15-AxenteMihaela-PD-Sa Invatam Cum Sa Ne Ajutam Colegii

9
PROIECT DIDACTIC Data: ............................. Clasa : a III –a Obiectul: Educaţie civică Unitatea de învăţare: Prevenirea şi combaterea violenţei în mediul şcolar Subiectul: Să învăţăm cum să ne salvăm colegii Tipul lecţei: comunicare - însuşire de noi cunoştinţe Propunător: prof. înv. primar Axente Mihaela Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Prof. Mihai Sîmbotin” Cîrligele, Vrancea OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1. să recunoască şi să descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic; 1.2. să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu conţinut civic; 4.1. să formuleze enunţuri simple pro şi contra în soluţionarea unor dileme; OBIECTIVE OPERAŢIONALE O 1 – să definească termeni specifici limbajului privind prevenirea şi combaterea violenţei în mediul şcolar; O 2 - să recunoască cel puţin un comportament, faptă sau atitudine care demonstrează abuz sau violenţă într-un material suport dat, argumentând răspunsurile; O 3 - să interpreteze roluri identificând situaţiile conflictuale şi modalităţile non-agresive de rezolvare a acestora; O 4 – să-şi imagineze situaţii de viaţă şi modul cum ar reacţiona în acele situaţii; O 5 - să realizeze că prin comportamentul agresiv, copilul solicită ajutor; O 6 - să coopereze în munca pe grupe, participând activ şi coştient la exerciţiile propuse; STRATEGII DIDACTICE a). Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, brainstorming- ul, jocul didactic, jocul de rol, problematizarea, lucrul pe grupe, studiul de caz, munca independentă; b). Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: manual, texte-suport, flipchart, coli, jetoane, markere, fişe de lucru, dicţionar, caiete, tablă, cretă; c). Forme de organizare: activitate frontală, individuală, în grupuri mici, în perechi; RESURSE - bibliografice: 1. Buduroi, Aglaia, Educaţie civică, clasa a III-a. Auxiliar pentru elevi şi cadre didactice, Ed. Euristica, Iaşi, 2009; 2. Bunescu, Vasile, Şincan, Eugenia, Ghid practic pentru aplicarea programei de educaţie moral-civică în învăţământul primar, Ed. Coresi, Bucureşti, 1994; 3. Cuzum, Sorina, Biltz, Gherghina, Educaţie civică, manual pentru clasa a III-a, Ed. Es Print’98, Bucureşti, 2005; 4. Lupşa, Elena, Bratu, Alina, Bratu, Victor, Voinea, Daniela, Educaţie civică, manual pentru clasa a IV-a, Ed.Corvin, Deva, 2006;

description

A

Transcript of 15-AxenteMihaela-PD-Sa Invatam Cum Sa Ne Ajutam Colegii

  • PROIECT DIDACTIC Data: ............................. Clasa : a III a Obiectul: Educaie civic Unitatea de nvare: Prevenirea i combaterea violenei n mediul colar Subiectul: S nvm cum s ne salvm colegii Tipul lecei: comunicare - nsuire de noi cunotine Propuntor: prof. nv. primar Axente Mihaela Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,,Prof. Mihai Smbotin Crligele, Vrancea

