170828793-proiect-lectie (1)

15
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE INVATAMANT: COLEGIUL NAȚIONAL” JEAN MONNET“, PLOIEȘTI CLASA: a IX-a G PROPUNĂTOR: Dinu Andreea Paula DATA: 6.06.2013 DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ. UNITATEA DE ÎNVĂ ARE Ț : CONFRUNTĂRI ETICE I CIVICE Ș SUBIECTUL LECŢIEI: Eseul – Text suport: ,,Era mai bine înainte” de Andrei Ple u. ș TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe. COMPETEN E SPECIFICE: Ț 1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reac ii sau opinii privind textele receptate; ț 2.1.Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare; 2.2.Identificarea temei textelor propuse pentru studiu; OBIECTIVE OPERAŢIONAL-EDUCATIVE: COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: să integreze textul dat într-un tip de text studiat;

Transcript of 170828793-proiect-lectie (1)

  • PROIECT DIDACTIC

    UNITATEA DE INVATAMANT: COLEGIUL NAIONAL JEAN MONNET, PLOIETICLASA: a IX-a G

    PROPUNTOR: Dinu Andreea PaulaDATA: 6.06.2013

    DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN.

    UNITATEA DE NV ARE : CONFRUNTRI ETICE I CIVICE

    SUBIECTUL LECIEI: Eseul Text suport: ,,Era mai bine nainte de Andrei Ple u.

    TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine.

    COMPETEN E SPECIFICE:

    1.3 exprimarea oral sau n scris a propriilor reac ii sau opinii privind textele receptate;

    2.1.Aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textelor literare sau nonliterare;

    2.2.Identificarea temei textelor propuse pentru studiu;

    OBIECTIVE OPERAIONAL-EDUCATIVE:

    COGNITIVE:

    La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

    s integreze textul dat ntr-un tip de text studiat;

  • s citeasc expresiv textul;

    s comenteze semnifica ia titlului textului dat;

    s identifice n text fapte, idei, argumente;

    s precizeze calit ile stilului n care se ncadreaz textul;

    s formuleze opinii cu privire la mesajul textului;

    AFECTIVE:

    s i dezvolte atitudini pozitive fa de comunicare;

    s contientizeze importana capacitii de a opera cu un text;

    STRATEGIA DIDACTIC:1. Metode i procedee didactice: conversaia euristic, lectura expresiv a textului, descoperirea, lectura selectiv, analiza textului, metoda

    cubului.

    2. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, alternativ cu activitatea independent individual a elevului, lucrul n echipe.

    3. Resurse: capacitile receptive i emoionale ale elevilor, eseul: ,,Era mai bine nainte... de Andrei Ple u;.

  • 4. Materiale didactice: Interviul lui Pleu cu Gabriel Liiceanu despre prostie; fis de lucru cu fragmente din Prostia omeneasca, de Ion Creang; ilustraii cu revista Literatorul; testul formativ pentru activitatea pe grupe.

    5. Bibliografie: Nicolae Eftenie, ,,Introducere n metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed. Paralela 45, Piteti, 2008.

    i manualul colar: Alexandru Crian, Liviu Papadima, Ioana Prvulescu, Florentina Smihian, Rodica Zafiu, Limba i Literatura romn:manual pentru clasa a IX-a, Humanitas Educaional, Bucureti, 2004.

    DESFURAREA ACTIVITII:Activitatea profesorului

    Activitatea elevului Timp

    Modaliti de nvare Modaliti de evaluare

    Competene dobndite

    1.Momentul organizatoric:

    -Prezena (elevii vor primi cte o foaie/ cartona unde i vor nota numele);

    -Elevii i scriu numele pe foile primite i se pregtesc pentru lecie; i pregatesc manualele i caietele;

    3min

  • -Crearea atmosferei propice desfurrii leciei

    2.Verificarea i reactualizarea cunotinelor anterioare:

    -Profesorul ntreab elevii: ce fel de lume a conturat Mircea Dinescu n poezia Hau Hau?

