a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va...

15
PROIECT DE LECŢIE Şcoala: „Constantin Brâncuşi” Medgidia Aria curriculară : Tehnologii Disciplina: Abilităţi practice Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei : Decuparea hârtiei după contur - ”Crăiasa Zăpezii” Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiective de referinţă: 1.2. să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice 1.3. să recunoască instrumente specifice prelucrării materialelor din natură şi a materialelor sintetice 2.1. să observe caracteristici ale unor modele date 2.2. să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale 3.1. să participe, în grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu 3.2. să verbalizeze acţiunile desfăşurate în timpul jocului 4.1. să identifice modalităţi de folosire a produselor executate Obiective operaţionale: O1: Să recunoască materialele şi tehnicile necesare pentru realizarea compoziţiei; O2: să combine materialele şi tehnicile învăţate în realizarea compoziţii; O3: să respecte ordinea etapelor de lucru; O4: să găsească variante originale de realizare a compoziţei;

Transcript of a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va...

Page 1: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: „Constantin Brâncuşi” MedgidiaAria curriculară : TehnologiiDisciplina: Abilităţi practiceClasa : a II-a DData: 27. 01. 2010Subiectul lecţiei : Decuparea hârtiei după contur - ”Crăiasa Zăpezii” Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:1.2. să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice 1.3. să recunoască instrumente specifice prelucrării materialelor din natură şi a materialelor sintetice2.1. să observe caracteristici ale unor modele date2.2. să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale3.1. să participe, în grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu3.2. să verbalizeze acţiunile desfăşurate în timpul jocului4.1. să identifice modalităţi de folosire a produselor executate

Obiective operaţionale: O1: Să recunoască materialele şi tehnicile necesare pentru realizarea compoziţiei; O2: să combine materialele şi tehnicile învăţate în realizarea compoziţii; O3: să respecte ordinea etapelor de lucru;O4: să găsească variante originale de realizare a compoziţei;O5: să aprecieze calitatea compoziţiilor realizate, pe baza criteriilor de evaluare date.OA: Stimularea interesului pentru obţinerea unor produse proprii, originale. Strategii didactice:

• Metode şi procedee: jocul didactic, expunerea, observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, audiţia muzicală, chestionarea

• Mijloace de învăţământ: puzzle, tablă magnetică, planşa model, hârtie colorată, beteală de brad, staniol, lipici cu sclipici, sclipici argintiu şi albastru, biluţe de polistiren, vată, paiete, mărgele, panglică albă şi argintie, foarfecă, calculator, CD

• Forma de organizare: individuală, în pereche, pe grupe

Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Marcela Peneş – “Activităţi practice pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2000 Daniela Stoica – “Abilităţi practice, clasa a II-a”, Ed. Carminis, Piteşti, 2000;

Page 2: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

Areta Tauru – “Rolul şi locul abilităţilor practice în orientarea socială a copilului”, revista “Învăţământul primar”, nr.1/2001

Page 3: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

Etapele lecţiei Ob.op.

Conţinuturile învăţării Strategii didactice

Dur. Evaluare

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevului Metode Mijloace1. Momentorganizatoric

  Asigură condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pregăteşte materialul didactic.

Se pregătesc pentru începerea orei.

1 min

2. Captareaatenţiei

Astăzi, la ora de limba română, am aflat povestea “Crăiesei Zăpezii”, care l-a luat pe Kay în ţara gheţurilor veşnice. Văzând ea că aţi depus atâta efort pentru salvarea băieţelului, s-a înduioşat şi doreşte să refacă oglinda spartă a spiriduşului, pentru ca oamenii să vadă iarăşi lucrurile ca fiind frumoase.Ea a strâns 6 cioburi, care prin lipirea lor vor reîntregi oglinda şi vor reda lumii frumuseţea nevăzută. Iată de ce fiecare grupă (acelaşi de la ora de română), a primit câte un ciob şi are datoria să participe prin reprezentatul ei la refacerea puzzle-ului. (Anexa 1)

Elevii ascultă.

Reprezentanţii grupelor se reunesc la tabla magnetică şi refac imaginea Crăiesei.

expunerea

jocul didactic

puzzletablă magnetică

5 min

frontală

3. Anunţarea titluluilecţiei şi a obiectivelor

Se anunţă titlu lecţiei: “Crăiasa Zăpezii” şi se enunţă obiectivele.Datorită reuşitei refacerii puzzle-ului, Crăiasa vă va permite să îi împodobiţi imaginea reflectată de oglindă, pentru a o înfrumuseţa.

Elevii ascultă. 2 min

4. Dirijareaînvăţării

Se prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2)

Elevii au pe bănci toate materialele necesare desfăşurării activităţii. Observă planşa model.

observaţiaconversaţiademonstraţiaexplicaţia

planşa model

5 min

Page 4: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

O1

O2

O3

Se prezintă materialele şi tehnicile de lucru cu ajutorul elevilor, care sunt solicitaţi să intuiască modul de realizare a lucrării.Învăţătoarea explică etapele de lucru:

1) sortarea materialelor necesare;

2) stabilirea tehnicilor;3) decuparea Crăiesei;4) aşezarea materialelor

alese pe hârtia colorată,5) lipirea materialelor,6) adăugarea unor note

originale compoziţiei.

Elevii recunosc materialele şi tehnicile de lucru.

observaţiaconversaţiademonstraţiaexplicaţiaexerciţiul

hârtie coloratăbetealălipicisclipicipanglicăpolistirenvatăpaietemărgelefoarfecă

5 min

6. Feedback-ul Invăţătoarea solicită ca 1-2 elevi să repete etapele de lucru, iar în final să se reia toată procedura.Se precizează criteriile de evaluare;

1) corectitudinea execuţiei;2) aspectul îngrijit;3) gradul de finalizare;4) originalitatea lucrării.

Elevii repetă etapele de lucru.

Elevii iau cunoştinţă cu criteriile de evaluare.

conversaţia 3 min

7. Asigurarearetenţiei şi atransferului

Activitatea elevilor va fi supravegheată în permanenţă de către învăţătoare.

Învăţătoarea expune în cele 6 cadrane repartizate grupelor toate lucrările, apoi invită fiecare grupă să facă turul galeriilor şi să “cumpere” din expoziţia cu vânzare compoziţiile unei singure grupe.

Elevii vor realiza o compoziţie individual. 4 produse pentru fiecare grupă.Elevii vor audia “Iarna”, de Vivaldi.Elevii vizionează expoziţia şi fac aprecieri tinând cont de criteriile date, apoi fac autoevaluarea propriilor lucrări şi prezintă sugestii de îmbunăţire a calităţii lor.

exerciţiul

audiţiamuzicală

conversaţiaexplicaţia

produsele finite

15 min

3 min

Page 5: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

Se cântă “Fulgi de nea”, al grupului Bim-Bam.

Elevii cântă.

8. Încheiereaactivităţii

Învăţătoarea face aprecieri generale asupra desfăşurării orei.

Elevii îşi prezintă autoevaluarea faţă de activitatea susţinută, desenând o faţă zâmbitoare/tristă, sub propria compoziţie, în funcţie de cât de mult i-a plăcut activitatea desfăşurată.

1 min

Page 6: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

ANEXA 1 - PUZZEL

Page 7: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

ANEXA 2 – MODELE PENTRU CRĂIASĂ

Page 8: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă
Page 9: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă
Page 10: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă
Page 11: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă
Page 12: a II-a... · Web viewSe prezintă planşa model, realizată de către cadrul didactic, ce va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe toată durata activităţii. (Anexa 2) Se prezintă

Modele realizate de elevi