3 1proiectdelec Ie

8
PROIECT DE LECŢIE Instituţia de învăţământ: Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Baia Mare Disciplina: Religie Ortodoxă Clasa: a IX-a Profesor: Octavian Butuza Unitatea de învăţare: Religiile lumii Subiectul lecţiei: Religiile în antichitate în Mesopotamia şi în Egipt Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: Completarea si precizarea cunostintelor despre locul si religia Egiptului Antic Competenţe derivate: C1-descrierea caracteristicilor generale ale religiei egiptene C2- prezentarea caracteristicilor zeitatilor egiptene C3-expunerea comportamentului populatiei fata de politeism Resurse: 1.Oficiale: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa aIX -a -Planificarea calendaristică orientativa,clasa a IX-a -Proiectarea unităţii de învăţare Strategia didactică

Transcript of 3 1proiectdelec Ie

Page 1: 3 1proiectdelec Ie

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ: Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Baia Mare

Disciplina: Religie Ortodoxă

Clasa: a IX-a

Profesor: Octavian Butuza

Unitatea de învăţare: Religiile lumii

Subiectul lecţiei: Religiile în antichitate în Mesopotamia şi în Egipt

Tipul lecţiei: mixtă

Scopul lecţiei: Completarea si precizarea cunostintelor despre locul si religia Egiptului Antic

Competenţe derivate:

C1-descrierea caracteristicilor generale ale religiei egiptene

C2- prezentarea caracteristicilor zeitatilor egiptene

C3-expunerea comportamentului populatiei fata de politeism

Resurse:

1.Oficiale: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa aIX -a

-Planificarea calendaristică orientativa,clasa a IX-a

-Proiectarea unităţii de învăţare

Strategia didactică

1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, argumentarea, observarea

dirijată

2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru,imagini ale zeilor, c.d

3.Forme de organizare a activitaţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală

Page 2: 3 1proiectdelec Ie

Scenariul didactic

Nr.Crt

Etapelelecţei

C.S

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

1 2 3 5 6 7 9 101. Moment

organizatoric

SalutulRugaciuneaNotarea absentelorPregatirea atmosferei de lucru necesare

SalutulRugaciuneaComunicarea absentelor

2. Pregătirea pentru receptarea noilor cunostinţe

Initiaza un dialog cu elevii. Se solicita raspunsuri la urmatoarele intrebari: Ce civilizatii au existat in antichitate? Ce fel de religie aveau? Ce inseamna religie politeista?

.greaca,mesopotamiana,romana,egipteana

-...religie politeista-...ofereau adorare mai multor zei

ConversatiaActivitate frontala

Aprecieri verbale

3. Anunţarea temei şi a competenţelor urmărite

Anunta titlul lectiei noi si precizeaza competentele urmarite. Noteaza pe tabla data si titlul lectiei noi

Elevii scriu data si titlul in caiete

Explicatia Activitate frontala

4.Comunicarea noilor cunoştinţe

C1

C2

Tara Egiptului este numita de Herodot "un dar al Nilului", fara Nil, Egiptul nu ar fi decat un colt din imensul pustiu al Saharei.Religia a jucat un rol important in viata egiptenilor antici, dominind intreaga lor istorie. Herodot scria despre egipteni ca sunt "cei mai religiosi dintre toti oamenii" (Istorii, II, 37). Privita in general, religia egipteana consta din adorarea sub diferite forme a naturii si in special a soarelui. Este deci o religie a naturii. Aceasta religie nu se prezinta insa ca fiind ceva unitar, ci ca un complex format din elemente eterogene, uneori chiar contrare.Inainte de anul 4000 i Hr., deci inainte ca Menes sa fi realizat Elevii noteaza in

