0 Reforma Religioasa Proiect

6
PROIECT DE LECŢIE Data: 10 martie 2014 Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Corbii Mari Propunător: prof. Grindei Mioara Ioana Clasa: a VI-a Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne Tema : Reforma religioasă şi urmările sale Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare) Durata: 50 min. Locul de desfăşurare: Sala de clasă Competenţe specifice: 1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală 3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice 3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedere 3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri Activităţi de învăţare: 1. Identificarea corectă a timpului şi spaţiului istoric la care face referire lecţia 2. Descoperirea cauzelor care au dus la apariţia Reformei 3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a desfăşurării Reformei în Germania, Franţa, Anglia 4.Stabilirea elementelor comune şi a deosebirilor legate de mai multe fapte istorice; Nivelul clasei: în general, un nivel bun pentru desfăşurarea unor activităţi de predare-învăţare a istoriei. Există un număr aproximativ de 10 elevi care se pregătesc constant pentru ora de istorie, manifestând interes pentru conţinutul orelor de istorie. Scopul: De a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la apariţia şi desfăşurarea Reformei religioase . Strategia didactică: a) metode şi procedee: - expunerea sistematică a elevilor, explicaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,, lucrul cu documentul istoric, descrierea, aritmograf, diagrama Venn - activitate frontală, individuală, pe grupe b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru), videoproiectorul,

description

history

Transcript of 0 Reforma Religioasa Proiect

PROIECT DE LECIE

Data: 10 martie 2014Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Corbii Mari

Propuntor: prof. Grindei Mioara Ioana

Clasa: a VI-a Disciplina: Istorie

Unitatea de nvare: Naterea lumii moderneTema : Reforma religioas i urmrile sale Tipul leciei: Mixt (predare nvare - evaluare)Durata: 50 min.

Locul de desfurare: Sala de clas

Competene specifice:

1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral

3.4. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice

3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, utiliznd informaii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedere3.6. Compararea informaiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaiilor de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern n vederea stabilirii unor asemnri i a unor deosebiri

Activiti de nvare: 1. Identificarea corect a timpului i spaiului istoric la care face referire lecia

2. Descoperirea cauzelor care au dus la apariia Reformei

3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a desfurrii Reformei n Germania, Frana, Anglia

4.Stabilirea elementelor comune i a deosebirilor legate de mai multe fapte istorice;

Nivelul clasei: n general, un nivel bun pentru desfurarea unor activiti de predare-nvare a istoriei. Exist un numr aproximativ de 10 elevi care se pregtesc constant pentru ora de istorie, manifestnd interes pentru coninutul orelor de istorie.

Scopul: De a transmite elevilor cunotine referitoare la apariia i desfurarea Reformei religioase .Strategia didactic:

a) metode i procedee: - expunerea sistematic a elevilor, explicaia, conversaia euristic, nvarea prin descoperire,, lucrul cu documentul istoric, descrierea, aritmograf, diagrama Venn - activitate frontal, individual, pe grupe b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru), videoproiectorul,

- texte istorice, tabla, creta, plane - Harta Europei n sec. al XVI-lea: Reforma religioas - imagini video-PowerPoint, fie de evaluare,Mijloace de nvmnt:

Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazr, Bogdan Teodorescu , Ed. All Buc., 2001

Manualul clasei a VI-a , autori: Andrei Pippidi , Monica Dvorski, Ioan Grosu ,Ed. Corint, Buc., 2007

Manualul clasei a VI-a , autori: Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All, Buc. 2005

Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,

Atlas colar de istorie universal, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:

Ghid de evaluare, SNEE, Ed. Prognosis, 2001

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001

Marea istorie ilustrat a lumii , vol. 4 nceputul epocii moderne, Ed. Litera Internaional , Buc.. 2008 Andrei Oetea "Renaterea i reforma ", Ed. tiinific, Bucureti, 1968Resurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ

- umane: elevii clasei a VI- a

Evaluare: - continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru - final fi de evaluareSuccesiunea secvenelor de nvare:

Momentele lecieiObiectiv Detalieri de coninut Strategia didactic

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor Metode formemijloace

I. Momentul organizatoric

(1 min.)- consemneaz absenele;

- organizeaz materialele;

- organizeaz clasa,

- creeaz un climat cooperant. - rspund cerinelor profesorului;

- i pregtesc materialele necesare desfurrii orei;Conversaia frontal

II. Reactualizarea cunotinelor/ evaluarea

( Renaterea i Umanismul)

(10 min.)- Elevii sunt aezai n 4 grupe, Cele 4 grupe au contact vizual permanent cu mijloacele didactice folosite. Ei primesc la nceputul orei o map de lucru, cu materiale pe care le vor folosi n diferite etape ale leciei.

