4 pd bune

68
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Profesor: Maria Tofăleanu Şcoala Gimnazială “ Ştefan cel Mare” Buhuşi Inspecţie specială - Grad didactic II Data 13.03.2014

description

...

Transcript of 4 pd bune

Page 1: 4 pd bune

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor: Maria Tofăleanu

Şcoala Gimnazială “ Ştefan cel Mare” Buhuşi

Inspecţie specială - Grad didactic II

Data 13.03.2014

Page 2: 4 pd bune

Clasa Pregătitoare

Page 3: 4 pd bune

Activităţi integrate:

CLR – Flori de primăvară

MEM –Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare

AVAP –De la mic la mare – Tablou de primăvară

DP – Reguli de comunicare în activitatea şcolară

Page 4: 4 pd bune

Ziua debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă”.

1. Salutul se realizează prin poezia “Înviorarea de dimineaţă”:

În fiecare dimineaţă

S-avemgândul bun pe faţă

Către soare să privim

Iubire să dăruim

De gândul rău să ne ferim

Să adunăm doar bucurie

Şi-n lume să o răspândim

Si-atunci orişice copil

Page 5: 4 pd bune

In fiecare dimineaţă

Are gândul bun pe faţă.

Haideţi să ne adunăm,

Un semicerc să formăm.

Oaspeţii să-i salutăm: Bună dimineaţa!

Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!

2. Prezenţa: Oglindă, oglinjoară cine lipseşte astăzi de la şcoală?

1. Motivaţia zilei: Azi,prin intermediul activităţilor noastre,dorim să le arătăm oaspeţilor noştri câte lucruri bune am învăţat .

Nu vrem să ne lăudăm,

Dar astăzi o să vedeţi

Că suntem copii isteţi.

Nu glumim.O să vedeţi.

2. Calendarul naturii:Se discută despre ziua de azi,despre cum este vremea în această zi pentru a aşeza la ,,Calendarul naturii”jetonul

corespunzător.

Page 6: 4 pd bune

3. Noutatea zilei: - Scrisoare de la Zâna Primăvară. Învățătoarea citește scrisoarea de la Zâna Primăvară.

“Dragii mei copilași, am auzit că voi sunteți copii isteți, harnici și ascultători și de aceea m-am hotărât să

apelez la voi pentru a mă instala deplin la voi în ţară. Florile ar dori să înflorească şi să îşi ofere parfumul lor,

păsările călătoare ar vrea să-şi refacă cuiburile pentru a scoate noii puişori. Sunt sigură că voi mă veţi ajuta să

aduc la viaţă întreaga natură. Aşa e ? Doarcă voi va trebui să rezolvaţi corect sarcinile date. Vă las aceste

plicuri, pe care le veți deschide la începutul fiecărei ore.

Cu drag,

Zâna Primăvară!

La ultima oră, învățătoarea găsește un săculeț cu o scrisoare.

“Mă bucur că ați lucrat așa de frumos și că ați reușit să contribuiţi şi voi la venirea mea şi la alungarea

Iernii.

Deoarece trebuie să plecați acasă, v-am trimis recompense și ceva dulce.

Vă mulțumesc pentru ajutorul acordat și abia aștept să ne mai vedem.

Page 7: 4 pd bune

A voastră,

Zâna Primăvară!

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

C.L.R.: 1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;

1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;

1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;

4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

M.E.M.: 1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-31;

1.2. Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte/cel mult 31 de obiecte;

3.1. Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-10, prin

explorarea unor contexte concrete;

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul

identificării unor regularităţi;

Page 8: 4 pd bune

A.V.A.P.:2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare

vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

D.P.: 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară;

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

M.M.: 1.4. Recepţionarea cântecelor cu ambitus cuprins între DO1 – LA, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din

folclorul copiilor;

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;

RESURSE INTERNE:

Page 9: 4 pd bune

a. CUNOŞTINŢE:

- Anotimpul primăvara (lunile primăverii, vestitorii primăverii, sărbătorile acestui anotimp, activităţile specifice acestui anotimp).

- Ce este o floare? Ce semnificaţie au ele?Cum se numeşte floarea care ne vesteşte venirea primăverii?Când se oferă flori?Cui se oferă flori?

- Identificarea sunetelor studiate în cuvinte; Despărţirea cuvintelor în silabe; Folosirea cuvintelor în propoziţii.

