2 Pd Tatal Nostru

6
PROIECT DIDACTIC I. Date generale: Data: 13.03.2013 Şcoala Gimnazială Vânători Disciplina: Religie Subiectul: ,,Tatăl nostru’’ - model de rugăciune pentru toţi creştinii Tipul de lecţie: mixtă Durata lecţiei: 45 de minute Profesor: Constantinescu Petrică-Mircea Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O 1 : - să reţină textul corect al rugăciunii ,,Tatăl nostru’’, în urma citirii acestei rugăciuni şi a exerciţiilor de memorare făcute în clasă de către profesor O 2 : - să explice de ce Tatăl nostru se mai numeşte ,,Rugăciunea Domnească’’, pe baza informaţiilor primite în clasă de la profesor O 3 : - să enumere cele şapte cereri din rugăciunea Tatăl nostru, precizând semnificaţia fiecăreia în parte, valorificând cunoştinţele dobândite în cadrul conversaţiei şi conţinutului lecţiei O 4 : - să indice poziţia corectă a corpului în timpul rugăciunii, valorificând experienţa proprie şi informaţiile oferite de profesor O 5 : - să explice importanţa rugăciunii Tatăl nostru, valorificând informaţiile primite în clasă de la profesor Obiective formativ-educative: O 1 : - să dorească să se roage mereu din dorinţa de a fi cât mai aproape de Dumnezeu O 2 : - să înveţe cât mai multe rugăciuni pentru a deveni buni creştini şi pentru a-şi arăta dragostea faţă de Dumnezeu Strategia didactică: - mijloace de învăţământ folosite la lecţie: - icoane cu Mântuitorul Iisus Hristos şi fotografii cu credincioşi în poziţie de rugăciune, Biblia, carte de rugăciuni, manualul. - metode de învăţământ utilizate la lecţie: - povestirea, conversaţia, deprinderile morale, îndrumarea teoretică şi practică, explicaţia, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul.

description

gwe

Transcript of 2 Pd Tatal Nostru

Page 1: 2 Pd Tatal Nostru

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Data: 13.03.2013 Şcoala Gimnazială VânătoriDisciplina: ReligieSubiectul: ,,Tatăl nostru’’ - model de rugăciune pentru toţi creştiniiTipul de lecţie: mixtăDurata lecţiei: 45 de minuteProfesor: Constantinescu Petrică-Mircea

Obiective operaţionale:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

O1 : - să reţină textul corect al rugăciunii ,,Tatăl nostru’’, în urma citirii acestei rugăciuni şi a exerciţiilor de memorare făcute în clasă de către profesor

O2 : - să explice de ce Tatăl nostru se mai numeşte ,,Rugăciunea Domnească’’, pe baza informaţiilor primite în clasă de la profesor

O3 : - să enumere cele şapte cereri din rugăciunea Tatăl nostru, precizând semnificaţia fiecăreia în parte, valorificând cunoştinţele dobândite în cadrul conversaţiei şi conţinutului lecţiei

O4 : - să indice poziţia corectă a corpului în timpul rugăciunii, valorificând experienţa proprie şi informaţiile oferite de profesor

O5 : - să explice importanţa rugăciunii Tatăl nostru, valorificând informaţiile primite în clasă de la profesor

Obiective formativ-educative:O1 : - să dorească să se roage mereu din dorinţa de a fi cât mai aproape de DumnezeuO2 : - să înveţe cât mai multe rugăciuni pentru a deveni buni creştini şi pentru a-şi arăta dragostea faţă

de Dumnezeu

Strategia didactică:- mijloace de învăţământ folosite la lecţie: - icoane cu Mântuitorul Iisus Hristos şi fotografii cu

credincioşi în poziţie de rugăciune, Biblia, carte de rugăciuni, manualul.- metode de învăţământ utilizate la lecţie: - povestirea, conversaţia, deprinderile morale, îndrumarea

teoretică şi practică, explicaţia, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul.- forme de organizare: - frontal şi individual.

Bibliografia folosită la lecţie:1. Muha, prof. Camelia - Manual ,,Caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi’’, clasa a II-a, Ed.

,,Sf. Mina”, Iaşi, 2002, p.66-67, 42-442. Buzatu, prof. Daniela - Caiet de Religie, clasa a VI-a, Ed. Solness, Timişoara, 2002, p.12-133. XXX. – Rugăciuni şi învăţături de credinţă ortodoxă, Sibiu, 1998, carte apărută cu

binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Antonie, Mitropolitul Ardealului4. XXX - Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institutului Biblic şi de Misiune a B.O.R., Bucureşti, 1982, apărută cu binecuvântarea Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarhul B.O.R.

