0_proiect_modificat

19
PROIECT DE LECŢIE DATA: 30.11.2007 CLASA: a III –a ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII- NICOLAE BĂLCESCU INSTITUTOR: POPA DRAGOŞ - GABRIEL ARIA CURRICUARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PRIMĂVARA CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: SCRIEREA CU SCOP INFORMATIV SUBIECTUL: FELICITAREA OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate; 4.5. să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scrierea cu aliniate şi spaţiul liber între cuvinte, scrierea caligrafică, lizibilă; 4.6. să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor cu destinaţie specială. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGNITIVE: 1

Transcript of 0_proiect_modificat

Aspecte psihopedagogice i fonetice ale nvrii citit scrisului n clasa I

PROIECT DE LECIE

DATA: 30.11.2007

CLASA: a III a

COALA DE ARTE I MESERII- NICOLAE BLCESCU

INSTITUTOR: POPA DRAGO - GABRIEL

ARIA CURRICUAR: LIMB I COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN

UNITATEA DE NVARE: PRIMVARA

CONINUTUL NVRII: SCRIEREA CU SCOP INFORMATIV

SUBIECTUL: FELICITAREA

OBIECTIVE DE REFERIN:

4.4. s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate;

4.5. s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu aliniate i spaiul liber

ntre cuvinte, scrierea caligrafic, lizibil;

4.6. s manifeste interes pentru redactarea corect i ngrijit a compunerilor i a textelor

cu destinaie special.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A. COGNITIVE:

OC 1: s identifice elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare;

Nivel:

Minimal: identificarea textului propriu - zis;

Mediu: identificarea textului propriu zis, a formulei folosite cu ocazia srbtorii i a semnturii;

Maximal: identificarea elementelor de baz i enunarea regulilor de scriere ale acestora.

OC 2: s citeasc fluent, corect, contient i expresiv o felicitare;

Nivel:

Minimal: citirea corect, contient, n ritm propriu;

Mediu: citirea fluent, corect i contient;

Maximal: citirea fluent, corect, contient i expresiv.

OC 3: s copieze coninutul unei felicitri;

Nivel:

Minimal: respectarea indicaiilor privind elementele de baz ale unei felicitri;

Mediu: marcarea fiecrui alineat;

Maximal: marcarea tuturor elementelor organizrii coninutului unei felicitri.

OC 4: s diferenieze tipurile de propoziii

Nivel:

Minimal: punerea punctului n situaiile ntlnite;

Mediu: marcarea semnului exclamrii;

Maximal: marcarea virgulei n cazurile ntlnite.

OC 5: s redacteze o felicitare adresat unui coleg cu ocazia srbtorii de Pati:

Nivel:

Minimal: scrierea corect a textului propriu - zis;

Mediu: scrierea corect a textului propriu zis i a formulei folosite;

Maximal: scrierea corect i caligrafic a coninutului felicitrii, respectnd toate cerinele redactrii acesteia.

B. AFECTIVE:

OA 1: vor manifesta interes fa de oferta didactic;

OA 2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:

OPM 1: s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de institutor;

OPM 2: s coordoneze actul manevrrii instrumentului de scris.

TIPUL LECIEI COMUNICARE NSUIRE

RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:

- TIINIFICE:

1. Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu (2005) Limba i literatura romn manual pentru clasa a III a, Editura ARAMIS, Bucureti

2. Dumitru Gherghina, Ioan Dnil (2005) Aproape totul despre compunerile colare, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova

3. Ioan Surdu, Ioan Dnil (2001) Limba i literatura romn manual pentru clasele a II a, Editura ALL, Bucureti.

- OFICIALE:

1. M.E.C. (2004) Programe colare pentru clasa a III -a Limba i literatura romn, Bucureti

- METODICO DIDACTICE:

1. Ioan Dnil, Elena arlung (coord.) (2003) Lecia n elemente. Ghid de proiectare didactic, Editura EGAL, Bacu.

2. Ioan erdean (2005) Didactica limbi i literaturii n nvmntul primar, Editura CORINT, Bucureti.

3. Venera Mihaela Cojocariu (2004) Teoria i metodologia instruirii, EDP, Bucureti.

B. METODOLOGICE:

a) strategia didactic: mixt

b) metode i procedee:

- M1: Conversaia

- M2: Explicaia

- M3: Exerciiul

- M4: Observaia

- M5: Jocul didactic

- M6: tiu / Vreau s tiu / Am nvat

c) mijloace didactice:

- m1: Manualul

- m2: Felicitri de Pati

- m3: Plicuri

- m4: Fie de lucru

d) forme de organizare:

- F1: Frontal

- F2: Individual

- F3: Pe grupe

C. TEMPORALE: 50 minute

SUPORT INFORMATIV:

Felicitarea este o ilustrat special tiprit, prin care o persoan adreseaz altei persoane cuvinte de laud pentru o realizare important sau urri de sntate i fericire cu ocazia unor srbtori, a unei aniversri sau a altor evenimente deosebite.

