0cenusareasa_povestirea_educatoarei

8
PROIECT DIDACTIC DATA: GRUPA : mijlocie EDUCATOARE :Florea Maria-Violeta CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de educare a limbajului DENUMIREA ACTIVITATII: Povestirea educatoarei TEMA: „Cenusareasa” de Charles Perrault TIPUL ACTIVITĂŢII – predare SCOPUL: Domeniul cognitiv - Dezvoltarea imaginaţiei. Dezvoltarea priceperilor de a combina reprezentările şi de a le îmbina în situaţii de joc. Domeniul verbal - Extinderea bagajului de cuvinte ,interacţiunii dintre oameni şi vietăţi. Dezvoltarea vorbirii cursive. Domeniul socio-afectiv - Dezvoltarea emoţiilor pozitive, formarea trăsăturilor de caracter, a dorinţei de a ajuta pe cei vârstnici, de a respecta munca altora.

Transcript of 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

Page 1: 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

PROIECT DIDACTIC

DATA: GRUPA : mijlocieEDUCATOARE :Florea Maria-Violeta

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de educare a limbajuluiDENUMIREA ACTIVITATII: Povestirea educatoarei

TEMA: „Cenusareasa” de Charles Perrault

TIPUL ACTIVITĂŢII – predare

SCOPUL:

Domeniul cognitiv

- Dezvoltarea imaginaţiei. Dezvoltarea priceperilor de a combina

reprezentările şi de a le îmbina în situaţii de joc.

Domeniul verbal

- Extinderea bagajului de cuvinte ,interacţiunii dintre oameni şi

vietăţi. Dezvoltarea vorbirii cursive.

Domeniul socio-afectiv

- Dezvoltarea emoţiilor pozitive, formarea trăsăturilor de caracter,

a dorinţei de a ajuta pe cei vârstnici, de a respecta munca altora.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

sa asculte cu atentie,sa se concentreze in momentul in care i se

dau instructiuni specifice ,oricand i se cere sa duca la bun sfarsit o

sarcina;

sa faca deductii simple in situatii practice diferite;

sa faca descoperiri punand intrebari;

sa elaboreze concluzii dintr-o poveste;

Page 2: 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

sa participe ca ascultator si ca vorbitor la activitatea unui grup

anagajat intr-o sarcina data;

sa-si exprime sentimentele fata de personajele povestirii;

sa distinga informatia relevanta de cea nerelevanta intre

elementele date si s-o utilizeze pe prima in sarcinile primite;

Să memorizeze proverbe;

Să deseneze în ramă animalele sălbatice care trăiesc în pădure şi

cele domestice.

STRATEGII DIDACTICE(METODE):

explicatia,

problematizarea,

demonstratia,

conversatia.

MATERIALE DIDACTICE: planse model

Page 3: 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentuldidactic:

Continutul stiintific: Strategiiledidactice:

Observatiii

Organizarea activitatii:

Desfasurarea activitatii:

Pentru o buna desfasurare a activitatii voi avea in vedere urmatoarele:-aerisirea salii de grupa:-aranjarea scaunelelor in semicerc:-pregatirea materialului didactic;-intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.

Introducerea in activitate o voi face direct printr-un element supriza :prezentarea imaginii Cenusaresei pe o plansa-model:“Pentru ca voua va plac foarte mult povestile eu am invitat azi la noi la gradinita un personaj dintr-o poveste!Cine credeti voi ca este?”(“Aceasta este Cenusareasa!”)

Anuntarea temei:“Astazi va voi spune povestea Cenusaresei!”Expunerea povestii de catre educatoare:Povestea o voi spune respectand succesiunea momentelor principale:

1. Venirea in familie a mamei vitrege impreuna cu cele doua fete ale acesteia;

2. Situatia grea a fetei ajunsa sluga in propria sa casa;

3. Aflarea vestii ca printul organizeaza un bal de-am

Momentul surprizăDialogulProblematizarea

Conversatia

Page 4: 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

lungul a doua nopti pentru a-si alege o sotie;

4. Pregatirea surorilor vitrege pentru bal;

5. Tristetea care o cuprinde pe Cenusareasa deoarece nu poate merge la bal;

6. Aparitia zanei ca urmare a plansului Cenusaresei;

7. Transformarea dovleacului intr-o prefrumoasa caleasca;

8. Transformarea soarecilor in armasari,a sobolanului in vizitiu,a sporlelor in lachei si a rochiei ponosite intr-o rochie de bal;

9. Atentionarea de catre zana ca nu cumva sa intarzie la bal dupa ora 24 pentru ca dupa acea ora vraja se spulbera;

10. Aparitia miraculoasa a Cenusaresei in sala de bal;

11. Captarea atentiei printului;

12. Respectarea cerintei zanei in prima seara;

13. A II-a seara de bal si pierderea pantofului;

14. Anuntul printului cum ca va lua de sotie pe aceea careia I se potiveste condurul;

15. Incercarea surorilor vitrege de a pacali soarta;

16. Descoperirea faptului ca de fapt Cenusareasa este adevarata posesoare a condurului;

17. Casatoria Cenusaresei cu printul. Explicatia

Page 5: 0cenusareasa_povestirea_educatoarei

Incheierea activitatii:

In cursul povestirii voi urmari sa am o mimica adecvata ,expresivitate,respectand pauzele logice si psihologice ale povestii.Voi explica de asemenea cuvintele necunoscute:caleasca= trasuravalet=slujitor

Fixarea povestii:In scopul fixarii elementelor principale voi avea o scurta conversatie de verificare:“-Cum s-a numit povestea?”(“Povestea s-a numit <<Cenusareasa>>!”)“-De cine v-a placut din acesta poveste si de ce?”“-Care au fost personajele povestii noastre?”

Voi face aprecieri privind comportamentul copiilor din timpul activitatii si ii voi recompense cu inimioare(echilaventul bulinelor).

Conversatia

Consolidarea celor invatate se realizeaza printr-o activitate artistico-

plastica:ex.: Desen,Pictura.