1proiect Didactic Grupa Mica
-
Upload
stefy-stef -
Category
Documents
-
view
86 -
download
2
description
Transcript of 1proiect Didactic Grupa Mica
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mică
DATA: 18 noiembrie 2006
EDUCATOARE: SPINEANU ANA-MARIA
ACTIVITATEA: cunoaşterea mediului
TEMA: Cine are un cartonaş potrivit?
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea cunoştinţelor despre flori, fructe şi legume de
toamnă, precum şi despre culorile cunoscute anterior; educarea spiritului de
observaţie şi a rapidităţii în acţiune;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să asculte cu atenţie regulile jocului;
Să identifice imaginea de pe jetonul primit;
Să denumească imaginea de pe jeton, categoria căreia îi aparţine (fruct,
legumă, floare), precum şi culoarea acesteia;
Să respecte regulile jocului;
Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pentru fiecare copil câte 2-3 cartonaşe cu
fructe, legume, flori de toamnă.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii, Editura V/I Integral, Bucureşti, 2000.
Maria Taiban, Maria Petre, Valeria Nistor, Antonia Berescu, Jocuri didactice pentru
grădiniţa de copii, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1976.
DURATA: 15 minute
REGULILE JOCULUI: copiii ridică numai cartonaşul care are elementul
corespunzător cerinţei formulate de educatoare. Cel care a ridicat primul cartonaşul va
denumi elementul de pe carton şi va preciza culoarea acestuia.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompensa.
SARCINA DIDACTICĂ: găsirea cartonaşului potrivit cerinţei formulate.
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA
DIDACTICĂ
EVALUARE
INSTRUMENTE ŞI
INDICATORI
Moment
organizatoric
Pregătirea materialului
necesar activităţii. Aşezarea
scăunelelor şi a măsuţelor în
formă de careu. Se împart
copiilor câte 2-3 cartonaşe cu
fructe, legume, flori de culori
diferite, dar cunoscute de
copii.
-frontal
-jetoane cu flori,
fructe, legume;
Observarea
comportamentului
copiilor.
Captarea atenţiei Surpriza va fi un ursuleţ:
Moş Martin care se
pregăteşte pentru iarnă şi
care a strâns multe fructe şi
legume şi care vrea să ştie
dacă şi copiii cunosc
fructele, legumele şi florile
strânse de el.
- conversaţia
Reactualizarea
structurilor
anterioare
Discut cu copiii despre
anotimpul toamna,
caracteristicile acestuia şi
muncile specifice.
-conversaţia Chestionar
Analiza răspunsurilor.
Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Anunţ tema jocului: Cine are
un cartonaş potrivit?,
obiectivele activităţii şi
regulile jocului în termeni
accesibili copiilor.
Conversaţia,
explicaţia
Dirijarea învăţării Se va desfăşura jocul de
probă pentru a vedea dacă
copiii au înţeles regulile
jocului. Jocul se va desfăşura
în felul următor: Eu voi
-jocul
-exerciţiul
-frontal şi individual
Chestionare
Aprecieri verbale.
exprima o cerinţă simplă:
„Ursuleţul Moş Martin
doreşte să pună la el în vază
tufănele. Cine are cartonaşul
potrivit?” Copiii vor căuta
printre cartonaşele lor, iar cei
care au o imagine
reprezentând o tufănică,
indiferent de culoare o vor
ridica şi va răspunde cine a
ridicat primul cartonaşul.
Acesta va preciza ce este
tufănica şi ce culoare are.
Jocul continuă cu formularea
altor cerinţe: ”Ursuleţul vrea
să facă un compot de mere.
Cine are un cartonaş
potrivit?” sau „Ursuleţul vrea
să facă o supă de roşii. Cine
are un cartonaş potrivit?”
Jocul va continua cu alte
fructe şi legume.
Evaluare Voi cere copiilor să ridice
cartonaşele care au desenate
pe ele mere roşii, sau
struguri verzi, sau pere
galbene, sau ardei verzi, etc.
-conversaţia Chestionar oral
Încheierea
activităţii
La final Ursuleţul Moş
Martin va face aprecieri
generale şi individuale şi va
împărţi drept recompensă
copiilor câte o felie de măr
strânsă de el pentru iarnă.
conversaţia Aprecieri verbale