II. Desfăşurarea lecţiei:

Page 2: 2 Pd Tatal Nostru

Etapelelecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevuluiObiective

operaţionaleMetode

şi mijloace

Momentul organizatoric

- Salută elevii- Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii (dacă aceasta nu a fost rostită de elevi)- Notează absenţii interesându-se de motivul absenţelor- Asigură un climat propriu pentru începerea orei de religie

- Răspund la salut.- Rostesc rugăciunea.- Spun absenţii şi motivul absenţelor.- Se pregătesc pentru începerea lecţiei.

Verificarea cunoştinţelor

- Profesorul verifică activitatea suplimentară şi lecţia de zi , Rugăciunea - convorbirea omului cu Dumnezeu

- Elevii răspund din lecţia de zi şi pregătesc caietele pe bănci pentru verificarea temei scrise.

- conversaţia

Pregătire pentru lecţia nouă

- Cum vorbeşte Dumnezeu cu noi ?- Cum vorbim noi cu Dumnezeu ?- De câte feluri este rugăciunea ?- Când se roagă credincioşii ?

- Unde se roagă credincioşii ?- Care este poziţia corectă la rugăciune ?

- Care este scopul final al rugăciunilor noastre ?

- Prin Biblie, prin preoţi, prin părinţi şi prin profesori.- Prin rugăciune.- Rugăciuni de laudă, rugăciuni de mulţumire şi rugăciuni de cerere.- Înainte de masă, după masă, dimineaţa, seara, şi oricând simţim nevoia să vorbim cu Dumnezeu.- La Biserică, acasă, sau oriunde simţim nevoia să vorbim cu Dumnezeu.- Când se roagă credinciosul trebuie să fie cu mintea curată, la rugăciune, să-şi facă semnul Sfintei Cruci, să stea în genunchi şi să se roage pentru toţi oamenii.- Să ne mântuim.

- conversaţia

Anunţarea subi -ectului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse

- Astăzi vom învăţa despre rugăciunea domnească, Tatăl nostru pe care ne-a lăsat-o Mântuitorul nostru Iisus Hristos, şi care sunt cele şapte cereri pe care le facem în timpul rugăciunii- Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei: ,,Tatăl nostru’’ - model de rugăciune pentru toţi creştinii

- Elevii ascultă atenţi

- Elevii notează în caiete titlul lecţiei

Comunicarea noilor cunoştinţe

- Întru-na din zile, când Domnul nostru Iisus Hristos Se ruga, a venit la El unul din Apostolii Săi şi I-a zis: ,,Doamne, învaţă-ne să ne rugăm, cum a învăţat şi Ioan pe ucenicii lui.’’ Şi le-a zis: ,,Când vă rugaţi, ziceţi: Tatăl nostru Carele eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău; vie Împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi pe pământ; pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi; şi ne iartă nouă greşalele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri; şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău’’. (Luca 11,1-4)- Această rugăciune se numeşte Rugăciunea Domnească, pentru că a fost rostită chiar de Domnul nostru Iisus Hristos şi este alcătuită din şapte cereri.1. În prima cerere Sfinţească-Se numele Tău recunoaştem şi afirmăm că Dumnezeu este Sfânt. Tot odată Îi cerem ajutorul ca numele Lui să fie sfinţit şi prin cuvintele şi faptele noastre bune2. În cerea a doua: Vie Împărăţia Ta, Îl rugăm să reverse în lume pacea, dreptatea şi bunăvoirea între toţi oamenii şi să ne facă moştenitori ai Împărăţiei Sale cereşti.3. În cerea a treia: Facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi pe pământ, cerem ca Dumnezeu să ne ajute să facem voia Lui cea Sfântă, aici pe pământ, aşa cum o împlinesc îngerii în ceruri.4. În cerea a patra: Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi , rugăm pe Dumnezeu să ne ajute ca prin muncă cinstită să putem avea tot ceea ce ne este de trebuinţă în fiecare zi. 5. În cerea a cincea: Şi ne iartă nouă greşalele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri, Îl rugăm să ne ierete păcatele noastre, în măsura în care şi noi iertăm celor ce ne greşesc nouă.6. În cerea a şasea: Şi nu ne duce pe noi în ispită, rugăm pe Dumnezeu să ne ferească de păcate şi să ne ajute să le biruim.7. În cerea a şaptea: Ci ne izbăveşte de cel rău, Îl rugăm să ne scape şi să ne apere de cel viclean, adică de diavol.- Rugăciunea domnească Tatăl nostru e cea mai cuprinzătoare rugăciune însoţită de semne (semnul Sf. Cruci) şi acte (îngenunchere) şi trebuie făcută cu mâinile împreunate, cu corpul şi faţa spre răsărit, în deplină linişte.- Este cea mai însemnată rugăciune deoarece când o spunem folosim chiar cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos şi cuprinde pe scurt tot cea ce vrem să cerem de la Dumnezeu pentru viaţa noastră

