Act. Integrata Bogatiile Toamnei

9
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI Educatoare: Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I, gupa mijlocie Tema anuală de învăţare: Când, cum şi de ce se întâmplă? Tema proiectului tematic: Bogăţiile toamnei Subtema proiectului: Sunet, foşnet şi culoare... Tema activităţii: A venit toamna cu frunze aurii! Modelul integrării: ramificat Elementele componente ale activităţii integrate: ADP: ,, „Cu cine aş vorbi dacă aş fi o frunză aurie/ruginie?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat), Tranziţii:,,Parada frunzelor” (exerciţii de mers, legănatul frunzelor), ,,Bate vântul...” (joc muzical) ALA 1: ,,Frunze ruginii cad pe cărări ” Ştiinţă: “Frunzele şi umbrele lor”- joc de masă; Bibliotecă: “Colorează personajele din poveste”- fişă; Artă: “Prietenele frunzei”-ştampilare prin presarea frunzelor; ALA 2: ,,Vârtejul frunzelor” (joc distractiv) ADE: DLC ,,Frunza” de Emil Gârleanu (povestirea educatoarei) DOS ,,Frunza ” (lipire) Scopul activităţii: îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la fenomenele, elementele, caracteristicile anotimpului toamna; Obiective operaţionale: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE O1 – să audieze cu atenţie textul poveştii „Frunza” de Emil Gârleanu; O2 – să asocieze momentele povestirii cu imaginea corespunzătoare;

description

v

Transcript of Act. Integrata Bogatiile Toamnei

Page 1: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI

Educatoare: Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I, gupa mijlocie Tema anuală de învăţare: Când, cum şi de ce se întâmplă?Tema proiectului tematic: Bogăţiile toamneiSubtema proiectului: Sunet, foşnet şi culoare...Tema activităţii: A venit toamna cu frunze aurii!Modelul integrării: ramificatElementele componente ale activităţii integrate:

ADP: ,, „Cu cine aş vorbi dacă aş fi o frunză aurie/ruginie?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat), Tranziţii:,,Parada frunzelor” (exerciţii de mers, legănatul frunzelor), ,,Bate vântul...” (joc muzical) ALA 1: ,,Frunze ruginii cad pe cărări ”Ştiinţă: “Frunzele şi umbrele lor”- joc de masă;Bibliotecă: “Colorează personajele din poveste”- fişă;Artă: “Prietenele frunzei”-ştampilare prin presarea frunzelor; ALA 2: ,,Vârtejul frunzelor” (joc distractiv) ADE: DLC ,,Frunza” de Emil Gârleanu (povestirea educatoarei) DOS ,,Frunza ” (lipire)

Scopul activităţii: îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la fenomenele, elementele, caracteristicile anotimpului toamna;

Obiective operaţionale:ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE

O1 – să audieze cu atenţie textul poveştii „Frunza” de Emil Gârleanu; O2 – să asocieze momentele povestirii cu imaginea corespunzătoare; O3 – să precizeze transformările pe care le suferă natura şi frunza în fiecare anotimp prezentat

în povestire; O4 – să se exprime corect in propoziţii simple şi dezvoltate;

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE O1 – să mânuiască materialele din natură şi sintetice în vederea obţinerii unor imagini ce redau

aspecte din realitatea înconjurătoare; O2 – să utilizeze deprinderea de a lipi, de a rupe în vederea realizării frunzelor de toamnă; O3 – să descrie tehnicile prin care au realizat lucrările propuse;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (I)ŞTIINŢĂ

O1 – să descrie frunzele din coşuleţe precizând mărimea, forma, culoarea acestora;

Page 2: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

O2 - să aşeze la locul potrivit/umbra potrivită, siluetele frunzelor;

BIBLIOTECĂ O1 – să identifice elementele care compun imaginea dată; O2 – să coloreze personajul principal din povestea „Frunza” de Emil

Gârleanu”;

ARTÃ O1 – să realizeze ştampile prin presarea frunzelor cu culoare pe

foaia de desen; O2 – să utilizeze culori specifice anotimpului toamna (galben, roşu,

portocaliu, maro);

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (II) O1 – să respecte regulile jocului; O2 – să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play;

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea, exerciţiul, munca

independentă, problematizarea, jocul;b) Elemente de joc: aplauze, întrecerea, mişcări; c) Resurse materiale: ecusoane frunze, coş cu frunze, frunze naturale, copac din polistiren, planşe

din poveste, siluetele presonajelor din poveste, joc “Frunzele şi umbrele lor”, siluete frunze, lipici, frunze uscate, acuarele, vase pentru apă, fişe, creioane colorate, casetofon cu CD, CD-“Cântecele copilăriei””, panoul prezenţei (copac cu frunze personalizate), siluete de fete şi băieţi, recompense;

d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individualDurata: o zi

Bibliografie: Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/

7 ani), 2008 Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar), Daniela

Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010

Page 3: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

În cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii se vor grupa în cerc şi se vor saluta cu formula ,,Bună dimineaţa, frunză aurie/ruginie!”, mişcare însoţită de o mângâiere pe faţa colegului, apoi toţi copiii vor fi salutaţi de educatoare cu această formulă (salutul).

