0reactiichimice

13
PROIECT DIDACTIC Algoritm introductiv: Unitatea de învăţământ: Data: Clasa: VII Profesor: Obiectul: Chimie Unitatea de învăţare:Reacţii chimice Subiectul:Tipuri de reacţii chimice Tipul lecţiei: sistematizare, recapitulare şi evaluarea cunoştinţelor, prin lucrare de laborator Obiective: Obiectiv cadru: înţelegerea algoritmului celor patru tipuri de reacţii chimice cu ajutorul experimentelor chimice. Obiective operaţionale (Oo): la sfârşitul lecţiei elevii vor şti să: Oo 1 -mânuiască corect ustensilele şi reactivii chimici necesari experienţelor, respectând instrucţiunile din modul de lucru al fişei experimentale; Oo 2 -îmbunătăţească calitatea lucrului în echipă prin preluarea de diferite roluri şi responsabilităţi; Oo 3 -să recunoască tipurile de reacţii chimice; Oo 4 -să utilizeze terminologia şi convenţiile ştiinţifice privind substanţele simple şi compuse; Oo 5 -să scrie corect formulele chimice ale reactanţilor şi ale produşilor de reacţie;

description

pr

Transcript of 0reactiichimice

Page 1: 0reactiichimice

PROIECT DIDACTIC

Algoritm introductiv:

Unitatea de învăţământ: Data:Clasa: VIIProfesor: Obiectul: ChimieUnitatea de învăţare:Reacţii chimiceSubiectul:Tipuri de reacţii chimiceTipul lecţiei: sistematizare, recapitulare şi evaluarea cunoştinţelor, prin lucrare de laborator

Obiective: Obiectiv cadru: înţelegerea algoritmului celor patru tipuri de reacţii chimice cu ajutorul experimentelor chimice. Obiective operaţionale (Oo): la sfârşitul lecţiei elevii vor şti să:

Oo1-mânuiască corect ustensilele şi reactivii chimici necesari experienţelor, respectând instrucţiunile din modul de lucru al fişei experimentale;Oo2-îmbunătăţească calitatea lucrului în echipă prin preluarea de diferite roluri şi responsabilităţi;Oo3-să recunoască tipurile de reacţii chimice;Oo4-să utilizeze terminologia şi convenţiile ştiinţifice privind substanţele simple şi compuse;Oo5-să scrie corect formulele chimice ale reactanţilor şi ale produşilor de reacţie;Oo6-transpună cu uşurinţă sub formă de ecuaţii chimice reacţiile chimice efectuate experimental, stabilind şi coeficienţii acestora;

Resurse Resurse procedurale: S1: Conversaţie euristică, S2: experiment , S3: modelare, S4:problematizare, S5: descoperire dirijată, S6:explicaţie Resurse materiale: OFICIALE: - Programa şcolară

- Planificarea calendaristică M1: Manual Chimie, cls a VII-a, Ed. Sigma

Page 2: 0reactiichimice

M2: Bibliografie: Chimie anorganică-breviar, exerciţii, probleme,teste

Probleme de chimie, cls VII-VIII, Ed. Didactică şi PedagogicăExperimente chimice şi lucrări de cerc pentru gimnaziu, Ed. Didactică şi Pedagogică

M3: Ustensile şi substanţe chimice ( acid carbonic, cui din Fe, soluţie de sulfat de cupru, pahar Erlenmayer, chibrit), M4: tablă , marker M5: pix de culoare roşu M6: fişe de lucru experimentale (Anexa1,Anexa2, Anexa3) M7: ustensilele şi substanţele chimice din fişele de lucru experimentale M8: videoproiector, material electronic cu fişele experimentale etalon (rezolvate) M9: sistem periodicForme de organizare: frontal, individual, pe grupe cooperanteResurse umane: eleviResurse de timp:50 minuteStrategii de evaluare: observaţia sistematică, conversaţia examinatoare, evaluare frontală şi orală, fişă de lucru experimentală, fişă de lucruObiective de evaluare (Oe): Oe1: să cunoască cele patru tipuri de reacţii Oe2: să modeleze corect ecuaţiile reacţiilor chimice, stabilind coeficienţii Oe3: să mânuiască corect sticlăria şi reactivii Oe4: să formuleze observaţii şi concluzii la experimentele chimice realizate, folosind un limbaj chimic adecvat

Page 3: 0reactiichimice

Demersul didactic:Secvenţe pedagogice

Oo/Oe

Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Proc.

