei: ,,Culorile toamnei  Forma de realizare: activitate ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Om si societate (Educatie pentru societate) Tipul activitatii: verificarea cunostintelor si deprinderilor dezvoltate Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual, colectiv Durata: o zi Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor insusite referitoare la caracteristicile anotimpului toamna. Verificarea deprinderi lor de igiena personala si reguli de securitate. Obiective operationale: ALA: O1-Sa identifice corect imaginile corespunzatoare anotimpului toamna. (Biblioteca) O2-Sa coloreze cu o culoare potrivita frunza de toamna. (Arta) O3-Sa selecteze corect articole de imbracaminte si incaltaminte potrivite anotimpului toamna. (Joc de masa) 

description

dos

Transcript of Activitate Integrata, Dos Ds, Miercuri

  • 1

    Proiect didactic

    Educatoare: Dascalu Roxana

    Nivel II

    Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?

    Tema proiectului: Armonia Zanei Toamna

    Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei

    Tema zilei: ,,Culorile toamnei

    Forma de realizare: activitate ALA+ADE+ADP

    Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Om si societate (Educatie pentru societate)

    Tipul activitatii: verificarea cunostintelor si deprinderilor dezvoltate

    Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

    Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual, colectiv

    Durata: o zi

    Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor insusite referitoare la caracteristicile anotimpului toamna.

    Verificarea deprinderilor de igiena personala si reguli de securitate.

    Obiective operationale:

    ALA:

    O1-Sa identifice corect imaginile corespunzatoare anotimpului toamna. (Biblioteca)

    O2-Sa coloreze cu o culoare potrivita frunza de toamna. (Arta)

    O3-Sa selecteze corect articole de imbracaminte si incaltaminte potrivite anotimpului toamna. (Joc de masa)

  • 2

    Cunoasterea mediului:

    1.Cognitive:

    O1: Sa identifice piesele vestimentare potrivite anotimpului toamna.

    O2: Sa selectioneze corect fructele de toamna prezentate.

    O3: Sa identifice corect caracteristicile fructului prezentat.

    O4: Sa recunoasca legumele de toamna din cosul pus la dispozitie.

    O5: Sa denumeasca cel putin o floare din anotimpul toamna.

    Educatie pentru societate

    1.Cognitive:

    O1: Sa recunoasca articolele de imbracaminte si incaltaminte necesare in anotimpul toamna.

    O2: Sa explice cu propriile cuvinte importanta si necesitatea deprinderilor igienice.

    2.Afectiv-volitive:

    O:1 Sa manifeste initiativa in comunicarea orala si interes pentru activitate.

    3.Psihomotorii:

    O1: Sa pastreze o pozitie corporala corecta in timpul activitatii muzicale.

    Strategii didactice

    Metode si procedee: copacul ideilor, explicatia, observare, exercitiul, munca in echipa, problematizarea .

    Mijloace didactice: fisa de lucru, imagini cu fructe, creioane colorate,copacul toamnei, jetoane cu fructe si legume,

    Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici

  • 3

    Timp: 30-40 min

    Bibliografie:

    Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

    tefania Antonovici, Gabriela Nicu, Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis, 2003;

  • 4

    Scenariul zilei

    I.ADP

    Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

    Salutul: Buna dimineata fluturasi! Ma bucur ca ne revedem. Cum a fost cele doua zile libere pentru voi?

    Prezenta: Fiecare copil va spune prezent.

    Activitate de grup: Completam calendarul naturii. Astazi este luni, prima zi din saptamana. Este luna noiembrie si suntem in anotimpul

    toamna. Avem nevoie de trei cercetasi pentru a se duce la fereastra sa ne spuna vremea.

    Impartasirea cu ceilalti: Saptamana aceasta vom arata cat de multe stim noi despre anotimpul toamna. Am invatat fructe de toamna,

    legume de toamna, flori si multe altele. Dar, de ce ne este draga toamna?

    Noutatea zilei: Noi avem un copac in clasa, copacul toamnei! Astazi ne vom juca cu acest copac (prezentarea copacului in fata copiilor).

