0 Razboiul de 30 de Ani Proiect
-
Upload
lucas-moore -
Category
Documents
-
view
227 -
download
0
description
Transcript of 0 Razboiul de 30 de Ani Proiect
PROIECT DE LECIE
Data: 19 martie 2012Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Corbii Mari
Propuntor: prof. Grindei Mioara Ioana
Clasa: a VI-a ADisciplina: Istorie
Unitatea de nvare: Naterea lumii moderneTema : Rzboiul de 30 de ani ( 1618-1648)Tipul leciei: Mixt (predare nvare - evaluare)Durata: 50 min.
Locul de desfurare: Sala de clas
Competene specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral
3.4. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, utiliznd informaii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedereActiviti de nvare: 1. Identificarea corect a timpului i spaiului istoric la care face referire lecia
2. Descoperirea forelor participante i a cauzelor care au dus la izbucnirea rzboiului
3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a etapelor desfurrii rzboiului
4. Prezentarea urmrilor Rzboiului de 30 de ani
Nivelul clasei: n general, un nivel bun pentru desfurarea unor activiti de predare-nvare a istoriei. Exist un numr aproximativ de 10 elevi care se pregtesc constant pentru ora de istorie, manifestnd interes pentru coninutul orelor de istorie.
Scopul: De a transmite elevilor cunotine referitoare la izbucnirea i desfurarea Rzboiului de 30 de ani.Strategia didactic:
a) metode i procedee: - expunerea sistematic a elevilor, explicaia, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, axa cronologic, lucrul cu documentul istoric, copacul ideilor, descrierea - activitate frontal, individual, pe grupe b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru), videoproiectorul,
- texte istorice, tabla, creta, plane - Harta Europei n sec. al XVII-lea - imagini video-PowerPoint, fie de evaluare,Mijloace de nvmnt:
Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazr, Bogdan Teodorescu , Ed. All Buc., 2001
Manualul clasei a VI-a , autori: Andrei Pippidi , Monica Dvorski, Ioan Grosu ,Ed. Corint, Buc., 2007
Manualul clasei a VI-a , autori: Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All, Buc. 2005
Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,
Atlas colar de istorie universal, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,
Bibliografie:
Ghid de evaluare, SNEE, Ed. Prognosis, 2001
Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001
Mihail Manea, Mic dicionar de termeni istorici, Ed. All Educaional, Buc., 1999 Marea istorie ilustrat a lumii , vol. 4 nceputul epocii moderne, Ed. Litera Internaional , Buc.. 2008 Istoria Universal, Rzboaiele religioase, colecia Arborele lumiiResurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ
- umane: elevii clasei a VI- a A Evaluare: - continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru - final fi de evaluareSuccesiunea secvenelor de nvare:
Momentele leciei Detalieri de coninut Strategia didactic
Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor Metode formemijloace
I. Momentul organizatoric
(1 min.)- consemneaz absenele;
- organizeaz materialele;
- organizeaz clasa,
- creeaz un climat cooperant. - rspund cerinelor profesorului;
- i pregtesc materialele necesare desfurrii orei;Conversaia frontal
II. Reactualizarea cunotinelor/ evaluarea
( Reforma religioas i consecinele sale. Contrareforma)
(10 min.)- Jocul noiunilor istorice.
- Elevii sunt aezai n 4 grupe, Cele 4 grupe au contact vizual permanent cu mijloacele didactice folosite. Ei primesc la nceputul orei o map de lucru, cu materiale pe care le vor folosi n diferite etape ale leciei.
- Elevii primesc mai multe bileele colorate, li se indic un termen istoric i sunt rugai s noteze pe bileel lucruri ce pot fi asociate cu termenul respectiv. Liderul fiecrei grupe va explica cele notate. Prin dezbateri se stabilete dac rspunsurile sunt corecte. elevii primesc mapele de lucru
- elevilor li se cere s analizeze coninutul anexei i s rspund cerinelor
ConversaiaExerciiu
Observarea sistematic a elevilor privind rezolvarea sarcinilor de lucru
Copacul ideilor
ExplicaiaActivitate pe grupe Plan
Fie de lucru
III. Anunarea leciei noi, a planului de predare - nvare, a obiectivelor pe care elevii trebuie s le cunoasc la sfritul leciei (5 min.)- noteaz titlul leciei, monitorizeaz elevii;
- precizeaz ce vor afla, ce trebuie s fac, la sfritul leciei, de ce trebuie;
- stabilete reguli/comunic ;
- organizeaz nvarea.- elevii sunt ateni la argumentele aduse de profesorExpunereafrontal
