1 Proiectdidacticclasaav A

7
Proiect didactic DATE GENERALE DATA: 20.5.2008 CLASA A V –A PROFESOR: PRUNA CORNELIA ARIA CURRILARA: MATEMATICA-STIINTE ALE NATURII OBIECTULUI: BIOLOGIE UNITATEA DE INVATARE: ANGIOSPERME DICOTILEDONATE TEMA: CARTOFUL SI ALTE PLANETE INRUDITE TIPUL DE LECTIE: dobandire de cunostiinte SCOPUL DE LECTIE: cunoasterea particularitatilor alcatuirii organelor si functiile acestor plante pentru intelegerea relatiei cu mediul de viata si intelegerea adaptarii dobandite de planta Obiective de referinta: -sa descriem alcatuirea plantei cu

Transcript of 1 Proiectdidacticclasaav A

Page 1: 1 Proiectdidacticclasaav A

Proiect didactic

DATE GENERALE DATA: 20.5.2008CLASA A V –A PROFESOR: PRUNA CORNELIAARIA CURRILARA: MATEMATICA-STIINTE ALE NATURIIOBIECTULUI: BIOLOGIEUNITATEA DE INVATARE: ANGIOSPERME DICOTILEDONATETEMA: CARTOFUL SI ALTE PLANETE INRUDITETIPUL DE LECTIE: dobandire de cunostiinteSCOPUL DE LECTIE: cunoasterea particularitatilor alcatuirii

organelor si functiile acestor plante pentru intelegerea relatiei cu mediul de viata si intelegerea adaptarii dobandite de planta

Obiective de referinta: -sa descriem alcatuirea plantei cu Particulitatile specifice fiecarui organ -sa indice caracterele specifice plantei - sa evidentieze caracterele de asemanare Dintre cartof si plante inrudite

- sa redea planta prin desen schematic, evidentiind particularitatile de alcatuire.

RESURSE PROCEDUALE: observatia, conservatia, experimentulRESURSE MATERIALE: plansa cu alcatuirea plantei de cartof,

Tuberculi cu lastari aerieni.FORME DE ORGANIZARE:- frontala-pentru reactualizarea

Cunostiintelor - individuala- pentru raspunsurile

si pentru obsevarea indenpendenta

Page 2: 1 Proiectdidacticclasaav A

EVALUARE:formativa prin chestionare orala BIBLIOGRAFIE: Manualul de biologie clasa a V- a Teora Metodica predarii biologiei la cls V-VIII,E.D.P. , Bucuresti, 1982

DESFASURAREA LECTIEI

Momentele lectiei Activitati de invatare Activitatea elevuluiMomentul organizatoric

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior.

Verific prezenta, tinuta elevilor si solicit pregatirea instrumentului de lucru.Verific cunostintele prin chestionare oralaadresand intrebari de tipul:- ce sunt angiospermele si decide fefuri sunt?Enumerati tipurile de inmultire intalnite la vita-de-vie??Prezentati plantele cultivate din aceeasi familie cu varza .Notez tema pe tabla:CARTOFUL SI ALTE PLANTE INRUDITE.Cu ajutorul fisei de lucru cer elevilor sa observe forma si dimensiunea

Pregatesc cele necesare

Angiospermele sunt cele mai evoluate plante avand samanta inchisa in fruct. Angiospermele sunt de 2 feluri: dicotiledonate si monocotiledonate.Angiospermele studiate sunt: marul si pomii fructiferi,fasolea si vita-de- vie,varza.Butasirea,marcotajul,altoirea

Gulia , conopida, ridichia.

Page 3: 1 Proiectdidacticclasaav A

Fixarea si aplicarea cunostiintelor.

Evaluarea.

tubercului de cartof pe care il au masa de lucru.Prezint organele plantei (radacina, tulpina, frunza)si particulitatile acestora.Specific faptul ca cartoful prezinta doua tipuri de tulpina(aeriana si subpamanteana).Subliniez faptul ca tuberculul de cartof este o tulpina datorita prezentei mugurilor in ochiurilor acestuia.Evidentiez prezenta amidonului care reprezinta substanta hranitoare depozitata in tubercul,subliniind astfel importanta multipla a plantei.Prezint plantei inrudite cu cartoful(patlageaua rosie si vanata)specificand caracaterele de asemanare. Reprezint printr-un desen schematic planta de

Elevii noteaza in caiete schema de pe tabla.

Elevii indica fiecare organ obesrvat la planta de cartof.

Page 4: 1 Proiectdidacticclasaav A

cartof si cer elevilor sa indice la locul corespunzator ,denumirea fiecarui organ.chestionare orala.