Li se va prezenta copiilor copăcelul de toamnă, în care se află doar o singură frunză, prin intermediul unei scurte poveşti, copiii urmând ca pe parcursul acestei zile să afle povestea acestei frunze, ajutând-o să-şi facă noi prietene. (noutatea zilei).Se vor analiza împreună cu copiii frunzele din coşuleţ care au fost culese de educatoare în drum spre grădiniţă, precizând mărimea, forma şi culoarea acestora (activitatea de grup).

Aşezaţi pe covor în cerc, copiilor li se va propune un exercţiu de imaginaţie, trebuind să răspundă la întrebarea „Cu cine aş vorbi dacă aş fi o frunză ruginie?”(împărtăşirea). În momentul în care copilul va răspunde la această întrebare, va ţine în mână o frunză ruginie pe care o va înmâna apoi altui coleg. În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei:,, A venit toamna cu frunze ruginii!” (mesajul zilei).

Li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea în această dimineaţă şi cum au venit îmbrăcaţi până la grădiniţă, dacă le-a fost cald sau frig şi vor completa calendarul naturii, specificând anotimpul, starea vremii şi cum ne îmbrăcăm, cu ajutorul etichetelor tipărite şi cu simboluri corespunzătoare. Apoi, vor completa tabela prezenţei – un copac de toamnă cu frunze personalizate, fiecare copil aşezându-şi silueta (fetiţă sau băiat) în dreptul frunzei cu poza sa (Câte frunze ruginii sunt astăzi în grupă?). Se vor identifica absenţii (spaţiile din dreptul frunzelor rămase fără siluetă), o fată va număra băieţii absenţi şi va aşeza tot atâtea siluete băieţi pe tulpina copacului, un băiat va număra fetele absente şi va aşeza siluetele fete pe tulpina copacului. Se vor număra, compara, care sunt mai mulţi, mai puţini.

Li se prezintă copiilor prima parte din povestea „Frunza” de Emil Gârleanu, alternând momentele povestirii cu elemente de mişcare, apelând la imagini reprezentative şi la siluetele personajelor, pentru a facilita înţelegerea şi însuşirea cu uşurinţă a conţinutului povestirii. După audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de ceea ce s-a întâmplat în poveste, de sentimentele prin care a trecut frunza de-a lungul firului acţiunii (Cum se simţea frunza la începutul poveştii? Dar după ce şi-a făcut un prieten?, etc). Povestea va fi oprită la momentul în care frunza rămâne singură în copac.

Pe fond muzical, în paşi de vals, legănându-se ca şi frunzele, în jurul copacului, copiii vor prezenta parada frunzelor. Prin acest element de mişcare se va realiza tranziţia spre etapa următoare, copiii fiind grupaţi în trei echipe, în funcţie de culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor galbene, echipa frunzelor portocalii şi echipa frunzelor roşii) şi invitaţi să rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziţie. Astfel la fiecare centru copiii vor pregăti câte o surpriză frunzei din poveste. La centrul „Artă” copiii vor realiza ştampile prin presarea frunzelor cu culoare pe foaia de desen, la centrul „Ştiinţă” vor aşeza la locul potrivit/umbra potrivită siluetele frunzelor, precizând culoarea, forma şi mărimea acestora iar la centrul „Bibliotecă” vor colora personajul principal din povestea „Frunza” de Emil Gârleanu. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate sub copac, în scopul surprinderii plăcute a frunzei.

Pentru că frunza din poveste a rămas singură în copac, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenele acesteia, prin rupere şi lipire, pe care le vor aşeza în copac alături de frunza din poveste. Prin jocul muzical ,,Bate vântul..” se va realiza tranziţia între cele două etape ale activităţii. Se prezintă copiilor finalul poveştii cu precizarea că la primăvară frunza va reveni din nou la viaţă.

