1 Proiect Didactic Al Lectiei de Fizica Forta Elastica Vii

8
Proiect didactic al lecţiei Unitatea de Învatamant: Liceul cu program sportiv « Mircea Eliade » Student: Elena Cebanov Disciplina: Fizica Clasa: Data: Unitatea de învăţare: Forţa. Subiectul lecţiei: Forţe elastice. Tipul lecţiei: Mixtă. Timpul acordat: 45 min. Competenţe specifice: - de achiziţii intelectuale - de investigaţie ştiinţifică - de comunicare ştiinţifică - de achiziţii pragmatice Subcompetenţe: -cercetarea experimentală a interacţiunii corpurilor. -utilizarea conceptului de forţă elastică la rezolvarea problemelor simple în diferite contexte, la soluţionarea diverselor situaţii cotidiene. Obiective operaţionale: Elevul la sfărşitul lecţiei va fi capabil: O1- Să caracterizeze forţele elestice ca mărime fizică vectorială. O2- Să reprezinte analitic şi grafic forţa elestică. O3- Să utilizeze conceptul de forţă elastică la rezolvarea problemelor simple în diferite contexte. Strategii: Metode: explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul, studiul de caz, jocul didactic, modelarea, observaţia, experimentul, demonstraţia. Forme: expunerea orală, instruire reciprocă, lucru independent, activitate în perechi, lucrul în perechi. Resurse: dinamometre, seturi de greutăţi, proiector, o bilă suspendată de un fir, diferite alte corpuri, fişe.

description

1 Proiect Didactic Al Lectiei de Fizica Forta Elastica Vii

Transcript of 1 Proiect Didactic Al Lectiei de Fizica Forta Elastica Vii

Proiect didactic al leciei

Proiect didactic al leciei

Unitatea de nvatamant: Liceul cu program sportiv Mircea EliadeStudent: Elena Cebanov

Disciplina: Fizica

Clasa: Data:

Unitatea de nvare: Fora.

Subiectul leciei: Fore elastice.

Tipul leciei: Mixt.

Timpul acordat: 45 min.

Competene specifice:

de achiziii intelectuale de investigaie tiinific

de comunicare tiinific

de achiziii pragmatice

Subcompetene: -cercetarea experimental a interaciunii corpurilor.

-utilizarea conceptului de for elastic la rezolvarea problemelor simple n diferite contexte, la soluionarea diverselor situaii cotidiene.

Obiective operaionale: Elevul la sfritul leciei va fi capabil:O1- S caracterizeze forele elestice ca mrime fizic vectorial.

O2- S reprezinte analitic i grafic fora elestic.O3- S utilizeze conceptul de for elastic la rezolvarea problemelor simple n diferite contexte.

Strategii:

Metode: explicaia, conversaia, problematizarea, exerciiul, studiul de caz, jocul didactic, modelarea, observaia, experimentul, demonstraia.

Forme: expunerea oral, instruire reciproc, lucru independent, activitate n perechi, lucrul n perechi.Resurse: dinamometre, seturi de greuti, proiector, o bil suspendat de un fir, diferite alte corpuri, fie.

Manual de Fizic pentru cl. VII-a - Ion Botgros, Viorel Bocancea ed. a III-a 2012.Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta gimnazial.

Evaluare: oral, scrisNu uitai, Newton a fost la fel ca voi un simplu om, dar i veneai ideile uvoi! chiar cnd (sttea sub pom). Desfurarea leciei:

Etapele leciei

(durata)Obiective

operaionaleTehnologii didacticeActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiEvaluare

1. Evocare .

4 min

Implic-te!

Conversaie

Frontal Solicit completarea mesajului.

Verific tema pentru acas prin sondaj, stimulez activitatea elevilor, provoc interesul pentru nvarea temei noi.Particip la conversaie.

Prezint tema, inaiteaz ntrebri daca au neclariti.Comunicarea ntre elevi

5 minO1, O2 Individual

Proector Actualizarea cunotinelor pentru lecia nou.

Propun elevilor o fi proiectat la ecran Anexa 1. Completai spaiile libere

Analizez indeplinirea i corectitudinea sarcinilor cu ajutorul fiei doi proiectate la ecran.Elevii individual ndeplinesc sarcinile, formuleaz rspunsuri i verific rspunsurile dup fia 2.Cum elevii au neles noiunea de interaciune, efectele, for.

Experiment

Observaia

Explicaia Propun elevilor s caracterizeze efectelor interaciunii corpurilor pe baza experimentelor demonstrate de grupuri de elevi:

a. cdere liber a unei bile

b. corpul suspendat de un resort

c. bila suspendat de un fir metallic(cupru)

solicit s determine corpurile ce interacioneaz i efectele interaciunii.

Solicit repetarea experimentului i evidenierea tipurilor de deformaii i aciunea forei deformatoare.

n baza observrilor elevii stabilesc corpurile ce interacioneaz, efectele interaciunii.

Cerceteaz interaciunile i formuleaz concluzii referitor la fora ce readuce corpurile la forma iniial.Cum pot face concluzii pe baza observaiilor i experimentelelor.