Felicitrile se trimit cu prilejul srbtorilor de iarn, de Pati, de ziua numelui i sunt nsoite, de obicei, de imagini sugestive.

Astfel, felicitrile le putem concepe i realiza, le putem cumpra sau le putem gsi i expedia prin intermediul internetului. Unele au urrile gata fcute, dar cele pornite din inim sunt cu adevrat simite i apreciate.

Nr

Crt

ETAPELE LECIEIOBIECTIVE OPERAIONALECONINUTUL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEVA-LUAREA

MetodeMijloaceForme

1.Captarea ateniei

OA1Se vor purta discuii despre srbtoarea de Pate.

Solicit elevii s completeze rebusul de pe tabl (ANEXA 1) n urma cruia vor obine titlul leciei. Se prezint felicitrile realizate la ora de educaie plastic.M1

M5m2F1

2.Enunarea temei i a obiectivelorOA1

OPM1Astzi vom studia o lecie nou: Felicitarea.

Voi scrie titlul leciei pe tabl i elevii pe caiete. Voi explica pe nelesul elevilor coninutul nvrii i nivelul performanelor ateptate.M1m1F1

3.

Actualizarea coninutului nvat anterior OA1

OPM1Ce ai nvat ora trecut la limba romn? (Compunere cu nceput dat sau sfrit dat).

Voi purta un dialog:

- Ce este compunerea? (un text scris din imaginaie, pe o tem propus)

- Care sunt prile unei compuneri? (introducerea, cuprinsul i ncheierea).

Voi solicita 1 2 elevi s citeasc compunerile.

Voi verifica cantitativ i calitativ tema pentru acas. Solicit elevilor s-i reaminteasc cunotinele despre cele dou tipuri de comunicare: scris i oral.M1m1F1

4.Prezentarea optim a noului coninutOA1i rog pe elevi s deschid manualul de limba romn la pagina 101. Le prezint coninutul nvrii.M1m1F1

5.Dirijarea nvriiOPM1

OC2

OC1

OC3

OA2

OPM2nainte de a le explica lecia nou, voi folosi tehnica tiu / Vreau s tiu / Am nvat

TIU

VREAU S

TIU

AM

NV-

AT

Felicitarea este o scrisoare de dimensiuni reduse, prin care adresm unui prieten sau unei rude urri de sntate i fericire cu ocazia unor srbtori tradiionale sau a unor evenimente importante din viaa lor

Ce trebuie s cuprind o felicitare?

Care sunt formulele folosite?

O felicitare trebuie s cuprind textul propriu-zis, formula folosit, semntura.

Formulele folosite sunt: Crsiun fericit; La muli ani!; Hristos a nviat!

Propun elevilor s observe i s citeasc coninutul felicitrii de la pagina 101 din manual. Elevii o vor ncadra ntr-unul din tipurile comunicrii (oral sau scris)

Se discut motivele i momentele n care se scriu felicitri. Se d definiia. Elevii vor identifica elementele pe care trebuie s le includ coninutul unei felicitri:

a) textul propriu-zis;

b) formula folosit cu ocazia srbtorii respective;

c) semntura.

Cer elevilor s scrie pe felicitarea confecionat coninutul felicitrii din manual. Elevii vor rezolva exerciiie nr. 1 i 2 de la pagina 101 din manual.

M1

M6

M1

M2

M4

M1

M1

M3

m1

m1

m1

m2

F1

F1

F1

F2

Capacita-tea de a citi fluent, corect, contient i expresiv o felicitare

Capacita-

tea de a identifica elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare

Capacita-

tea de a copia coninutul unei felicitri.

6.

Obinerea perfor-maneiOC4

OC2

OA2

OPM2

Patru copii au trimis felicitri cu diferite ocazii, dar nu au pus semnele de punctuaie. Se mparte clasa n patru grupe. Fiecare grup va primi cte un tip de felicitare, avnd ca sarcin punerea semnelor de punctuaie (ANEXA 2).

Fiecare grup va citi felicitarea dup ndeplinirea sarciniiM1m4F3Capacita-

tea de a diferenia tipurile de propoziii

Capacita-

tea de a citi fluent, corect, contient i expresiv o felicitare

7.

FeedbackOA1Se vor elabora oral texte pentru felicitrile fcute cu diverse ocazii

M1m1F1

8.

EvaluareaOC5

OA2

OPM2Elevii vor scrie o felicitare adresat prinilor, doamnei nvtoare, bunicilor sau unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.M1

M2

M3m2F2Capacita-

tea de a redacta o felicitare cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.

9.

ReteniaOA1Se vor purta discuii despre comunicare:

- Care sunt tipurile de comunicare studiate?

- Cum se realizeaz comunicarea oral? Dar cea scris?

- Crui tip de comunicare i corespunde felicitarea?