    OBIECTIVE DE REFERIN 1.1. s recunoasc i s descrie nelesul unor termeni specifici limbajului civic; 1.2. s exprime oral i n scris enunuri simple cu referire la situaii diferite de via cu coninut civic; 4.1. s formuleze enunuri simple pro i contra n soluionarea unor dileme; OBIECTIVE OPERAIONALE O1 s defineasc termeni specifici limbajului privind prevenirea i combaterea violenei n mediul colar; O2- s recunoasc cel puin un comportament, fapt sau atitudine care demonstreaz abuz sau violen ntr-un material suport dat, argumentnd rspunsurile; O3- s interpreteze roluri identificnd situaiile conflictuale i modalitile non-agresive de rezolvare a acestora; O4 s-i imagineze situaii de via i modul cum ar reaciona n acele situaii; O5- s realizeze c prin comportamentul agresiv, copilul solicit ajutor; O6- s coopereze n munca pe grupe, participnd activ i cotient la exerciiile propuse; STRATEGII DIDACTICE a). Metode i procedee didactice: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, brainstorming-ul, jocul didactic, jocul de rol, problematizarea, lucrul pe grupe, studiul de caz, munca independent; b). Mijloace de nvmnt i materiale didactice: manual, texte-suport, flipchart, coli, jetoane, markere, fie de lucru, dicionar, caiete, tabl, cret; c). Forme de organizare: activitate frontal, individual, n grupuri mici, n perechi; RESURSE - bibliografice:

    1. Buduroi, Aglaia, Educaie civic, clasa a III-a. Auxiliar pentru elevi i cadre didactice, Ed. Euristica, Iai, 2009;

    2. Bunescu, Vasile, incan, Eugenia, Ghid practic pentru aplicarea programei de educaie moral-civic n nvmntul primar, Ed. Coresi, Bucureti, 1994;

    3. Cuzum, Sorina, Biltz, Gherghina, Educaie civic, manual pentru clasa a III-a, Ed. Es Print98, Bucureti, 2005;

    4. Lupa, Elena, Bratu, Alina, Bratu, Victor, Voinea, Daniela, Educaie civic, manual pentru clasa a IV-a, Ed.Corvin, Deva, 2006;

  • 5. Pdureanu, Victoria, Norel, Mariana, Educaie civic, manual pentru clasa a IV-a, Ed.VOX, Bucureti, 2006;

    6. Pene, Marcela, Dicionarul limbii romne pentru clasele I-IV, Ed. Aramis, Bucureti, 2002;

    7. Radu, Dumitra, Educaie civic, manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucureti, 2006;

    8. http://www.google.ro/didactic.ro

    - umane: 20 elevi + nvtorul - spaiale: sala de clas - temporale: 45 minute + 5 min ALA

  • 3

    DESFURAREA ACTIVITII

    EVENIMENTELE INSTRUIRII

    OB. OP.

    CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEI I DEMERSURI DIDACTICE

    STRATEGIA DIDACTIC

    EVALUA- RE

    ACTIVITATEA NVTORULUI

    ACTIVITATEA ELEVULUI

    Metode i procedee

    Resurse materiale

    Forme de organizare

    1. Moment

    organizatoric ( 1 min )

    Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii: * pregtirea materialului didactic; *asigurarea linitii i a disciplinei pentru desfurarea activitii; *notarea absenelor, dac exist; *mprirea clasei n 5 grupe de cte 4 elevi.

    Elevii se pregtesc pentru nceperea activitii.

    Conversaia

    materialele necesare la

    lecie

    Frontal

    individual

    2. Actualizarea cunotinelor.

    Verificarea temei ( 5 min )

    Se solicit elevilor s indice titlul

    leciei i tema pentru acas pregtit. Se verific tema calitativ. Cerin: Identificai binele i rul n comportamentul nostru.

    Elevii indic titlul leciei anterioare Buntatea i rutatea- i tema. Elevii prezint tema.

    Conversaia, Explicaia, exerciiul

    Manual

    Frontal

    individual

    Observarea sistematic a elevilor

    -oral

    3. Captarea ateniei ( 5 min )

    O5

    Se realizeaz printr-un exerciiu-joc Cui pot cere ajutor? Scop: nvarea unor aciuni concrete pe care copilul este bine s le fac atunci cnd se confrunt cu probleme. Desfurare: Se realizeaz o list cu posibile probleme pe care le pot ntmpina copiii (ei pot participa la crearea listei): 1. m simt ru; 2. nu neleg ceva la ore; 3. mi-am uitat pachetul cu mncare

    Elevii ascult cu atenie regulile i particip la discuie.

