1_stresul

10
PROIECT DIDACTIC UNITATEA ŞCOLARĂ:Şcoala cu clasele I-VIII VĂRATEC CLASA :a VII-a PROPUNĂTOR: Profesor diriginte Bulgariu Iuliana DISCIPLINA: Consiliere şi orientare MODULUL: CALITATEA STILULUI DE VIAŢĂ SUBMODULUL: Calitatea relaţiilor sociale şi a mediului de muncă TEMA:Stresul-Cum mă pot adapta eficient ? SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea abilităţilor de adaptare la stres în situaţii diferite OBIECTIVUL CADRU: Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să evalueze factorii de stres Să analizeze strategii de reducere a stresului OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) COGNITIVE O1-Să definească noţiunea de stres O2-Să indice sursele de stres O3-Să conştientizeze reacţiile la stres O4- Să cunoască metode de adaptare la stres (“COPING”) O5-Să iniţieze strategii de reducere a stresului O6- Să descopere resurse personale de reducere a stresului b)AFECTIVE A1-Să se adapteze la situaţii noi A2-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: Comunicarea asertivă, explicaţia,descoperirea dirijată, demonstraţia, studiu de caz, problematizarea, jocul de rol, brainstorming-ul FORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII: Frontal,pe grupe RESURSE MATERIALE: Dicţionare,cărţi, fişe de lucru, desene,

description

activitate stres

Transcript of 1_stresul

Page 1: 1_stresul

PROIECT DIDACTICUNITATEA ŞCOLARĂ:Şcoala cu clasele I-VIII VĂRATECCLASA :a VII-aPROPUNĂTOR: Profesor diriginte Bulgariu IulianaDISCIPLINA: Consiliere şi orientareMODULUL: CALITATEA STILULUI DE VIAŢĂSUBMODULUL: Calitatea relaţiilor sociale şi a mediului de muncăTEMA:Stresul-Cum mă pot adapta eficient ?SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Dezvoltarea abilităţilor de adaptare la stres în situaţii diferiteOBIECTIVUL CADRU: Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitateOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Să evalueze factorii de stres Să analizeze strategii de reducere a stresului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) COGNITIVE

O1-Să definească noţiunea de stresO2-Să indice sursele de stresO3-Să conştientizeze reacţiile la stres

O4- Să cunoască metode de adaptare la stres (“COPING”)O5-Să iniţieze strategii de reducere a stresului

O6- Să descopere resurse personale de reducere a stresuluib)AFECTIVE

A1-Să se adapteze la situaţii noiA2-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele

STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE:

Comunicarea asertivă, explicaţia,descoperirea dirijată, demonstraţia, studiu de caz, problematizarea, jocul de rol, brainstorming-ulFORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII:

Frontal,pe grupeRESURSE MATERIALE:

Dicţionare,cărţi, fişe de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraţiiMODUL DE REALIZARE A ÎNVĂŢĂRII:

Prin exerciţii de ascultare activă Prin exerciţii de exprimare emoţională Prin colaborare Prin confruntarea cu celelalte opinii având un spirit tolerant.

EVALUAREA: Observarea sistematică a comportamentului elevilor Analizarea modului de lucru şi a răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE:ORA EDUCATIVĂ-Modele de proiecte didacticeDaniela Sălăgean; Silvia Ţinică; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004CONSULTAŢII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVĂEditura Eurobit-1996

GHID PENTRU CADRE DIDACTICE-programul naţional de sănătateSupert curs-consiliere si orientare 2007 Materiale didactic.ro

SUPORTUL TEORETIC FOLOSIT PENTRU

Page 2: 1_stresul

PREGĂTIREA ŞI REALIZAREA TEMEI

DEFINIREA STRESULUI

Răspuns al organismului la confruntarea persoanei cu situaţii şi sarcini pe care le percepe ca fiind dificile sau ameninţătoare.

