1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

15
Proiect didactic Propunatoare: Șuhani Simona Data: 08.10.2012 Grupa: Mica -Buburuzele Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?” Tema proiectului: „Eu si familia mea” Tema saptamanii: ,,Am nevoie de o familie” Tema zilei: ,,Familia mea este o comoara” Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Limba si Comunicare Tipul activitatii: asimilare de cunostinte Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ Durata: o zi Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a provenientei familiale, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia. 1

description

v

Transcript of 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Page 1: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Proiect didactic

Propunatoare: Șuhani Simona

Data: 08.10.2012

Grupa: Mica -Buburuzele

Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?”

Tema proiectului: „Eu si familia mea”

Tema saptamanii: ,,Am nevoie de o familie”

Tema zilei: ,,Familia mea este o comoara”

Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP

Domenii experientiale: Limba si Comunicare

Tipul activitatii: asimilare de cunostinte

Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici

Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ

Durata: o zi

Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a provenientei familiale, precum si stimularea curiozitatii pentru

investigarea acestuia.

Educarea unei atitudini pozitive fata de familie, cultivarea sentimentelor de dragoste, atasament si generozitate pentru

membri familiei.

Obiective operationale:

ALA:

Sa recunoasca corect membrii familiei din fotografiile si imaginile prezentate.

1

Page 2: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Sa alcatuiasca o familie din cel putin 3 membrii cu ajutorul imaginilor prezentate.

Sa initieze un dialog fictiv in familie timp de 2 minute.

Sa formuleze corect cel putin o formula de politete si salut.

ADE:

1.Cognitive:

Limba si comunicare:

O: Sa identifice corect cel putin trei membrii dintr-o familie cu ajutorul imaginilor prezentate.

O: Sa descrie corect cel putin o activitate din familie cu propriile cuvinte.

O: Sa poarte discutii libere pe baza imaginilor prezentate.

2.Afectiv-volitive:

O: Sa manifeste interes si curiozitate fata de activitatea propusa.

O: Sa interactioneze in mod pozitiv si constructiv cu colegii de grupa.

3.Psihomotorii:

O: Sa manipuleze materialele prezentate in mod organizat.

O: Sa acompanieze ritmic linia melodica propusa cu miscari corporale sugestive.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, brainstorming, observare, munca in echipa, Stop, jocul

Mijloace didactice:

ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, ghicitori

ALA: imagini si fotografii cu membrii unei familii (tata, mama, fetita, baiat, bunic, bunica), jucarie aragaz, sortulet, tacam, castron, servetele,

fata de masa.

2

Page 3: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

ADE: imagini pe carton mare cu membrii familiei si activitatile acestora, buline colorate, laptop, fotografii, minge.

Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici

Timp: 30 min

Bibliografie:

Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

Munteanu, C., Munteanu, E. N., Ghid pentru invatamantul prescolar .O abordare din perspectiva noului curriculum, Iasi: Editura Polirom, 2009.

Activitati de invatare

1.Activitati de dezvoltare personala

Rutine: Primirea copiilor, momentul de igiena personala, calendarul naturii, prezenta, micul dejun, vizita la toaleta.

Tranzitie: „Mama, tata, la plimbare” „Parintii mei fac curat”

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

1. Salutul

2. Prezenta

3. Calendarul naturii

4. Impartasirea cu ceilalti

5. Noutatea zilei

6. Rutine

2.Activitati liber alese:

-ALA 1:

Joc de rol: - „De-a familia”

3

Page 4: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Biblioteca: -„Membrii familiei”(citire de imagini si fotografii);

-ALA 2-recreativ - joc de atenție „Ghici cine lipsește”3. Activitati pe domenii experientiale:

-DLC (Educarea limbajului)

Observare cu suport ilustrativ - membrii familiei si activitatile corespunzatoare.

Scenariul zileiI.ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: Buna dimineata copiii. V-ati salutat si imbratisat familia inainte de a veni la gradinita?

Prezenta: „Stim sa ne prezentam”- fiecare copil are mai multe nume. Unul reprezinta numele de familie, ceea ce inseamna ca toti membrii familiei au acest nume (de exemplu: ....). De asemenea, noi mai avem un alt nume pentru a ne prezenta pe noi insine (de exemplu: ...). Vom face prezenta folosind numele de familie si vom spune prezent cu o ridicare a mainii.

Activitate de grup: completam calendarul naturii. Astazi este Luni, prima zi din saptamana. Este luna octombrie si suntem in anotimpul..

Avem nevoie de 3 cercetasi pentru a se duce la fiecare fereastra din clasa. Cercetasii ne vor spune cum este vremea afara.