    De ce credei c lumea aceasta este mincinoas i absurd?

    Exist un corespondent al acestei lumi n realitate?(anexa 1-comentariu

    -Elevii rspund la ntrebarile profesorului;

    -Elevii sunt ateni la explicaiile profesorului i coopereaz cu acesta;

    5min

    Conversaia euristic;

    Problematizarea;

    Observarea sistematic a elevilor.

  • poezie)

    3.Captarea

    ateniei elevilor pentru secvena didactic urmtoare:

    -Profesorul le cere copiilor s ncerce s stabileasc, care din lucrurile pe care le pot face azi ar fi fost inaccesibile unui tnr nainte de 1989?

    Apoi poart o discuie legat de urmtoarea ntrebare: Credei c era mai bine nainte?

    Elevii sunt grupai n dou echipe. O echip trebuie s se gndeasc la lucruri pe care nu le puteau face n perioada ceauist, iar cealalt echip s se gndeasc ce lucruri pot face n perioada contemporan.Vor face o comparaie, pornind de la programul tv sau accesul la alte surse de informaie.

    Dup ce i exprim opinia n legtur cu aceast ntrebare, elevii sunt anunai c acesta este i subiectul leciei de astzi.

    Munca n echip

    Explicaia,

    Conversaia

  • 3.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale.

    -Profesorul scrie pe tabl titlul noii lecii: Era mai bine nainte... de Andrei Pleu i obiectivele propuse.

    -Profesorul face o ncadrare contextual a textului: articolul a fost publicat de Andrei Pleu n revista Literatorul, n anul 1991.

    Elevii i noteaz titlul leciei i indicaiile profesorului; Apoi acestia vor primi o ilustraie cu revista Literatorul.

    2 La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:

    s integreze textul dat ntr-un tip de text studiat;

    s citeasc expresiv textul;

    s comenteze semnifica ia titlului textului dat;

    s identifice n text fapte, idei, argumente;

    s precizeze calit ile stilului n care se ncadreaz textul;

    s formuleze

  • opinii cu privire la mesajul textului;

    4.Receptarea treptat a textului i dirijarea acestui proces.

    Profesorul le cere elevilor s citeasc textul cu atenie;

    Apoi i ntreab dac acesta este un text literar sau non-literar?

    Ce nseamn literatur de grani?(Textul prezint fapte reale cu mijloacele literaturii.)

    Dup ce i ghideaz pe elevi prin ntrebrile sale

    Elevii citesc textul cu atenie;

    Elevii rezolv cerinele, innd cont de indicaiile oferite de profesor.

    Studiu individual

    Activitate individual

    Conversaia

    Observarea sistematic a elevilor.

  • i le explic eventualele neclariti, profesorul le d elevilor urmtoarea sarcin de lucru:

    -S identifice, pe baza textului din manual, tehnici retorice sau elemente ale literaturii.

    (Le d cteva exemple de tehnici retorice: repetiii, enumeraii)

    Dup citirea textului profesorul le sugereaz elevilor c structura textului de fa este una te tip argumentativ.

    Elevii sunt mprii n 4 grupe. Prima grupa va identifica i va citi posibila ipotez; a doua grup opinia autorului, a treia grup argumentele aduse de acesta,iar ultima grupa va citi concluzia textului.

    eful fiecrui grup va oferi rspunsurile, n timp ce membrii grupelor celorlalte ascult cu atenie, vin cu anumite completri i noteaz ideea scris de profesor la tabl .

    Munc n echip

  • n timp ce elevii rezolv cerinele, profesorul se plimb printre bnci pentru a putea observa modul de lucru al elevilor, oferind, la cererea acestora, rspunsuri la eventualele neclariti.

    Profesorul va va dicta apoi definiia eseului

    Profesorul le reamintete elevilor despre stilul publicistic. Apoi le pune elevilor umtoarea ntrebare: Ce caracteristici credei c

    Elevii sunt mprii n dou grupe. Prima grup trebuie s identifice pe text elemente specifice stilului publicistic,precum:lungimea, titlul, limbajul, colocvialitatea i s le comenteze. A doua grupa va trebui s identifice tehnici retorice- elemente care sunt specifice literaturii,precum: enumeraii,repetiii i s comenteze posibile semnificaii ale acestora.