- Medii de viaţă; Protejarea mediului

b. CAPACITĂŢI INSTRUMENTALE:

- capacităţi intelectuale: îmbunătăţirea memoriei, rezolvarea fişelor cu grad diferit de dificultate, concentrarea atenţiei, dezvoltarea

creativităţii;

- capacităţi comunicative: recunoaşterea sunetelor, despărţirea în silabe, numărul cuvintelor în propoziţie, răspunsul în propoziţie la întrebări,

exprimare verbală corectă;

- capacităţi de învăţare: ascultarea celui care vorbeşte, efectuarea de adunări și scăderi prin numărare a obiectelor; descoperirea şi

respectarea algoritmului de rezolvare pe fişe;

- capacităţi de punere în practică a cunoştinţelor dobândite: observarea plantelor din ghiveci (în clasă), îngrijirea plantelor din grădina de

flori (acasă), realizare de compoziţii plastice, utilizarea diferitelor materiale (hârtie albă/colorată/creponată, acuarele) pentru realizarea unor

compoziții având ca temă anotimpul primăvara;

c. ATITUDINI ŞI VALORI:

Page 10: 4 pd bune

- cultivarea atitudinii pozitive faţă de învăţare;

- atitudine corectă faţă de membrii familiei, faţă de colegi şi faţă de alte persoane din jurul lor;

- capacitatea de evaluare şi autoevaluare obiectivă, dezvoltare personală continuă;

- admirația față de frumusețea anotimpului primăvara ce trezește natura la viață;

- gingășia florilor de primăvară;

- iubirea și respectul față de flori.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invăţământul primar, M.E.C.T.S.,2012

Cristina Iordache, Maria Ionescu, Învăţăm comunicare în clasa pregătitoare, Bucuresti, Edit. Booklet, 2012

Page 11: 4 pd bune

“Dragii mei copilași,

Am auzit că voi sunteți copii isteți, harnici

și ascultători și de aceea m-am hotărât să apelez la voi pentru a mă instala deplin la voi în ţară. Florile ar dori să înflorească şi să îşi ofere parfumul lor, păsările călătoare ar vrea să-şi refacă cuiburile pentru a scoate noii puişori. Sunt sigură că voi mă veţi ajuta să aduc la viaţă întreaga natură. Aşa e ? Doarcă voi va trebui să rezolvaţi corect sarcinile date. Vă las aceste plicuri, pe care le veți deschide la începutul fiecărei ore.

Cu drag,

Zâna Primăvară!

Page 12: 4 pd bune

“Dragii mei copilași,

“Mă bucur că ați

lucrat așa de frumos și că

ați reușit să contribuiţi şi

voi la venirea mea şi la

alungarea Iernii.

Deoarece trebuie să

plecați acasă, v-am trimis

recompense și ceva dulce.

Vă mulțumesc pentru

ajutorul acordat și abia

aștept să ne mai vedem !

Page 13: 4 pd bune

“Dragii mei copilași,

“Mă bucur că ați

lucrat așa de frumos și că

ați reușit să contribuiţi şi

voi la venirea mea şi la

alungarea Iernii.

Deoarece trebuie să

plecați acasă, v-am trimis

recompense și ceva dulce.

Vă mulțumesc pentru

ajutorul acordat și abia

aștept să ne mai vedem !

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’

CLASA: Pregătitoare

PROFESOR: Tofăleanu Maria

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: „ Universul”

SUBIECTUL:„Flori de primăvară”

FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată

TIPUL LECŢIEI:reactualizareaşi consolidarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

1. Comunicare în limba română:

1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare;

3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea;

4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

Page 14: 4 pd bune

1. Dezvoltare personală:

2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;

3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

2. Matematica și explorarea mediului:

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării

unor regularităţi;

3. Arte vizuale și abilități practice:

2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. cognitive

OC1: Să descopere principalele flori de primăvară;

OC2: Să formuleze enunțuri corecte și clare în contexte variate de comunicare;

OC3: Să identifice corect poziţia sunetelor studiate în cuvintele propuse;

Page 15: 4 pd bune

OC4: Să rezolve sarcinile de lucru propuse individual și/sau prin cooperare;

OC5: Să coloreze florile de primăvară şi să lase mesaj Primăverii ;

2. afective

OA1: Vor asculta cu interes legendele florilor de primăvară;

OA2: Vor fi sensibilizaţi de frumuseţea culorilor;

3. psiho-motorii

OM1: Să folosească corect instrumentele de lucru;

OM2: Să menţină ordine la mese;

STRATEGII DIDACTICE:

1. Procedurale:Conversația, exercițiul, lectura, munca independentă, brainstorming, cubul, activitatea practică, jocul didactic.

2. Materiale: PPT, fişe cu sarcini de lucru, creioane, culori, carioci, calculator, USB,, lipici, carton.

3. Temporale: 35 minunte activitate +15 minute activităţi liber-alese.

4. Spațiale:sala de clasă.

Page 16: 4 pd bune

5. Formedeorganizare:frontal, individual, în echipă.

6. Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Comunicare in limba romana – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.

Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,

Piteşti, 2013

Manea Alexandra, Matache Claudia – Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013

Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;

Page 17: 4 pd bune

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul

didactic

Competenţe

specifice

Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace de

înv.

Forme de

organizare

Momentul

origanizatoric

DP 2.2, 3.2

CLR 3.4

1. Asigurarea unui climat educațional favorabil.

2. Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de

dimineaţă”- salutul, prezenţa, calendarul naturii,

motivaţia zilei, noutatea zilei

Captarea

atenţiei

CLR 1.1, 2.4

MEM 3.2

OC1, OA1

3. Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvară să se instaleze

definitiv la noi în ţară trebuie să aducem mai multă

culoare.

4. Prezint legendele unor flori de primăvară care au

ca sunet initial sunete studiate în acest capitol

Conversaţia PPT Frontal Observare

sistematică

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

DP 2.2, 3.2

CLR 3.4

5. Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele

operaţionale urmǎrite:,,Astăzi cu ajutorul temei

Flori de primăvară vom reactualiza şi consolida

sunetele şi literele (lL,bB,âÂ,hH,pP,gG,ţŢ,jJ)

studiate în acest capitol.

Explicaţia Planşe cu

literele

studiate

Frontal

Dirijarea

învăţării

CLR 2.4, 3.4,

4.2

6. Discutarea materialului prezentat şi deducerea

motivului pentru care au fost alese doar aceste flori

Conversaţia Observarea

sistematică

Page 18: 4 pd bune

MEM 3.2

AVAP 2.2

OC1

OC2

OC3

OC4

OA1

OP1

(ghiocelul, laleaua, brânduşa)- cuvintele încep cu

sunete studiate în acest capitol

7. Prezentarea altor legende cunoscute de elevi

(legenda mărţioşorului, legenda Ghiocelului)

8. Joc intelectual: Gândesc şi găsesc

9. Gândiţi-vă şi găsiţi şi alte cuvinte care încep cu

sunetele studiate. Cuvintele găsite vor fi despărţite

în silabe şi va fi identificat numărul de silabe

10. Vom alege o serie de cuvinte specifice temei şi

vom alcătui propoziţii cu ele (propoziţii de 4

cuvinte)

Jocul didactic

Brainstor-ming

Exerciţiul

Frontal

Aprecieri

verbale

Obţinerea

performanţei

CLR 2.4, 3.4,

4.2

MEM 3.2

AVAP 2.2

OC1

OC2

OC3

11. Joc didactic: Recunoaşte floarea

12. Pe fiecare faţă a cubului va fi lipită o floare de

primăvară. Fiecare grupă va delega un reprezentant

să arunce cubul şi vor răspunde din partea florii la

anumite cerinţe:

13. Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară,

pahar, lebădă)

14. Narcisa:Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)

15. Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!

Joc didactic

Cubul

Conversaţia

Cooperarea

Cubul Pe grupe Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

Page 19: 4 pd bune

OC4

OA1

OP1

(crizantemă, trandafir, broască;

roşie, cartof, prună;

alb, galben, găină;)

16. Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină,

harnic?

17. Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?

18. Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?

Feed-back

Activitate

recreativă

CLR 4.2

MEM 3.2

DP 2.2, 3.2

AVAP 2.2,

2.3

OC5

OA2

OP1

OP2

19. Copiii vor primi fişe cu flori de primăvară pe care

le vor colora

20. Vor scrie pe fiecare fişă un mesaj pentru Zâna

Primăvară

21. Vor aşeza fişele pe macheta pregătită

Munca

independentă

Activitatea

practică

Conversaţia

Fişe de

colorat

Fond

muzical

Individual Analiza

produselor

Încheierea

activităţii

22. Se vor face aprecieri generale și individuale asupra

participării elevilor la lecție, precum și asupra

Explicaţia Grontal Aprecieri

verbale

Page 20: 4 pd bune

comportamentului lor pe parcursul orei. Stimulente

Page 21: 4 pd bune

ANEXA

Jocul didactic – Recunoaşte floarea

Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?

1. Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară, pahar, lebădă)

2. Narcisa: Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)

3. Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!

(crizantemă, trandafir, broască;

roşie, cartof, prună;

alb, galben, găină;)

4. Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină, harnic?

5. Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?

6.

