0_proiecteducatiemuzicala

12

description

a

Transcript of 0_proiecteducatiemuzicala

Page 1: 0_proiecteducatiemuzicala
Page 2: 0_proiecteducatiemuzicala

PROIECT DIDACTIC

DATA: __________

GRADINITA

GRUPA: mica

TEMA ANUALA DE STUDIU;Cum este ,a fost si va fi aici pe pamant?

DOMENIUL EXPERIENTIAL;DEC

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: a) “Zidarul”

b)”Bat din palme”

MIJLOC DE REALIZARE: a) cantec

b) joc muzical

TIPOLOGIA ACTIVITATII: a) predare

b) repetare

.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) cognitive:

Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de

acestea;

Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea

model a acesteia;

Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand

durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;

Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment

ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.

b)afective:

Sa participe activ si constient la activitate;

Page 3: 0_proiecteducatiemuzicala

Sa manifeste placere in interpretarea cantecului si executarea

jocului .

c)psiho-motorii:

Sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:

SISTEM METODOLOGIC: conversatia, demonstratia, explicatia,

problematizarea, exercitiul, jocul

SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE: plansa cu zidarul, ,

ecusoane pentru cele doua echipe,casetofon,caseta “Clopotelul

magic”

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: frontala

RESURSE TEMPORALE: 15minute

BIBLIOGRAFIE:

“Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura

Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de

copii”,Ed. V & Integral ,Bucuresti,2005

“Culegere de cantece pentru prescolari”, Popa Iulia,Bibo` Lajos,

Ed.Mirador, Arad , 1998

Page 4: 0_proiecteducatiemuzicala
Page 5: 0_proiecteducatiemuzicala

SECVENTELE

ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII STRATEGII

DIDACTICE

OBSERVATII

MOMENT

ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului

didactic

CAPTAREA

ATENTIEI

Prezentarea plansei cu

zidarul si purtarea unei

scurte discutii referitoare la

aceasta meserie (ce face

zidarul,ce unelte

foloseste ).

conversatia Aprecieri

stimulative

Analiza raspunsurilor

ANUNTAREA

TEMEI

Copiii vor fi anuntati ca vor

invata cantecul “Zidarul”

si vor juca jocul “Bat din

palme” .

expunerea

INCALZIREA

VOCII

Seexecutaexercitii muzicale

pentru reglarea respiratiei

si mobilitatii corzilor vocale:

Observarea

comportamentulu

Page 6: 0_proiecteducatiemuzicala

DESFASURAREA

ACTIVITATII

1- “Mirosim o floare”

2- “Suflam un

fulgusor”

3- “Umflam balonul”

4- “Cantam la pian”

5- “Cantam la vioara”

6-“Cantam la toba”

Copiii vor fi familiarizati cu

continutul cantecului si li se

vor explica noile

cuvinte .Educatoarea

anunta titlul cantecului si

interpreteaza o data

cantecul model.

Se va face ritmizarea

textului pentru o mai buna

constientizare a acestuia.

(educatoarea observa cu

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Demonstratia

i

Aprecieri

stimulative

Observarea

comportamentulu

i

Page 7: 0_proiecteducatiemuzicala

atentie dictia copiilor si ii

corecteaza daca este

cazul).

Se trece la invatarea

cantecului pe strofe.

( prima strofa, a doua

strofa, apoi se fixeaza

prima si a doua strofa).

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Exercitiul

FIXAREA

CANTECULUI

Dupa ce s-a invatat tot

cantecul si va face

consolidarea cu ajutorul

procedeului “alternantei

asimetrice”.

(Variante:* alternanta

intre educatoare- copii,

* alternante intre cele 2

echipe)

Problematizarea

Problematizarea

Observarea

comportamentulu

i

Aprecieri

stimulative

REALIZAREA

JOCULUI

Educatoarea le reaminteste

copiilor regulile jocului

Page 8: 0_proiecteducatiemuzicala

“BAT DINPALME” “BAT DIN PALME!”: ea va

interpreta cantecul si dupa

reactualizarea lui, se trece

la executarea jocului.

Educatoarea corecteaza

miscarile copiilor ori de

cate ori este nevoie.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul

Problematizarea

Observarea

comportamentulu

i

Aprecieri

stimulative

INCHEIEREA

ACTIVITATII

In finalul activitatii,educa-

toarea face aprecieri

asupra modului in care au

parti-cipat copiii la

activitate.

Expunere Analiza

comportamentulu

i

Page 9: 0_proiecteducatiemuzicala

ZIDARUL Vezi zidarul cum zideste, Caramida el o ia Si la loc o potriveste Peste zidul care creste.Rf. Si tot pune,si tot pune, Si nu stie cat a pus. Pan’ la varf ,la turn se suie Si zideste acolo sus Si ne face casa noua, Ca sa locuim in ea.Rf. Si tot pune,si tot pune,

Si nu stie cat a pus.

BAT DIN PALME Bat din palme clap,clap,clap Din picioare trap,trap,trap, Ne-nvartim,ne rasucim Si cu toti ne veselim . Bat din palme clap,clap,clap Din picioare trap,trap,trap,

Ne-nvartim,ne rasucimSi la hora noi pornim.Hai la stanga uite asa,Si la dreapta tot asa

Ne-nvartim,ne rasucim Si cu toti ne veselim.

Page 10: 0_proiecteducatiemuzicala