Res.mat.

Strategii de evaluare

Pregătirea pentru lectie

-notează absenţele în catalog;-verifică materialul didactic

-se pregătesc pentru lecţie.

Sistematizarea şi evaluarea cunoştinţelor dobândite anterior

Oo3

Oo4

Oo5

Oo6

Oe1

Oe2

- evaluează cunoştinţele anterioare, urmărind:Noţiuni: reacţie chimicăConţinuturi: tipuri de reacţii chimice, formele generale ale celor patru tipuri de reacţii-realizează următoarele experimente: -descompunerea acidului carbonic -reacţia dintre fier şi sulfatul de cupru-cere elevilor să scrie la tablă ecuaţiile reacţiilor chimice efectuate -cere elevilor să determine din ce categorie au făcut parte cele două experimente

- răspund cerinţelor formulate de profesor

S1

S2

S3

S4

M3

M4

observaţia sistematică, conversaţia examinatoare, evaluare frontală şi orală

Dirijarea învăţăriia)discuţii pregătitoare

b)explicarea şi demonstrarea modului de lucru

Oo1

Oo2

Oo4

Oo5

Oo6

-împarte elevii în 6 grupe de câte 4 elevi-împarte fiecărui elev o fişă experimentală (Anexa 1, Anexa 2, Anexa 3)-cere elevilor să efectueze experimentele, iar apoi să completeze fişa-le cere elevilor să schimbe fişele de lucru intre grupe astfel: grupa 1 va

-se aşează pe grupe

-primesc fişele experimentale

-efectuează experimentele chimice iar apoi completează fişa experimentală

S2

S3

S6M6

M7

M8

observaţia sistematică, fişă de lucru experimentală

Page 4: 0reactiichimice

c)executarea lucrării Oe2

Oe3

Oe4

primi fişele de la grupa 4 şi invers; grupa 2 va primi fişele de la grupa 5 şi invers iar grupa 3 va primi fişele de la grupa 6 şi invers-proiectează pe tablă cu ajutorul videoproiectorului rezolvarea corectă a fişelor experimentale

-vor schimba fişele de lucru între grupe

M9

Evaluarea/ interevaluarea lucrărilor

Oe2

Oe4

-cere fiecărui elev să corecteze cu roşu fişa experimentală primită de la grupa cealaltă, având pe tablă rezolvarea corectă iar pe fişa experimentală punctajul acordat

-corectează cu roşu fişa colegilor din cealaltă grupă, urmărind rezolvarea corectă de pe tablă-calculează punctajul obţinut în urma corectării

M5

M6

M8

fişă de lucru experimentală

Încheierea activităţii

Oo3

Oe1

Oe4

-cere elevilor să observe experimentul efectuat la începutul orei (reacţia Fe cu sulfatul de cupru) şi să formuleze observaţiile asupra acestui experiment

-împarte elevilor fişa de lucru care conţine tema pentru ora următoare -formulează aprecieri critice, încurajează, notează

-privesc cu atenţie cuiul din Fe şi soluţia din pahar-formulează observaţiile reacţiei chimice ce a avut loc

-primesc fişele de lucru care conţin tema pentru ora viitoare

S1

S6

M3Fişa de lucru

Page 5: 0reactiichimice

Anexa 1Numele si prenumele elevului: ` GRUPA 1/4Clasa : a VII Data:

FISA EXPERIMENTALA Tipuri de reactii chimice

Realizaţi practic următoarele reacţii chimice şi completaţi fişa cu ecuaţia reacţiei chimice care a avut loc şi cu observaţiile specifice fiecărei reacţii:

Reactia chimica

Materiale necesare

Modul de lucru Ecuatia reactiei chimice Observatii Punctaj Interevaluare

Reactia de ardere a Aluminiului

-spirtiera

-spatula

-pulbere de Aluminiu

-Aprindeti cu grija fitilul spirtierei.-Luati cu ajutorul spatulei pulbere de Aluminiu din sticla cu substanta.-Presarati pulberea de Aluminiu deasupra flacarii spirtierei.-Ce observati?

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia clorurii de bariu cu acidul sulfuric

-stativ cu eprubete

-solutie de BaCl2

-H2SO4

-Puneti intr-o eprubeta curata din stativ cateva picaturi de BaCl2.

-Adaugati peste aceasta solutie din eprubeta H2SO4 (in picaturi).

