0plan de Lec 354 Iedoc Dora 1214

4
PLAN DE LECŢIE Data: 31.10.2015 Clasa:a VII-a Disciplina: Informatica „pas cu pas” Stoica Raluca Mihaela Tema : Editoare de texte –operaţii de editare -tabele Locul de desfăşurare : laboratorul de informatică Tipul lecţiei: recapitularesi consolidare Profesor: Stoica Raluca Mihaela Obiective cadru: - dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator; - cunoaşterea modului de utilizare a unui instrumentar informatic; - înţelegerea conexiunii dintre tehnologia informaţiei / utilizarea calculatorului şi societate. Obiective operaţionale: sa cunoasca meniurile; sa realizeze tabele; setarile pentru pagini; sa salveze doc. Strategii didactice Metode de învăţământ: Conversaţia, explicaţia, expunere, problematizare Mijloace de învăţământ: calculatorul, fişe de lucru, set de aplicaţii Forme de organizare: Frontală, individuală. Forma de evaluare: continuă.

description

plan lectie

Transcript of 0plan de Lec 354 Iedoc Dora 1214

PLAN DE LECIE

PLAN DE LECIE

Data: 31.10.2015Clasa:a VII-a

Disciplina: Informatica pas cu pas Stoica Raluca MihaelaTema : Editoare de texte operaii de editare -tabeleLocul de desfurare : laboratorul de informatic

Tipul leciei: recapitularesi consolidare

Profesor: Stoica Raluca MihaelaObiective cadru: dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator;

cunoaterea modului de utilizare a unui instrumentar informatic;

nelegerea conexiunii dintre tehnologia informaiei / utilizarea calculatorului i societate.

Obiective operaionale:

sa cunoasca meniurile;

sa realizeze tabele; setarile pentru pagini; sa salveze doc. Strategii didactice Metode de nvmnt: Conversaia, explicaia, expunere, problematizare

Mijloace de nvmnt: calculatorul, fie de lucru, set de aplicaii Forme de organizare: Frontal, individual.

Forma de evaluare: continu.Nr.

Crt.Etapele desfurrii lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevului

1Moment organizatoricVerificarea prezenei

Verificarea existenei condiiilor materiale necesare desfurrii lecieii pregtesc cele necesare leciei.

Reactualizarea celor nvate anteriorPentru a parcurge cu succes etapele propuse, este necesar s ne reamintim unele cunotine nsuite anterior. Cum deschidei aplicaia Microsoft Word?

Cum salvai un document?

Ce operaii de editare cunoatei?

Ce este un font?

Enumerai cteva din fonturile uzuale?

Cum stabilim dimensiunea unui font i stilul de scriere?

-cum realizam tabeleDeschid editorul Microsoft Word

2Enunarea temei i a obiectivelor Lecia pentru astzi se numete Microsoft Word - operaii de editare- TABELE.

Astzi AVEM O FISA DE LUCRU .Elevii noteaz titlul leciei

3Dirijarea nvriiV rog s deschidei editorul Microsoft Word pentru a rezolva fia de lucru.Elevii rezolv fia de lucru.

5Asigurarea feed-back-uluiCe este un EDITOR DE TEXT?Cate editoare de text cunoasteti ?Cum se lanseaz n execuie editorul Word ?

Cum se ncheie o sesiune de lucru Word ?

Care este aspectul unei ferestre Word ?Tabele?

Care este comanda meniul unde gasim sinonimele ?

Care sunt principalele operaii nvate n aceast lecie ?

Prezentai pe scurt n ce const fiecare operaie ?Elevii rspund la ntrebri

6Anunarea temei

Tema se precizeaza si obiectivele importante.Noteaz tema.

Fisa de lucru -Microsoft Word

1.Deschideti aplicatia Microsoft Word (Start-Programs- Microsoft Word)

2. Scrieti urmtorul text:

Evolutionary computation is a relatively new, biologically motivated, optimization and search paradigm. It may also be considered as an optimization meta-heuristics.

Together with fuzzy systems and neural computation, evolutionary computation represents a new powerful, rapidly growing field of Artificial Intelligence, known as intelligent computation.

Pentru editare se va utiliza fontul New Times Roman de 12 puncte, iar spaierea paragrafului va fi de 1,5 linii. Documentul va fi apoi salvat, sub numele computer.doc, ntr-un subdirector cu numele Computer creat n contul de lucru al elevului.

2. Textul din documentul computer.doc va fi copiat ntr-un document nou, care va fi apoi salvat sub numele copie.doc n acelai subdirector Computer. De asemenea, se va face corectura lexicala si sintactica a textului, iar in acelas document se va introduce sinonimele cuvantului Together.

3. a) S se creeze i formateze urmtorul tabel (el va fi salvat n fiierul tabel.doc din subdirectorul Documente):

Nr. Crt. Numele i prenumele Nota

1. Ionescu Adrian9

2. Pop Claudia8

3. Crciun Alexandru10

b) S se sorteze studenii din tabel n ordinea notelor.

4. S se preia n aplicaia Paint imaginea ferestrei de dialog Tabs, care va fi apoi salvat ntr-un fiier cu numele imagine.bmp. Aceasta imagine va fi apoi importata in Word si salvata cu numele de imagine.doc.