62717939 Lumea Minunata a Povestilor

5
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PROPUNĂTOR: Daniela-Ioana Burlacu GRUPA: Mică TEMA: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea cunoştinţelor copiilor despre personajele din poveştile cunoscute şi formarea deprinderii de a se exprima corect şi coerent în propoziţii ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ (ADP+DLC+DOS+ALA) „LUMEA MINUNATĂ A POVEŞTILOR” Activităţi de dezvoltare personală: - Întâlnirea de dimineaţă: „Povestea preferată” - Rutină: „Să lucrăm împreună” - Tranziţie: „Scufiţa roşie” – cântec, „Ursul păcălit de vulpe” – cântec Activităţi pe domenii experienţiale: - Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC) – joc didactic - Domeniul Om şi Societate (DOS) – lipire Activităţi liber alese: - Bibliotecă: „Cărţile cu poveşti” - Construcţii: „Căsuţa bunicii” - Artă: „Personajul preferat” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să identifice personajele din poveştile cunoscute; - să asocieze personajele cu cadrul de poveste adecvat; - să recunoască titlul unei poveşti după un fragment audiat; - să recunoască personajele după replica audiată la casetofon; - să decoreze afişele folosind tehnici specifice activităţilor practice. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, lucrul pe grupe, brainstormingul, cubul, blazonul, mâna-oarbă, turul galeriei; Forme de organizare: - frontală, pe grupe; Material didactic: - cuburi cu imagini reprezentative din cele trei poveşti, cadru de poveste, medalioane, siluete, ursuleţ de pluş, casetofon, calculator, cărţi de poveşti, lipici, elemente decupate. BIBLIOGRAFIE:

Transcript of 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

Page 1: 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROPUNĂTOR: Daniela-Ioana BurlacuGRUPA: MicăTEMA: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea cunoştinţelor copiilor despre personajele din poveştile

cunoscute şi formarea deprinderii de a se exprima corect şi coerent în propoziţii

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ (ADP+DLC+DOS+ALA) „LUMEA MINUNATĂ A POVEŞTILOR”

Activităţi de dezvoltare personală:- Întâlnirea de dimineaţă: „Povestea preferată”- Rutină: „Să lucrăm împreună”- Tranziţie: „Scufiţa roşie” – cântec, „Ursul păcălit de vulpe” – cântec

Activităţi pe domenii experienţiale:- Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC) – joc didactic- Domeniul Om şi Societate (DOS) – lipire

Activităţi liber alese:- Bibliotecă: „Cărţile cu poveşti”- Construcţii: „Căsuţa bunicii”- Artă: „Personajul preferat”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să identifice personajele din poveştile cunoscute;- să asocieze personajele cu cadrul de poveste adecvat;- să recunoască titlul unei poveşti după un fragment audiat;- să recunoască personajele după replica audiată la casetofon;- să decoreze afişele folosind tehnici specifice activităţilor practice.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee:

- conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, lucrul pe grupe, brainstormingul, cubul, blazonul, mâna-oarbă, turul galeriei;

Forme de organizare: - frontală, pe grupe;

Material didactic: - cuburi cu imagini reprezentative din cele trei poveşti, cadru de poveste,

medalioane, siluete, ursuleţ de pluş, casetofon, calculator, cărţi de poveşti, lipici, elemente decupate.

BIBLIOGRAFIE:

Page 2: 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

- Lolica Tătaru, Mihaiela Gădălean, Livia Pojar, Mihaela Cosma, „Activităţile integrate: întrebări şi răspunsuri”, Editura Casei Corpului Didactic Cluj, 2009

- Ştefania Antonovici, Gabriela Nicu, „Jocuri interdisciplinare-material auxiliar pentru educatoare”, Editura Aramis, 2008

- Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2009SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu versurile: „Eu cu tine, el cu ea / Acum ne vom saluta / Şi vom spune, câte doi: / Fii binevenit la noi! / Îţi doresc o zi frumoasă, / Până vei pleca acasă”, după care se completează Calendarul naturii şi Prezenţa.

