4 Proiect Didactic Stiinte

download 4 Proiect Didactic Stiinte

of 10

Transcript of 4 Proiect Didactic Stiinte

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    1/10

    PROIECT DIDACTICCLASA: a III-a

    OBIECTUL: Ştiinţe ale naturiiUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Corpul umanSUBIECTUL: Organele de simţTIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţePROPUNĂTOR:Tanase GeorgianaUNITATEA: Şcoala Gimnazială ,,Dimitrie Cantemir” !eteştiSCOPUL: -"ecunoaştereaşianalizareaorganelor de simţ

    OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

    #$# să indice asemănări şi deose%iri dintre corpuri pe %aza unor o%ser&aţii proprii'($)să aplice o%ser&aţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţi*ic$

    OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O#-sădescoperepractic*iecare organ de simţ'

    O(- sărealizezecorespondenţalogicădintresimţşiorganulde simţ cua+utorulcăruiaesteperceput'O- sădescriesumar*uncţiileorganelor de simţ'O)- sămani*este spirit de colegialitateîncadrullecţie,*iindacti&şiparticipnd cu interes$

    STRATEGII DIDACTICE:

    Meo!e "i #ro$e!ee: în&ăţareaprindescoperire,o%ser&aţia,analiza,pro%lematizarea,descrierea,e.plicaţia,con&ersaţia, ciorc/inele, , +ocul didactic

    Mi%&oa$e !e 'n()*are: *işe de lucru, planşe didactice, mula+-corpul omenescFor+e !e organi,are: acti&ităţi*rontale, de grup, indi&iduale

    BIBLIOGRAFIE

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    2/10

    BIBLIOGRAFIE:

    0C35>"I?@ @3CAI3I

    Nr

    -Cr-

    Ea#e&e &e$*iei O

    .-o#

    A$i(i)*i !e 'n()*are Meo!e "i

    #ro$e!ee

    For+e

    !eorgani,are

    Mi%&oa$e

    !e 'n()*are

    E(a&/are

    # 2omentul organizatoric 0e asigură condiţiile necesare unei %unedes*ăşurări a lecţiei$

    con&ersaţia *rontal

    ( "eactualizarea cunoştinţelor "ogele&iisăpri&ească la ta%lăundeestedesenatun ciorc/ine,iarîncentrulestescriscu&ntulcorpulumanşi, pe%azacunoştinţelorînsuşite anterior,aceştiatre%uiesăenumerepărţilecomponente ale

    corpuluiumanşicecuprinde*iecare $

    ciorc/inele

    con&ersaţia

    descrierea

    *rontalmula+-corpulomenesc

    e&aluareor ală

    Captarea atenţieiO#

    -0e &a realiza prinintonareacnteceluluiBDes$0i!e/re$0ea .ine”$ ?n ele&,care stă cuspatele la clasă, tre%uiesăg/icească cine l-astrigat$4e%azaîntre%ărilora+utătoare&ordescoper iprimul organ de simţ -urec/ea$

    -o%ser&aţia-e.plicaţia-în&ăţareaprindesco perire- con&ersaţia

    *rontalîngrup

     +oculdidactic

    o%ser&areasistematică

    ) >nunţareatemeişi a

    o%iecti&elorlecţiei

    - 0e anunţă ele&ii că acesta este şi titlul lecţieide astăzi: Organe&e !e si+*1 0e redau o%iecti&ele lecţiei pe înţelesulele&ilor$-0e notează data şi titlul în caiete şi pe ta%lă

    e.plicaţia *rontal ta%la

    caieteleele&ilor 

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    3/10

    Diri+areaîn&ăţăriiO#O

    (O

    - 0e notează la ta%lăşiîncaieteprimul organ desimţidenti*icat:

      ?rec/ea - auzul

    - recepţionămsunete- 0e aducîndiscuţiecte&areguli de igienă aleacestui organ de simţ

    -con&ersaţia-o%ser&aţia-e.plicaţia-descrierea

    *rontal ta%la

    caieteleele

    &ilor 

    e&aluareor ală

    O#O(O

    O)

    - 4ropunele&ilor un alt +oc:,,Ba.a oar.a”- ?nele&&a *i legat laoc/işitre%uiesăg/iceascăcolegulpe careîlprinde$ 0e &aconstatacă nu&aputeasăîlnumească ,deoarece nu îl&ede$-Descoperimast*el un alt organ de simţ:

      Oc/ii - &ăzul- recunoaştemculoarea , *orma,

    mărimea- apreciemdistanţele- o%ser&ămmişcarea

    -0e notează la ta%lăşiele&iiîncaietecte&aroluriale acestui organ$

    -în&ăţareaprindesco perire-con&ersaţia-e.plicaţia pro%lematizarea

    *rontalîngrup

     +ocul

    didactic

    ta%lăcaietel

    e

    o%ser&areasistematică

    O#O

    (OO)

    - 0e împarteclasaînpatruec/ipe$4emăsuţă sea*lăpatrusticluţeidentice, pline cu lic/id$ 0e prezintăele&ilorşi se anunţăcă&om+uca+ocul