Se introduce felicitarea cumprat de ei ntr-un plic, precizndu-se unde se scrie destinatarul i unde se scrie expeditorul.M1

M3

m2

m3F1

10.

TransferulOA1Cer elevilor s redacteze felicitri pe care s le adreseze unor membri din familia lor cu ocazii diferite.M3F1

SINTEZA LECIEI:

ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROPUNTORULUIMIJLOACE

1. Captarea atenieiDiscuii despre srbtoarea de Pate.

Joc didactic.

Crearea atmosferei de joc.

Prezentarea felicitrilor realizate la educaie plastic.Felicitri

2. Enunarea temei i a obiectivelorCitirea obiectivelor de pe plan.Plan cu obiectivele

3. Actualizarea cunotin-elor nvate anteriorReamintirea cunotinelor despre compuneri i a tipurilor de comunicare.

Citirea compunerilor.Manual

4. Prezentarea optim a coninutuluiPrezentarea coninutului nvrii.Manual

5. Dirijarea nvriiFolosirea tehnicii tiu/Vrea s tiu/Am nvat.

Citirea coninutului felicitrii din manual.

Se discut motivele i momentele n care se scriu felicitri.

Identificarea elementelor pe care le cuprinde felicitarea.

Copierea felicitrii.

Rezolvarea exerciiilor din manual.Manual

Felicitare

6. Obinerea performan-eiPunerea semnelor de punctuaie.Fie de lucru

7. FeedbackElaborarea textelor pentru felicitrile fcute cu diverse ocazii.Manual

8. EvaluareaRezolvarea unei sarcini de lucru.Felicitare

9. ReteniaSe vor purta discuii despre comunicare.

Precizarea scrierii destinatarului i a expeditorului pe plic.Felicitare

Plicuri

10. TransferulTema pentru acas.

Indicaii i explicaii.

CURSIVUL GLOBAL:

UNIT. 1UNIT. 2UNIT. 3

OC1- s identifice elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitareS1OC1 - identificarea elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitareIOC1 - identificai elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare

OC2- s citeasc fluent, corect, contient i expresiv o felicitareS1OC2 - citirea fluent, corect, contient i expresiv a felicitriiIOC2 citii felicitarea cu intonaie, respectnd punctuaia

OC3- s copieze coninutul unei felicitriS1OC3 - copierea coninutul unei felicitriIOC3 - copiai coninutul felicitrii respectnd indicaiile date

OC4 s diferenieze tipurile de propoziii.S1OC4 - marcarea semnelor de punctuaieIOC4 punei semnele de punctuaie corecte

OC5 s redacteze o felicitare adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.S1OC5- redactarea unei felicitri adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.IOC5 scriei o felicitare adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.

AXA LECIEI

C E A P D O F E R T

OA1OA1OA1OA1OPM1 OC4 OA1 OC5 OA1 OA1

OPM1OPM1

OC2OC2

OA2

OC1OA2

OPM2

OC3OPM2

OA2

OPM2

IDENTIFICAREANALIZCREAIE

OC1

(IOC1) Identificarea elementelor de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare

OC2

(IOC2) Citirea fluent, corect, contient i expresiv a felicitrii

OC3

(IOC3) Copierea coninutului unei felicitri.OC4

(IOC4) Diferenierea tipurilor de propoziii (marcarea semnelor de punctuaie)OC5

(IOC5) Redactarea unei felicitri adresate unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.

REBUS

Completeaz corect rebusul i vei obine titlul leciei noi!

A

FRATIOARE

DOARE

PLOUA

HAINA

PARCA

FI

FIERTE

ALURA

GURA

GATESTE

B

1. - Ce v este ....................................................

2. Ce v ...............................................................

3. Nu v ninge, nu v ..........................................

4. Stai gtite-n ........................................... nou

5. .......................................... Dumnezeu m ierte,

6. N-ai........................................... ou ...

7. Suntem...........................................................!

8. i schimbndu-i brusc......................................

9. Toate-au nceput cu ..........................................

10. Ne ................................................ de parad

(La Pati de George Toprceanu)ANEXA 2

Punei semnele de punctuaie corespunztoare:

I. Cu prilejul srbtorilor de Crciun i de Anul Nou i doresc mult sntate i succes la coal

La Muli Ani

Cu prietenie al tu

Tudor

II. Lumina rsrit din mormntul Mntuitorului Iisus n noaptea Sfnt a nvierii Sale s v aduc bucurie duhovniceasc mult credin ndejde dragoste i pace n suflet

Hristos a nviat

Cu respect

A dv elev

Maria

III. Sntate deplin pace i linite sufleteasc, noi bucurii i mpliniri

Prosperitate spor bogat n toate

La muli i fericii ani

Al dv amic Mihai

IV. n pragul unor noi schimbri ce m mpresoar

n verde crud de primvar

Eu mi acord timidul glas

i-n el cu el alese mulumiri

Pentru ndemnul din priviri

S simt c nc se mai poate

La muli ani mam

Cu dragoste Oana

PAGE 12