Se prezintă copiilor o carte cu poveşti invitându-i să spună care sunt poveştile cunoscute de ei şi care este povestea lor preferată. Copiii sunt întrebaţi unde au mai întâlnit personajele din poveşti, cu excepţia cărţilor de poveşti, conducându-i astfel spre lumea teatrului.

Se prezintă sub formă de surpriză un ursuleţ de pluş care este ursul din povestea „Ursul păcălit de vulpe”. Acesta a venit la noi pentru a ne transmite o rugăminte de la actorii teatrului din Turda, unde noi am fost de multe ori la spectacolele de teatru. Rugămintea actorilor este aceea de a realiza noi afişele pentru următoarele spectacole de teatru şi anume: „Capra cu trei iezi”, „Scufiţa roşie” şi „Ursul păcălit de vulpe”, deoarece ei nu mai au timp din cauza repetiţiilor. Pentru aceasta ursuleţul a adus cu el o cutie cu materialele de care avem nevoie şi o cutie mai mică, în care se află recompensele pentru ajutorul dat.

Se stabileşte tema zilei: „Lumea minunată a poveştilor”, se enunţă obiectivele după care se trece la desfăşurarea activităţii pe domenii experienţiale, care înglobează domeniile limbă şi comunicare şi om şi societate. Copiii se vor împărţi în trei grupuri, constituite prin procedeul „mâna-oarbă”: din cutiuţa care conţine medalioane cu scufiţa, capra şi ursul, vor extrage câte unul care le va indica grupul din care vor face parte. Fiecare grup va primi câte un un cub pe feţele căruia sunt reprezentate personajele din poveştile a căror afiş trebuie să îl realizeze. Pe rând câte un copil din fiecare grup va rostogoli cubul rostind „A fost odată ca niciodată ...”, va recunoaşte personajul şi povestea din care face parte, după care îl va aşeza pe afişul corespunzător.

Ulterior, educatoarea citeşte copiilor fragmente din fiecare poveste, iar aceştia trebuie să recunoască povestea din care face parte fragmentul citit. Mai apoi, copiii ascultă la casetofon replicile unor personaje din poveşti şi trebuie să recunoască personajele după replica audiată. Toate răspunsurile corecte vor fi apreciate cu aplauze.

Intonând cântecul „Scufiţa roşie” copiii se îndreaptă spre măsuţele unde sunt pregătite materialele, aduse de către ursuleţ,

Page 3: 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

necesare decorării afişelor. Fiecare copil se va aşeza la grupul de măsuţe aferent poveştii de pe medalion şi va lipi pe afiş diverse materiale decorative, pentru a decora cât mai frumos afişele pentru spectacolele de teatru. La final afişele sunt aşezate pe panouri şi analizate prin turul galeriei.

În ritmul melodiei „Ursul păcălit de vulpe”, copiii vor ieşi pentru a merge la baie.

La revenirea în sală se vor prezenta copiilor centrele de interes unde se vor desfăşura jocurile şi activităţile liber alese, se analizează materialele puse la dispoziţie şi se vor explica sarcinile de lucru pentru fiecare centru:

- Bibliotecă: „Cărţile cu poveşti” – să „citească” imaginile din cărţile de poveşti;

- Construcţii: „Căsuţa bunicii” – să construiască căsuţa bunicii cu ajutorul pieselor de construcţie;

- Artă: „Personajul preferat” – să coloreze personajul preferat din poveştile cunoscute.

La final, se analizează lucrările, se reamintesc titlurile poveştilor pentru care au realizat afişele, se deschide cutia cu recompensele trimise de către actori şi se împart copiilor.

Ulterior se va desfăşura jocul de mişcare „Ursul doarme”, împreună cu ursuleţul de la teatru.SECVENŢA DIDACTICĂ

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢIISTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE/ FEEDBACK

1. Moment organizatoric

Asigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic necesar;- aranjarea mobilierului;

Observarea comportamentului nonverbal

2. Captarea atenţiei

Se realizează prin introducerea elementelor-surpriză: ursuleţul de pluş şi materialele aduse de acesta.