- Elevii ascultă atenţi şi în acelaşi timp notează în caiete ideile principale ale lecţiei

O1

O2

O3

O4

O5

- Biblia

- prezentarea icoanelor cu Hristos şi a imaginilor cu oameni rugându-se

- Carte de rugăciuni

- explicaţia

- povestirea

1

Page 3: 2 Pd Tatal Nostru

Fixarea noilor cunoştinţe

- De ce se numeşte rugăciunea Tatăl nostru şi Rugăciune Domnească ? - Câte cereri sunt cuprinse în rugăciunea Tatăl nostru ?- Ce se spune în prima cerere Sfinţească-Se numele Tău ?

- Ce se spune în cerea a doua: Vie Împărăţia Ta ?

- Ce se spune în cerea a treia: Facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi pe pământ ?

- Ce se spune în cerea a patra: Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi ?

- Ce se spune în cerea a cincea: Şi ne iartă nouă greşalele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri ?

- Ce se spune în cerea a şasea: Şi nu ne duce pe noi în ispită ?

- Ce se spune în cerea a şaptea: Ci ne izbăveşte de cel rău ?- De ce Tatăl nostru este cea mai însemnată rugăciune ?

- Pentru că a fost rostită chiar de Domnul nostru Iisus Hristos.- Cuprinde şapte cereri.- În prima cerere recunoaştem şi afirmăm că Dumnezeu este Sfânt. Tot odată Îi cerem ajutorul ca numele Lui să fie sfinţit şi prin cuvintele şi faptele noastre bune.

- În cererea a doua Îl rugăm să reverse în lume pacea, dreptatea şi bunăvoirea între toţi oamenii şi să ne facă moştenitori ai Împărăţiei Sale cereşti.

- În cerea a treia , cerem ca Dumnezeu să ne ajute să facem voia Lui cea Sfântă, aici pe pământ, aşa cum o împlinesc îngerii în ceruri.

- În cerea a patra Îl rugăm pe Dumnezeu să ne ajute ca prin muncă cinstită să putem avea tot ceea ce ne este de trebuinţă în fiecare zi.

- În cerea a cincea Îl rugăm să ne ierete păcatele noastre, în măsura în care şi noi iertăm celor ce ne greşesc nouă.

- În cererea a şasea Îl rugăm pe Dumnezeu să ne ferească de păcate şi să ne ajute să le biruim.

- În cererea a şaptea Îl rugăm să ne scape şi să ne apere de cel viclean, adică de diavol.- Este cea mai însemnată rugăciune deoarece când o spunem folosim chiar cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos şi cuprinde pe scurt tot cea ce vrem să cerem de la Dumnezeu pentru viaţa noastră

- conversaţia euristică

Aprecierea, asocierea, generalizarea

- Credeţi că este bine să spunem rugăciuni lungi ca să cerem ajutorul lui Dumnezeu ?

- De ce rugăciunea Tatăl nostru este rugăciunea cea mai bună şi trebuie să o rostim cel mai des ?

- Nu, rugăciunea Tatăl nostru pe care ne-a lăsat-o Mântuitorul este cea mai cuprinzătoare.- Pentru că cuprinde chiar cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos.

- deprinderile morale

Evaluarea - Profesorul evaluează răspunsurile elevilor (notându-i în caietul personal şi/sau în catalog, după caz).

Activitatea suplimentară

- Acasă aveţi de completat pe manual exerciţiile de la paginile 42-43 şi de învăţat lecţia de la paginile 66-67.

- Elevii notează tema pe caiete.

- manualul de religie- îndrumarea teoretică şi practică

Încheierea

- Ora viitoare vom învăţa despre semnificaţia postului şi a milosteniei, semne ale iubirii creştine.- Să facem rugăciunea.- Profesorul salută şi iese din clasă.

- Rostesc rugăciunea.- Răspund la salut.

2