2_proiectlectie
-
Upload
giulietas1979 -
Category
Documents
-
view
215 -
download
0
description
Transcript of 2_proiectlectie
PROIECT DE LECŢIE
Propunător: Rodica LEONTE
CLASA a IV-a ARIA CURRICULARĂ: OM ŞI SOCIETATEOBIECTUL: ISTORIEUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CIVILIZAŢII ALE ANTICHITĂŢIICONŢINUT: Dacia în timpul stăpânirii romaneTIPUL LECŢIEI: mixtă
OBIECTIVE CADRU:1. Reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie,2. Cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice,3. Cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici.
OBIECTIVE DE REFERIŢĂ: 1.3. să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor;2.1. să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;3.1. să folosească termeni istorici în situaţii diverse
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:a) cognitive: OC1 – să opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populaţii migratoare, etnogeneza românească;OC2 – să plaseze în timp şi spaţiu formarea poporului român şi a limbii romîne;OC3 – să localizeze pe hartă provincia Dacia Romană şi teritoriile locuite de către dacii liberi; OC4 – să comunice clar, cursiv ideile grupului iniţial;OC5 – să compare contribuţia fiecărei limbi la formarea limbii române;b) psihomotorii: OM1 – să utilizeze în condiţii optime materialele necesare (manual, fişe, hartă, arătător etc);c) afective: Elevii:OA1 – vor coopera în cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite;OA2 – vor dezvolta sentimentul de dragoste şi mândrie faţă de neam şi limbă.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă metode şi procedee: conversaţia euristică şi examinatoare, expunerea didactică, explicaţia, lucrul
cu manualul, jocul (aritmograful), «mozaicul», organizatorul grafic de tip secvenţial, GLC (gândim, lucrăm şi comunicăm), observarea sistematică a comportamentului elevilor;
mijloace de învăţământ: harta, post-it-uri, fişe (cu aritmograful , cu sarcini pentru fiecare grupă, cu schema lecţiei), albumul şcolar «Istoria ilustrată a românilor», cartea «Lecturi istorico-geografice», caietul, manualul de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Aramis; calculator, videoproiector / planşe;
forme de organizare: individuală, în perechi, pe grupe, frontală.
RESURSE: Bibliografice: «Programe şcolare pentru clasa a IV-a», «Strategii activ – participative de predare
– învăţare – evaluare în ciclul primar», Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2004 ; Temporale: durata lecţiei - 50 minute (ora a treia); Umane: grupul de 26 elevi al clasei a IV-a
EVENIMENTE-LE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE
STRATEGIA DIDACTICĂ EVA-
LUAREMetode Mijloa-ce
Forme de orga-nizare
A. EVOCAREA A.I. CAPTAREAATENŢIEI
3'OA1
OA2
▪ Solicit elevilor să se gândească la următoarele:- din ce localitate sunt bunicii voştri,- cum îi cheamă pe părinţii voştri,- cine v-a ajutat să învăţaţi primele cuvinte. ▪ Comunicaţi colegului răspunsurile voastre.▪ Cu ajutorul voluntarilor se comunică câteva răspunsuri.▪ Audierea cântecului «Limba românească», de George Sion, în timp ce se gândesc la cele solicitate şi le comunică colegilor.
GLC
audi-ţie
post-it-uri
case-tofoncasetă
în perechi
frontală
▪ obser-varea compor-tamentu-lui
A.II. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
2' OA2
▪ Prezentarea în termeni accesibili a noului conţinut.▪ Aţi audiat cântecul «Limba românească», de George Sion, deoarece pe parcursul orei de istorie vom afla cum s-a format limba română. Pentru aceasta va trebui să lucraţi pe grupe, pentru ca la sfârşitul orei:- să plasaţi în timp şi spaţiu formarea poporului român şi a limbii române;- să utilizaţi termenii noi din lecţie;- să localizaţi pe hartă provincia Dacia Romană şi teritoriile locuite de către dacii liberi; – să comunicaţi clar, cursiv ideile grupului iniţial; – să comparaţi contribuţia fiecărei limbi la formarea limbii române;
expu-nerea
calcu-lator
video-pro-iector /
planşă
frontală
A.III. ACTUALIZA-REA CUNOŞTIN-ŢELOR
5'
▪ Cu ajutorul întrebărilor adresate de către învăţător elevilor, şi a aritmografului, se vor actualiza cunoştinţele:- Ce aţi pregătit pentru astăzi?- Pe unde au trecut Dunărea
con-versa-ţia exa-mina-toare
harta frontală▪ capaci-tatea de a plasa în timp şi spaţiu un eveni-
OC3
romanii în anul 105 d. Hr?▪ Solicit elevilor să localize provincia romană în timpul stăpânirii romane (un elev va localiza la harta din clasă).▪ Urmează completarea aritmografului de pe fişe (ANEXA 1).