Conversaţia Observarea atenţiei copiilor şi a interesului acestora pentru activitate

3. Anunţarea temei: „Lumea minunată a poveştilor”

Copiii vor fi anunţaţi că vor intra în lumea minunată a poveştilor prin realizarea unor afişe pentru spectacolele de teatru „Capra cu trei iezi”, „Scufiţa roşie” şi „Ursul păcălit de vulpe”.

ConversaţiaExplicaţia

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

4. Desfăşurar

Pentru realizarea temei copiii se vor împărţi în trei grupuri,

Explicaţia

Page 4: 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

SECVENŢA DIDACTICĂ

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢIISTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE/ FEEDBACK

ea activităţii

constituite prin procedeul „mâna-oarbă”: din cutiuţa care conţine medalioane cu scufiţa, capra şi ursul, vor extrage câte unul care le va indica grupul din care vor face parte. Fiecare grup va primi câte un un cub pe feţele căruia sunt reprezentate personajele din poveştile a căror afiş trebuie să îl realizeze. Jocul de probă:Educatoarea demonstrează copiilor modalitatea de realizare a jocului şi exersează o dată împreună cu copiii. Desfăşurarea jocului propriu-zis:Varianta I: Pe rând câte un copil din fiecare grup va rostogoli cubul rostind „A fost odată ca niciodată ...”, va recunoaşte personajul şi povestea din care face parte, după care îl va aşeza pe afişul corespunzător. Jocul se repetă până când toţi copiii au fost activaţi.Varianta II: Educatoarea citeşte copiilor fragmente din fiecare poveste, iar aceştia trebuie să recunoască şi să denumească povestea din care face parte fragmentul citit. Varianta III: Copiii ascultă la casetofon replicile unor personaje din poveşti şi trebuie să recunoască şi să denumească personajele după replica audiată. Toate răspunsurile corecte vor fi apreciate cu aplauze.Intonând cântecul „Scufiţa roşie” (tranziţie) copiii se îndreaptă spre măsuţele unde sunt pregătite materialele, aduse de către ursuleţ, necesare decorării afişelor. Fiecare copil se va aşeza la grupul de măsuţe aferent poveştii de pe medalion

Mâna-oarbă

Cubul

Demonstraţia

ProblematizareaMunca în echipeExerciţiulBlazonul

ExplicaţiaProblematizarea

ExplicaţiaProblematizarea

ExplicaţiaDemonstraţiaLucrul pe grupe

Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Page 5: 62717939 Lumea Minunata a Povestilor

SECVENŢA DIDACTICĂ

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢIISTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE/ FEEDBACK

şi va lipi pe afiş diverse materiale decorative, pentru a decora cât mai frumos afişele pentru spectacolele de teatru. La final afişele sunt aşezate pe panouri şi analizate prin turul galeriei.În ritmul melodiei „Ursul păcălit de vulpe” (tranziţie), copiii vor ieşi pentru a merge la baie.La revenirea în sală se vor prezenta copiilor centrele de interes unde se vor desfăşura jocurile şi activităţile liber alese, se analizează materialele puse la dispoziţie şi se vor explica sarcinile de lucru pentru fiecare centru:- Bibliotecă: „Cărţile cu poveşti” – să „citească” imaginile din cărţile de poveşti;- Construcţii: „Căsuţa bunicii” – să construiască căsuţa bunicii cu ajutorul pieselor de construcţie;- Artă: „Personajul preferat” – să coloreze personajul preferat din poveştile cunoscute.

Exerciţiul

Aprecieri verbale

5. Încheierea activităţii

Se analizează lucrările, se reamintesc titlurile poveştilor pentru care au realizat afişele, se deschide cutia cu recompensele trimise de către actori şi se împart copiilor.

ConversaţiaAprecieri verbale stimulativeEvaluare prin recompense