0 Stil Uri Functional e

6
PROIECT DIDACTIC Data: 14. III. 2008 Clasa a IX-a Profesor: Răducea (Barbu) Mihaela Obiectul: Limbă şi comunicare Subiectul lecţiei: Stilurile funcţionale ale limbii Tipul lecţiei: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor Obiective operaţionale: a. Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: 1. să încadreze un text stilului funcţional căruia îi aparţine; 2. să argumenteze încadrarea textului în stilul funcţional respectiv; 3. să identifice trăsăturile tuturor stilurilor funcţionale; 4. să creeze texte aparţinând tuturor stilurilor funcţionale 5. să compare trăsăturile stilurilor funcţionale Resurse educaţionale: capacităţile receptive normale ale elevilor clasei a IX-a; timp la dispoziţie: 50 min. Strategia didactică: a. Metode şi procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode şi mijloace precum: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, analiza de text, schema la tablă. b. Forme de organizare a activităţii elevilor: în cadrul lecţiei se vor folosi combinat activitatea frontală, activitatea individuală a elevilor şi lucrul pe grupe de elevi. c. Mijloace didactice-fişe de lucru cu toate cele cinci stiluri funcţionale, testul de evaluare formativă d. Material bibliografic: 1

Transcript of 0 Stil Uri Functional e

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

(Data: 14. III. 2008(Clasa a IX-a

(Profesor: Rducea (Barbu) Mihaela

(Obiectul: Limb i comunicare

(Subiectul leciei: Stilurile funcionale ale limbii

(Tipul leciei: de fixare i sistematizare a cunotinelor

(Obiective operaionale:

a. Cognitive:

La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. s ncadreze un text stilului funcional cruia i aparine;

2. s argumenteze ncadrarea textului n stilul funcional respectiv;

3. s identifice trsturile tuturor stilurilor funcionale;

4. s creeze texte aparinnd tuturor stilurilor funcionale 5. s compare trsturile stilurilor funcionale

(Resurse educaionale: capacitile receptive normale ale elevilor clasei a IX-a; timp la dispoziie: 50 min.

(Strategia didactic:

a. Metode i procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode i mijloace precum: conversaia euristic, explicaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, analiza de text, schema la tabl.

b. Forme de organizare a activitii elevilor: n cadrul leciei se vor folosi combinat activitatea frontal, activitatea individual a elevilor i lucrul pe grupe de elevi.c. Mijloace didactice-fie de lucru cu toate cele cinci stiluri funcionale, testul de evaluare formativd. Material bibliografic:

Limba i literatura romn-manual pentru clasa a IX-a , Adrian Svoiu, Editura All, Bucureti, 2000.

Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala general i liceu(volum colectiv), Bucureti, E:D:P:, 1973.

(Desfurarea activitii:

Organizarea clasei: se stabilete ordinea n clas; asigurarea cu cele necesare desfurrii leciei-1 min.

I. Actualizarea cunotinelor nvate anterior-10 min.

-Verificarea calitativ(prin sondaj) a temei pe care elevii au avut-o de rezolvat pentru acas, profesorul fcnd observaii i aprecieri dup caz, antrennd ntreaga clas n discutarea exerciiilor propuse. Profesorul intervine, corectnd dac este cazul i adugnd noi informaii.

II. Captarea ateniei elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz-4 min.:

Profesorul realizeaz o scurt discuie introductiv privitoare la dinamica vocabularului sub influena vorbitorilor care trebuie s-i adapteze lexicul n funcie de situaia de comunicare.Astfel, n timp ce scopul operei literare trebuie s fie acela de aimpresiona, de a genera emoii profunde i sentimente, textul tiinific transmite informaii ntr-o manier direct, fr implicarea afectiv a cititorului.Elevii vor da exemple de alte situaii de comunicare, recapitulnd succint toate stilurile funcionale deja studiate: stilul beletristic, stilul tiinific, stilul publicistic, stilul oficial/ juridico-administrativ i stilul familial/ colocvial.III. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale- 1 min.

