298544929 Proiect Dezvoltare Personala

18
Proiect de lectie Data : 12.11.2015 Clasa : a II a D Cadru didactic : Apostol Florica / Pruteanu Nicoleta Scoala : nr. 80 Aria curriculara : Consiliere si orientare Disciplina : Dezvoltare personala Unitatea de invatare : Autocunoastere si stil de viata sanatos Subiectul lectiei : Igiena personala Tipul lectiei : dobandire de noi cunostinte Competente specifice : Respectare unor reguli de igiena personala si constientizarea importantei acestora pentru sanatate si in relatiile cu ceilalti.

description

proiect

Transcript of 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Page 1: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Proiect de lectie

Data : 12.11.2015

Clasa : a II a D

Cadru didactic : Apostol Florica / Pruteanu Nicoleta

Scoala : nr. 80

Aria curriculara : Consiliere si orientare

Disciplina : Dezvoltare personala

Unitatea de invatare : Autocunoastere si stil de viata sanatos

Subiectul lectiei : Igiena personala

Tipul lectiei : dobandire de noi cunostinte

Competente specifice : Respectare unor reguli de igiena personala si constientizarea importantei acestora pentru sanatate si in relatiile cu ceilalti.

Obiective operationale : Pe parcursul si la sfarsitul lectiei toti copiii vor fi capabili sa :

O1- sa identifice partile corpului uman. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii identifica cel putin jumatate din partile corpului uman pe baza ghicitorilor;

Page 2: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

O2 – sa identifice activitatile zilnice de pastrate a igienei. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii identifica cel putin 4 acitivitati zilnice de pastrare a igienei pe baza experientei anterioare; O3 - sa identifice importanta fiecarei activitati de igiena personala. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii identifica importanta cel putin a 3 reguli de igiena personal pe baza explicatiilor profesorului.

Strategia didactica : - metode si procedee : exercitiul, conversatia, explicatia, Instructajul verbal. - forma de organizare : frontal, individual. - materiale didactice : fise de lucru, manual, caiet, film.

Forme si strategii de evaluare : evaluare orala, scrisa, individuala, frontala.

Resurse temporale : 45 de minute

Resurse spatiale : sala de clasa

Resurse umane : 28 de copii

Page 3: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

SCENARIU DIDACTIC

Momentelelectiei

Desfasurarea lectieiStrategii didactice

EvaluareMetode

si procedeeMateriale didactice

Forma de organizareActivitatea cadrului didactic Activitatea copiilor

1.Momentul organizatoric

Asigur conditiile necesare desfasurarii lectiei ( aerisirea clasei, pregatirea si distribuirea materialelor didactice).

Copiii isi pregatesc manualele si caietele pentru ora si asteapta in liniste inceperea orei.

2.Reactualizarea cunostintelor acumulate anterior.

Le impart elevilor o fisa de lucru in care va trebui sa completeze spatiile de la exercitiul 1 cu raspunsurile de la ghicitori.Am asezat pe catedra 6 bilete cu ghicitori. Numesc elevii care voi veni sa citeasca ghicitoarea si sa spuna raspunsul acesteia.1. Furculita cu 5 dintiCapatata din parinti

2. Am o rasnicioaraToata ziua rasneste Noaptea se odihneste.

Pe parcurs ce vor citi o ghicitoare si vor descoperi raspunsul, il vor nota in fisa.

Elevii sunt foarte interesati si descopera cu usurinta raspunsurile la ghcitori.

Mana

Gura

Explicatia Exercitiul

Instructajul verbal

Bilete

Carte de ghicitori

Frontal

Orala

Individuala

Page 4: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

3.La o mana-s 5 voiniciCat ii vezi de mititeiFaci cu eiTot ce vrei, Scrii, Joci mingea, impletesti, Palate construiesti.

4.Am un ciocanas de pieleCu doua gaurele

5.Doua randuri de soldatiIn straie alte imbracati

6. Ce sede in apa Si se tot adapa,Omul imbatraneste,Ea nu putrezeste

Intreb elevii ce reprezinta cuvintele pe care le-am descoperit in urma ghicitorilor.Mai cunosc si altele?

Degetele

Nasul

Dintii

Limba

Elevii vor sesiza ca acestea sunt parti componenete ale corpului uman si vor numi si altele: inima, piele, urechi, fata, picioare etc.

Page 5: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

3.Captarea atentiei

Le prezint elevilor un film despre “Murdarici” in care prezentat personajul care nu are grija de igiena sa si s-a imbolnavit. Dupa ce am observat impreuana filmuletul adresez elevilor cateva intrebari pentru a ma asigura ca au inteles.“ Cum se numea personajul din filmulet?“De ce se numea Murdarici ?”

Copiii privesc cu interes filmuletul si sunt atenti la personajul prezentat.

Personajul nostru se numeste Murdarici, pentru ca a uitat regulile de igiena personala .

Explicatia

Murdarici

Film

4.Anuntarea titlului si a obiectivelor pe intelesul copiilor

Titlul lectiei de astazi este “ Regulile de igiena personala si importanta acestora pentru sanatate” si pana la sfarsitul orei trebuie sa stim care sunt regulile de igiena personala si de ce sunt acestea importante pentru sanatate.Scriu data si titlul la tabla.

