0 Rugaciunea in Viata Crestinului

7
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2 Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria PROIECT DE LECŢIE Data: 11.02.2013 Clasa a VII-a B Subiectul lecției: RUGĂCIUNEA ÎN VIAŢA CREŞTINULUI Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre rugăciune Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe Competenţe specifice : 1- să definească rugăciunea, în urma prezentării, numind cel puţin două caracteristici ale ei; 2- să explice importanţa rugăciunii, în urma explicaţiilor, numind cel puţin două feluri de rugăciuni; 3- să formuleze o rugăciune, în urma prezentării, respectând cel puţin două condiţii; Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: explicatia (M1),expunerea(M2), conversatia (M3), problematizarea (M4) Mijloace didactice / de învăţământ: prezentare power point, fişe Forme de organizare: activitate frontală, pe grupe, individuală; Resurse: 1. Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VII-a; Planificarea calendaristică semestrială, clasa a VII-a; 2. Temporale: - nr. de lecţii: 1 - durata: 45’ 3. Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, 2009; 1

description

Proiect didactic

Transcript of 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

Page 1: 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

PROIECT DE LECŢIE

Data: 11.02.2013Clasa a VII-a BSubiectul lecției: RUGĂCIUNEA ÎN VIAŢA CREŞTINULUIScopul lecţiei:dobândirea unor cunoştinţe despre rugăciune

Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe

Competenţe specifice :

1- să definească rugăciunea, în urma prezentării, numind cel puţin două caracteristici ale ei;

2- să explice importanţa rugăciunii, în urma explicaţiilor, numind cel puţin două feluri de rugăciuni;

3- să formuleze o rugăciune, în urma prezentării, respectând cel puţin două condiţii;

Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: explicatia (M1),expunerea(M2), conversatia (M3), problematizarea (M4)

Mijloace didactice / de învăţământ: prezentare power point, fişe

Forme de organizare: activitate frontală, pe grupe, individuală;

Resurse:1. Oficiale:

Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VII-a;Planificarea calendaristică semestrială, clasa a VII-a;

2. Temporale: - nr. de lecţii: 1- durata: 45’

3. Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, 2009; Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi, 1999. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom" Mica Biblie, Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001; Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr . Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba -Iulia, 2000; Muha, Camelia, Religie, cultul ortodox, Caiet pentru elevi, clasa a VII-a, Editura Sf. Mina, Iaşi;

1

Page 2: 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei

Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor

1. Moment organizatoric

Salutul

Rugăciunea

Asigurarea conditiilor materiale, tehnice, psihologice pentru inceperea lectiei

Răspund la salut

Spun rugaciunea

Se pregatesc pentru lectie

2. Reactualizarea cunostintelor

învaţate

Profesorul adresează următăarele întrebări :

Ce stiti voi depre rugaciune?

Este importanta ea pentru crestin?

Elevii raspund:

Rugaciunea este convorbirea omului cu Dumnezeu.

Da, este importanta pentru ca asa ne putem apropia de Dumnezeu si asa ni se pot sterge pacatele.

3. Enuntarea temei

Vom invata azi despre rugaciune, importanta ei, categorii de rugaciuni si cum am putea noi sa scriem o rugaciune.

Rugăciunea în viaţa noastră

Elevii noteaza in caiete

4. Transmiterea noilor

cunostinte

M1, M3;M2;

M4

Profesoul prezintă elevilor un material pregătit în power point despre Rugaciune.

- Ce stiti voi ca este rugacinuea?

.Este modalitatea prin care ne putem apropia mai mult de El.

Iisus Hristos vorbeste adesea de rugaciune invatandu-I pe Apostoli cum sa se roage.

Mântuitorul spune în Evanghelia după Matei 6, 5-6

• Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.

Elevii asculta explicatiile şi răspund la întrebările profesorului.

- Rugaciunea este convorbirea omului cu Dumnezeu

2

Page 3: 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

Etapele lecţiei

Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor

Prin rugăciune putem primi de la Dumnezeu orice dar bun.

Şi toate câte veţi cere, rugându-vă cu credinţă, veţi primi. Matei 21, 22

Ce efecte are rugacinuea in viata unui pacatos?

• Păcătosul, prin rugăciune câștigă iertarea.

• Rugăciunea ne ferește și ocrotește de ispită.

• Rugăciunea trebuie făcută în numele lui Hristos: Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veţi cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da. Ioan 16.23

• Trebuie să avem mintea la Dumnezeu când ne rugăm, adică să alungăm din mintea noastră toate gândurile și grijile.

• Rugăciunea trebuie făcută cu evlavie, umilință, stăruință și inimă curată. Trebuie făcută cu încredere că Dumnezeu ne ascultă.

• Rugăciunea trebuie făcută supunându-ne voii lui Dumnezeu. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă. Luca 22,42

Rugăciune de laudă, de slăvire a lui Dumnezeu (Doxologia – “ Slavă Ție, Dumnezeului nostru, Slavă Ție”)

Rugăciunea de mulțumire;

Rugăciunea de pocăință, umilință;

Rugăciuea de cerere;

• Rugăciunea poate să fie particulară. Ea poate fi făcuă oricând și oriunde.

• Rugăciunea publică sau obștească este rugăciune liturgică sau bisericească săvârșită prin preoți la vreme determinată; este rugăciunea oficială a Bisericii.

Rugăciunea face din păcătos drept pentru că aduce darul pocăinței

3

Page 4: 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

Etapele lecţiei

Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor

• Ea se face în anumite momente și în locuri special amenajate (ex. Biserici) conducătorii ei fiind preoții, prin care lucrează harul nevăzut al lui Hristos.

• Sfânta Liturghie este cea mai importantă rugăciune și slujbă a Bisericii.

5. Obţinerea performanţei

C1

C2

Cum trebuie sa fie facuta o rugaciune?

Cate feluri de rugaciune exista?

Rugăciunea trebuie făcută cu evlavie, umilință, stăruință și inimă curată.

Exista Rugăciune de laudă,

Rugăciunea de mulțumire;

Rugăciunea de pocăință, umilință;

Rugăciuea de cerere;

6. Sistematizare, consolidare si

fixare.

O3

Pentru consolidare profesorul împarte elevilor fişe pe care ei le vor completa. Elevii vor fi impartiti in trei grupe si fiecarei grupe I se va da sa alcatuiasca o rugaciune.

Grupa 1 – rugaciune de lauda

Grupa 2 – rugaciune de multumire

Grupa 3 – rugaciune de pocainta

Se dau citire rugaciunlor compuse de catre elevi si le se dau indicatii cu privire la ce ar mai trebui sa cuprinda.

7. Evaluare si apreciere

Profesorul noteaza pe elevii care au raspuns si le apreciaza participarea

8. Recomandari

Profesorul le spune elevilor ca au de aplicat cele învăţate la această lecţie, precizând că fiecare dintre noi trebuie să încerce cât mai mult să se apropie de Dumnezeu.

9. ÎncheiereRugaciunea

Salutul

Rugaciunea

Salutul

4

Page 5: 0 Rugaciunea in Viata Crestinului

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

5