0_clasa_i

10

Click here to load reader

description

plan de lectie

Transcript of 0_clasa_i

PLAN DE LECIE

UNITATEA DE NVMNT: Scoala Gimnaziala Nr ##PROFESOR: ################CLASA : a I-a DATA : 30.04.2015EFECTIV : 31 elevi DURATA: 45 minute.LOC DE DESFURARE: sala de sportMATERIALE FOLOSITE: obstacole, fluier, mingi de handbal, bastoane de gimnastica, coarda de gimnasticaTEME : 1. Consolidarea calitatilor motrice de baza: Indemanare- in actiuni motrice individuale.2. Deprinderi motrice specifice jocurilor sportive:Dribling simplu si multiplu de pe loc: minihandbal.

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabil:

Obiective motrice- sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului ;- sa se orienteze printre cuiburi, sa culeaga toate mingile, in timp cat mai scurt;- sa execute driblingul cu mana indemanatica de cel putin 15x fara sa o piarda de sub control.Obiective cognitive:- Sa identifice rapid culori si forme geometrice din spatiul de lucru;- Sa enunte doua reguli de baza ale jocului de handbal;- S recunoasc greelile de execuie ale colegilor.Obiective social-afective:- S i dezvolte spiritul de echip.- S manifeste corectitudine n desfurarea competiiilor, n relaie cu partenerii i cu adversarii.

COMPETENTE SPECIFICE:

VERIGA I DURATA CONINUTUL LECIEIDOZAREF.DE LU-CRUINDICAII METODICEOBS.

1. Organizarea colectivului de elevi 3 - Adunarea n linie pe un rnd;- Salutul;- Verificarea inutei i a strii de sntate;- Comunicarea temelor;- Exerciii pentru captarea ateniei (ntoarceri pe loc)

n linie pe un rndDrepi!

-La stn-ga!-La dreap-ta!Receptivi-tatea i interesul elevilor.Rspunsul adecvat la comenzi.

2. Pregtireaorganismului pentru efort 7 - Alergare uoar;- Mers pe vrfuri cu braele sus;- Mers pe clcie cu minile la spate;-Mers pe partea externa a piciorului/ interna a piciorului;- Alergare cu pendularea gambelor napoi;- Mers obinuit cu micri de respiraie;- Alergare cu pendularea gambelor inainte;- Mers obinuit cu micri de respiraie;- Alergare cu genuchii sus;- Mers obinuit cu micri de respiraie;- Pas sltat;- Mers obinuit cu micri de respiraie;- Alergare cu pas adaugat;- Mers obinuit cu micri de respiraie;15 m15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

15 m

n coloa-n cte unul

Cu stngul nainte, MAR!

Nu tropii! Sus braele!

-ndreapt spatele!

Clciele la ezut! Gura nchis!

Pstreaz distana!

-Sus genunchii!

Mic braele!

Gura nchis!

Corectitu-dinea execuiei variantelor de mers i de alergare.

Observa-rea sistemati-c.

Frecvena de execuie a micrilor.

3. Influenareaselectiv aaparatuluilocomotor.8

3. Influenareaselectiv aaparatuluilocomotor.8

3. Influenareaselectiv aaparatuluilocomotor.8

Complex exercitii cu bastoaneExerciiul nr. 1P.I. Stnd deprtat, bastonul de capete apucat, bratele instinse inapoi: T1-2 Aplecarea capului inainte cu arcuire;T3-4 Extensia capului cu arcuire;T5-6 Aplecarea capului spre stanga, cu arcuire;T7-8 Aplecarea capului spre dreapta, cu arcuire.Exerciiul nr. 2.P.I. Stnd deprtat, bastonul de capete apucat, bratele intinse inapoi: T1-2 Semirotarea capului spre inainte de la stanga la dreapta;T3-4 Semirotarea capului spre inainte de la dreapta la stanga;T5-6 Semirotarea capului spre inapoi de la stanga la dreapta;T7-8 Semirotarea capului spre inapoi de la dreapta la stanga; Exerciiul nr. 3.P.I. : Stand departat, bastonul de capete apucat, bratele inainte:T1-2 Balansarea bratelor spre stangaT3-4 Balansarea bratelor spre dreaptaT5-6 Idem T1-2T7-8 Idem T3-4Exerciiul nr. 4.P.I. Stnd deprtat, bastonul de capete apucat, bratele jos:T1- Ducere bratelor intinse inainte;T2- Ducerea bratelor intinse sus;T3- Idem T1T4- revenire in PIExerciiul nr. 5.P.I. Stnd deprtat, bastonul de capete apucat, asezat pe ceafa:T1-2 Indoirea trunchiului lateral stanga cu arcuire;T3-4- Indoirea trunchiului lateral dreapta cu arcuire.T5-6 Indoirea trunchiului lateral stanga cu arcuire;T7-8- Indoirea trunchiului lateral dreapta cu arcuire.Exercitiul nr 6:P.I. Stand, bastonul de capete apucat, bratele inainte: T1- fandare inainte pe piciorul stang, ducerea bratelor susT2- revenire in P.I.T3-fandare inainte pe piciorul drept, ducerea bratelor susT4- revenire in P.I.Exercitiul 7:P.I.Stand, bastonul de un capat apucat celalalt asezat pe sol:T 1-2 Trecerea piciorului stang de la stanga la dreapta peste baston;T 3 -4 Trecerea piciorului stang de la dreapta la stanga peste baston;T 5-6 Trecerea piciorului drept de la dreapta la stanga peste baston;T 7 8 Trecerea piciorului drept de la stanga la dreapta peste baston;Exercitiul nr 8:P.I.Stand, bastonul de capete apucat, bratele inainte:T1-8 Genuflexiuni.