Impartasirea cu ceilalti: Fiecare copil face parte dintr-o familie unica. Familia este compusa din parintii copilului, mama si tata, poate si

fratiori sau surioare, dar sa nu uitam de bunicii nostri.

Noutatea zilei: Am cateva ghicitori pentru copii isteti ca voi. Sa vedem despre cine este vorba in aceste ghicitori. (Mama, tata) Anexa 1

II.ALA1.

Incepem activitatea cu tranzitia „Parintii mei fac curat”. Sunt verbalizate actiunile impreuna cu prescolarii si se acompaniaza cu gesturi

sugestive fiecare actiune pe muzica vesela. (Mama spala rufele, le scutura bine si le aseaza la uscat. Tata da cu matura, tata sterge praful,

zugraveste etc.)

Continuam cu activitatile la centrele de interese.

Joc de rol: - „De-a familia”. Se simuleaza o activitate in familie- in bucatarie toata familia ajuta la pregatirea mesei.4

Page 5: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Biblioteca: -„Membrii familiei”(citire de imagini si fotografii). Copiii primesc imagini si fotografii cu membrii familiei. Ei au sarcina de

a recunoaste fiecare personaj pentru ca in final sa alcatuiasca o familie.

Tranzitie: „Mama, tata, la plimbare”. Deprinderea de a merge in pereche, succesiv.

III.ADE

-DLC (Educarea limbajului)

„Familia mea”-membrii familiei si activitatile corespunzatoare.

Se prezinta copiilor pe un carton mare colorat membrii familiei succesiv. Pentru fiecare membru indicam o imagine (utilizata la activitati alese-

biblioteca) si cel putin trei fotografii aduse de catre parinti. Fiecare membru este asociat unei activitati corespunzatoare. Se realizeaza descrierea

membrilor si impartasim unicitatea fiecaruia. Se solicita copiilor sa povesteasca cea mai placuta activitate realizata in familie. Se accentueaza

mesajul ca fiecare familie este unica, speciala si comoara pe care trebuie sa o pretuim mereu.

Se realizeaza 3 grupe reprezentand membrii familiei (mama, tata si copilul). Pe o masuta sunt aranjate imagini cu acesti membrii; pe alta masuta

se afla obiecte de bucatarie, jucarii diverse (cuburi, masinute, bebelusi etc). Fiecare grupa la semnal sonor trebuie sa mearga catre prima masuta

sa aleaga imaginea corespunzatoare rolului primit si apoi sa aleaga un obiect pentru a desfasura o activitate. Se insista pe verbalizarea actiunii. La

final se vor realiza familii si se va simula ritualul de pregatire se asezare a mesei.

IV.ALA2- recreativ- joc de atenție „Ghici cine lipsește” Pe tabla magnetica se aseaza fotografiile unei familii. Initial se indica fiecare membru din familie. Copiii inchid ochii si atunci cand ei deschid

ochii li se vor spune ca un membru al familiei lipseste. Copiii trebuie sa identifice corect membrul familiei care lipseste si sa isi imagineze de ce

acesta ar lipsi indicand o activitate pe care membrul al putea sa o desfasoare. Raspunsurile corecte sunt aplaudate si recompensate prin buline

rosii.

5

Page 6: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Etapele lectiei

Continutul invatarii

Strategii didactice Evaluare

Forme de

organizare

Metode si

procedee

Mijloace de

invatare

T

1.Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru munca pe

grupuri. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii

activitatii. Primirea copiilor in sala.

Observarea

copiilor

2. Captarea

atentiei

Intalnirea de dimineata. Prezenta. Calendarul naturii. Impartasirea

cu ceilalti. Educatoarea anunta cateva ghicitori misterioase.

Cuvintele cheie sunt: mama, tata.

Frontal

Individual

Explicatia

Demonstratia

Calendarul

naturii

Jetoane

Catalog

Ghicitori

1 Observarea

copiilor,

aprecieri

verbale

3.Anuntarea

temei si

obiectivelor

Aflam misterele ghicitorilor si educatoarea anunta tema zilei:

-Copiii astazi vorbim despre familia din care facem parte, din cine

anume este compusa familia, cum ne ajutam noi parintii si cum le

aratam ca tinem la ei si ii iubim.

„Parintii mei fac curat”-tranzitie

Mama spala rufele, le scutura bine si le aseaza la uscat. Mama da cu

matura, tata sterge praful, zugraveste, copilul aseaza servetelele pe

masa, tata pune lingura si furculita. Aratam parintilor ca ii iubim.

Frontal Explicatia

Demonstratia

2 Observarea

comportamen

telor copiilor la

verbalizarea

actiunilor

4. Dirijarea

invatarii prin

Copiii se aseaza la masute unde gasesc materialele necesare

pentru activitatile libere alese.