    Conversaia,

    Exerciiul-joc, brainstorming

    -ul

    Flipchart, coli albe, markere

    frontal

    Observarea sistematic a elevilor

    -oral

  • 4

    acas; 4. un copil mai mare m-a mbrncit n faa colii; 5. o persoan strin m-a ntrebat unde locuiesc i dac prinii sunt acas etc. Puncte de discuie: Copiii discut, pentru fiecare situaie, care sunt persoanele la care pot apela pentru ajutor. Li se explic faptul c este normal s avem nevoie de ajutor, deoarece i adulii cer ajutorul cuiva cnd au probleme.

    4. Anunarea

    subiectului i a obiectivelor

    ( 2 min )

    Astzi vom vorbi despre cum s ne ajutm, s ne salvm colegii n cazul unor abuzuri sau violene. Pe parcursul leciei vei avea de rezolvat anumite sarcini prin care vei demonstra c suntei capabili s rezolvai probleme care pot aprea la un moment dat, s v salvai colegii. Se scrie pe tabl data i titlul leciei.

    Elevii ascult cu atenie. Recepioneaz mesajul. Elevii scriu n caiete data i titlul leciei.

    Conversaia

    Tabl, cret,

    caiete

    Frontal

    5. Prezentarea noului coninut i dirijarea

    nvrii ( 20 min)

    Se prezint Semaforul impulsurilor. Rou: Stai, linitete-te i gndete nainte s acionezi! Galben: Spune-i problema i exprim ceea ce simi! Stabilete-i un scop pozitiv! Gsete ct mai multe soluii! Gndete-te la consecine! Verde: Pune n aplicare planul cel mai bun!

    Copiii sunt mprii n 4 grupuri a

    Elevii recepioneaz mesajul. Elevii citesc sarcinile

    Conversaia, Jocul didactic

    Conversaia,

    Flipchart, coli albe, jetoane

    Texte-

    Frontal,

    individual

    Pe grupe mici

    Observarea sistematic a elevilor

  • 5

    O1 O2 O2 O2 O3 O6 O3 O4 O6

    cte 5 elevi i fiecare echip va avea cte o sarcin de lucru.

    Echipa nr.1 Explicai cu ajutorul dicionarului urmtoarele cuvinte: abuz, conflict, violen, problem, ajutor.

    Echipa nr. 2 Citii textul n clasa noastr i rspundei la ntrebrile date. (Anexa nr.2)

    Echipa nr. 3 Citii textul Relaii conflictuale i rezolvai cerinele date. (Anexa nr. 3)

    Echipa nr. 4 Citii textul Din anii de coal ai lui Nicolae Blcescu, de Ion Ghica i rezolvai cerinele date. (Anexa nr. 4)

    Se va realiza un joc de rol pe grupe. (Anexa nr. 5) Se trag concluzii cu privire la cele discutate.

    primite n fiele de lucru i apoi lucreaz n grupuri mici. Elevii citesc textele suport i rspund la ntrebri. Elevii citesc sarcinile primite n fiele de lucru i apoi lucreaz n grupuri mici.

    explicaia, exerciiul, lucrul pe grupe,

    problematiza-rea, studiul de

    caz

    Jocul de rol

    suport, fie de lucru, dicionar,

    Fie de lucru

    cu text-suport i cerine

    pe grupe

    -oral -scris

    -oral

    6. Obinerea performanei

    ( 10 min )

    O1 O2 O3 O4 O5

    Se realizeaz prin ntrebri cheie din cadrul noului coninut predat i ateliere de lucru. Atelier: 1. n recreaie suntei martorii unei scene violente ntre doi colegi. Ce atitudine avei? Motivai rspunsul. Nu m amestec. Intervin pentru a-i despri. Cer sprijinul cadrelor didactice.

    Elevii rspund la ntrebrile adresate. Copiii vor rezolva, n perechi, sarcinile propuse n fiele de lucru.