Profesorul anun titlul noii lecii, notnd titlul pe tabl: Stilurile funcionaleVa trebui ca pn la sfritul orei s:(se anun obiectivele operaionale: 1,2,3 etc)

IV. Dirijarea procesului de nvare-25 min.:

Profesorul organizeaz elevii n cinci grupe a cte ase elevi, fiecare echip coninnd elevi cu performane neomogene. Elevii sunt anunai de la nceput c va ctiga echipa ce va oferi rspusurile cele mai complete i argumentate, dovedind i cunoaterea celorlalte stiluri funcionale. Se stabilete un reprezentant al fiecrei echipe. Fiecrei grupe i se ofer o fi de lucru distinct, coninnd un text aparinnd unui alt stil funcional:a) ,,Variaiile n coninutul de CO2 al H2O de mare sunt determinate i de agitaia H2O. S-a calculat c ntr-un an, presupunnd c exist n medie 40 de zile de furtuni puternice cu mare agitaie a H2O, din cauza pierderii de CO2, se precipit cca 0,12/cm3 ceea ce d un strat de 0,08 cm grosime/an, adic 8 m n 10.000 de ani.

(Relieful carstic)b),,E joc viclean de btrni,

Cu copii ca voi, cu fetie ca tine,

Joc de slugi i joc de stpni,

Joc de psri, de flori, de cni,

i fiecare l joac bine.

(Tudor Arghezi, De-a v-ai ascuns) c),, Art. 25. (1): Copilul are dreptul la libertate de gndire, de contiin i de religie.

Art. 28 (1): Copilul are dreptul la respectarea personalitii i individualitii sale i nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare sau degradante.

(Legea privind protecia i promovarea drepturilor copiilor)d) Tragedie feroviar

,,Aproximativ 180 de persoane au fost rnite dup ce un tren de cltori a deraiat n noaptea de luni spre mari, n estul Australiei. Garnitura feroviar asigura legtura pe ruta Brisbane-Cairns i avea la bord 157 de pasageri i un echipaj format din 7 persoane. apte dintre cele nou vagoane ale garniturii au deraiat ntr-o zon n care viteza trenului a fost estimat la 151 de jm la or. O anchet a fost declanat pentru a se determina cauzele accidentului.

(Ziarul Libertatea)

e) ,,i zice mama: Sui n car, m, i d-i cu detele prin pr.

Ai paie, mergem la fotograf.

-Nu, c merg i eu, sare Ionic.-Pi dar! Te gsii.

-Ba merg.

-Taci, m, din gur, stai mereu, c n-o s ne fotografiem toi, Doamne iart-ne!

(Marin Sorescu, Craiova vzut din car)

Profesorul ofer timp de lucru 15 min., toate grupele avnd de rspuns n scris la aceleai cerine:1)Numii stilul funcional cruia i se ncadreaz textul; 2)Argumentai ncadrarea textului n stilul funcional ales, precizndu-i caracteristicile stilistice.

Dup expirarea timpului de lucru este chemat pe rnd fiecare reprezentant al grupelor, pentru a nota schematic trsturile stilului funcional din fia de lucru corespunztoare. Membrii fiecrei echipe vor exemplifica fiecare trstur cu argumente din text. n cazul n care nici un membru al echipei nu cunoate rspunsul corect, acesta va fi oferit de membrii celorlalte echipe, ce vor acumula astfel punctaj mai mare.