Page 22: 4 pd bune
Page 23: 4 pd bune

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’

CLASA: Pregătitoare

PROFESOR: Tofăleanu Maria

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematica şi Explorarea Mediului

UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- Învaţă să fii organizat

SUBIECTUL: „Numerele naturale 10 – 31; Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare”

FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată

TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare

COMPETENŢE SPECIFICE:

23. MEM

1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 -31;

2. Compararea numerelor în concentrul 0 – 31;

3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;

3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;

5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 -31;

24. CLR

Page 24: 4 pd bune

1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;

1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;

4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

25. AVAP

2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pebaza interesului direct;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în carese asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

1. DP

2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice înactivitatea şcolară;

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 25: 4 pd bune

1. Cognitive

OC1- Să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 0 – 31;

OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat;

OC3 - Să compare corect două numere naturale mai mici decât 31;

OC4 - Să descompună numerele date în zeci şi unităţi;

OC5 - Să efectueze corect operaţii adunare şi de scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 – 10;

OC6 - Să prezinte plantele şi animalele iubitoare de apă;

2. Afective

OA1 – Vor manifesta interes pentru lecţie;

OA2 -Vor relaţiona pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar);

3. Psiho-motrice

OM1 –Să aibă o poziţie corectă în bancă;

OM2 - Să execute mişcări sugerate de text;

STRATEGII DIDACTICE:

I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă.

Page 26: 4 pd bune

II.Materiale:plansă cu mediul de viaţă, fişe de lucru pe grupe, elemente surpriză pentru completarea machetei, markere, fişe de lucru cu

probleme ilustrate, puzzle

III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese

IV. Spațiale: sala de clasă

V. Formedeorganizare: frontal, individual, pe grupe

VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Matematica si Explorarea Mediului – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.

Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013

Manea Alexandra, Matache Claudia – Matematica si Explorarea mediului – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013

Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;

Page 27: 4 pd bune

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul

didactic

Competenţe

specifice

Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace de

înv.

Forme de

organizare

Momentul

origanizatoric

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii

optime a orei de Matematică şi explorarea mediului:

4. Aerisirea sălii de clasă

5. Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii

6. Pregătirea materialului didactic

Captarea

atenţiei

DP 2.1, 2.2

CLR 1.2, 4.1

AVAP 2.2

7. Zâna Primăvară mi-a trimis această planşă.

8. Ce ilustrează ea?

9. Ce observaţi?

10. Care sunt activităţile de primăvară?

11. Putem oare să o ajutăm pe Zână?

Conversaţia Macheta cu

balta

Deşeuri

Panşa cu

ciorchine-le

Frontal Observarea

sistematică

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

12. Dacă voi aţi fost deacord să o ajutăm pe Zână o să

facem acest lucru folosindu-ne de cunoştinţele

Conversaţia Frontal

Page 28: 4 pd bune

lecţiei noastre de matematică şi explorarea mediului

Dirijarea

învăţării

MEM 1.1,

1.2, 1.3

CLR 1.2, 1.3

DP 3.1, 3.2

OC1, OC2,

OC3, OC4,

OC6

OA1, OA2

OP1, OP2

13. Rezolvând pe grupe aceste sarcini vom putea

curăţa acest mediu de gunoaiele aruncate de cei

neglijenţi. (ANEXA1)

14. Vom verifica corectitudinea rezolvării sarcinilor

15. Fiecare sarcina rezolvată corect în intregime vă va

aduce posibilitatea să împodobiţi acest mediu şi să-

l faceţi mai frumos

16. Acum, pentru ca vedem clar planşa trimisă de

Zâna Primăvară haideţi să descoperim ce conţine

ea:

17. Cum se numesc apele mai mari?

18. Ce plante iubitoare de apă recunoaşteţi?

19. Ştiţi şi alte plante iubitoare de apă?

20. Ce vieţuitoare recunoaşteţi în planşă?

21. Mai ştiţi şi alte vieţuitoare care iubesc apa?

Problematiza-

rea

Exerciţiul

Cooperarea

Conversaţia

Macheta

Deşeuri

Fişe de lucru

pe grupe

Surprizele

Pe grupe

Frontal

Frontal

Observarea

sistematica

Aprecieri

verbale

Obţinerea

performanţei

MEM 5.2,

AVAP2.6,

DP3.1, 3.2

OC5, OA1

22. Rezolvarea unor probleme ilustrate (ANEXA 2) Problematiza-

rea

Fişe de lucru

Planşă de

flipchart

Frontal Observarea

sistematică

Page 29: 4 pd bune

OP1

Retenţia şi

transferul

DP 2.1

CLR1.2, 4.1

23. Cat este de important să trăim într-un mediu

sănătos?

24. Ce reguli trebuie să respectăm atunci când mergem

la picnic?