    Conversaia, Exerciiul,

    Munca independent

    Fie de lucru

    Frontal,

    individual, n perechi

    -oral, scris

  • 6

    l apr pe unul dintre ei.

    2. Gsii soluii pentru colegii care se comport violent fie la coal, fie n afara ei. Cum ar putea s-i petreac timpul departe de violen? Soluii posibile: -s lectureze; -s participe la activiti extracolare (concursuri, excursii, proiecte etc.); -s-i gseasc un hobby; -s practice un sport (chiar box); -s mearg la ateliere de creaie; -s viziteze muzee; -s vizioneze un spectacol de teatru; -s mearg la plimbare mpreun cu prinii etc.

    8. Aprecierea i

    ncheierea activitii Tema pentru acas

    ( 2 min )

    Se precizeaz tema pentru acas. Se fac aprecieri n legtur cu participarea elevilor, n grup i/sau individual, la lecie, formularea rspunsurilor, gradul de creativitate, complexitatea rspunsurilor, colaborarea n cadrul grupului.

    ALA 5 min: n completarea activitii, se va interpreta un cntec.

    Elevii i noteaz tema pentru acas.

    Conversaia

    Manual,

    caiet

    Pe grupe, frontal,

    individual

    aprecieri verbale

  • 7

    ANEXE Anexa nr. 1

    SEMAFORUL IMPULSURILOR

    Stai, linitete-te i gndete nainte s

    acionezi!

    Spune-i problema i exprim ceea ce simi!

    Stabilete-i un scop pozitiv! Gsete ct mai multe soluii!

    Gndete-te la consecine!

    Pune n aplicare planul cel mai bun!

  • 8

    Anexa nr. 2

    n clasa noastr n clasa noastr sunt douzeci de elevi. La nceputul anului colar, doamna nvtoare ne-

    a spus: -Copii, aici, noi suntem ca ntr-o familie. S fii cumini i s v avei ca fraii! Cu toii am neles ce a vrut doamna nvtoare s ne spun. Am hotrt s fim o clas

    model. Noi nu ntrziem niciodat ca s-i deranjm pe ceilali colegi. n or suntem ateni la explicaii i nu vorbim ntre noi. Pe doamna nvtoare o ascultm i o respectm. n pauz ne jucm i noi ca ceilali copii, dar avem grij s nu ne lovim. Nu ne-am certat niciodat i nici nu ne-am prt. Dac un coleg are vreo problem, noi toi i srim n ajutor.

    Cerine: Ce fel de relaii sunt ntre copii? Ce au neles copiii din spusele doamnei nvtoare? Ce au hotrt ei? Cum se comport elevii? Cum se ntmpl la voi n clas? Exemplificai.

    Anexa nr. 3

    Relaii conflictuale

    Nu-mi plac oamenii care se ceart, mai ales cei care devin i violeni. mi este team n

    acele momente i nu tiu cum s reacionez. Desigur, bine ar fi s intervin i s ncerc s reinstalez calmul, dar pur i simplu devin stan de piatr. Raluca este cu totul altfel. A spune c este mult mai curajoas, dei nu cred c se poate spune despre mine c sunt fricoas. Nu-mi place, pur i simplu, violena, rutatea oamenilor.

    Cum spuneam, Raluca este cu totul altfel. Spre exemplu, ieri, doi, dintre colegii mei de clas s-au certat destul de ru, ajungnd chiar s se loveasc. Totul a nceput, dup cum am aflat mai trziu, cu o zi nainte, cnd unul dintre ei l-a respins pe cellalt atunci cnd acesta a dorit s joace si el fotbal. I s-a spus c nu tie s joace, aa nct toi ceilali au nceput s rd de el. Astzi, n timp ce intrau n clas, cel nedreptit l-a mpins pe cellalt. Deoarece erau n ntrziere, n acel moment nu s-a ntmplat nimic. ns n pauza urmtoare s-au luat la har, ajungnd la ceea ce povesteam.

    n acel moment, n timp ce toi ceilali stteam i ne uitat, netiind cum s reacionm, Raluca a srit de lng mine i a ncercat s i despart. Nu a reuit din primul moment, dar reacia ei i-a determinat pe ceilali s intervin.