    -,,G0i$e"e aro+a$” !iecaregrupă&aalegecăteo sticluţăşitre%uiesăidenti*ice, dupămiros, ce sea*lăîn ea$-Dupăidenti*icarealic/idului sediri+eazădiscuţiaast*elînct&ordescopericănasulesteşi el un organ de simţ, deoarece cu +utorullui au reuşitsăidenti*ice aroma$

      5asul - mirosul

    -în&ăţareaprindesco perire

    -con&ersaţia-e.plicaţia-pro%lematizarea

    *rontalînec/ipă

     +ocul

    didactic

    ta%la

    caieteleele

    &ilor 

    e&aluareor alăo%ser&are

    asistematică

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    4/10

    O#O(OO)

    - 0e poartădiscuţii de identi*icare aroluluinasului$  -recunoaştemmirosurileplăcuteşineplăcute

    - Identi*icareaurmătorului organ de simţ se&arealizaprin+ocul: ,,Tr)is/*a2er+e$a): ntr-un săculeţsuntmonede$ 0ecereunuiele&săidenti*iceceesteînsăcuţ,*ărăaîldesc/ide, dar i se&apermitesăpipăieo%iectele din interior$- 0e a+ungeast*el la :

     4ielea E pipăitul- simţimtemperatura ,aspectulsupra*eţeicorpurilorşi*orma lor 

    -în&ăţareaprindesco

     perire-con&ersaţia-e.plicaţia-pro%lematizarea

    *rontal +ocul

    didactic

    ta%la

    caieteleele

    &ilor 

    e&aluareor 

    alăo%ser&areasistematică

    O#O(

    O

    - 0e anunţăele&iicăurmeazăsădescopereultimulorgan de simţ:-!iecareele&&aprimi un măr, pe caresuntrugaţisăîlguste$1oridenti*icagustulacestuia-

    dulce- şiast*el&ora+unge la :  @im%a -organulgustul- simţimgustulşitemperaturaaliment

    elor -0e &orenumeraşialtegusturipe care lim%a le poateidenti*ica$-0e&ainsistape principal *uncţie a gustului -dea nespunedacăeste %ine sau nu sămncăm un

    -în&ăţareaprindesco perire-con&ersaţia

    -e.plicaţia-pro%lematizarea

    *rontal măr  

    ta%la

    caieteleele

    &ilor 

    e&aluareor alăo%ser&area

    sistematică

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    5/10

    anumit aliment$

    F O%ţinereaper*ormanţei O - 0e cereele&ilorsădescopere

    ,pe%azacelorarătatemaisus, cerol au organele

    de simţ , pentrucorpulomului$-0e concluzioneazăcă: Princelecincisimţuri,corpulomuluiesteinformatdespreschimbările

    din mediulînconjurător $- 0e &orpurtadiscuţiiapoidesprepersoanele cude*icienţe ale simţurilorşidespremodulîn caretre%uiesă ne purtămcu acestea$

    con&ersaţiae.plicaţia

    *rontal ta%la

    caieteleele

    &ilor 

    e&aluareor ală

    ; >sigurarea *eed-%ac-ului O(

    -0e *ace o con&ersaţie generalizatoare prin carese *i.ează noţiunile pe care le-au do%ndit

    ele&ii$

    con&ersaţia *rontal e&aluareor  ală

    8 3&aluareaperormanţelor O(

    0e solicitărezol&area*işei,timp de cte&a

    minute$ Hane.a(

    3le&a cu/ipoacuzie &a

    desenac/ipulunuicopilcuorganele de simţ$

    -0e &eri*ică corectitudinea rezol&ării acesteia$

    e.ericţiul indi&idual

    *işă de

    lucru

    e&aluarescrisă

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    6/10

    7 Intensi*icarearetenţieişiasigurareatr 

    ans*erului

    - 0e *acaprecieriasupramodului cum au

    răspunscopiiiîn general$

    -0e dătemapentruacasă:

    !işă de

     porto*oliu:Găsiţişialtein*ormaţiiinteresantere*e

    ritoare la organele de simţ$

    con&ersaţia *rontal o%ser&areasistematică

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    7/10

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    8/10

    CORPUL UMAN

    >53J>#- Ciorc/inele

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    9/10

    >53J> (?neşte ce se potri&eşte:oc/i mirosurec/e &ăznas auzlim%ă pipăit piele gust

  • 8/17/2019 4 Proiect Didactic Stiinte

    10/10

    >53J>

    0c/ema lecţieiOrganele de simţ 

      Oc/ii - &ăzul- "ecunoaştem culoarea , *orma, mărimea- apreciem distanţele- o%ser&ăm mişcarea

      5asul - mirosul- "ecunoaştem mirosurile plăcute şi neplăcute

      @im%a - gustul- 0imţim gustulşi temperature alimentelor 

      ?rec/ea - auzul- "ecepţionăm sunete

      4ielea E pipăitul

    - 0imţim temperatura , aspectulsupra*eţeicorpurilorşi *orma lor