00proiect Didactic.6.l.rom

9
Proiect didactic. Clasa VI ”A” Obiectul: Limba română. Comunicare. Subiectul: Explorarea textului “Mă rog de tine” de Grigore Vieru Tipul lecţiei: Lecţie mixtă. Obiective operaţionale. - Să posede cunoştinţe vaste despre creaţia lui G. Vieru. - Să identifice cuvuntele-cheie şi să explice funcţia lor în poezie. - Să delimiteze prezenţa în text a eroului liric şi sentimentele lui. - Să distingă exemple de paralelism şi enumeraţie, funcţia lo artistică. - Dezvoltarea lecturii expresive, îmbogăţirea vocabularului. - Altoirea sentimentelor de admiraţie, iubire şi respect faţă de opera viereană. - Dragoste nemărginită pentru fiinţa ce ne-a dat viaţă – mama. Strategii didactice. - Discuţie euristică - Situaţie de problemă. - Activitate în grup, independentă. - Metoda “clustering” (ciorchine).

Transcript of 00proiect Didactic.6.l.rom

Page 1: 00proiect Didactic.6.l.rom

Proiect didactic.

Clasa VI”A”

Obiectul: Limba română. Comunicare. Subiectul: Explorarea textului “Mă rog de tine” de Grigore VieruTipul lecţiei: Lecţie mixtă.

Obiective operaţionale.

- Să posede cunoştinţe vaste despre creaţia lui G. Vieru. - Să identifice cuvuntele-cheie şi să explice funcţia lor în poezie. - Să delimiteze prezenţa în text a eroului liric şi sentimentele lui. - Să distingă exemple de paralelism şi enumeraţie, funcţia lo artistică. - Dezvoltarea lecturii expresive, îmbogăţirea vocabularului. - Altoirea sentimentelor de admiraţie, iubire şi respect faţă de opera

viereană. - Dragoste nemărginită pentru fiinţa ce ne-a dat viaţă – mama.

Strategii didactice.

- Discuţie euristică - Situaţie de problemă.

- Activitate în grup, independentă. - Metoda “clustering” (ciorchine).

Resurse educaţionale

- Manualul “Limba şi literatura romînă clasa VI ”.- Expoziţie de carte, portretul poetului- Fişe pentru lucrul diferenţiat- Ilustraţie la opera lui Grigore Vieru

Page 2: 00proiect Didactic.6.l.rom

Scenariul lecţiei

Evenimentul instrucţional

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

I. Captarea atenţiei.

II.Anunţarea temei şi a obiectivului.

III.Actualizarea cunoştinţelor.

Cuvînt introductiv despre activitatea lui G. Vieru – îngerul limbii materne. Deci nu putem gusta din dulceaţa limbii, din frumuseţea ei fără a vorbi de opera viereană. G. Vieru ca nimeni altul a cîntat şi a plîns numele mamei.

În versurile sale chipul mamei se contopeşte cu natura. Anunţ obictivele. Despre aceasta şi altele vom încerca astăzi să aflăm din unele comunicări, recitări în special în poezia “Mă rog de tine”.

Ce materiale despre G. Vieru aţi selectat, ce poezii puteţi să recitaţi.

Interpretează cîntecul “Mult e dulce şi frumoasă limba ce-o vorbim”.

-Nota biografică. -Poezii despre mamă. -Poezii despre limba maternă.

Legătură interdisciplinară. (cu muzica).

Comunicare.

Discuţie euristică.

Page 3: 00proiect Didactic.6.l.rom

IV. Activitatea dirijată de profesor (dirijarea învăţării).

Care sunt gîndurile şi sentimentele autorului, exprimate în poezie? Cum îşi exprimă aceste gînduri? Amintiţivă în ce poezii am mai întîlnit eroul liric?-Scrieţi în caite versurile care se repetă. De ce?

-Care cuvinte sunt accentuate, de ce?

-Căutaţi în dicţionare cuvintele a invoca, sensul lui. -Citiţi expresiv pagina 177.

Recită poezii, comunică despre viaţa şi activitatea literară a poetului (succint). -Citesc expresiv poezia “Mă rog de tine” (mai mulţi elevi). Dragoste şi nelinişte faţă de mamă de sănătatea ei, dorinţa de a o ocroti. Gîndurile sunt exprimate direct deci avem erou liric şi o poezie lirică. Poez. “O rămîi” de M. Eminescu. Autorul invocă elementele naturii penrtu a arăta apropierea omului de natură. Adresarea se foloseşte pentru a accentua elementele naturii (codru, iarbă, munte).

Citesc mai mulţi

Activitate în grup.

Situaţii de problemă.

Lucrul cu dicţionarul.

Page 4: 00proiect Didactic.6.l.rom

V. Obţinerea performanţelor.

-Autorul prin repetiţii reea aceeaşi structură sintactică, deci foloseşte paralelismul. -Vom întîlni elemente de paralelism în poeziile populare, în opera marelui prozator Ion Druţă. -Care – i gîndul principal al poeziei? (mesajul).

-Repartizez însărcinări pe grupe: I. Extrageţi adjectivele punîndule la grade de comparaţie. II. Cu ce alt titlu am putea numi poezia. Cîntec, Dorinţă, Bocet, Rugă, De ce?III. Analizaţi

elevi paralelismul sintactic (definiţia).

Dorinţa poetului de a o ocroti, de a o apăra de tot ce e rău pe mama, rugămintea lui sinceră, curată, adresată elementelor naturii s-o ia pe mama sub apărarea lor.

-Pun la grade de comparaţie adj. Grea. -Caută în dicţionare sensul cuv. Ceresc. -Analizează verbele: “De te-ai face-n

Situaţie de problemă.

Activitate independentă în grup.

Page 5: 00proiect Didactic.6.l.rom

versurile de pe tablă, intitulaţi-le.

-Şi alţi scriitori, poeţi au cîntat numele mamei, chipul ei drag. (M. Eminescu, I. Creangă, ş. a.)cine îşi aminteşte sau a găsit despre aceasta în operele lor?

-Găseşte cît mai multe determinative despre mama

Mulţi au omagiat-o pe mama, dar voi ce spuneţi, ce-i pentru voi mama? Cu ce-o asociaţi? (o floare, o pasăre).

văi o floare, Te-aş găsi după suflareSpune-ţi-aş vorbe cereştiMaică tot frumoasă eşti” -Toate verbele sunt la modul condiţional. -Recită o strofă din poez. “O mamă” M. Eminescu, extrag spusele lui I. Creangă – aşa era mama, plină de minunăţii. . . Comunică despre mama lui I. Druţă din “Horodişte” (pasărea albă a copilăriei).

Fiecare elev desenează aşa cum o vede el pe mama sa: (o casă, un izvoraş, o pîine). Comentează cele

Situaţie de problemă.

Metoda clustering.

Dezvoltarea creativităţii.

mama

bună

dulce

harn

ică

iubitoare

frumoasă

mîn

gîie

toar

e

Page 6: 00proiect Didactic.6.l.rom

VI. Asigurarea transferului.

Poeziile lui G. Vieru sunt muzicale, lirice, se cîntă. Pe acasă: poezia pe de rost de învăţat.

desenate. Înterpretează cîntecul “De ziua măicuţet mele” –versuri G. Vieru. Compunere gînduri despre mama.