0_abecedar_lectie

11
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Ion Inculeţ” DATA: 10.05.2012 CLASA: I”A” ÎNVĂŢĂTOR: Lupu Veronica ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PERIOADA POSTALFABETARĂ SUBIECTUL: Improvizări telefonice cu colegii,părinţii despre textul”Hoţul”de Tudor Arghezi TIPUL LECŢIEI:MIXTĂ SUBCOMPETENŢE: Demonstrarea înţelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări; prin argumentarea unor cuvinte, propoziţii; Utilizarea vocabularului însuşit în diferite situaţii de comunicare:alcătuirea propoziţiilor,dialogurilor ş.a. Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică motrică: scrierea corectă, lizibilă, cu păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili: 1.să citească corect,conştient cuvinte,propoziţii,texte propuse 2.să ordoneze cuvintele în propoziţii 3.să transcrie în caiet propoziţii

Transcript of 0_abecedar_lectie

Page 1: 0_abecedar_lectie

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Ion Inculeţ”DATA: 10.05.2012CLASA: I”A”ÎNVĂŢĂTOR: Lupu VeronicaARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PERIOADA POSTALFABETARĂSUBIECTUL: Improvizări telefonice cu colegii,părinţii despre textul”Hoţul”de Tudor ArgheziTIPUL LECŢIEI:MIXTĂ SUBCOMPETENŢE:

Demonstrarea înţelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări; prin argumentarea unor cuvinte, propoziţii;

Utilizarea vocabularului însuşit în diferite situaţii de comunicare:alcătuirea propoziţiilor,dialogurilor ş.a.

Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică motrică: scrierea corectă, lizibilă, cu păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Elevii vor fi capabili:1.să citească corect,conştient cuvinte,propoziţii,texte propuse2.să ordoneze cuvintele în propoziţii 3.să transcrie în caiet propoziţii4. să separe cuvintele şi să scrie propoziţia corect5 să răspundă clar,corect la întrebările învăţătorului.6.să despartă cuvinte în silabe7.să formeze comparaţii8.să înţeleagă cînd se utilizează majuscula9.să distingă( după auz )cuvinte ce se scriu cu grupul de litere ci10.să alcătuiască mici dialoguri telefonice11.să colaboreze cu colegii de grup12.să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei

Page 2: 0_abecedar_lectie

STRATEGII DIDACTICE

RESURSE PROCEDURALE:

a) metode şi procedee: conversaţia euristică;explicaţia;demonstraţia;lectura în lanţ,selectivă,”Zum-zum”;lectura ghidată, brainstorming;jocul didactic”Mingea fierbinte”,jocul didactic”Cutia fermecată”, Jocul didactic”Fii atent!”explozia stelară; problematizarea;exerciţiul;

b)resurse materiale: minge,cutia fermecată,manual, fişe pentru lucrul în grup,planşa pentru explozia stelară,planşe,fişe de lucru,tabla,creta colorată

c)forme de organizare:- frontal, -individual - în grup d)resurse umane:23elevi e) resurse temporale: 45 min FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:a)formativă: aprecieri verbaleb)de proces: fişe de lucru BIBLIOGRAFIE:

-„Curriculum Modernizat 2010. Programe şcolare pentru învăţământul primar”- Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Emicioi „Abecedar”( manual pentru clasa I), Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;-Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Ermicioi - „Ghidul învăţătorului”, Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;- Şerdean,I. „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, EDP, 1995;- Iordăchescu C., ,,Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis, Piteşti, 2004;- Şeptelici A. „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Chişinău, 2006;-Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova,Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară de învăţămînt,Chişinău,2011

Page 3: 0_abecedar_lectie

Nr.crt.

Secvenţe pedagogice

Obiective Activitatea cadrului didactic Activitatea

elevilor

Resurseprocedurale

I. EvocareO12

O5

O9

O1

O5

O5

Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii. Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii optime a activităţii.

Captarea atenţiei

Jocul didactic”Mingea

fierbinte”.

Vom arunca mingea de la

unul la altul

,cînd primiţi mingea numiţi un

cuvînt care să conţină grupul

de litere ci.

Verificarea temei de acasă:Am aici o cutie fermecată,care conţine fişe pe care sunt scrise cuvinte.Să vedem dacă le puteţi citi.După ce se citesc cuvintele le afişez pe tablă.

Vă sunt cunoscute aceste cuvinte?Unde le-aţi întîlnit?

De se numeşte aşa?

Cum credeţi de ce am găsit cuvintele din textul „Vrăbiuţa uitucă”în cutia fermecată?

Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii.

Prind mingea şi spun cuvinte:

Cireşe,cizmar,ciorbă,arici,cipicighici,ghicitoare,cimpoi,circ...

Elevii extrag fişele şi citesc:Zi de naştere,vrăbiuţa,aricică,cadou,cipici,oaspeţi,pereche,paie.

-da-în textul „Vrăbiuţa uitucă”-În acest text se povesteşte despre o întîmplare în care vedem că vrăbiuţa este uitucă

-Ca să vedeţi dacă am citit acasă;cutia a vrut să vadă dacă ştim de unde sînt cuvintele,pentru

instructaj

Joc didactic„Mingea fierbinte”

Joc didactic

„Cutia fermecată”

Conversaţia euristică

brainstorming

Page 4: 0_abecedar_lectie

O12

O5

O1

O12

O5

Eu sînt foarte curioasă să văd cum v-aţi pregătit pentru lecţia de astăzi,dar vreau să vă spun că şi mai curioasă este oaspetele lecţiei noastre ,Steluţa curioasă,care a pregătit pentru voi mai multe întrebări,de aceea vă rog să fiţi atenţi şi cînd ştiţi răspunsul să ridicaţi mînuţa şi să răspundeţi complet. Cînd?