    Tranzitie: Calatoria unei frunze

    II. ALA 1

    Biblioteca Copiii au la dispozitie o serie de imagini (majoritatea este reprezentativa anotimpului toamna). Copiii trebuie sa selecteze imaginile

    care reprezinta toamna, astfel sa reiasa multimea imaginilor de toamna.

    Arta Copiii deseneaza in caietul personal pe modelul educatoarei o frunza de toamna cu o culoare corespunzatoare. Inainte de activitate se

    reactualizeaza cunostintele copiilor privitor la culorile frunzelor in anotimpul toamna.

    Joc de masa Copiii au la dispozitie o gama de articole de imbracaminte si incaltaminte. Ei trebuie sa selecteze imaginile corespunzatoare doar

    articolele utilizate toamna.

    La final, fiecare grup de copii prezinta celorlalti ceea ce au realizat la centre.

    Tranzitie: Daca vreau sa fiu voinic, fac gimnastica de mic, 1, 2, 1, 2, grupa mica suntem noi.

  • 5

    III. Cunoasterea mediului

    Se prezinta copacul ideilor-copacul toamnei intr-un limbaj accesibil copiilor. Il numim copacul toamnei pentru ca ramurile sale vor fi

    reprezentative pentru toamna, simboluri pentru acest anotimp. Copiii se impart pe 2 echipe.

    Echipele primesc jetoanele si trebuie sa le identifice pe acelea corecte si sa le puna pe ramura copacului corespunzator. Educatoarea urmareste

    comportamentul copiilor care se implica, corectitudinea alegerilor. La final, ramurile sunt acoperite de jetoane si in semicerc se realizeaza o

    analiza a intregului copac. Copiii sunt apreciati prin aplauze si mere rosii (buline).

    Tranzitie: Sunt copacul toamnei, vantul sufla cu putere, imi scutur crengile de fructe, mi-au cazut toate frunzele si tare imi este frig (se repeta)

    IV. Om si societate (Educatie pentru societate)

    Se continua copacul toamnei astfel incat sa se realizeze o succesiune logica intre elemente.

    -Fructe de toamna-analiza componentelor unui mar- exterior si interior

    -Legume de toamna- de ce este important sa spalam legumele inainte de a manca? De ce ne spalam pe maini de fiecare data inainte de a manca?

    -Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna-de ce avem nevoie de haine groase? Ce s-ar intampla daca ne-am imbraca precum vara?

    -Flori de toamna- cum ne comportam cu florile?

    Copiii primesc recompensa stimulente.

  • 6

    IV.ALA2-recreativ - Joc de micare La cules de fructe. Suntem in livada bunicului (tipuri de mers) si avem pomi fructiferi. Culegem mere,

    pere, prune (mainile sus, mainile jos in cos se repeta). Le punem in cos (aplecarea trunchiulu) si ne ducem sa le spalam foarte bine etc.

    Etapele lectiei

    Continutul invatarii

    Strategii didactice Evaluare

    Forme de

    organizare

    Metode si

    procedee

    Mijloace de

    invatare

    T

    1.Moment

    organizatoric

    Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru munca pe

    grupuri. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii

    activitatii.

    2. Captarea

    atentiei

    Salutul: Buna dimineata buburuze! Ma bucur ca ne revedem. Cum

    a fost cele doua zile libere pentru voi?

    Activitate de grup: Completam calendarul naturii. Ce imagine

    trebuie sa alegem? De ce alegem imaginea cu acest copac colorat?

    Daca ar fi fost iarna ce copac reprezentativ pentru panou alegeam?

    Impartasirea cu ceilalti: Dar, de ce ne este draga toamna?

    Noutatea zilei: Noi avem un copac in clasa, copacul toamnei!

    Astazi ne vom juca cu acest copac (prezentarea copacului in fata

    copiilor).