3x 8

2x8

3x8

3x8

3x8

2x4

2x8

2x8

n coloan cte cinci

n coloa-n cte patru

Prin sritur, deprtat, LUAT!

*Tempoul de execuie este lent.

Privirea nainte! Braele ntinse!

Spatele drept

Spatele drept

Spatele drept

Spatele drept

-Fr zgomot! Gura nchisa

Contactul cu solul pe toat talpa.Corectitu-dinea execuiilor

Localizarea micrii la nivelul articulaie gatului, amplitudi-nea micrii.

Coordona-rea micrilor la ntregul colectiv i echilibrul.

Observa-rea sistematic.

Aprecieri individuale i colective.

Coordona-rea micrilor la ntregul colectiv.

Situarea segmente-lor n planurile indicate, amplitudi-nea micrii.

Amplitudi-nea actului respirator.

4.Consolidarea calitatilor motrice de baza :Indemana-rea10

4.Consolidarea calitatilor motrice de baza :Indemana-rea10

Semanatul si culesul cartofilor: jucatorii se aseaza in coloane; in fata fiecarei coloane pe distanta de 5 m se aseaza cerculete cu cate o minge inauntru. Mingea reprezinta cartoful si cercul cuibul. La semnal primul jucator alearga sa culeaga pe rand cartofii si sa ii duca la linia de plecare. Dupa ce adus si ultimul cartof, trece la coada coloanei. Jucatorul urmator va lua cate un cartof pe care il aseaza in ordine, in cate un cuib. Dupa ce termina, preda stafeta si trece la coada coloanei. Castiga echipa care a terminat prima.

Sarituri peste coarda: Sarituri de pe loc; Sarituri de pe loc cu deplasare inainte, inapoi sau lateral; Sarituri pe loc cu schimbarea alternativa a unui picior inainte sau penduland gamba inapoi.

2x

2x

5 coloa-ne de cate 4

Cinci coloa-ne de cate sase

Jocul se poate desfura contra-timp; ctig echipa care realizeaz cel mai mare numr de pase

5.Depri deri motrice specifice jocurilor sportive:Minihand-bal13Dribling simplu si multiplu de pe loc:Explicarea si demonstrarea conducerii mingii - driblingul:-exersarea driblingului simplu si multiplu individual, descriind prin miscarea cu cerc mic, insusind tehnica de protejate a mingii;-exercitii: -bataia mingii in sol cu o mana, alternativ;-bataia mingii in sol de mai multe ori cu ambele maini.Joc dinamic cu semnale vizuale si sonore:

Leaspa in cerc toti elevii cu cate o minge in mana sunt grupati in cercuri pe diametrul de 3 m: dribling pe loc cu fara spre centru. In centrul cercului se afla un jucatoar care incearca sa loaveasca cu mana pe unul din elevi; acestia evita lovirea prin retragere inapoi. Cel lovit trece la centru. La sfarsitul timpului dejoc, elevii care nu au fost niciodata la centru sunt desemnati castigatori.Joc bilateral 4x4

3x

4x

4x

4x

Cinci coloa-ne de cate sase

Driblingul se realizeaza prin impingerea mingii in sol cu mana indemanatica, palma facus caus, degetele rasfirate, flxate.

Driblingul se face inainte si lateral pentru a evita lovirea mingii cu piciorul in timpul alergarii

6.Reveni-rea organismului dup efort 3- Sufla fulgul;- Mers cu micri de relaxare a membrelor inferioare i superioare.2

20 mn coloan cte unul

Expir pe gur!-Scutur braele!

7. Concluzii i aprecieri 2- Aprecieri asupra comportamentului elevilor la lecie;- Evidenieri pozitive, deficiene, Recomandri;- Salutul.n linie pe un rnd.