IV. Dobndirea noilor cunotine (25 min.)- mparte sarcinile de lucru pentru fiecare grup n parte .
- supravegheaz elevii n timpul lucrului i intervine atunci cnd este nevoie
- sintetizeaz sarcinile rezolvate de elevi
- prezint diapozitivele concomitent cu expunerea liderului de grup
- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte, stabilete mpreun cu elevii forele participante, cauzele care au dus la declanarea rzboiului, precum i urmrile pe care acesta le-a avut. - fiecare grup ncearc s rezolve sarcinile primite :
Grupa I s precizeze timpul i spaiul istoric la care face referire lecia; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa danez a desfurrii rzboiului.Grupa II - s stabileasc forele participante la rzboi; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa suedez a desfurrii rzboiului.Grupa III s identifice cauzele care au dus la declanarea rzboiului; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa francez a desfurrii rzboiului.Grupa IV - s descrie, pe baza surselor istorice, etapa ceh a desfurrii rzboiului; s identifice urmrile acestuia.- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte , ajutai de profesor, elevii stabilesc forele participante, cauzele care au dus la declanarea rzboiului, precum i urmrile pe care acesta le-a avut. istorice Conversaia
nvarea prin descoperire
Descrierea
Lucrul cu documentul istoric
Descrierea
Lucrul cu textul istoric
nvarea prin descoperire
Expunerea
frontal
frontal
Activitate pe grupe
Frontal
Activitate
pe grupe
FrontalFie de lucruFie de lucru
Videoproiector
Documente istorice
Videoproiector
Videoproiector
Fie de lucru
Tabla, creta
III. Fixarea i sistematizarea cunotinelor
(5. min.)Se realizeaz printr-o fi de evaluare - elevii ncearc s rezolve cerinele fiei de evaluare Activitate individualJurnal dubluFi de evaluare
IV. Tem pentru acas
(2 min.)Realizai o ax cronologic pe care s nscriei principalele btlii desfurate n timpul Rzboiului de 30 de ani - elevii noteaz tema pentru acasAxa Cronologic
Aprecierea activitii elevilor (2 min.)Sunt notai elevii care s-au remarcat n timpul leciei
SCHIA LECIEI
1. Harta politic a Europei n secolul XVII
lipsa de unitate a Europei :
meninerea frmirii Germaniei i Italiei
confruntri ntre Habsburgi i Imperiul Otoman
tendinele expansioniste ale Poloniei
divizarea religioas a continentului
2. Fore participante:
Uniunea protestant
Liga catolic
3. Cauzele:
Conflictul dintre Habsburgi (catolici) i principii protestani Dominaia habsburgic asupra Cehiei Frana era mpotriva creterii puterii habsburgilor Existena celor dou biserici catolic i protestant Interesele comerciale n zona Mrii Baltice debuteaz n Germania ca un rzboi civil ntre nobilimea catolic n frunte cu mpratul i principii protestani
prin implicarea altor state devine un rzboi european 4. Desfurarea rzboiului:a. FAZA CEH ( 1618-1648)
n 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradani, doi comisari imperiali (defenestrare), fapt ce a declanat rzboiul.
Cehii au fost nfrni de trupele imperiale n btlia de pe Muntele Alb n 1620 Cehia (Boemia) a fost transformat n provincie habsburgicb. FAZA DANEZ ( 1625-1629)
S-a format o coaliie condus de regele danez Christian al IV-lea.
Coaliia a fost nfrnt de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,
A participat i principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost nvins n 1626.
c. FAZA SUEDEZ ( 1631- 1635)
Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanilor
Gustav-Adolf a obinut o victorie important lng Lepzig, n 1631
n 1632, Gustav-Adolf a fost ucis n lupta cu trupele imperiale conduse
de generalul Wallenstein la Ltzen.
d. FAZA FRANCEZ ( 1635 - 1648)
Frana a intrat n rzboi alturi de Suedia.
Protestanii obin victoria
Btlia de la Rocroi, - 1643 Btlia de la Lenz,- 1648 Btlia de la Podul Carol (Cehia) - 16485. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)
Frana obine unele teritorii germane
Suedia ocupa pri din litoralul baltic al Germaniei
Imperiul German rmnea frmiat
Olanda devine independent
Se garanteaz libertatea cultelor protestant i catolic
Tratatul de la Mnster a fost ncheiat ntre Frana i Imperiul Romano German, iar cel de la Osnabrck ntre Suedia i Imperiul Romano - German6. CONSECINELE RZBOIULUI
Frana devenea cea mai mare putere de pe continent
Germania rmnea ruinat economic i depopulat
Suedia devine mare putere n nordul Europei
Spania decade ca mare putere european
S-au adus nouti n modul de ducere al rzboiului
A crescut ponderea armelor de foc
Graniele stabilite n 1648 vor rmne, n linii mari, neschimbate pn n 1789
PAGE