- Propune elevilor rezolvarea unui aritmograf: 1.Perioad de dezvoltare a culturii europene ( sec. XIV- XVI)

2.Inventatorul tiparului 3.ar n care s-a rspndit Renaterea

4.Ora din ara Romneasc unde a fost nfiinat prima tipografie

5.Umanist care a formulat teoria ce susine c Soarele se afl n centrul sistemului planetar ( teoria heliocentric) 6.Conceptul fundamental al Umanismului

7.ar unde s-a afirmat pentru prima dat Renaterea Pe coloana AB am descoperit cuvntul Reform elevii primesc mapele de lucru

- Fiecare elev extrage cte un bilet pe care este scris un enun rezolv i completeaz aritmograful.Conversaia

Exerciiu

Observarea sistematic a elevilor privind completarea aritmografului Activitate individual Plan

Aritmograf.

III. Anunarea leciei noi, a planului de predare - nvare, a obiectivelor pe care elevii trebuie s le cunoasc la sfritul leciei (5 min.)- noteaz titlul leciei, monitorizeaz elevii;

- precizeaz ce vor afla, ce trebuie s fac, la sfritul leciei, de ce trebuie;

- stabilete reguli/comunic ;

- organizeaz nvarea.- elevii sunt ateni la argumentele aduse de profesorExpunereafrontal

IV. Dobndirea noilor cunotine (25 min.)0.1.

0.2.

0.3.

0.3.

0.4.0.4.- mparte sarcinile de lucru pentru fiecare grup n parte .

- supravegheaz elevii n timpul lucrului i intervine atunci cnd este nevoie

- sintetizeaz sarcinile rezolvate de elevi

- prezint diapozitivele concomitent cu expunerea liderului de grup

- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte, stabilete mpreun cu elevii

elementele principale ale lutheranismului, calvinismului, zwinglianismului i anglicanismului.- solicit elevilor s descopere, pe baza fiei nr. 2, urmrile Reformei, precum i zonele de rspndire ale acesteia

- stabilete mpreun cu elevii urmrile i zonele de rspndire ale Reformei - fiecare grup ncearc s rezolve sarcinile primite :Grupa I s identifice timpul i spaiul istoric la care face referire lecia; s precizeze d, pe baza surselor istorice, cauzele care au dus la apariia Reformei religioase Grupa II - s stabileasc, pe baza surselor istorice, principalele trsturi ale lutheranismului .Grupa III s descrie, pe baza surselor istorice, doctrina religioas a lui Jean Calvin Grupa IV - s menioneze, pe baza surselor istorice, elementele specifice zwinglianismului i ale Bisericii anglicane

- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte , ajutai de profesor, elevii stabilesc elementele principale ale lutheranismului, calvinismului, zwinglianismului i anglicanismului.- rezolv cerinele fiei nr. 2 - cu ajutorul hrii i a textelor istorice, elevii stabilesc urmrile i zonele de rspndire a Reformei religioase. Conversaia

nvarea prin descoperire

nvarea prin descoperire Lucrul cu documentul istoric

Descrierea

Expunerea

nvarea prin descoperire Lucrul cu harta

Lucrul cu documentul istoric frontal

Activitate pe grupe

Frontal

Activitate

pe grupe

FrontalActivitate pe grupeFie de lucru

Videoproiector

Fie de lucru

Documente istorice

Videoproiector

Videoproiector

Tabla, cretaFia nr. 2 Harta istoric

Texte istorice

III. Fixarea i sistematizarea cunotinelor

(5. min.)Se realizeaz printr-o fi de evaluare - elevii ncearc s rezolve cerinele fiei de evaluare Activitate individual

Fi de evaluareChestionar de autoevaluare

IV. Tem pentru acas

(2 min.)Realizai o analiz comparativ ntre lutheranism i calvinism - elevii noteaz tema pentru acas

Aprecierea activitii elevilor (2 min.)Sunt notai elevii care s-au remarcat n timpul leciei

PAGE