Elevii scriu in caiet data ( 12.11.2015) si titlul “ Reguli de igiena personala” Explicatia Caietele

elevilor

Page 6: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

5.Dirijarea invatarii

Voi citi poezia “Nu uitati” de S. Mihnea si pe baza acesteia vom discuta despre regulile de igiena personala si importanta acestora.

„Nu uitati”de S.Mihnea

Zilnic, cu o periuţă,Dinţii curăţă-i uşor,Căci de n-o faci, ei se stricăŞi te dor.

Larg să îţi deschizi fereastraSeara, când e să te culci.Aerul curat îţi faceVisurile dulci.

Mâinile de-ţi sunt murdareCând mănânci, te-mbolnăveşti,Spală-te ades pe eleŞi-o să-mi mulţumeşti!

Ce voios eşti, când faci baieŞi curat eşti ca un crin!Fă în orice săptămână,Una cel puţin!

Copiii sunt atent la poezie pentru ca vor raspunde la intrebari pe baza acesteia si vor gasi in poezie regulile de igiena personala.

Page 7: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Fructe şi legume multeSă mănânci: îţi folosesc,Căci sunt bune; sunt gustoaseŞi hrănesc.

Fă gimnastică şi jocuriŞi aleargă cât eşti mic,Dacă vrei să te faci mareŞi voinic.”

Copiilor le va fi solicitat sa numesca activitatile de igiena personala pe care acestia le desfasoara in fiecare dimineata dar si obiectele folosite ( prosop, perie de dinti, perie, pasta etc.).Discutam si despre igiena intregului corp si de cate ori pe saptamana fac dus.Le prezint elevilor imagini sugestive pentru fiecare activitate in parte (spalatul fetei, al mainilor, al dintilor, al intreg corpului) dupa ce acestea a fost discutate cu copiii.

Elevii numesc pe rand o activitate pe face o desfasoara in fiecare dimineata.In fiecare dimineata eu : - ma spal pe maini si folosesc sapun, prosop ;- ma spal pe dinti cu perie si pasta de dinti;-ma spal pe fata cu apa rece si sapun.-imi pieptam parul cu pieptanul;-ma imbrac cu haine curate;- fac dus o data, de doua ori pe saptamana;- fac dus in fiecare seara;

6.Asigurarea transferului si a feedback-ului

Vom continua fisa data la inceputul orei. Le explic elevilor fiecare cerinta in parte

Elevi primesc fisa de lucru, asculta indicatiile profesorului si incep completa cerintele.

Page 8: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

si le urez “Bafta”. Timpul de lucru este de 10 minute.2.Enumera activitatile pe care le desfasori in fiecare dimineata.3. De ce este importanat sa respectam regulile de igiena personala.4. Dai trei sfaturi lui Murdarici.

7.Aprecieri Se fac aprecieri generale si individuale si se ofera zambareti elevilor care au fost activi si au raspuns corect.

Conversatia Frontala

„Nu uitati”de S.Mihnea

Page 9: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Zilnic, cu o periuţă,Dinţii curăţă-i uşor,

Căci de n-o faci, ei se stricăŞi te dor.

Larg să îţi deschizi fereastraSeara, când e să te culci.

Aerul curat îţi faceVisurile dulci.

Mâinile de-ţi sunt murdareCând mănânci, te-mbolnăveşti,

Spală-te ades pe eleŞi-o să-mi mulţumeşti!

Ce voios eşti, când faci baieŞi curat eşti ca un crin!Fă în orice săptămână,

Una cel puţin!

Fructe şi legume multeSă mănânci: îţi folosesc,

Căci sunt bune; sunt gustoaseŞi hrănesc.

Page 10: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Fă gimnastică şi jocuriŞi aleargă cât eşti mic,

Dacă vrei să te faci mareŞi voinic.

FISA DE LUCRU

1. Scrie pe randurile de mai jos raspunsul pentru fiecare ghicitoare:__1.______________________________________________________________________2.______________________________________________________________________3.______________________________________________________________________4.______________________________________________________________________5.______________________________________________________________________6.______________________________________________________________________7.______________________________________________________________________8.____________________________________________________________________________________________________________________________________________

1.Enumera activitatile de igiena pe care le desfasori in fiecare dimineata inainte de a pleca la scoala .________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 11: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

2. De ce este important sa cunosti regulile de igiena personala?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Dai trei sfaturi lui MURDARIC!!.__1:______________________________________________________________________2:______________________________________________________________________3:____________________________________________________________________

La o mana-s cinci voinici…Cat ii vezi de mititei,Faci cu ei Tot ce vrei.Scrii, Joci mingea, Impletesti,

Page 12: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Palate construiesti.

Am o rasnicioaraToata ziua rasnesteSi noaptea se odihneste.

Ce sede in apaSi tot se adapa,Omul imbatraneste,Ea nu putrezeste.

Am un ciocanas de pieleCu doua gaurele.Ghici….

Furculita cu cinci dinti

Page 13: 298544929 Proiect Dezvoltare Personala

Capatata din parintiGhici, ce-i …

Am doi caluseiCutreier lumea cu ei.

Doua randuri de soldati In straie albe imbracati.