download 55415451 RAPORT de Arbitraj Exemplu

of 5

Transcript of 55415451 RAPORT de Arbitraj Exemplu

ASOCIAIA JUDEEAN DE FOTBAL TEL/FAX: 0236/414007 GALAIASISTENA MEDICAL Numele i prenumele Asistentul trebuie s aib Delegaia/legitimaia nr. asupra sa delegaie+ Nr. autosanitar buletin sau legitimaie Semntura i parafa Organ de ordine:Numele i prenumele ___Obligatoriu la Liga a IV-a___ Semntura _________________________________

RAPORTUL DE JOC AL ARBITRULUINR. ______

Numele arbitrului ___________________________________________ localitatea ___________________ Numele arbitrilor Se completeaz de ctre comisia de delegri localitatea ____________________ asisteni ___________________________________________ localitatea ___________________ Sunt delegai s conduc jocul din competiia __________________________ disputat la data ______________ ora ______ n localitatea ____________________ pe terenul ________________ ntre Echipele:tricouNr. de pe

A Numele i prenumele Anul naterii Nr. carnet

/tricouNr. de pe

B Numele i prenumele Anul naterii Nr. carnet

Portarul Juctorii Titulari cu majuscule

1 2 3 4 Se completeaz de ctre delegatul 5 echipe gazd 6 7 8 910 11

1 2 3 4 Se completeaz de ctre delegatul 5 echipe oaspete 6 7 8 9 10 N E P R E Z E N T A R E11 12 13 14 15 16 17 18

Semntura

n cazul confruntrii juctorilor, aceasta se poate face doar la nceputul jocului (procedura: se iese pe terenul de joc cu legitimaiile juctorilor, raportul de arbitraj i n pezena celor doi delegai se strig fiecare juctor n parte, verificndu-se ca acetia s corespund cu fotografia din legitimaie i numrul de pe tricou s fie cel scris n raportul de arbitraj).

1. a)

CONTESTAII Echipa SE CHEAM AMBII DELEGAI I SE PUN S SEMNEZE DE LUARE LA CUNOTIN DESPRE Semntura delegatului echipei contestate __________________

CONTESTAIA FORMULAT

SE OPRESC OBLIGATORIU CARNETELE JUCTORILOR CONTESTAI INDIFERENT DE MOTIV

Semntura delegatului echipei care contest __________________

b)

Echipa______________________________________________________________________ _____N CAZ DE CONTESTAIE PENTRU SUBSTITUIRE OBLIGATORIU PE LANG TRECEREA N RAPORTDE CTRE JUCTORII CONTESTAI A DATELOR TREBUIE OBLIGATORIU CA ARBITRUL S SE FOTOGRAFIEZE CU JUCTORUL.

Semntura delegatului echipei contestate __________________

2. DATELE personale ale juctorilor care nu au carnete de legitimare i/sau a juctorilorcontestai pentru substituire. Nr. crt.1. 2. 3. 4. 5.

Numele i prenumele juctorului

Locul i data naterii Echipa la Prenumele care este Semntura Observaii Anu prinilor Localitatea Ziua Luna legitimat l

JUCTORII CONTESTAI SAU CEI CARE NU PREZINT CARNETUL DE LEGITIMARE (DAR ARE BULETINUL NSOIT DE AVIZUL MEDICAL) I VOR TRECE DATELE PERSONALE.

Momentul formulri contestaieiObligatoriu se trece momentul formulrii contestaiei: la nceputul jocului, la pauz sau la sfritul jocului

Semntura arbitruluis nu se uite semntura __________________

3. NLOCUIRI DE JUCTORIECHIPA GAZD Nr. juctorului Nr. juctorului nlocuit care nlocuiete Minutul ECHIPA OASPETE Nr. juctorului Nr. juctorului nlocuit care nlocuiete Minutul

SE VERIFIC CA LA JUCTORII NLOCUII S CORESPUND NUMERELE DE PE TRICOU I S FIE N CONFORMITATE CU RAPORTUL DE ARBITRAJ

OBLIGATORIU DELEGAII VOR SEMNA SI DUP RUBRICA DE NLOCUIRE CEEA CE ATEST C AU LUAT LA CUNOTIN I I ASUM RASPUNDEREA PENTRU NLOCUIRILE FCUTE, LUCRU CE TREBUIE MENIONAT I DELEGAILOR.

