17proiectstiinte

11
Proiect didactic DATA: 11decembrie2013 UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ION CREANGA PROFESOR METODIST: RADION NARCISA INVATAROAR METODIST:ATIM GEORGETA CLASA DE APLICATIE: Clasa a IV-a A ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiintele naturii DISCIPLINA: Stiinte ale naturii UNITATEA DE INVATARE: Caracteristici si proprietati ale corpurilor TITLUL LECTIEI: Planetele Sistemului Solar TIPUL LECTIEI: de predare DURATA:50 minute -OBIECTIV CADRU- “Intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termini si concept specific stiintelor naturii” -OBIECTIVE DE REFERINTA- 1.1. Sa identifice relatii intre partile componente ale unui sistem studiat. 1.2. Sa descrie relatii intre sisteme din mediul inconjurator. -OBIECTIVE OPERATIONALE-

Transcript of 17proiectstiinte

Page 1: 17proiectstiinte

Proiect didacticDATA: 11decembrie2013

UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ION CREANGA

PROFESOR METODIST: RADION NARCISA

INVATAROAR METODIST:ATIM GEORGETA

CLASA DE APLICATIE: Clasa a IV-a A

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiintele naturii

DISCIPLINA: Stiinte ale naturii

UNITATEA DE INVATARE: Caracteristici si proprietati ale corpurilor

TITLUL LECTIEI: Planetele Sistemului Solar

TIPUL LECTIEI: de predare

DURATA:50 minute

-OBIECTIV CADRU-

“Intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termini si concept specific stiintelor naturii”

-OBIECTIVE DE REFERINTA-

1.1. Sa identifice relatii intre partile componente ale unui sistem studiat.

1.2. Sa descrie relatii intre sisteme din mediul inconjurator.

-OBIECTIVE OPERATIONALE-

O1. Sa enumere corpurile cresti

O2. Sa noteze informatiile obtinute pe baza filmuletului vazut

O3. Sa descrie imaginile in care sunt reprezentate planetele.

O4. Sa defineasca cuvantul univers

O5. să definească noţiunea de sistem solar

Page 2: 17proiectstiinte

O6. să enumere planetele Sistemului solar

-STRATEGII DIDACTICE-

METODE : Exercitiul; Demonstratia;Conversatia

MIJLOACE: ghcitori;Prezentare Power Point; Harta Sistemului solar;Fisa lucru individual

-BIBLIOGRAFIE-

1.Stefan Pacearca, Maria Luiza Popescu, “Stiinte ale Naturii”- manual pentru clasa a IV-a, Editura Academos Art, Bucuresti, 2006.

2. Daniela Strat, Constantin, Furtuna, “Geografie generala” manual pentru clasa a V-a , Editura Teora, Bucuresti, 2001.

Page 3: 17proiectstiinte

Fisa de lucru

A. Notează cu A (adevărat) şi F (fals):a) Sistemul Solar este alcătuit din: planete , sateliţi , asteroizi , munţi , comete .

b) Planeta care are apă şi fiinţe vii este: Marte , Venus , Pământ , Mercur .

c) Planeta Pământ este luminată şi încălzită de: Lună , Soare .

d) Pe Marte nu există viaţă.

e) Planetele nu au lumină proprie.

f) Pe Jupiter cresc plante.

g) Pluto este cea mai apropiată planetă de Soare.

h) Luna este satelitul natural al Pământului.

B. Completează enunţurile:a. Steaua centrală a Sistemului Solar este .............b. În jurul Soarelui se rotesc......................c. Planetele din Sistemul Solar sunt................d. Cea mai mică planetă este..................., iar cea mai mare planetă

este....................e. Pământul (Terra) este a ................. planetă de la Soare şi ca

mărime .............................

Page 4: 17proiectstiinte

PLANUL LECTIEI

Etapele lectiei Ob. Elemente de continut Durata

Strategii didactice EvaluareMetode Mijloace

1.Moment organizatoric

- stabilirea ordini si disciplinei necesare bunei desfasurari a lectiei;- pregatirea materialului didacticSe asigura un climat propice desfasurarii orei de curs din punct de vedere ambiental, igienic si afectiv.

1 min

3. Captarea atentiei

O1

-Vom viziona impreuna un scurt filmulet despre Sistemul Solar

3 minconversatia

Orala

4. Anuntarea temei si a obiectivelor.

Astazi la ora de Stiinte ale Naturii, vom trece la lectia “Planetele Sistemului Solar”In cadrul acestei ore, vom descoperi fascinanta lume a Universului, vom afla lucruri noi despre Planete, stele, meteoriti si

2 min conversatia

Page 5: 17proiectstiinte

nu in ultimul rand despre Soare.

5. Dirijarea invatarii

O2

O3

O4

O5

O6

Vom viziona un power point despre Sistemul Solar-Pentru inceput, deschideti caietele si notati data si titlul lectiei “Planetele sistemului Solar.”Universul reprezinta intregul spatiu, lumea in totalitatea ei,contine miliarde de galaxii,fiecare fiind alcatuita din sute de miliarde de stele.

Stelele sunt corpuri ceresti care au caldura si lumina proprie,se afla la distant foare de pamant.cea mai apropiata de pamant este soarele,lumina si caldura provenita fac posibila existent vietii pe pamant,soarele este de 109 ori mai mare decat pamntul.

Luna este satelitul natural al Pamantului, se invarteste in jurul lui si este corpul ceresc cel mai apropiat de acesta,nu are lumina proprie ea straluceste datorita razelor solare ce cad pe suprafata ei,este aproximativ de patru ori mai mica decat

32 min

conversatia

Frontala

Page 6: 17proiectstiinte

pamantul.

Sistemu solar cuprinde si corpuri ceresti mai mici:comete si asteroizi.Galaxia noastra, numita Calea Lactee contine miliarde de corpuri ceresti printer care soarele si planetele sistemului solar.Planetele sunt corpuri ceresti care primesc lumina si caldura de la soare in jurul caruia se invartesc,traseul parcurs de planetele in jurul soarelui se numeste orbita.

In jurul soarelui se invarte pe orbite noua planete:Mercur,Venus,Terra, Marte,Jupiter,Saturn,Uranus,Neptun si Pluto.

6.Asigurarea feed-back-ului O4

Vom rezolva rebusul de la tabla si o fisa de lucru

5 min Scrisa

Page 7: 17proiectstiinte

7. Evaluarea Realizez aprecieri individuale si colectiveRecompensez elevii care s-au evidentiat prin raspunsuri deosebite pe parcursul orei . 2 min

Orala

Page 8: 17proiectstiinte

Anexa 1

A         

           

       

           

         

B1. Cea mai mica planetă a Sistemului solar.2. Cea mai strălucitoare planetă numită şi ,, Luceafărul”3. Planeta ,, roşie”, pe care se crede că ar putea fi viaţă.4. Planeta înconjurată de inele.

Planeta jupiteriană, a 3-a ca dimensiune între planetele sistemului solar

Page 9: 17proiectstiinte