Răspuns nespecific pe care-l dă organismul la orice solicitare la care este supus.( Hans Selye)

SURSE DE STRES:

Schimbarea (teama de nou) Volum mare de sarcini/ complexitate Lipsa valorizarii Moartea Boala Evenimente deosebite: căsătorie, divorţ Program dezorganizat Călătoria cu avionul, vaporul Politica în exces Lipsa de receptivitate a unor oameni Zgomotul Lipsa banilor Relaţii tensionate

REACTII LA STRES Nervozitate Tristete Apatie Agitatie Tensiune Nemultumire Iritare Manifestari fizice Epuizare Ras -plans Tutun ,alcool ,droguri Agresivitate Tulburari de comportament Tacere Crestere in greutate

REACŢII LA STRES

Reacţii fizice sau fiziologice Dureri de cap Dureri musculare Dureri de inimă Apetit alimentar scăzut sau crescut Insomnii Transpiraţii excesive, ameţeli, stare generală de rău Oboseală

Reacţii cognitive Blocaje ale gândirii

Page 3: 1_stresul

Scăderea capacităţii de concentrare Dificultăţi de actualizare Diminuarea creativităţii Dificultăţi de luare a deciziilor Gânduri negative Ideaţie suicidară

Reacţii emoţionale Iritabilitate crescută Proastă dispoziţie Instabilitate emoţională Anxietate Depresie Neîncredere în viitor Pierderea interesului pentru prieteni şi activităţi preferate

Reacţii comportamentale Lipsa entuziasmului Izolarea de prieteni Comportament impulsiv Tulburări de somn Management ineficient al timpului Fumat excesiv Consum exagerat de alcool

CONŞTIENTIZAREA REACŢIILOR LA STRES Identificarea şi exprimarea emoţiilor faţă de anticiparea evenimentului(disconfort) Identificarea reacţiilor emoţionale imediate şi de lungă durată faţă de eveniment(apatie) Identificarea reacţiilor cognitive faţă de eveniment(apatie) Evitarea blamării sau a autoblamării altora pentru eveniment Identificarea tendinţelor dezaptative ale gândirii faţă de eveniment şi faţă de sine Reevaluarea evenimentului interpretat ca fiind stresant

STRATEGII DE REDUCERE A STRESULUI Conştientizarea reacţiilor la stres Dezvoltarea unor abilităţi de gândire şi comportamente de management al stresului Stabilirea ţi menţinerea unui suport social adecvat Dezvoltarea unui stil de viaţă sănătos Dezvoltarea stimei de sine Managementul timpului

DEZVOLTAREA UNUI STIL DE VIAŢĂ SĂNĂTOS Menţinerea unei greutăţi normale Practicarea regulată a exerciţiilor fizice Practicarea unor exerciţii de relaxare renunţarea la fumat şi la consumul de alcool Practicarea unor comportamente alimentare sănătoase

Dezvoltarea unor abilităţi de gândire şi comportamente de management al stresului Dezvoltarea unei gândiri pozitive Dezvoltarea capacităţii de a comunica asertiv(a spune DA şi a spune NU) Identificarea şi rezolvarea conflictelor atunci când apar Învăţarea metodelor de rezolvare a problemelor şi de luare a deciziilor Învăţarea unor metode de relaxare

Dezvoltarea unor abilităţi de gândire şi comportamente de management al stresului Dezvoltarea unei gândiri pozitive Dezvoltarea capacităţii de a comunica asertiv(a spune DA şi a spune NU)

Page 4: 1_stresul

Identificarea şi rezolvarea conflictelor atunci când apar Învăţarea metodelor de rezolvare a problemelor şi de luare a deciziilor Învăţarea unor metode de relaxare

Stabilirea şi menţinerea unui suport social adecvat Solicitarea de ajutor direct şi receptivitate faţă de acesta Dezvoltarea şi menţinerea relaţiilor de prietenie

Dezvoltarea stimei de sine Stabilirea priorităţilor şi limitelor personale Participarea la activităţi care dezvoltă stima de sine Stabilirea unor scopuri realiste

Resurse personale de adaptare la stres Căutarea suportului social Căutarea de informaţii Tehnici de relaxare Umorul Rugăciunea Reevaluarea pozitivă Plimbările în natură Neimplicare

CUM MĂ SIMT ASTĂZI?