La finalul activităţii copiii vor participa la un joc distractiv ”Vârtejul frunzelor”. Copiii, frunzele ruginii, sunt aşezaţi pe scăunele dispuse într-un cerc larg. Conducătorul jocului, în picioare în

Page 4: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

mijlocul cercului, întreabă la întâmplare un copil (o frunză ruginie) dacă îi place locul ocupat, atingând-ul cu mâna pe umăr („Frunză ruginie, îţi place locul tău?). Dacă răspunsul este:”Îmi place!”, va trece mai departe la un alt copil. Dacă răspunsul este: „Nu-mi place!”, toate frunzele se ridică şi aleargă să ocupe un alt scăunel. La cursă participă şi conducătorul jocului. Frunza ruginie rămasă fără loc devine conducător şi jocul continuă.

Pentru că toamna acesta a sosit cu multe frunze aurii copiii vor încheia activitatea cu un dans, legănându-se precum frunzele în paşi de vals.

Page 5: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

Nr. crt.

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă

activatăMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare/Metode şi indicatori

1. Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea copacului pe care se află o singură frunză şi a coşuleţului cu frunze, purtându-se o scurtă discuţie despre caracteristicile anotimpului toamna.

conversaţiacoş cu frunze, frunze, copac din polistiren

ev.orală:conversaţia cunoştinţele

despre toamnă

inteligenţalingvistică

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Activitatea noastră de astăzi se numeşte „ A venit toamna cu frunze aurii!”, activitate în care vom afla povestea frunzei şi o vom ajuta să-şi găseasca noi prietene.

explicaţia

3. Desfăşurarea activităţii

Li se prezintă copiilor prima parte din povestea „Frunza” de Emil Gârleanu, alternând momentele povestirii cu elemente de mişcare, apelând la imagini reprezentative şi la siluetele personajelor, pentru a facilita întelegerea şi însuşirea cu uşurinţă a conţinutului povestirii. Povestea va fi oprită la momentul în care frunza rămâne singură în copac.

povestirea

explicaţia

imagini din poveste,

siluetele personajelor,

copac

ev. orală:asocierea

imaginilor cu conţinutul povestirii;

inteligenţalingvistică

inteligenţavizual - spaţială

4. Obţinerea performanţei

Copiii grupaţi în trei echipe, in funcţie de culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor galbene, echipa frunzelor portocalii şi echipa frunzelor roşii) vor fi invitaţi să pregătească câte o surpriză frunzei din poveste, rezolvând sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziţie. La centrul „Artă” copiii vor realiza ştampile prin presarea frunzelor cu culoare pe foaia de desen, la centrul „Ştiinţă” vor căuta locul/umbra potrivită frunzelor precizând culoarea, forma şi mărimea acestora iar la centrul „Bibliotecă” vor colora personajul principal din povestea „Frunza” de Emil Gârleanu.

explicaţia

demonstraţia

munca independentă

exerciţiul

acuarele, pensoane,

vase cu apă, frunze;

joc de masă :”Frunzele şi umbrele

lor”;siluete frunze;fişe, creioane

ev. practicăfişă: identificarea

personajului principal din

povestea “Frunza” ; colorarea

folosind culorile corepunzătoare;

identificarea locului potrivit a frunzelor siluete;

inteligenţalingvistică

inteligenţakinestezică

inteligenţavizual – spaţială

inteligenţalingvistică

Page 6: Act. Integrata Bogatiile Toamnei

Pentru că frunza din poveste a rămas singură în copac, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenele acesteia, prin rupere şi lipire, pe care le vor aşeza în copac alături de frunza din poveste.

munca independentă

coloratefrunze, naturale presate, aracet, siluete frunze;

ev. practicădeprinderea de a rupe şi de a lipi;

inteligenţakinestezicăinteligenţa

vizual - spaţială

5. Evaluarea Se prezintă copiilor finalul poveştii cu precizarea că la primăvară frunza va reveni din nou la viaţă şi se completează copacul cu frunzele prietene realizate de copii. Se discută cu copiii pe marginea conţinutului poveştii.La finalul activităţii copiii vor participa la un joc distractiv ”Vârtejul frunzelor”.

povestireaconversaţia

jocul

copacul cu frunza, frunzele

realizate de copii

ev. orală:redarea

principalelor momente din

poveste;

inteligenţalingvistică

6. Aprecierea şi încheierea activităţii

Copiii sunt apreciaţi pentru lucrările realizate şi pentru activitatea desfăşurată. Pe panoul recompenselor se aşează buline roşii pentru copiii care au fost foarte atenţi la activitate şi buline albastre pentru cei care au fost mai puţin activi.

explicaţia recompense autoevaluareaaprecieri

stimulative