0modelaj

4
PROIECT DE ACTIVITATE DATA:20.05.2008 GRUPA: Mijlocie “C” GRADINITA: Nr. EDUCATOARE: R. R. CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie artistico-plastica SUBIECTUL: Campul cu flori-modelaj TEMA PLASTICA: Modelare prin miscare circulara si aplatizare TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a modela prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta; Realizarea unor corespondente intre diferitele elemente de limbaj plastic si cele din mediul inconjurator. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa pregateasca materialul de modelat prin framantare; O2- sa modeleze plastelina prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta si prin aplatizare relizand tema-camp cu flori; O3- sa manifeste interes pentru tema propusa, participand activ pe tot parcursul activitatii; O4-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite. STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul. MATERIAL DIDACTIC: plastelina, plansete.

description

o

Transcript of 0modelaj

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:20.05.2008

GRUPA: Mijlocie C

GRADINITA: Nr. EDUCATOARE: R. R.CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie artistico-plastica

SUBIECTUL: Campul cu flori-modelaj

TEMA PLASTICA: Modelare prin miscare circulara si aplatizare

TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a modela prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta;

Realizarea unor corespondente intre diferitele elemente de limbaj plastic si cele din mediul inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa pregateasca materialul de modelat prin framantare;

O2- sa modeleze plastelina prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta si prin aplatizare relizand tema-camp cu flori; O3- sa manifeste interes pentru tema propusa, participand activ pe tot parcursul activitatii; O4-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul.MATERIAL DIDACTIC: plastelina, plansete.

BIBLIOGRAFIE: Atlas cu elemente de limbaj plastic, Georgeta Botez si Dana Solovastru, Editura Aramis, Bucuresti 2007ETAPELE

ACTIVITATIIOB.

OP.CONTINUTUL ACTIVITATIISTRATEGII

DIDACTICEEVALUARE

1.Moment organizatoric.Se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii de modelaj. Copiii se aseaza la masute, avand fiecare in fata plansete si plastelina.Instructajul

Observarea comporta-mentului

non-verbal.

2.Captarea

atentiei.O3Se intuieste materialul (planseta, plastelina). Se vor reactualiza reprezentarile legate de tema propusa, prin joc si se va trezi interesul printr-o scurta descriere a anotimpului primavara. Observatia

Conversatia

Frontala

3.Anuntarea temei.Astazi, vom realiza din plastelina, un tablou care sa reprezinte un camp cu flori de primavara.Conversatia

4.Desfasurarea

propriu-zisa a activitatiiO1O2Se demonstreaza tehnica de lucru si etapele realizarii lucrarii: mai intai se framanta plastelina si apoi se executa miscari circulare ale palmei fata de planseta, pentru fiecare bucata de plastelina. Cerculetele realizate se aplica pe planseta, prin aplatizare.Se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii cocomitent cu versurile:

Am frumoase degetele,

Astazi voi lucra cu ele.

Da, da, da,

Chiar asa

Nu ma-ntrece nimenea!

Cade ploaia, Cantam la pian, Boboc-floare.

Copiilor li se ureaza Spor la lucru! si se lasa sa lucreze in mod liber si independent, lasand creativitatea copilului sa se evidentieze.

Copii lucreaza.

Se orienteaza atentia copiilor asupra aspectului estetic al lucrarii si a curateniei la masa de lucru.

Demonstratia

Conversatia

Exercitiul

Frontala

Individuala

5.Incheierea activitatii.O4Copiii apreciaza lucrarile cu ajutorul educatoarei, dupa care se implica in organizarea expozitiei.

Educatoarea va face aprecieri verbale pentru toti copiii.

ConversatiaApreciere orala frontala

si individuala.