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

TOTAL

Predaţi fişa completată si evaluată de voi profesorului.Se acordă din oficiu 2 puncte.

Page 6: 0reactiichimice

Anexa 2Numele si prenumele elevului: ` GRUPA 2/5Clasa : Data

FISA EXPERIMENTALA Tipuri de reactii chimice

Realizaţi practic următoarele reacţii chimice şi completaţi fişa cu ecuaţia reacţiei chimice care a avut loc şi cu observaţiile specifice fiecărei reacţii:

Reactia chimica

Materiale necesare

Modul de lucru Ecuatia reactiei chimice Observatii Punctaj Interevaluarea

Reactia de ardere a piliturii de Fe

-Pilitura de fer-Spirtiera-Spatula

-Aprindeti cu grija fitilul spirtierei-Luati cu ajutorul spatulei pilitura de Fe din sticla cu reactiv.-Presarati pilitura de Fe deasupra flacarii spirtierei-Ce observati?-Se va obţine oxidul de fer (Fe2O3)

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia azotatului de Argint cu solutie de acid clorhidric

-Solutie de AgNO3

-Solutie de HCl-Stativ cu eprubete

-Puneti intr-o eprubeta din stativ solutie de AgNO3 in picaturi.-Adaugati peste solutie de HCl in picaturi.-Ce observati?

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

TOTAL

Predaţi fişa completată si evaluată de voi profesorului.Se acordă din oficiu 2 puncte.

Page 7: 0reactiichimice

Anexa 3Numele si prenumele elevului: ` GRUPA 3/6Clasa : Data:

FISA EXPERIMENTALA Tipuri de reactii chimice

Realizaţi practic următoarele reacţii chimice şi completaţi fişa cu ecuaţia reacţiei chimice care a avut loc şi cu observaţiile specifice fiecărei reacţii:

Reactia chimica

Materiale necesare

Modul de lucru Ecuatia reactiei chimice Observatii Punctaj Interevaluarea

Reactia de arderii panglicii de magneziu

-Panglică de Mg-Spirtiera-Cleste metalic

-Aprindeti cu grija fitilul spirtierei-Prindeti cu ajutorul clestelui metallic o bucata de panglică de Mg-Apropiaţi-o de flacăra spirtierei !!!Nu privi fix în flacăra orbitoare!!!-Ce observati?

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia carbonatului de Calciu cu solutie de acid clorhidric

-CaCO3

-Solutie de HCl-Stativ cu eprubete-Spatula

-Luati cu ajutorul spatulei CaCO3 din sticla cu reactiv si puneti-o intr-o eprubeta din stativ. -Adaugati peste substanta din eprubeta solutie de HCl in picaturi.-Ce observati?

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

TOTAL

Predaţi fişa completată si evaluată de voi profesorului.Se acordă din oficiu 2 puncte.

Page 8: 0reactiichimice

FIŞA EXPERIMENTALĂ ETALONTipuri de reacţii chimice

GRUPA REACŢIA CHIMICĂ

ECUAŢIA REACŢIEI CHIMICE OBSERVAŢII PUNCTAJ

1 şi 4 Reactia de ardere a Aluminiului 4 Al + 3 O2 2 Al2O3

-apar scântei strălucitoare de culoare albă, asemenea artificiilor

2p ecuaţia2p observaţii

Reactia clorurii de bariu cu acidul sulfuric

BaCl2 + H2SO4 BaSO4 + 2 HCl-se observă formarea unui precipitat alb-lăptos (BaSO4)

2p ecuaţia2p observaţii

2 şi 5 Reactia de ardere a piliturii de Fe 3 Fe + 3 O2 2 Fe3O4

-apar scântei strălucitoare de culoare portocaliu-roşu, asemenea artificiilor

2p ecuaţia2p observaţii

Reactia azotatului de Argint cu solutie de acid clorhidric

AgNO3 + HCl AgCl + HNO3

-se observă formarea unui precipitat alb-brânzos (AgCl)

2p ecuaţia2p observaţii

3 şi 6 Reactia de arderii panglicii de magneziu

2 Mg + O2 2 MgO-se observă o flacără orbitoare şi se obţine o pulbere de culoare albă

2p ecuaţia2p observaţii

Reactia carbonatului de

Calciu cu solutie de acid clorhidric

CaCO3 + 2 HCl CaCl2 + H2CO3

-se obţine un precipitat alb iar reacţia are loc cu efervescenţă

2p ecuaţia2p observaţii

Page 9: 0reactiichimice