    Tranzitie: Calatoria unei frunze

    Frontal

    Individual

    Explicatia

    Observarea

    Problematizare

    Calendarul

    naturii

    Jetoane

    Copacul

    toamnei

    2 Aprecieri

    verbale

    3.Anuntarea

    temei si

    obiectivelor

    Copii, astazi noi vom vorbi despre anotimpul toamna, ce daruri

    primim de la acest anotimp : fructe, flori si legume. Foarte

    important este si cu ceea ce ne imbracam toamna. Vom lucra in

    Frontal Explicatia

    1 Observarea

    comportamen

    telor copiilor

  • 7

    echipe, acest lucru inseamna ca toata echipa contribuie la rezolvarea

    sarcinilor si toata echipa primeste aplauze pentru ceea ce realizeaza.

    4. Dirijarea

    invatarii

    Biblioteca Copiii au la dispozitie o serie de imagini (majoritatea

    este reprezentativa anotimpului toamna). Copiii trebuie sa selecteze

    imaginile care reprezinta toamna, astfel sa reiasa multimea

    imaginilor de toamna.

    Arta Copiii deseneaza in caietul personal pe modelul educatoarei

    o frunza de toamna cu o culoare corespunzatoare. Inainte de

    activitate se reactualizeaza cunostintele copiilor privitor la culorile

    frunzelor in anotimpul toamna.

    Joc de masa Copiii au la dispozitie o gama de articole de

    imbracaminte si incaltaminte. Ei trebuie sa selecteze imaginile

    corespunzatoare doar articolele utilizate toamna.

    La final, fiecare grup de copii prezinta celorlalti ceea ce au realizat

    la centre.

    Frontal

    Grup

    Explicatia

    Observarea

    Imagini de

    toamna

    Frunza

    toamnei

    Creioane

    colorate

    Jetoane

    12

    Aprecieri

    verbale

    5.Fixarea

    Continutului

    Se prezinta copacul toamnei intr-un limbaj accesibil copiilor. Copiii

    se impart pe 2 echipe: echipa frunzelor si echipa fructelor i

    legumelor.

    Echipele primesc jetoanele si trebuie sa le identifice pe acelea

    corecte si sa le puna pe ramura copacului corespunzator.

    La final, ramurile sunt acoperite de jetoane si in semicerc se

    Frontal

    Grup

    Problematizare

    Exercitiul

    individual

    Joc de rol

    Copacul

    ideilor

    Buline rosii

    Copacul

    toamnei

    Jetoane cu

    fructe,

    legume,

    14 Aplauze

    Apreciere

    verbala

    Buline rosii

  • 8

    realizeaza o analiza a intregului copac. Copiii sunt apreciati prin

    aplauze si mere rosii (buline).

    Tranzitie: Sunt copacul toamnei, vantul sufla cu putere, imi scutur

    crengile de fructe, mi-au cazut toate frunzele si tare imi este frig (se

    repeta)

    flori, artile

    de

    imbracamin

    te

    6. Asigurarea

    retentiei

    si a

    transferului

    Om si societate

    Se continua copacul toamnei astfel incat sa se realizeze o succesiune

    logica intre elemente.

    -Fructe de toamna-analiza componentelor unui mar- exterior si

    interior

    -Legume de toamna- de ce este important sa spalam legumele

    inainte de a manca? De ce ne spalam pe maini de fiecare data

    inainte de a manca?

    -Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna-de ce avem

    nevoie de haine groase? Ce s-ar intampla daca ne-am imbraca

    precum vara?

    -Flori de toamna- cum ne comportam cu florile?

    Copiii primesc recompensa fructe sectionate pe o farfurie.

    Grup

    Individual

    Explicatia

    Problematizare

    Observatia

    Copacul

    toamnei

    Fructe

    sectionate

    6 Aprecieri

    verbale

    Observarea

    comportamen

    tului

  • 9

    7. Obtinerea

    performantei

    Le solicit copiilor sa deseneze un tablou de toamna, in care sa

    evidentieze caracteristicile anotimpului de toamna.

    Frontal

    Individual

    Explicatia

    Demonstratia

    Fisa de

    lucru

    6 Aprecieri

    verbale

    9. Incheierea

    activitatii

    Joc de micare La cules de fructe

    Educatoarea propune copiilor sa verbalizeze ceea ce le place cel mai

    mult la anotimpul toamna. De asemenea, se solicita strangerea

    materialelor utilizate (ucenicii educatoarei)

    Frontal Exercitiul 1 Aplauze