Explicatia

Observarea

Activitate frontala

Apre-cieriverbale

Page 3: 3 1proiectdelec Ie

Comunicarea noilor cunoştinţe

C3

unitatea Egiptului, fiecare trib era independent, avand zei proprii, temple, preoti, rituri si credinte specifice. Dupa unificare, fiecare trib a pastrat o oarecare autonomie religioasa, care a fuzionat intr-o structura religioasa; au fost pastrati zeii fiecarui trib, formandu-se un panteon, insa fiecare zeitate locala isi avea cultul ei aparte. Trebuie spus ca multiplicitatea zeilor se datora de multe ori numelor pe care le aveau si nu zeilor. Zeul creator suprem era numit Atum la Heliopolis, Ptah la Memphis, Thoth la Hermopolis in Egiptul de Mijloc, Amon la Theba, Horus la Edfu si Khnum la Elephantina. Toate aceste zeitati au acelasi atribute, aceeasi natura si aceleasi functii. Diferenta lor consta doar in reprezentarea externa si in cateva trasaturi accidentale. Religia egipteana este considerata ca fiind cea mai veche si aceea care a avut cea mai lunga perioada de existenta dintre toate religiile lumii. In lunga sa existenta, aceasta religie a suferit o serie de transformari, cunoscand forme inalte de spiritualitate, dar si aspecte din cele mai grosolane. Cu toata aparenta de unitate, religia egipteana a fost de fapt un adevarat mozaic de credinte si rituri, care gravitau in jurul catorva idei principale, intre care cultul solar si credinta in nemurirea sufletului. Cultul solar, cu numeroasele lui variante, reprezenta ideea de unitate divina, soarele fiind zeul suprem caruia i se subordonau toti ceilalti zei. Teologia egipteana s-a ridicat la un inalt nivel de speculatie,

caiete

Elevii asculta si urmaresc cu atentie

Elevii urmaresc cu atentie

dirijata

ExplicatiaObservarea dirijata

Povestirea, explicatia

Activitate frontala si individuala

Activitate frontala

Page 4: 3 1proiectdelec Ie

Comunicarea noilor cunoştinţe

atingand, prin fuzionarea zeilor, un monoteism sui generis, mai ales prin cultul discului solar, al lui Aton. Dar aceasta nu inseamna nicidecum, asa cum s-a pretins uneori, ca religia egipteana a fost cumva monoteista in adevaratul inteles al cuvantului si cu atat mai putin universalista. Poporul nu i-a urmat pe teologi in speculatiile lor si teologii insisi au cultivat un politeism traditional de parca nici n-ar fi existat acele speculatii teologice. Structura insasi a religiei egiptene era politeista si cultul insusi al acestei religii era de asa natura incat nici o speculatie monoteista nu putea fi in stare sa schimbe caracterul politeist al acestei religii. In ceea ce priveste cel de-al doilea aspect principal al religiei egiptene antice pe care l-am mentionat, credinta in viata viitoare, putem spune ca aceasta credinta a facut ca pamAntul Egiptului sa fie presarat cu monumente funerare ca nici o alta tara din lume, egipteanul antic considerind viata aceasta ca o simpla anticamera a vietii celeilalte

Elevii urmaresc cu atentie

ExplicatiaObservarea dirijata

Povestirea, explicatia

Activitate frontala

5.Fixarea şi consolidarea noilor cunoştinţe

Se adreseaza elevilor urmatoarele: -Cand a aparut religia in Egipt?- Cand a aparut costituita deplin?- de ce erau atat de multi zei?

Ce este cultul solar la egiptenii antici?

-...inainte de anul 4000 i.Hr.,inainte ca Menes sa fi realizat unitatea Egiptului, fiecare trib avea zei si temple proprii, rituri si credinte specifice

-...reprezenta ideea de unitate divina, soarele fiind zeul suprem caruia i se

Dialogul

Explicatia

Activitate frontala

Aprecieri verbale

Page 5: 3 1proiectdelec Ie

Cum este considerata religia egipteana?

supuneau toti ceilalti zei-...ca cea mai veche religie si ca cea care a avut cea mai lunga perioada de existenta

6. Aprecierea activităţii elevilor

Se fac aprecieri generala si individuale privind atat pregatirea elevilor pentru lectie cat si implicarea lor in predarea noilor cunostinte

Elevii asculta aprecierile facute de profesor

Activitate frontala

Se acorda calificative pentru stimularea elevilor

7. Precizarea şi explicarea temei pentru acasă

Se cere elevilor sa intocmeasca un eseu cu titlul „Punctati cinci aspecte negative ale religiei egiptene”

Elevii noteaza tema in caiete. Explicatia Activitate

frontala

8. Încheierea lecţiei

RugaciuneaSalutul

RugaciuneaSalutul

Activitate frontala