47_matematica

13
Şcoala Gimnazială ,,Petri Mor” Nuşfalău Comisia metodică a învăţătorilor Semestrul I PROIECT DIDACTIC Data: 22 ianuarie 2014 Clasa: a IV- a A Învăţător: Moisi Mirela Aria curriculară: Matematica si Ştiinte Disciplina: Matematica- activitate interdisciplinară Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor Scopul: consolidarea cunostintelor despre ordinea efectuării operaţiilor matematice de acelaşi ordin sau ordine diferite în exerciţii ; Obiective operaţionale: O1 - să opereze cu terminologia specifică operaţiilor matematice; O2 - să rezolve expresii matematice ce conţin sau nu paranteze cu operaţiile învăţate; O3 - să rezolve şi să compună probleme cu cele patru operaţii matematice; O4 - să manifeste spirit de competiţie şi de colaborare. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca în grup, colectivă, individuală, metoda ştiu/vreau să ştiu/ aflat, brainstorming-ul.

description

...

Transcript of 47_matematica

Page 1: 47_matematica

Şcoala Gimnazială ,,Petri Mor” NuşfalăuComisia metodică a învăţătorilorSemestrul I

PROIECT DIDACTIC

Data: 22 ianuarie 2014

Clasa: a IV- a A

Învăţător: Moisi Mirela

Aria curriculară: Matematica si Ştiinte

Disciplina: Matematica- activitate interdisciplinară

Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme

Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor

Scopul: consolidarea cunostintelor despre ordinea efectuării operaţiilor matematice de acelaşi ordin sau ordine diferite în exerciţii ;

Obiective operaţionale: O1 - să opereze cu terminologia specifică operaţiilor matematice;O2 - să rezolve expresii matematice ce conţin sau nu paranteze cu operaţiile învăţate;O3 - să rezolve şi să compună probleme cu cele patru operaţii matematice;O4 - să manifeste spirit de competiţie şi de colaborare.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca în grup, colectivă, individuală, metoda ştiu/vreau să ştiu/am aflat, brainstorming-ul.

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe/perechi;

Resurse materiale: planşe didactice, fişe de lucru, copăcelul, fulgi de nea-recompensa, retroproiector, calculator, surpriza.

Durata: 45 de minute

Bibliografie: Alexandrina Dumitru, (2013), Fii Inteligent la matematică, Editura Nomina Consiliul Naţional pentru Curriculum,(2005), Programa şcolară pentru matematică,

Clasa a IV-a, Bucureşti Aurel Maior, Angelica Călugăriţă, Elena Maior, (2006), Matematică –Manual pentru

clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti

Page 2: 47_matematica

DESFĂŞURAREA LECŢIEIMomentele

lecţieiObop

Conţinuturile învăţării Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei desfasurari optime a lectiei.Se asigura ordinea si disciplina, se pregatesc materialele necesare.

2.Introducerea în activitate

Prezentarea musafirilorLe amintesc elevilor că trebuie să fie atenţi şi harnici la ora de matematică pentru a afla surpriza de la sfârşitul activităţii.

-conversaţia

3. Reactualizarea cunoştinţelor şi verificarea temei de casă

O1-Joc didactic: ,,Ghici ce înseamnă!?”- extrag bileţele din trăistuţa fermecată şi dau răspunsul corect. Pentru fiecare răspuns corect primesc câte un fulg de nea pe care îl vor pune pe pomişorul clasei- tema este verificata cantitativ si calitativ –o parte din temă

- jocul didactic- conversatia

- se fac aprecieri asupra temei;

4. Calcul mintal Ca de fiecare dată vom începe ora de matematică cu exerciţii de calcul mintal

-exerciţiul-brainstorming-ul

3. Captarea atenţiei. O2 Captarea atentiei se realizeaza prin observarea cu atenţie a unei imagini şi citirea a ceea ce este sub imagine- interpretarea mesajului din text şi deducerea titlului lecţiei noastre. ANEXA 1

-exercitiul, conversatia, explicatia,- retroproiector

-frontala /individuala

4. Anunţarea temei lectiei noi

Anunţ şi scriu la tablă titlul lecţiei: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme

Elevii scriu în caiete data şi titlul lecţiei.

Se anunţă obiectivele pe înţelesul elevilor.Atrag atenţia asupra participării active şi cu interes la lecţie.

