43450024 Proiect Activitate Corpul Uman

download 43450024 Proiect Activitate Corpul Uman

of 4

description

mvbv

Transcript of 43450024 Proiect Activitate Corpul Uman

Proiect de activitate didactic

Proiect de activitate didactic

Unitatea de nvmnt: Grdinia cu Program Prelungit nr. 14 Piteti

Data: 16 noiembrie 2010

Nivel: 3-5 ani

Ora: 10:00 10:35

Domenii experieniale: Domeniul Om i Societate (DOS)

Discipline de nvmnt: Abiliti practice

Tema de studiu: Cine sunt/suntem?

Subtema (tema proiectului): Corpul uman

Tipul activitii: formare i dezvoltare a deprinderilor practice, artistice, motrice

Obiective operaionale:

O1 s enumere corect prile componente ale corpului uman n funcie de cunotinele de care dispun;

O2 s identifice adecvat culorile necesare realizrii temei n funcie de cunotinele de care dispun ;

O3 s asambleze corect decupajele ce constituie prile componente ale corpului uman dup model;

O4 s deseneze n mod creativ nasul, ochii, sprncenele i gura uitndu-se la copilul de lng.

Strategii didactice:

Metode didactice: conversaia; exerciiul; explicaia;

Mijloace didactice:lipici, hrtie glasat, foarfece, CD cu muzic, laptop,recompense pentru copii Forme de organizare: frontal; individual.

Metode de evaluare: oral.DEMERS DIDACTIC

Nr.

Crt.Etapele activitii didacticeObiective operaionaleConinutul activitii didacticeStrategii didacticeMetode de evaluare

1.Moment organizatoric-asigurarea condiiilor pentru buna desfurare a activitii;

-aranjarea mobilierului i a materialului didactic;

-aerisirea slii de grup;

-obinerea momentului de linite;

Metode didactice: conversaia

2.Captarea ateniei-voi spune ghicitori copiilor: El e sus, are si ochiNas si gura de-l deochi.(capul) Cinci piticiCinci voinici...Ct i vezi de mititei,Faci cu eiTot ce vrei.Scrii,Joci mingea,Impleteti,Palate construieti.(degetele) Am o greblu cu cinci dinioriPe zi mi trebuie de-o mie de ori. (mna)

Am dou ferestreDimineaa se deschid i seara se nchid. (ochii)

Metode didactice: conversaia

Forme de organizare:

frontal

3.Reactualizarea

cunotinelorO1

-copiii vor enumera prile componente ale corpului uman uitndu-se la imagini.Metode didactice: conversaia

Mijloace didactice:

imagini cu oameni.

Forme de

organizare:

frontal

oral

4.Anunarea temelor i obiectivelor-i anun pe copii:

Trebuie s nelegem foarte bine care sunt prile componente ale corpului uman, de aceea astzi vom realiza din hrtie colorat, prin lipire, corpuri de copii.

Metode didactice: conversaia

Forme de organizare:

frontal

5.Dirijarea nvriiO2

O3

O4-prezint copiilor plane model i le explic tehnica de lucru;

-le voi da hrtia decupat i i voi pune s identifice culorile hrtiei;

-se va trece la activitatea propriu-zis realizat pe fond muzical;-voi observa modul de lucru, ajutndu-i pe cei care cer ajutorul;

-copiii vor desena ochii, sprncenele, nasul i gura dup ce vor lipi toate decupajele.

Metode didactice: explicaiaMijloace didactice: hrtie glasata, lipici

Forme de orgnizare: individual, frontal

6.Obinerea performanei-rezultatele activitii vor fi analizate mpreun cu copiii.

Metode didactice: conversaia

Forme de organizare: frontaloral

7.Asigurarea feed-back-ului-voi face aprecieri asupra modului de lucru.Metode didactice: conversaia

Forme de organizare: frontal

8.Retenie i transfer-organizez o expoziie cu lucrrile copiilor i i recompensez pentru ceea ce au realizat.

Metode didatice:

exerciiul

Forme de organizare: individual

PAGE