Stresul în viaţa mea1. Prezintă trei situaţii stresante la şcoală.2. Prezintă trei situaţii stresante acasă.3. Cum reacţionezi într-o situaţie stresantă ?4.Ce te ajută să treci peste această situaţie ?

Page 5: 1_stresul

SCENARIUL REALIZĂRII ACTIVITĂŢIINrcrt

ETAPELE LECŢIEI

OB.Op.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

Timp Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Metode şiprocedee

Forma de organizare

Resurse materiale

1.

Moment organizatoric

- Se stabileşte prezenţa elevilor- Verifică existenţa resurselor materiale.

- Răspund la întrebări.- Prezintă aspectele de disciplină şcolară-Se deplasează pentru a forma grupe de lucru.

Conversaţia Frontal Catalog Caiete de dirigenţie

2.Anunţareatemei şi a

obiectivelor lecţiei

-Cere elevilor să prezinte temaşi notează pe tablă planullecţiei

PLAN DE LECŢIE1. STRESUL-pot să-l definesc?2. Surse de stres3. Reacţiila stres4.Strategii de reducere a stresului

Elevii notează tema şi planul lecţiei în caiete

ExplicaţiaConversaţia

IndividualFrontal

TablăCretăCaiete

3.Captarea atenţiei

- Incitarea, sensibilizarea şi stârnirea curiozităţii elevilor

Încearcă să se regăsească în figurile date

JoculIndividual

Frontal

Fişa“Cum te simţi astăzi?”

O1

O2

-Se pune în discuţie noţiunea de stress-Se explică semnificaţia termenilor-Dirigintele cere elevilor să completeze un chestionar scurtSelectează răspunsurile semnificative şi împreună cu elevii stabileşte care sunt sursele de stres.

- Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.-Notează în caiete semnificaţia termenilor selectaţi-Completează chestionarul- Notează în caiete sursele de stres

ConversaţiaExerciţiul

Descoperirea dirijată

Frontal

Individual

Chestionarplanşe

Page 6: 1_stresul

4. Desfăşurarea Activităţii

O4

A2

O3

O5

O6

Împarte elevii în patru grupe şi li se solicită să noteze pe foaia de carton primită cum reacţionează la stres.După rezolvarea sarcinii de lucruSe pune în scenă un joc de rol fiecare grupă să prezinte prin gesturi, mimică ,i cuvinte cum reacţionează la o anumită situaţie stresantă dirigintele discută cu elevii şi completează fişa de lucru cu alte culori decat cele cu care au scris elevii.Dirigintele prezintă elevilor abilităţile de gândire şi comportamente de management al stresului.Îndeamnă elevii caute resurse personale de reducere a stresului să-şi dezvolte un stil de viaţă sănătos şi o imagine de sine pozitivă

Grupa I-Reacţii fizice sau fiziologiceGrupa II-Reacţii cognitiveGrupa III-Reacţii emoţionaleGrupa IV- Reacţii comportamentaleStabilesc doi “actori “care vor prezenta situaţia şi reacţia la stres.

DemonstraţiaProblematiza-

reaJoc de rol

Braistorming-ul

Exerciţii de exprimare emoţionalăExerciţii deComunicare

asertivă

Pe grupe

CărţiFişe de lucruPlicuri cu Nume de meserii şi ilustraţiiCarton

5. Realizarea feedback-ulu A1

Cere elevilor să-şi prezinte produsul activităţii lor-colajul ∙ Exemplifică şi

argumentează.

Conversaţia

Exemplul

Frontal

Individual

6. Anunţarea temei pentru

ora următoare

Dirigintele cere elevilor să afle din tematică titlul următoarei lecţii

∙ Notează tema. Explicaţia Frontal

Page 7: 1_stresul