-conversatia

5. Dirijarea consolidarii O2

O4O1

,,Deci, în acestă oră îl vom ajuta pe copilul supărat, să rezolve exerciţiile din fişă. Pentru a le termina, să fim mai operativi, vom lucra în perechi”- în mod diferenţiatFiecare pereche va primi câte o fişă cu exerciţii diferite ca grad de dificultate.- ANEXA- 2Se lucrează în caiete şi la tablă.Se explică modalitatea de rezolvare a exerciţiilor, amintind regulile

- conversatia,

explicatia,

evaluare in grup/pe echipe, formativa

- munca in perechi

Page 3: 47_matematica

de rezolvare a exerciţiilor cu operaţii de acelaşi ordin, ordine diferite sau cu paranteze rotunde şi pătrate. Unde este cazul, se observă planşa cu aceste reguli.

exercitiul

-problematizarea- planşa

6.Obţinerea performanţei

O3O4

Propun spre rezolvare problema de pe fişă. Scrierea rezolvării într-un singur exerciţiu. ANEXA 3 După rezolvarea exerciţiilor din fişă, fiecare grupă descoperă ce scrie pe verso: Transilvania, Ţara Românească şi Moldova. Fac legătura cu rezultatul problemei şi cu ce sărbătorim la 24 Ianuarie.

Ştiu/vreau să ştiu/am aflat

- pe grupe

7. Asigurarea feed-back-ului

O3O4

Ţinând seama de regulile învăţate, observaţi cu atenţie exerciţiul, şi spuneţi rezultatul, fără a-l rezolva:[(7x56) + (5x35) - 400]x 0=

Alcătuiesc oral o problemă după un exerciţiu dat.(în funcţie de timp)

brainstorming-ulcalculatorul

-frontal

8. Incheierea activitatii. Tema pentru acasa

- Comunic tema pentru acasă- ex.1,2/ pag.54 se explică tema.- Lipesc fulgii pe pomişor.-Fac aprecieri globale şi individuale în legătură cu participarea elevilor la lecţie. - Descoperă surpriza pregătită pentru elevii harnici-un coş cu fructe,,Surpriza se află în dreapta doamnei învăţătoare, pe un corp de mobilier, al doilea raft de jos”

conversatia, explicatia

Page 4: 47_matematica

ANEXA 1

Sunt un elev din clasa a IV-a şi acum mă aflu într-o mare dilemă. Doamna învăţătoare ne-a dat să rezolvăm o fişă cu exerciţii şi urmează să primim test. Spre dezamăgirea mea am constatat că nu ştiu să le rezolv pe toate. Cauza- am fost cam neatent la ore şi acum îmi pare foarte rău. Voi, cei care le ştiţi rezolva, vă rog să mă ajutaţi şi îmi promit că de acum înainte o să fiu atent la lecţii! Să nu faceţi ca mine!

VĂ MULŢUMESC ANTICIPAT!

Page 5: 47_matematica

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

1. Calculaţi, respectând ordinea operaţiilor:

a). [( 8 x 7 ) + 244] : 100=

b). [ 10 + 2 x (3 : 3 + 9 : 3 )] : 9 +2 =

c). 82448 – [ 236 x 7 + (116 + 380) : 8] =

2. Calculaţi suma dintre produsul numerelor 421 şi 2 şi câtul numerelor 255 şi 5.

FIŞĂ DE LUCRU

1. Calculaţi, respectând ordinea operaţiilor:

a). 2 x[2+ 3 x(2+202:2)- 306 :3 )]=

b). 30 + 4 x [36 : 9 + 3x (20+8x42 : 2 )]=

c). 82448 – [ 236 x 7 + (116 + 380) : 8] =

2. Calculaţi suma dintre produsul numerelor 421 şi 2 şi câtul numerelor 255 şi 5.

FIŞĂ DE LUCRU

1. Calculaţi, respectând ordinea operaţiilor:

a). 5 X 6 +4= b). (312-310) : 1 =

c). 48-12 : 3 = d). (416+4) X 3 =

2. Calculaţi suma dintre produsul numerelor 421 şi 2 şi câtul numerelor 255 şi 5.

Page 6: 47_matematica
Page 7: 47_matematica

3.Rezolvă exerciţiile, apoi unește punctele și colorează.

7X8 =

3x8=

4x4= 222-111=

125+10

B R A V O

Page 8: 47_matematica

GRUPA FULGILOR GRUPA STELUŢELOR

La un supermarket s-au adus 7436 kg de portocale. În prima săptămână s-a vândut un sfert din cantitatea adusă, iar în a doua săptămână o jumătate din cantitatea adusă.

Câte kg de portocale se mai găsesc la supermarket?

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

Page 9: 47_matematica