2. Realizarea min sensului.

Informeazta-te.

Proceseaz informaia.

2 minEnun subiectul i obiectivele leciei.Noteaz n caiete. Examineaz cunotinele i i amintete ce tie despre subiectul dat.

Comunic i decide!

7 min

O1, O2, O3Demonstrarea

experiment

LGPropun elevilor diferite fire de cauciuc, diferite resorturi i dirijez organizarea experimentului cu diferite fire i resorturi i solicit s descopere caracteristicile forei elastice.

Descoper n baza experimentului caracteristicile forei elastice, fac notie n caiet.

2 min

Solicit reprezentarea schematic a forei elastice n cazul unui resort, a unui fir de cauciuc.

Reprezint schematic fora elastic n cazul unui resort, a unui fir de cauciuc.

Cum au neles reprezentarea forei elastice.

7 min

Rezolvare de problem

LPPropun pe baza experimentului s calculeze F/l la deformarea resortului.

Definesc conceptual de constant elestic pe baza experimentului.

( anexa 2)

Lucreaz perechi.

Analizeaz condiia problemei

Algoritmul rezolvrii problemei, experimentului, msurrilor.

Noteaz n caiet rezolvarea, se consult cu colegul la ndeplinirea sarcinii.

Formuleaz concluzii privitor la raportul F/l.Evaluez deprinderile de rezolvare a problemei experimentale.

5min

Conversaie

demonstrarePropun elevilor s gseasc tipul de dependen ntre Fe i l i ce reprezint graficul unei aa dependeni. Reprezentm grafic dependena Fe(l).Elevii rspund la ntrebri, noteaz n caiete.

Reflecie.

Apreciaz!

5 minO1, O2, O3Rezolvare de problem

Frontal

Instruire reciprocFixarea cunotinelor o realizm prin

rezolvarea unei probleme. ( Anexa 3)

analizez corectitudinea ndeplinirii sarcinilor, organizez instruirea reciproc.

Rezolv problem ape etape cu analiz reciproc ntre elevi.Cum lucreaz n perechi, cum pot efectua concluzii.

Extindere 5 minDiscuiePropun s soluioneze diverse situaii cotidiene. (Anexa 4)

Exprim ideile oral i realizeaz schimb de opinii.Cum se pot exprima i face schimb de opinii.

Autoevaluare

2 minPropun elevilor s-i fac autoevaluarea activitii lor.Elevii ndeplinesc autoevaluarea activitii lor n cadrul leciei

Pe acas. 1 minPropun: de studiat fora elasticDe rezolvat ex. 1-6 din manual.Noteaz sarcinile pe acas.

Anexa 1.

1. Interaciunea dintre corpuri este nu alteva dect ..

2. Efectele interaciunii snt urmtoarele: i .

3. Dac n urma interaciunii corpurile i modific viteza, atunci spunem c se realizeaz efectul .., iar dac corpurile se deformeaz, atunci se realizeaz efectul .

4. Deformrile plastice snt deformrile care . n urma ncetrii interaciunii, iar deformrile elastice snt deformrile ce n urma ncetrii interaciunii.5. Mrimea ce caracterizeaz interacuiunea corpurilor este numit .. .

6. Fora este o mrime vectorial care se determin de direcie , .

7. Fora de greutate este fora cu care .

8. Sub aciunea forei de greutate corpul lsat liber va ., iar corpul suspendat de un resort elastic va provoca acestuia.

Anexa 2.

Determin raportul F/l n cazul deformrilor mici.

Materiale necesare: dinamometru cu resort fixat vertical n cletele stativului, rigl.

Mod de lucru:1. Determin poziia iniial a acului indicator al dinamometrului.

2. Provocai o alungire a resortului. Stabilete fora cu care ai acionat asupra resortului i mnsoar alungirea acestuia.

3. Calculeaz raportul F/l.

4. Repet experimental. Noteaz datele n urmtorul table.

Nr. exp.Fora F(N)Alungirea l( m)F/l (N/m)

1

2

3

Anexa 3.

Rezolvarea problemei.

Aplicai algoritmului rezolvrii unei probleme de fizic.

Un cub de sticl de densitate i cu lungimea muchiei L este suspendat de resortul de constant elastic k i cu masa neglijabil. Deducei relaia conform creia se poate determina alungirea resortului l.Anexa 4.

Rezolv situaiile urmtoare:

1. Am sor micu de doar 10 luni, dar i plac mult jucriile. Propunei-mi, ce jucrii pot s-i cumpr, s-i dau pentru joc?

2. Am avut ocazia s cltoresc ntr-o trsur, n care m-am zdruncinat foarte tare. Ce sfaturi a putea s-i dau vizitiului?

3. Ce ai putea face la o porti, pe care o pot iuta deschis i pot intra sau iei nite psri?

4. Pentru o cltorie pe jos ce nclminte mi pot allege: cu talp groas i rigid sau subire i moale?Propunei i voi careva situaie de problem.