15.10.2015 DLC+DOS

7
Proiect de activitate integrată ”Coșulețul darnic” Data: 8.10.2015 GRADINITA : Grupa: MARE ”ALBINUȚELE” PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema zilei: ,,Vitamine din legume” Domenii experiențiale:DLC+DOS Categotii de activității: educarea limbajului, activitate practică Mijloc de realizare: Joc didactic, povestea educatoarei Tema activitatii: ,O întâmplare hazlie” Tipul activității: Sistematizare si evaluare de cunoştinţe; Grupa: mare Educatoarea : Cioban Lucia Maria Activitatea : Activitate practică - lipire Tipul de activitate : de predare, de consolidare Tema : „Copacii toamna” 1

Transcript of 15.10.2015 DLC+DOS

Page 1: 15.10.2015 DLC+DOS

Proiect de activitate integrată”Coșulețul darnic”

Data: 8.10.2015

GRADINITA :

Grupa: MARE ”ALBINUȚELE”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR:

Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema zilei: ,,Vitamine din legume”

Domenii experiențiale:DLC+DOS

Categotii de activității: educarea limbajului, activitate practică

Mijloc de realizare: Joc didactic, povestea educatoarei

Tema activitatii: ,O întâmplare hazlie”

Tipul activităţii: Sistematizare si evaluare de cunoştinţe;

Grupa: mareEducatoarea : Cioban Lucia MariaActivitatea : Activitate practică - lipireTipul de activitate : de predare, de consolidare Tema : „Copacii toamna”

Forma de realizare : frontal, individualScopul activităţii : formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi ustensile cunoscute. Educarea

atenţiei şi a simţului estetic; consolidarea deprinderii de a avea o poziţie corectă la masă;Obiective operaţionale :

sa gaseasca forma de singular sau de plural ale unor parti de vorbire; sa precizeze sensul cuvintelor noi, sa le inteleaga semnificatia ;

1

Page 2: 15.10.2015 DLC+DOS

să formuleze propoziţii în care să folosescă în mod corect singularul şi pluralul cuvintelor; să denumească corect materialele pregătite pentru activitate ; frunze uscate, trunchiurile copacilor din hârtie colorată, coală de hârtie colorată, lipici, cârpă, planşete; să lipească corect elementele din care sunt formaţi copacii ; să aprecieze corect lucrarea proprie şi a colegiilor ;

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, expunerea, instructajul ;Material didactic - distributiv : frunze uscate, trunchiurile copacilor din hârtie colorată,

coală de hârtie colorată, lipici, cârpă, planşete; - demonstrativ : modelul educatoarei; Material bibliografic : Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii ; Bucureşti 2000.

Metodica predării desenului, modelajului şi a lucrului manual ; Durata : 25 -30 minute

Momentuldidactic

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee

Material didactic

Evaluare

1. Momentulorganizatoric

2.Desfăşurareaactivităţii. Introducerea în activitate

Pentru buna desfăşurare a activităţii , voi asigura următoarele: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis; - pregătirea materialului distributiv pe măsuţe; - intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă; - controlul ţinutei; salutul;

O voi realiza purtând o discuţie cu copiii: - Despre ce anotimp a fost vorba în poezia pe care am învăţat-o astăzi ? - Ce se întâmplă cu copacii în acest anotimp? - Cum sunt frunzele copacilor toamna ?

- Copiii intră în sala de grupă.

- Despre toamna.

- Le cad frunzele. - Sunt îngălbenite.

instructajul

conversaţia

încurajări

2

Page 3: 15.10.2015 DLC+DOS

Anunţarea temei

Intuirea materialului

Prezentarea şi analiza modelului

- Să ştiţi că mie îmi plac foarte mult copacii toamna, îmi plac culorile pe care le au frunzele, îmi place să privesc frunzele purtate de vânt. Sunt convinsă că şi vouă vă plac culorile frunzelor în acest anotimp şi m-am gândit ca astăzi la activitatea practică să lipim‚’’copacii toamna’’.