    Elevii trebuia s rspund la

    Munca n echip

  • trebuie s aib un articol de pres pentru a comunica eficient cu cititorul de gazete?

    O alt sarcin de lucru dat de ctre profesor este legat de semnificaia titlului eseului Era mai bine nainte i de asemenea, ce semnific punctele de suspensie din titlu.

    Apoi profesorul d definiia conceptului de ,,antifraz

    O alt cerin dat de ctre profesor este urmtoarea:

    ntrebrile profesorului

    Elevii i noteaz n caiet definiia dat.

    Elevii identific pe text elemente ale perspectivei subiective(precum verbe i pronume la pers.I), analitice i critice.

    Elevii identific cuvntul cerut, i anume :lumea Rului. Apoi comenteaz, cu ajutorul profesorului diferena dintre singular i plural.

    Activitate individual,conversaie euristic;

    Conversaie,problematizare

  • Care este perspectiva esistului i cu cine cred c se identific acesta?

    Profesorul le cere elevilor s gaseasc n text un cuvnt ,prin care Pleu carecterizeaz lumea de ieri. Apoi elevii trebuie s comenteze diferena dintre Ru i Rele,din ultimul paragraf.

    Profesorul i ntreab pe elevii ce neles are verbul ,, a suferi n eseu. Pornind de la afirmaia din text: ,, A sufei e un comar, dar a fi suferit e un capital de

    Elevii rezolv cerina profesorului, exprimndu-i n scris opinia personal.

    Activitate individual

  • duioie i de la faptul c exist dou terapi pentru suferin, elevii au de realizat un text argumentativ, n care s-i exprime opinia pro sau contra + celor dou terapii.

    5.Obinerea performanei i asigurarea

    feed-back-ului.

    Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare, profesorul va face aprecieri n legtur cu nivelul activitii elevilor i va face referiri la calitatea rspunsurilor.

    Elevii vor rspunde ct de bine pot la ntrebrile profesorului.

    Conversaie euristic

    Activitate individual.

  • 6.Evaluarea formativ

    Profesorul le aduce elevilor un interviu a lui Andrei Pleu cu Liiceanu- despre prostie i le mparte o fis de lucru cu nite fragmente din Prostia Omeneasc , de Ion Creang.

    Se d ca activitate independent individual rezolvarea testului formativ.

    .

    Dup ce ascult cu atenie scurtul interviu i citesc citatele din fia de lucru dat, elevii trebuie s rezolve urmtorul test:

    1. DESCRIE: Ce caracteristici ale prostiei se regsesc n interviul lui Andrei Pleu?

    2. COMPAR: Compar termenul ,,prostie aa cum l-ai neles din interviu, cu prostia lui Creang.Ce diferene apar?

    3. ASOCIAZ: asociaz prostiei o imagine sau un desen;

    4. ANALIZEAZ: Din ce punct de vedere, ideologia comunist este o form de prostie?(din interviu);

    5. APLIC: Ce lecie de

    10 Activitate individual;

    Metoda cubului

    Evaluare formativ

    s explice titlul poeziei;

    s integreze textul poetic dat n specia literar ,,balad;

    s cunoasc definiia baladei;s.a.

  • via am putut identifica din comportamentul personajului principal, din Prostia omeneasc?

    6. ARGUMENTEAZ: Argumenteaz pro sau contra opiniei lui Pleu:,, Orice asumare a unei prostii te scoate din condiia prostiei!

    7.Asigurarea reteniei:

    Sunt comentate rspunsurile elevilor i corectate posibilele erori.

    Elevii noteaz rspunsurile corecte.

    2

    8.Asigurarea transferului:

    Se comunic tema pentru acas: Redacteaz un eseu liber, de minimum o pagina, n care s prezini o

    Elevii noteaz tema dat. 1

  • lume fr Ru.