4. GOLURI MARCATE DE:Nr. 10. 8. 6. 9. Numele i prenumele NICOLAE MARIUS ANDREI ALEXANDRU ILIESCU FLORIN MARINESCU GEORGE Echipa A B A A Scorul 1-0 1-1 2-1 3-1 Minutul 20 40 53 83

5. AVERTISMENTE (nume, numr, minutul, motivul avertismentului)-respectarea ordinineiEchipa gazd JUC. NR. 3 (IONESCU ANDREI) N MIN. 13 PENTRU COMPORTARE NESPORTIV (lovirea mingii dup fluierul arbitrului, trageri de timp, scoaterea tricoului dup marcarea unui gol, face gesturi provocatoare, atoare, nu respectp deciziile arbitrului (ex. nu scoate bijuteriile) etc., JUC. NR. 3 (IONESCU ANDREI) N MIN. 76 PENTRU (ntrzie reluarea jocului sau nu respect distana prevzut la executarea distanei la executarea loviturilor sau proteste la deciziile arbitrului sau arbitrului asistent sau ncalc cu persisten legile jocului, etc. Cele 7 puncte de la cartonae galbene) / (SAU NU A FOST CAZUL) b) Echipa oaspete JUC. NR. 7 (POPESCU ION) N MIN. 35 PENTRU ATAC PERICULOS (din lateral, din spate sau din fa), JUC. NR. 10 (GHEORGHE TEFAN) N MIN. 57 PENTRU (parsete terenul de joc sau intr sau revine pe terenul de joc fr permisiunea arbitrului) / (SAU NU A FOST CAZUL) 6. ELIMINRI (nume, numr, minutul, motivul eliminrii)- respectarea ordininei

a)

a)

Echipa gazd JUC. NR. 3 (IONESCU ANDREI) N MIN. 76 PENTRU CUMUL DE CARTONAE GALBENE N DECURSUL ACELUIAI JOC, JUC. NR. 8 (GEORGESCU ALIN) N MIN. 85 PENTRU COMPORTARE VIOLENT (ex. lovirea cu pumnul a unui adverdar/ coechipier/ arbitru/arb. asist.) / (SAU NU A FOST CAZUL) b) Echipa oaspete JUC. NR. 9 (ALEXANDRU MARIAN) N MIN. 70 SE FACE VINOVAT DE GREEAL GRAV (lovirea cu talpa a unui adversar sau lovirea cu cotul n urma unei srituri la cap sau scuip un adversar sau face gesturi jignitoare sau njurioase sau oprete o ocazie evident de nscriere a unui gol) / (SAU NU A FOST CAZUL) Semntura delegatului echipei gazd________________________

Semntura delegatului echipei oaspete__________________________

PUNCTELE 3., 5. I 6. SE COMPLETEAZ OBLIGATORIU LA TERENUL DE JOC I SUNT RUBRICI CE TREBUIESC SEMNATE DE DELEGAII ECHIPELOR PENTRU LOARE LA CUNOTIN NU SE ACCEPT SEMNAREA RAPORTULUI N ALB DE CTRE DELEGAI.

7.

INCIDENTE

SE COMPLETEAZ N CAZ DE INCIDENTE (EX.: BTAIE) N AFARA SPECTACOLULUI SPORTIV / AMENINRI DIN PARTEA DELEGAILOR SAU A JUCTORILOR LA ADRESA ARBITRILOR ETC.________________________________________________________________________________________________________

8.

JUCTORI ACCIDENTAI (numrul, numele, echipa i diagnosticul nscris de medic sub semntur)N CAZURI SPECIALE CND UN JUCTOR SE ACCIDENTEAZ GRAV (LOVIRE LA CAP CU SNGERARE, PICIOR RUPT, ETC.) I SE COMPLETEAZ DOAR DE CADRUL MEDICAL DELEGAT___________________________________________________________________________________________________

Semntura i parafa medicului Se semneaz obligatoriu indiferent dac sunt juctori accidentai sau nu menionndu-se acest lucru ____________________

9.