Conversaţia Macheta Observarea

sistematică

Feed-back

Activităţi

recreative

MEM 5.2,

CLR 1.2,

AVAP 2.6,

DP 3.2

25. Fiecare grupă va primi un plic cu un puzzle pe care

il vor asambla prin lipire

26. Vor încerca sa încadreze în machetă puzzle-ul

obţinut

Cooperarea Puzzle

Carton lipici

Activitate pe

grupe

Observarea

sistematica

Incheierea

activităţii

27. Se fac aprecieri verbale individuale şi

colective cu privire la activitatea elevilor

Explicaţia Recompense Frontal Aprecieri

verbale

Page 30: 4 pd bune

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA NR.1

Scrie vecinii numerelor:

____ 12____ ____25_____

____30_____ ____9_____

____22_____ ____19____

___21____ ____29____

GRUPA NR. 2

Ordonează crescător numerele date: 30, 16, 2, 25, 20, 29, 14, 13, 31

___________________________________________________________________

Ordonează descrescător numerele date:10, 7, 17, 30, 22, 19, 12, 27, 5.

_____________________________________________________________________________

GRUPA NR. 3

Completează şirul cu numerele potrivite:

Page 31: 4 pd bune

10 __ __ __ 14 __ __ __ __ 19 __ __ __ 23 __ 25

31 __ __ 28 __ __ __ 24 __ __ __ 20 __ __ __ 16

GRUPA NR. 4

Descompune numerele:

26 29 18 31 21

20 ____ ____ 9 ____ 8 ___ 30 ____ 1

Compune numerele.

11 4 20 2 10 9 30 1

GRUPA NR. 5

Colorează numerele pare.

Page 32: 4 pd bune

GRUPA NR. 6

Comparaţi perechile de numere:

14 24 23 19 30 10

13 13 14 24 29 29

19 21 20 16 9 11

Page 33: 4 pd bune

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

1. Ana duce la centrul de colectare o pungă cu deşeuri din sticla, o pungă cu deşeuri din plastic şi o pungă cu deşeuri din hârtie.

Câte pungi cu deşeuri duce Ana?

+ + =

2. Darius a adunat din curtea şcolii 3 flacoane din plastic iar Radu două flacoane.

Câte flacoane au adunat cei doi copii în pauză?

+ =

3. Radu a recuperat din parcul unde se joaca 3 flacoane iar Andrei 7 flacoane. Cate flacoane au adunat cei doi prieteni?

Page 34: 4 pd bune

+=

Page 35: 4 pd bune

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’

CLASA: Pregătitoare

PROFESOR: Tofaleanu Maria

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Arte Vizuale şi Abilităţi practice

UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- De la mic la mare

SUBIECTUL:Tablou de primăvară

FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENŢE GENERALE:

2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:

Arte vizuale și abilități practice

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context

familiar;

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simpli, specifice artelor vizuale;

Page 36: 4 pd bune

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

Comunicare în limba română

1.1. Identificareasemnificaţiei unuimesajscurt,pe temefamiliare,rostitclarşi rar;

Matematica și explorarea mediului

2.1 Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în fața,

in spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. Cognitive

OC1: Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;

OC2: Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;

OC3: Să aplice tehnici de lucru adecvate ( asamblare);

OC4: Să realizeze lucrările propuse, în mod original;

OC5: Să realizeze igienizarea spaţiului de lucru după finalizarea lucrării.

Page 37: 4 pd bune

2. Afective

OA1: Vor participa activ la activităţile grupei;

OA2: Vor coopera în realizarea lucrării;

3. Psihomotorii

OP1: Să mânuiască corespunzător instrumentele de lucru;

OP2: Să menţină igiena la locul de muncă;

RESURSE:

I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstrația, exercițiul, turul galeriilor

II.Materiale: fişe de decupat, foarfece, carioci, jetoane, plăci de polistiren, ace cu gămălie, plicuri cu elemente surpriză, planşe cu crengi de

măr, acuarele,

III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese

IV. Spațiale: sala de clasă

V. Forme de organizare: frontal, pe grupe mici şi mari.

Page 38: 4 pd bune

VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, turul galeriei.

BIBLIOGRAFIE:

1. M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale si Abilitati practice – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.

2. Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,

Piteşti, 2013

3. Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice - clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001

Page 39: 4 pd bune

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul

didactic

Competenţe

specifice

Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace de

înv.

Forme de

organizare

Momentul

origanizatoric

4. Se creează un cadru necesar bunei desfăşurări a

orei de abilităţi practice.

5. Se urmăreşte dacă toţi elevii au toate cele necesare

orei.

Captarea

atenţiei

AVAP 1.1,

2.1, 2.2

CLR 1.1

MEM 2.1

OC1

6. Zâna primăvară se bucură foarte mult de ceea ce

aţi lucrat până acum şi vă roagă să-i arătaţi cum aţi

vedea voi un piesaj de primăvară

7. Ridicaţi şerveţelul şi veţi descoperi

materialele cu care veţi lucra.