Grup mic Explicatia Jetoane

Fotografii

13 Aprecieri

verbale

6

Page 7: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

redarea

integrata a

continutului

-Astazi avem doua centre:

Joc de rol: - „De-a familia”. Se simuleaza o activitate in familie- in

bucatarie toata familia ajuta la pregatirea mesei. Vor fi 3 membri ai

familiei: mama, tata si copilul. Trebuie sa va jucati de-a familia si sa

ne aratati cum puneti masa impreuna si va ajutati unul pe celalalt.

Biblioteca: -„Membrii familiei”(citire de imagini si fotografii).

Copiii primesc imagini si fotografii cu membrii familiei. Ei au

sarcina de a recunoaste fiecare personaj pentru ca in final sa

alcatuiasca o familie.

La ambele centre se face demonstratia de catre cadrul didactic

pentru intelegerea sarcinilor date.

Dupa ce se vor face aprecierile pentru fiecare echipa se va valorifica

ce au ce au invatat frontal prin metoda brainstorming.

Joc de rol: De ce trebuie sa ne ajutam in familie? Ce castigam daca

ne-am ajuta parintii? Ce le demonstram prin comportamentul nostru

celor din jur?

Biblioteca: Toti parintii sunt la fel? (mesaj-unicitatea membrilor

familiei)

Demonstratia

Munca in

echipa

Brainstorming

Sortulet

Bucatarie

improvizata

Observarea

copiilor

Aplauze

Buline

5.Fixarea

Continutului

Tranzitie catre DLC: „Mama, tata, la plimbare”. Deprinderea de a

merge in pereche, succesiv.

DLC

Frontal Problematizare

Explicatia

Observare

Planse cu

imagini

10 Apreciere

verbala

Buline colorate

7

Page 8: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Se prezinta copiilor pe un carton mare colorat membrii familiei

succesiv. Pentru fiecare membru indicam o imagine (utilizata la

activitati alese-biblioteca) si cel putin trei fotografii aduse de catre

parinti. Fiecare membru este asociat unei activitati corespunzatoare.

Se realizeaza descrierea membrilor si impartasim unicitatea

fiecaruia. Se solicita copiilor sa povesteasca cea mai placuta

activitate realizata in familie si o ocazie in care au aratat cat de mult

isi iubesc parintii. Se accentueaza mesajul ca fiecare familie este

unica, speciala si comoara pe care trebuie sa o pretuim mereu.

Individual

6. Asigurarea

retentiei

si a

transferului

Se realizeaza 3 grupe reprezentand membrii familiei (mama, tata si

copilul). Pe o masuta sunt aranjate imagini cu acesti membrii; pe

alta masuta se afla obiecte de bucatarie, jucarii diverse (cuburi,

masinute, bebelusi etc). Fiecare grupa la semnal sonor trebuie sa

mearga catre prima masuta sa aleaga imaginea corespunzatoare

rolului primit si apoi sa aleaga un obiect pentru a desfasura o

activitate. Se insista pe verbalizarea actiunii. La final se vor realiza

familii si se va simula ritualul de pregatire se asezare a mesei.

Frontal

Grup

Explicatie

Demonstratie

Joc

Imagini cu

membrii

familiei

Jucarii

5 Apreciere

verbala

Aplauze

8

Page 9: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

7.Evaluarea

progresului

realizat

Se realizeaza un cerc impreuna cu toti copiii si se initiaza jocul

Stop. Se trimite o minge de la copil la copil pana la semnalul sonor

Stop atunci cand educatoarea lanseaza o intrebare iar copilul la care

s-a oprit mingea raspunde.

-Cum putem sa ne ajutam parintii in casa?

-Cum aratam parintilor dragostea noastra?

-Din cine este formata familia?

-Cum ne salutam familia?

Individual Minge mica Stop 2 Aprecieri orale

8. Incheierea

activitatii

In incheiere, educatoarea le propune copiilor sa stranga materialele

si sa aranjeze scaunele, dezvoltand astfel copiilor deprinderi de

ordine si disciplina.

Frontal Exercitiul 1 Aplauze si

aprecieri.

9

Page 10: 1. Lunifamilia Mea Este o Comoara Dlc Alabibl

Anexa - ADP

Ghicitori

E frumoasa, e buna, grijulie mereu

Ea ma tine de mana si e ingerul meu

O iubesc tare mult,

Draga imi este si o sarut.

(mama)

El este eroul meu

Sta langa mama mereu

O ajuta si ne iubeste

Si povesti el imi citeste.

(Tata)

10