    Probabil i voi v confruntai cu astfel de situaii conflictuale i de aceea, cred c vei fi de acord cu mine: conflictele nu aduc nimic bun i este necesar s le rezolvm fr violen.

    Cerine: Ce nelegei prin relaii conflictuale? ntre cine se pot stabili relaii conflictuale? Ce consecine pot avea conflictele? Cum pot fi rezolvate conflictele?

  • 9

    Anexa nr. 4 Nicolae Blcescu, elev n clasa a IV-a, iese pe poarta colii. Are la subsuoar un pachet de

    cri i caiete legat cu sfoar. Se apropie sfios de alviar, alege o bucat de alvi i tocmai se pregtete s mute din ea, cnd e luat de guler...

    -Frumos, nenicule ... vrei s mnnci singur, ai? Era Sotea, spaima colarilor, un vljgan cu pumni puternici ca nite ciocane. De la fiecare

    cumprtor cerea jumtate din ce-a cumprat... -Dac m rogi frumos, poate-i dau jumtate! -S te rog, ha? Pe cine a mai rugat Sotea? Uite, pentru c nu-i cunoti datoria, i-o iau pe

    toat. Vljganul ntinde mna spre alvi. S-a ncins o ncierare pe via i pe moarte. Cnd Sotea reuise s pun jos pe Blcescu, cineva a srit n spatele vljganului i trgea

    frr mil de prul rvit. Sotea s-a dat btut... -Te-ai lovit ru? ntreb Ghica, colegul salvator. E o nebunie s te pui cu el. -Cum vrei s ndur tirania? S m fi omort i tot nu m-a fi lsat clcat n picioare.

    (Ion Ghica, Din anii de coal ai lui Nicolae Blcescu)

    Cerine: Ce atitudine dovedete comportamentul lui Sotea? n ce const abuzul i violena? Cu ce

    scop sunt folosite acestea de ctre Sotea? De ce nu s-a supus Blcescu lui Sotea? Cum s-a revoltat acesta mpotriva btuului? Voi cum ai fi procedat dac erai n locul lui N. Blcescu? Dar n locul lui Ghica?

    Anexa nr. 5 Joc de rol n grupe

    n clasa verioarei mele, Sabina, s-a petrecut o ntmplare extrem de neplcut. Nicu, responsabilul clasei, l invidia pe Dan, fiindc luase la dou teste calificativul ,,Foarte

    bine. Ca s-i strice calificativul semestrial, i-a ascuns caietul de compunere tocmai cnd Dan trebuia s fie ascultat.

    Regulamentul clasei prevedea c, pentru nescrierea temei, se primete calificativul Insuficient.

    Nicu i-a atins, pentru moment, scopul. Fapta lui, ns, a fost descoperit i a avut urmri grave, de la violena dintre ei, pn la revolta ntregului colectiv.

    n urma tutror evenimentelor, Sabina a ajuns noul responsabil al clasei i m-a ntrebat ngrijorat: Oare ce a putea face pentru ca n clasa noastr s nu mai fie invidie, conflicte i revolt?

    Joc de rol n grupe:

    Sabina dezvluie ntmplarea i i cere lui Nicu s-i napoieze caietul lui Dan. Nicu, nervos, o jignete i o amenin pe Sabina cu btaia. Dan, revoltat, se ia la btaie cu Nicu. Sabina i un alt coleg i despart, spunnd c acest conflict trebuie rezolvat cu ntreaga clas

    i cu doamna nvtoare. * Ajutai-o pe Sabina s stabileasc 4-5 reguli ce trebuie respectate de ntreaga clas, pentru a preveni invidia, revolta i violena.