Conversaţia

Explicaţia

Fişe şablon

Foarfece

Plic cu

elemente

surpriză

Frontal Observare

sistematică

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

AVAP 1.1,

2.1, 2.2

CLR 1.1

MEM 2.1

OC1

8. Acum o să facem si noi o machetă de primăvară

folosind regula - de la mic la mare.Va trebui să

lucraţi în linişte, să păstraţi ordinea şi disciplina, să

păstraţi acurateţea lucrărilor, să decupaţi după

contur, să asamblaţi formele decupate.

Explicaţia Frontal Observare

sistematică

Page 40: 4 pd bune

OC5

Dirijarea

învăţării

AVAP 1.1,

2.1, 2.2

CLR 1.1

MEM 2.1

OC2

OC3

OC4

OA1

OA2

OP1

OP2

9. Observaţi planşa trimisă de Zâna Primăvară pentru

ora de Matematică şi explorarea mediului. Toate

vietăţile şi pantele au aceeaşi mărime? Oare de ce?

(Ideea de spaţialitate – obiectele aflate aproape

sunt mai mari iar cele de departe sunt mai mici)

10. Explic părţile componente ale lucrării. Împart

colectivul două grupe mari şi fiecare în trei grupe

mici.

11. Explic etapele de lucru pentru fiecare grupă

precum şi faptul ca va fi realizată o lucrare

colectivă ţinându-se cont de aşezarea spaţială e

elementelor

12. Voi împărţi trei cartoane (unul verde, unul galben

şi altul albastru) celor trei grupe.

Grupa I- cartonul verde, galben şi albastru pentru iarbă,

respectiv nori şi soare; - decuparea după desen

Grupa a II-a- cartonul galben, portocaliu, negru pentru

albinuţe, fluturi, rândunele; - decuparea după desen

Grupa a III-a –cartonul verde, roz, alb pentru frunze,

flori, margarete - decuparea după desen

Conversaţia

Explicaţia,

Hârtie

glasată de

diferite

culori şi

şablonată

anterior,

foarfece,

lipici, hârtie

creponată

Tehnici

simple de

prelucrare a

hârtiei

(decupare,

lipire

mototolire)

Frontal

Activitate

Observarea

sistematică

Page 41: 4 pd bune

13. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:

Ploaia bate neîncetat,

Vârful degetelor bat-pic-pic-pic

Iar apoi le răsfirăm

Şi la pian noi cântăm-do,do,do

Degetele-mi sunt petale,

Se deschid ca şi o floare!

14. Cer elevilor să înceapă realizarea lucrărilor.

15. Supraveghez elevii, dând indicaţiile

corespunzătoare acolo unde este cazul;

16. În timpul activităţii creative audiază căntece de

primăvară

Demonstraţia

Învăţarea prin

descoperire

Audiţia

Calculator

individuală

Activitate pe

grupe mici

Obţinerea AVAP 1.1, 17. După terminarea acestei tehnici, se va trece la Cooperarea Polistiren Activitate pe Expunerea

Page 42: 4 pd bune

performanţei 2.1, 2.2

CLR 1.1

MEM 2.1

OA1

OA2

OP1

OP2

asamblarea elementelor decupate pe placa de

polistiren.

18. Asamblarea se face prin prinderea cu ace cu

gămălie a decupajelor, în ordinea aleasă de ei.

19. Fiecare elev din echipa vine cu idei cât mai

creative.

Conversaţia Elemente-le

decupate

Elemente

surpriză

Ace cu

gămălie

grupe mari machetei în faţa

clasei

Aprecieri

verbale

Anunţarea

câştigătorilor

Activităţi

recreative

AVAP 1.1,

2.1, 2.2

CLR 1.1

MEM 2.1

OA1

OA2

OP1

OP2

20. Creanga de măr. Pentru cele două grupe mari am

pregătit două crengi ce aşteaptă să fie împodobite

cu flori.

21. Folosind tehnica ştampilării şi dactilopictura elevii

vor impodobi cele două crenguţe

Exersarea

Turul galeriilor

Planşe

Acuarele

Pett-uri mici

Activitate pe

grupe mari

Observarea

sistematică

Încheierea

activităţii

- În finalul activității se fac aprecieri asupra modului de

comportare și participare al copiilor pe parcursul

activității

Explicaţia Aprecierea

muncii copiilor

Page 43: 4 pd bune
Page 44: 4 pd bune

ERR

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’

CLASA: Pregătitoare

PROFESOR: Tofăleanu Maria

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA TEMATICĂ: ,,Ştiu să acult, ştiu să comunic!’’