fişe cu arit-mo-graful
indivi-duală
ment istoric
▪ capaci-tatea de a opera cu termenii istorici
B. REALIZAREA SENSULUIB. IV. PREZENTA-REA NOULUI CONŢINUT
2'
▪ Astăzi veţi învăţa despre «Dacia în timpul stăpânirii romane». Vom parcurge următoarele secvenţe:- Organizarea Daciei Romane,- Retragerea stăpânirii romane,- Formarea poporului român şi a limbii române:
Unde s-au format? Cum s-au format? Când s-au format?
expu-nerea (ex-plicaţi-a)
calcu-lator
video-pro-iector /
planşe
frontală
B.V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
13'
OA1
OM1
OC1
OC2
▪ Se lucrează pe grupe de 4 elevi, utilizând metoda «mozaic».▪ Fiecare membru al grupei va avea de studiat o secvenţă care va trebui să o predea colegilor.▪ Elevii din grupa «iniţială» îşi dau număr de la 1 la 4. ▪ Toţi cei cu numărul 1 vor forma grupa de «experţi» numărul 1, cei cu numărul 2 … .▪ Doi elevi vor forma grupa de experţi numărul 5.▪ Fiecare grupă de «experţi» va primi o fişă cu sarcinile de învăţare. (ANEXA 2)▪ Vor avea ca timp de lucru 10'.
moza-icul
lucrul cu manu-alul
fişe
manu-al
pe grupe
▪ capaci-tatea de organi-zare şi implica-re în rezolva-rea sarci-nii primite
B.VI. OBŢI NEREA PERFORMANŢEI
10'OC4
OA1
▪ Fiecare membru al grupei de experţi revine la grupa «iniţială» şi «predă» celorlalţi colegi conţinutul pregătit.▪ Se atrage atenţia că este foarte important ca fiecare membru să stăpânească întreg conţinutul.
expu-nerea fişe pe
grupe
▪ capaci-tatea de comuni-care şi primire a informa-ţiilor de către
membrii grupei
B.VII. FEEDBACK-UL
5'OC1
OC2
OC3
OM1
▪ Adresez întrebări elevilor pentru a verifica gradul de înţelegere a noului conţinut, capacitatea de analiză şi sinteză.▪ Tot în această etapă se corectează, dacă este cazul, fişele completate de către «experţi» cu ajutorul tablei.
con-versa-ţia exa-mina-toare
hartă
tablă
cretă colo-rată
frontală
▪ capaci-tăţile de operare cu termenii istorici, de plasare în timp şi spaţiu a eveni-mentelor istorice etc.
B.VIII. EVALUAREA
2'
▪ Aprecierea orală a modului de desfăşurare a activităţilor.
▪ Evidenţierea elevilor care s-au remarcat pe parcursul activităţilor.
▪ Solicit fiecărei grupe să-şi acorde calificativul pentru activitatea desfăşurată.
obser-varea siste-matică a com-porta-men-tului
auto-eva-luare
frontală
▪ capaci-tatea de autoeva-luare
C. REFLECŢIAC.IX. RETENŢIA
5' OA2
OC5
▪ Cu ajutorul calculatorului şi videoproiectorului se fixează procesul de formare a poporului român şi a limbii române (romanizarea):
Unde s-au format? Cum s-au format? Când s-au format? şi Componentele limbii
române.(prezentare power point)
calcu-lator
video-pro-iector
frontală
▪ capaci-tatea de concen-trare şi urmărire a materi-alului prezentat
C.X. TRANSFERUL3'
▪ Ataşarea schemei lecţiei pe caiete (ANEXA 3).▪ Realizarea unui poster cu tema «Strămoşii noştri» (imagini, texte despre limba română şi poporul român, scurte compuneri în care să utilizeze cuvinte provenite din latină, dacă şi slavă, harta provinciei – colorată la ora de educaţie plastică).▪ Portofoliu.
frontală
ANEXA 3
Dacia în timpul stăpânirii romane(ROMANIZAREA)
CÂND ?
a III –a etapă
a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)
I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)
anterioară războaielordaco-romane
UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.
CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.
ANEXA 2
GRUPA DE EXPERŢI NR. 1
Provincia Dacia Romană era alcătuită din ……………………………………………………………………………………………………………………………. .
Dacii …………………… locuiau în afara provinciei (Crişana, Maramureş, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ……………………………………………………………………… .
……………………….. este procesul de pătrundere a civilizaţiei romane (limbă, obiceiuri,mod de viaţă) pe teritoriile ocupate şi de însuşire a acestora de către daci.
Procesul de romanizare a început înainte de …………………… daco-romane.
GRUPA DE EXPERŢI NR. 2
Împăratul Aurelian a abandonat Dacia datorită dezorganizării ……………………….. şi atacurilor ………………………………………………………………..?
În sec. al ….. – lea d. Hr. Dacia a fost ………………….. de către împăratul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat şi după …………………………………. prin menţinerearelaţiilor cu ………………………………………………………. .
Poporul român şi limba română s-au format pe teritoriul cuprins între: …………………………………………………………………………………………………………………….. .
GRUPA DE EXPERŢI NR. 3
Poporul român şi limba română s-au format prin însuşirea ……………….. ………………., a…………………. şi …………………………………………….. .
La formarea poporului român şi a limbii române au contribuit şi ……………………………. ……………………… .
Populaţiile migratoare au fost ……………………………… datorită civilizaţiei superioare a………………………………………………………… .
GRUPA DE EXPERŢI NR. 4
Procesul de formare a poporului român şi a limbii române a început înaintea stăpânirii …………………….. şi s-a încheiat la ………………………………………………. .
Formarea poporului român şi a limbii române este cunoscut şi sub numele de ……………….. ………………………………………………………… .
ANEXA 1
A1.
2.
3.
4.5.
B
A – B Ţara geto - dacilor
1. Rege dac ce a condus războaiele împotriva Imperiului roman.
2. Primul război dintre daci şi romani s-a încheiat cu o …………….. .
3. După anul 106 d. Hr., Dacia a devenit …………….. romană.
4. Capitala Daciei era la …………………………… .
5. Monument de la Roma, ce înfăţişează luptele dintre daci şi romani: Columna lui ……………….. .
...................................................................
A1.
2.
3.
4.5.
B
..........................................................................
A1.
2.
3.
4.5.
B
.............................................................................
A1.
2.
3.
4.5.
B
Dacia în timpul stăpânirii romane
CÂND ?a III –a etapă
a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)
I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)
anterioară războaielordaco-romane
UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.
CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.
Dacia în timpul stăpânirii romane
CÂND ?a III –a etapă
a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)
I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)
anterioară războaielordaco-romane
UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.
CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.
GRUPA DE EXPERŢI NR. 1
Provincia Dacia Romană era alcătuită din ……………………………………………………………………………………………………………………………. .
Dacii …………………… locuiau în afara provinciei (Crişana, Maramureş, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era ……………………………………………………………………… .
……………………….. este procesul de pătrundere a civilizaţiei romane (limbă, obiceiuri,mod de viaţă) pe teritoriile ocupate şi de însuşire a acestora de către daci.
Procesul de romanizare a început înainte de …………………… daco-romane.
GRUPA DE EXPERŢI NR. 2
Împăratul Aurelian a abandonat Dacia datorită dezorganizării ……………………….. şi atacurilor ………………………………………………………………..?
În sec. al ….. – lea d. Hr. Dacia a fost ………………….. de către împăratul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat şi după …………………………………. prin menţinerearelaţiilor cu ………………………………………………………. .
Poporul român şi limba română s-au format pe teritoriul cuprins între: …………………………………………………………………………………………………………………….. .
GRUPA DE EXPERŢI NR. 3
Poporul român şi limba română s-au format prin însuşirea ……………….. ………………., a…………………. şi …………………………………………….. .
La formarea poporului român şi a limbii române au contribuit şi ……………………………. ……………………… .
Populaţiile migratoare au fost ……………………………… datorită civilizaţiei superioare a………………………………………………………… .
GRUPA DE EXPERŢI NR. 4
Procesul de formare a poporului român şi a limbii române a început înaintea stăpânirii …………………….. şi s-a încheiat la ………………………………………………. .
Formarea poporului român şi a limbii române este cunoscut şi sub numele de ……………….. ………………………………………………………… .