Profesorul intervine discret prin ntrebri, oferind el nsui informaiile doar n cazul n care nici un elev al clasei nu cunoate rspunsul.

a) Stilul tiinific se utilizeaz n cadrul lucrrilor cu caracter tiinific, ce au drept scop:

-transmiterea de informaii clare;

-formularea de concepte, de noiuni.

n cadrul stilului tiinific se utilizeaz:

-un ton neutreu, impersonal;

-termeni specializai, proprii fiecrei discipline (n acest caz chimie): ,,CO2, ,,H2O, ,,se precipit cca 0,12/cm3

-noiuni i teorii tiinifice exacte;

-folosirea cuvintelor monosemantice;

-claritatea exprimrii;

-sensul propriu al cuvntului

b)Stilul artistic/ beletristic se utilizeaz n textele literare, avnd ca scop transmiterea unor emoii estetice, declanarea unor imagini simbolice. Presupune implicare afectiv i un grad sporit de expresivitate. Utilizeaz:

-figuri de stil (epitetele asociate morii:,,joc viclean, ,,joc de slugi, ,,joc de stpni, ,,joc de psri, de flori, de cni-cuvinte polisemantice

-cuvinte cu sensuri proprii dar i termeni figurai

-termeni din toate ariile lexicale

c)Stilul juridic i administrativ-caracterizeaz exprimarea din actele oficiale, documentele normative: Constituia, procesele-verbale, cererile oficiale, chitanele, actele ntocmite n tribunale

-are caracter nchis i obiectiv

-vocabular specializat, caracterizat prin termeni neologici(muli de circulaie internaional): ,,articol, ,,alineat

-folosete cliee, formule stereotipe, sintagme care codific mesaje a cror receptare necesit o iniiere prealabil n domeniul juridic sau administrativd) Stilul publicistic-este stilul ziarelor, revistelor, al textelor citite la radio sau televiziune. Are ca principal obiectiv accesibilizarea informaiei.Apare sub form de articole, reportaje, editoriale.

-utilizarea unor elemente specifice exprimrii orale, de stiluri individuale: argotic, de jargon, familial

-neologisme cunoscute de majoritatea populaiei

-ornamente stilistice

e) Stilul familial/ colocvial-poate ncrca norma literar, este stilul utilizat n exprimarea curent

Se caracterizeaz prin:

-naturalee, degajarea exprimrii, preferina pentru imprecizia informaiei

-mijloace lingvistice variate, exprimri regionale, populare (,,sui, utilizarea perfectului simplu ,,te gsii, argotice, oscilare ntre economie i abunden n exprimare

-ncrctur emoional mare: folosirea diminutivelor: ,,Ionic, a augmentativelor, a superlativelor expresive, a interjeciilor

-nclinaie spre satir i umor prin porecle, rstlmciri, eufemisme, calambur, jocuri de cuvinte

V. Evaluarea formativ-6 min.:

Se fac aprecieri i observaii privitoare la activitatea elevilor pe parcursul orei. Se apreciaz activitatea fiecrei echipe, dar i contribuia individual a fiecrui elev. Se stabilete echipa ctigtoare n urma centralizrii rspunsurilor de ctre profesor. Se realizeaz evaluarea unor priceperi i deprinderi de munc individual, prin antrenarea elevilor n rezolvarea, ca sarcin independent, a testului de evaluare formativ:

a)Asociai elementele din coloana A cu cele din coloana B:A B

1. stilul beletristica) limbajul standard

2. stilul tehnico-tiinificb) este deopotriv conotativ i denotativ

3. stilul juridico-administrativc)utilizeaz cuvinte din toate registrele stilistice

4. stilul publicisticd) sunt excluse cuvintele polisemantice

b) Pornind de la cuvntul ,,trandafir realizai do texte a cte 5 rnduri fiecare, texte aparinnd stilului tiinific i stilului beletristic.

VI.Asigurarea reteniei i transferului-3 min.:

Ca activitate independent pentru acas, elevii vor avea urmtoarea sarcin:

Te numeti Mihai/ Mihaela Rdu, eti elev/ la Liceul Ion Barbu din Constana i te afli la Toulouse, n Frana, cu o burs de trei luni n cadrul programului Leonardo. Redacteaz, pe o pagin distinct, o scrisoare de mulumire adresat profesoarei tale de limba francez. Data redactrii este 25 februarie 2006.

44