SUBIECTUL: Reguli de comunicare în activitatea şcolară

FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată

TIPUL LECŢIEI: verificare şi consolidare

COMPETENŢE SPECIFICE

22. DEZVOLTARE PERSONALĂ

1. Identificarea unor trăiri personale elementare;

2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;

3.1 Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;

3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

23. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

24. ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢII PRACTICE.

Page 45: 4 pd bune

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/

desen animat, care reflectă un contextfamiliar;

2.2. – Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;

25. M.M.: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

1. Cognitive

OC1 – Să respecte regulile de comunicare (vorbire pe rând, ascultare activă);

OC2 - Să recunoască formulele de adresare şi de solicitare;

OC3 – Să identifice în situaţiile prezentate modul de comportare al personajelor;

OC4 – Să prezinte posibilităţi de corectare a comportamentelor negative;

OC5 – Să recite corect rolurile;

2. Afective

OA1 – Vor participa cu interes la activitate;

OA2 – Vor fi expresivi în interpretarea rolurilor;

3. Psihomotorii

OP1 – Să se mişte conform scenariului serbării;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Page 46: 4 pd bune

I.Procedurale - conversaţia, explicatia,exercitiul,demonstratia cu ajutorul imaginilor, jocul de rol

II. Materiale:- planşe cu situaţii şi formule de adresare sau solicitare, fişe de lucru, costumaţii, fişe de

feed-back;

III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese.

IV. Spaţiale: sala de clasă.

V.Formedeorganizare: frontal, individual, în echipă.

VI. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea

reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

4. M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasapregătitoare”, Bucureşti,

2013.

5. Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare,

Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013

6. Manea Alexandra, Matache Claudia – Dezvoltare personală – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart

Educaţional, Piteşti, 2013

7. Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Motivaţia:

Elevii au posibilitatea să vorbească despre întâmplările personajelor şi modul în care acestea

rezolvă situaţia, copiii întâlnesc modalităţi multiple de exprimare şi exersare a vocabularului. Strategiile

folosite dezvoltă capacitatea elevilor de a face comparaţii şi deducţii, dezvoltă creativitatea şi capacitatea

de explorare a realităţii.

1. EVOCARE

Page 47: 4 pd bune

8. Pentru că în perioada care a trecut, de când ne-am întors din vacanţă, am tot discutat despre ,,Regulile de

comunicare în activitatea şcolară’’, astăzi o se vedem ce aţi reţinut şi ce aplicaţi în comunicarea şi

ascultarea celor din jur.

9. Observaţi imaginile şi redaţi formulele de adresare din fiecare situaţie prezentată. (Anexa1)

1. REALIZAREA SENSULUI

10. Jocul ,,AŞA DA, AŞA NU!’’ (ANEXA 2)

11. Prezentarea scenetei ,,Zvon de primăvară(Alaiul primăverii)’’ (Anexa 3)

1. REFLECŢIE

12. Reţeauna de discuţii

1. Identificarea celor care şi-au însuşit cele două component urmărite pe parcursul acestei unităţi şi

aprecierea lor

2. Realizarea panoului emotional la finalul zilei

Page 48: 4 pd bune

ANEXA 1

Page 49: 4 pd bune

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

Page 50: 4 pd bune
Page 51: 4 pd bune
Page 52: 4 pd bune

ANEXA 3

Zvon de primăvară

(Alaiul primăverii)

Personaje: Băiatul, Fetiţa, Baba-Iarna, Primăvara, Soarele,Ghiocelul, patru fluturi, două viorele, doi toporaşi, două păpădii, doi ghiocei, un grup de copii.

Indicaţii de regie: Băiatul priveşte pe geam şi se adresează Primăverii care răspunde fără a se arăta.În scenă intră furioasă Baba-Iarna care împrăştie în jurul său o mulţime de fulgi.                              

Băiatul:  

Primăvară, te-aş ruga                      Vino iar în ţara mea,                        Cu alaiul tău de flori,                       De berze şi de cocori                        Şi alungă de pe vale                          Iarna cu a ei ninsoare                      Şi dezgheaţă apele, Să curgă izvoarele,Ca să crească pe vâlceleToporaşi şi viorele,  Iar la bunica-n grădină,   Flori de aur şi lumină. Să răsune în câmpieCântec lin de ciocârlie.

Primăvara:                                                       

Ruga eu ţi-am auzit,Copilaşule iubit,   Dar mă tem că-i prea devremeS-alung ale iernii semene,Fiindcă rău s-ar mâniaÎn omăt ne-ar cufunda…       

Page 53: 4 pd bune

Baba-Iarna:     

            Cine oare a îndrăznit                Şi de rău m-a pomenit?               Vreau să aflu negreşit,                Fiindcă nu mă voi lăsa                În sloi îl voi preschimba!                                                        Ha, ha, ha!                                     Din nori pufoşi am cernut fulgii                                  Peste pământul îngheţatSă dau de veste lumii toateCă Baba-Iarna n-a plecat.Nu mai e nimeni pe cărare    În văgăuna îngheţatăŞi-i ger cumplit şi bate vântulŞi-n cor sălbatic câinii latră.    