- Ce a-ţi primit pe măsuţe?

- Ce credeţi că vom lucra cu aceste materiale? Să privim modelul meu: - Ce sunt aceştia? - Ce culoare au trunchiurile copacilor? - Din ce sunt confecţionate trunchiurile copacilor ? - În continuarea trunchiului unui copac ce se află ?

Copiii ascultă.

- Pe masă am primit un coşuleţ cu frunze uscate , bucăţele de hârtie colorată, o coală de hârtie colorată, lipici, cârpe şi planşete. - Vom lipi copacii toamna.

Copii privesc modelul. - Sunt copaci. - Au culoarea maro. - Din hârtie colorată. - Coroana copacului.

conversaţia

Observaţia, problematizarea,conversaţia

stimulareaîncurajărilaudeBravo !

Momentuldidactic

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee

Material didactic

Evaluare

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru

- Din ce este formată coroana copacului ? - Cum este aşezată frunza ? Se prezintă o planşă prin care sunt redate etapele realizării temei . Prima dată vom lipi trunchiul unui copac, iar apoi vom lipi coroana. Vom luăm trunchiului copacului în mână, îl vom aşezăm pe planşetă şi vom aplica lipiciul pe parte albă. Lipiciul se va aplica de la mijloc spre exterior, iar apoi vom lipi trunchiul copacului în partea de jos a foii. După aceea se va lipi

- Dintr-o frunză uscată.. - Cu vârful în sus. Copiii urmăresc cu atenţie explicarea şi demonstrarea modului de lucru.

observaţia conversaţia

explicaţia demonstraţia observaţia

modelul educatoarei

coşuleţ cu frunze uscate , bucăţele de hârtie colorată, o coală de hârtie colorată, lipici, cârpe şi

aprecieriîncurajări

3

Page 4: 15.10.2015 DLC+DOS

Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mâinii

Realizarea temei de către copii

Evaluarea lucrărilor

frunza uscată în locul coroanei. Pe frunză vom aplica lipiciul tot de al mijloc spre exterior. După ce am lipit primul copac se trece la lipirea celorlalţi copaci. Modul de lucru va fi acelaşi ca şi la primul copac. Vom executa exerciţii pentru mâini : - „Plouă”, „cântăm la pian”, „mâinile în faţă, deschidem şi închidem pumnii”.

Voi da semnalul de începere a lucrului . Pe parcursul activităţii voi da indicaţii cu privire la respectarea cerinţelor şi a tehnicilor de lucru. De asemenea voi atrage atenţia asupra aplicării unei cantităţi potrivite de lipici, pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării. Voi da indicaţii acolo unde este cazul şi voi nota numele copiilor pe lucrări.

Înainte cu câteva minute de expirarea timpului de lucru, voi atenţiona copii să se apropie de final. După semnalul de încetare al lucrului vor fi evaluate lucrările copiilor după următoarele criterii : - corectitudinea lipirii elementelor.

Execută exerciţiile

Copiii realizează tema.

Privesc lucrările şi le indică pe cele frumoase şi pe cele mai puţin frumoase motivând alegerea.

exerciţiul

exerciţiul

conversaţia

planşete.

coşuleţ cu frunze uscate , bucăţele de hârtie colorată, o coală de hârtie colorată, lipici, cârpe şi planşete.lucrările

Momentuldidactic

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee

Material didactic

Evaluare

3.

- finalitatea lucrării - acurateţea Le voi cere copiilor să motiveze afirmaţiile făcute în comparaţie cu modelul. Lucrările vor fi expuse la panou. Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra disciplinei la activitate şi a modului de lucru, iar apoi voi

Copiii împreună cu educatoarea evaluează lucrările.

Copiii ascultă aprecierile

Conversaţia

lucrările copiilor

expunerea lucrăriloraprecieriîncurajări

aprecieriîncurajări

4

Page 5: 15.10.2015 DLC+DOS

Încheierea activităţii

oferii recompense. educatoarei Conversaţia recompense

5