Numele i prenumele observatorului _____SE COMPLETEAZ LA JOCURILE CU OBSERVATOR SAU SUPERVIZOR_______ 10. OBSERVAII SUPLIMENTARE LUCRURI DE MBUNTIT / ALTE ABATERI CE S-AUPETRECUT / N CAZ DE ELIMINARE SAU CONTESTAIE SE MENIONEAZ FAPTUL C SE ANEXEAZ LEGITIMAIILE JUCTORILOR NSOIT DE NUMRUL DE CARNET, NUMELE JUCTORULUI I MOTIVUL REINERII CARNETULUI / N CAZUL N CARE NU SE PREZINT UN ARBITRU / DAC JOCUL A FOST NTRERUPT CU MOTIVUL NTRERUPERII I SCORUL N ACEL MOMENT / N CAZUL RETRAGERII UNEI ECHIPE DIN TEREN (3 MIN.) / N CAZUL NEPREZENTRII UNEI ECHIPE (S NU SE UITE A SE BARA RUBRICILE SI A SE MENIONA FAPTUL C BRIGADA DE ARBITRI S-A PEZENTAT LA TERENUL DE JOC A FLUIERAT NCEPUTUL JOCULUI LA ORA PROGRAMAT, AM ATEPTAT 15 MINUTE DUP CARE AM FOST NEVOIT S FLUIER SFRITUL JOCULUI DEOARECE ECHIPA A SAU B NU S-A PREZENTAT LA TEREN / N CAZUL NEASIGURRII ASISTENEI MEDICALE SE ASTEPTA 15 MIN. NAINTE DE NCEPEREA JOCULUI FRA A IEI PE TERENUL DE JOC, SAU SE ACORD 3 MIN. DAC ACEASTA PLEAC N TIMPUL DESFURRII JOCULUI DE LA TEREN / SEMNTURA NSOI DE AVIZUL ECHIPELOR PRECUM C AU PRIMIT MATERIALELE (BULETINELE INFORMATIVE, LEGITIMAIILE, ADRESELE) TRANSMISE LA JOC PRIN ARBITRU N RAPORTUL DE ARBITRAJ

11. a)

OBSERVAIILE ARBITRULUI Starea terenului de joc i a anexelor TEREN MARCAT REGULAMENTAR CU INSTALAIILE I ANEXELE CORESPUNZTOARE SAU STAREA LOR REAL !!! b) Ora de ncepere a jocului cu motivaie JOCUL A NCEPUT LA ORA PROGRAMAT ORA 12.00 SAU JOCUL A NCEPUT LA ORA ...... (DATORIT NTRZIERII COMPLETRII RAPORTULUI DE ARBITRAJ DE CTRE ECHIPA A SAU B) c) Comportarea echipelor SPORTIV / NERVOAS / FAIR-PLAY / DISCIPLINAT / INDISCIPLINAT___________________________________________________________________________ d) Atitudinea spectatorilor FAIR-PLAY / CIVILIZAT / AGITAT / I-AU NCURAJAT ECHIPA FAVORIT PE TOT PARCURSUL JOCULUI FR A ADUCE JICNIRI ARBITRILOR SAU ECHIPEI OASPETE____________________________________________________ e) Msuri de ordine AU FOST ASIGURATE PE TOT PARCURSUL JOCULUI / AU LIPSIT DIN MINUTUL 30 / NU AU FOST ASIGURATE____________________________________________ f) Colaborarea cu arbitrii asisteni BUN / FOARTE BUN / SATISFCTOARE + MOTIVAIE________________________________________________________________________________ g) Despre prelungirile acordate motivaia Repriza I 1 MIN. PENTRU PERMITREREA ACORDRII DE NGRIJIRI MEDICALE JUCTORILOR ACCIDENTAI____________________________________________________________ Repriza a II-a3 MIN. PENTRU PERMITEREA EFECTURII NLOCUIRILOR DE JUCTORI 5 MIN. - PENTRU PERMITEREA EFECTURII NLOCUIRILOR DE JUCTORI I PENTRU PERMITREREA ACORDRII DE NGRIJIRI MEDICALE JUCTORILOR ACCIDENTAI / S-A OPRIT JOCUL PENTRU PERMITERE INTRRII SALVRII PE TERENUL DE JOC

REZULTATUL JOCULUI Rezultatul final ____3-1__ n favoarea echipei _______________B_______________________ Rezultatul la pauz ___1-1____ n favoarea echipei _____EGALITATE SAU NEDECIS________

12.

*)Rezultatul dup prelungiri __________ n favoarea echipei _____________________________ *)Rezultatul dup executarea loviturilordin punctul de la 11m __________ n favoarea echipei ______________________________ * Aceste rubrici se completeaz n cazul n care regulamentul competiiei prevede s existe o echip ctigtoare sau eliminat la sfritul unui joc terminat la egalitate. Data_Se scrie data la care se completeaz raportului_ Semntura arbitrului _OBLIGATORIU_

ESTE PREFERABIL CA RAPORTUL S SE COMPLETEZE CU MAJUSCULE I CT MAI CITE ARBITRI SUNT OBLIGAI S ADUC RAPORTUL DE ARBITRAJ LA SEDIU AJF GALAI PN CEL TRZIU LUNI ORA 12.00.

OMOLOGAREA REZULTATULUI Comisia de competiie i disciplin n edina din __________________ a omologat jocul de categoria _________________ dintre echipele _________________________/______________________ cu rezultatul de ___________ n favoarea echipei ____________________________________________ . Sanciuni ___________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________