Băiatul:

Vai!...mantia groasă de neaAcoperă din nou pământul, Iar stele mii, de peruzeaÎmprăştie năvalnic vântul. 

Baba- Iarna:

De ce te miri aşa, copile?Nu ştii că eu împărăţescPeste tot neamul pământescPână când sora Primăvară                                                                                      

Se va-nfrunta cu mine iară?Fiindcă aşa ne-a hărăzitAl nostru tată, An-iubit.Apoi priveşte în jur şi se mirăO,ho!...dar mult am mai muncit!Puterile mi s-au sleit,

Page 54: 4 pd bune

Însă nu mă voi lăsa Pân’nu mă voi răzbunaPe acei ce-au clevetit.

Băiatul:

Dar mi se pare c-a trecutDestulă vreme de când tuCu sora Toamnă te-ai luptatŞi-alaiul ţi-ai împrăştiatPeste păduri şi peste sat,Şi-ai alungat-o-n larga zareCroindu-ţi haina de ninsoare. 

Fetiţa: (priveşte în jur şi adulmecă aerul)

Miroase a mugur crud şi-a iarbăPe potecuţa din grădină,Din cer, săgeţi de raze caldeÎmbracă totul în luminăŞi-i zor şi zumzet prin livadă,Natura parcă s-a trezit.Adevărat să fie oare,S-au prea mult asta mi-am dorit?...

Baba- Iarnă

Ce spui?...fetiţă mincinoasăVrei să mă faci să plec acasă.Tu crezi că mă voi speriaDe-un pic de soare? Ha! Ha! Ha!De voi sulfa, tot va-ngheţa.

Page 55: 4 pd bune

Soarele :

Eu, fire calde de mătaseAm răspândit peste grădinăSi totu-n jur este cuprins De-o dulce, galbenă lumină,Iar plapuma albă de nea Ce îmbrăca mai ieri pământulA dispărut ca prin mister Când cald zburda bezmetic vântul.  

Baba-Iarnă:

Aşa să fie oare, zău?Să te cred pe cuvântul tău?Simt că am obosit niţelDar îl aştept pe Ghiocel,Numai atunci eu voi pleca.E semn ce-aduce

Primăvara.

Ghiocelul: 

                                         

Când m-am trezit, de dimineaţăŞi pleoapele mi-am ridicat,Un fior rece m-a-ncercatCulcuşul alb, călduţ de neaDin jurul meu, nu mai eraŞi-atunci m-am întrebat aşa:,,Să fi venit Primăvara?”Şi am strigat la fraţii mei:                 ,,Sculaţi-vă cu toţii. Hei!..Că Soarele a încălzitŞi plăpumioara ne-a topit.Curând vecina Viorea

Page 56: 4 pd bune

Şi-a deschis pleoapele şi ea,Iar sus pe coastă, pe imaşZâmbea albastrul toporaş,

Fetiţa: 

Sub salcia ce plănge-n râu,Crescut-au iarăşi ghiocei,Gângănii mici se duc la masăPe rămurelele din teiŞi vin cocoarele în şiruriÎntunecând albastra zarIar puişorii de găinăSe scaldă-n razele de soare. 

Baba-Iarna:Bătrânul Timp trimite semene      Ce-mi dau de veste, negreşitCă astăzi este ziua-n care           Sorocul mi s-a împlinit,Căci peste mine dau năvalăŞi flori şi găze, puişoriIar Soarele semeţ se-nalţăRâzând în hohot printre nori.Vă las cu bine! Aşadar,Plec în palatul de cleştar.                                                

Indicaţii de regie:

Se execută dansul florilor pe melodia,,Primăvara” de Vivaldi. În dans vor intra pe rand fluturaşii şi albinele. Se vor executa mişcări sugestive.

Fetiţa:De când mă ştiu nu am văzut

Atâtea frumuseţi de-odată

Page 57: 4 pd bune

Şi ce parfum şi ce mireasmă

Plutesc în jur,parcă mă-mbată!

Băiatul:

Fluturaşi şi albinuţePrintre ele zbor croiescSă adulmece mireasmaRaiului cel pământesc.

Vin copii în cete, cete Şi e joc şi veselie,                Soarele iubit zâmbeşteIar surâsul lui ne-mbie.

Indicaţii de regie: 

Grupul de copii intră în scenă, cântă şi joacă printre  flori.Se interpretează cântecul ,,Refrene de primăvară’’. Se vor executa mişcările sugerate de text.