Ce? Cum?

Cine? Unde?

Cînd au venit oaspeţii la arici?

Cum era Vrăbiuţa?Cum era aricică?

De unde a scos cadoul vrăbiuţa?

Unde au venit oaspeţii? Ce a adus fiecare

invitat?Ce i-a dăruit vrăbiuţa ariciului?Ce uitase vrăbiuţa?

Cine şi-a sărbătorit ziua de naştere?

Cine au fost invitaţi?

Citim acum tot textul.

că am avut de pregătit pentru acasă acest text ş.a.

.

Elevii citesc întrebările de pe fişe,apoi caută răspunsul şi-l citesc din text.

Citesc textul în lanţ.

Explicaţia

Explozia stelară

Lectura selectivă

Lectura în lanţ

Page 5: 0_abecedar_lectie

II Realizarea sensului

O12

O5

O5

O5

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.Astăzi vom citi textul „Hoţul” scris de Tudor Arghezi.

Tudor Arghezi s-a născut la Bucureşti,într-o familie modestă,numele său adevărat fiind Ion N.Theodorescu.A trăit între anii 1880 şi 1967.În opera sa ,întîlnim aspecte din viaţa animalelor,a insectelor şi a plantelor.

Pentru început vă propun să ascultaţi text,dar vă rog să fiţi foarte atenţi,pentru că pe parcurs veţi primi şi unele întrebări.

Cum credeţi chiar ursul fura dulciurile?

Dar tatăl îi credea sau nu pe copii?

Cum credeţi cînd tata se va pune la pîndă,pe cine va prinde furînd dulciuri?

Moment educativ-Este bine să amăgim?-Cum trebuia să procedeze copiii?-Este bine să mîncăm multe dulciuri?-Ce trebuie să mîncăm ca să fim sănătoşi?

Acum vă rog să citiţi voi

Ascultă cu atenţie obiectivele lecţiei.

Elevii dau răspuns şi argumentează.

Explicaţia

Lectura model

Brainstorming

Brainstorming

Problematizarea

Page 6: 0_abecedar_lectie

O5

O5

O12

O1

O5

O12

textul cu jumătate de voce.Citiţi atent,pentru că la sfîrşitul lecturii am să vă adresez cîteva întrebări.

-Cum se numeşte textul?-Ce fel de faptă au făcut băieţii?De ce?

Minuta de energetizare:

Cînd voi spune fapte bune,vă rog să vă ridicaţi în picioare,iar cînd voi rosti fapte rele-vă aşezaţi în bancă:-traversez cu atenţie-arunc hîrtii pe jos-vorbesc liniştit-mă bat în recreaţie-ajut bătrînii-ocrotesc copiii mai mici-rup florile-nu stric cuiburile păsărelelor.-spun minciuniBravo!Aşa să vă purtaţi mereu şi întotdeauna să ţineţi minte:Fapta bună este pentru om cunună.

Lucrul în grup:I grup:Despărţiţi în silabe cuvintele:Dulciurile,vechi,ciocolată,hoţul,catifea

II grup:Alcătuiţi o propoziţie cu cuvîntul hoţul.

III grup:Separaţi cuvintele şi scrieţi propoziţia corectă:Ursulgoleştecutiilecudulciuri.

IV grup:

Ascultă,se ridică sau se aşează.

Dul-ciu-ri-le,vechi,cio-co-la-

tă,ho-ţul,ca-ti-fea.

Hoţul trebuie prins şi pedepsit.

Ursul goleşte cutiile cu dulciuri.

Mielul cu părul

Lectura „zum-zum”

Conversaţia euristică

Jocul didactic”Fii atent!”

Lucrul în grup

Page 7: 0_abecedar_lectie

III.Reflecţie

IV:Extindere

O6

O10

O4

O2

O7

Ordonaţi cuvintele într-o propoziţie:Cu,mielul,creţ,părul,de,a,învăţat,la,urs,zahăr,mănînce,să

V grup:Formaţi comparaţii:Blînd ca un ursGreoi ca mielFlămînd ca un iepureFricos ca un lup

Citim textul încă o dată. -Unde locuia ursul de catifea? –Cine mînca dulciurile?-Cum a fost pedepsit ursul?-De ce tătuţu se prefăcea că nu ştie cine este hoţul?

Joc didactic”Telefonul”-improvizarea dialogurilor telefonice cu mama,colegii ce lipsesc de la şcoală.Elevilor li se cere să-i spună mamei sau colegilor despre ce au vorbit astăzi la lecţie.

Notarea. Tema pentru acasă:

-De citit textul”Hoţul”-De îndeplinit ex.4,p.129

Generalizare:-V-a plăcut lecţia?-Ce v-a plăcut cel mai mult?-Ce aţi învăţat azi nou?-Pentru ce ne trebuie să ştim unde să ne jucăm cu mingea?-De ce nu e bine să mîncăm multe dulciuri?

creţ a învăţat de la urs să mănînce zahăr.

Blînd ca un miel,Greoi ca un urs,Flămînd ca un lup,Fricos ca un iepure.

Citesc textul-răspund la întrebări

Lectura în lanţ

Explicaţia

Joc didactic

Aprecierea verbală

Conversaţie euristică

Page 8: 0_abecedar_lectie